Čtyři hodiny v Kapitolu

• USA Four Hours at the Capitol
USA, 2021, 92 min (Alternativní 88 min, Televizní verze: 52 min)

Režie:

Jamie Roberts

Donald Trump (a.z.), Mike Pence (a.z.)

Tento strhující dokumentární snímek sleduje útok protestujících na americký Kapitol 6. ledna 2021, kdy se ve Washingtonu shromáždily tisíce příznivců Donalda Trumpa z celé země, aby zabránily potvrzení Joea Bidena jako příštího prezidenta poté, co byl vyhlášen vítězem voleb. Film se zaměřuje na události tohoto dne a přináší dosud neviděné záběry a přímé výpovědi zákonodárců, ochranky, policistů, protestujících a výtržníků, kteří vtrhli do budovy Kapitolu, kde se sčítaly hlasy voličů. Dokument ukazuje, jak rychle se násilí stupňovalo, když byli příslušníci ochranky Kapitolu bezmocní vůči rozzuřenému davu, a některé klíčové okamžiky střetů mezi policisty a protestujícími. (HBO Europe)

kiddo

Kdo dění sledoval v přímém přenosu, se nic nového nedozví. Přijatelný úvod pro ty, kdo se s tou specificky vysírací americkou kombinací fašismu a excepcionalismu ještě nesetkali. ()

Slasher

6.1.21 jako traumatický den v kolektivní mysli američanů, ani ne tak z hlediska násilí a reálných rizik, jako spíše trapnosti incidentu, jako zprávě o "stavu Unie" a názorné demonstraci rozkolu ve společnosti, s kořeny v klimatu zlosti a stupidních konspiračních teorií (x). Duch 1776 a původní republikánský ideál, mýtus kradených voleb, lid (jinak: dav buranských vlastenců) bere spravedlnost do vlastních rukou, uvnitř se klepe zástup politických elit, nebožáků z ochranky a kancelářských piček… OK titul jen jako prostá rekapitulace, chtěl bych víc do hloubky, včetně příčin a širších souvislostí. ()

Dadel

Dokument o tom, jak dav slušnoameričanů a voličů Kačera vnikl do honosných prostor washingtonského Kapitolu, aby zde zvrátil výsledek ukradených voleb a vyrval Spojené státy z rukou satanistických pedofilů. Problémy filmu jsou dva. 1) Film vznikl moc brzo. Vyšetřování útoku stále probíhá a stále vyplývají na povrch pikantní skutečnosti, třeba o tom, jak Orangutan nařídil odstranění bezpečnostních rámů, protože jemu patrioti se zbraněmi přece neublíží, a to se ve filmu pochopitelně nestihlo zaznamenat. 2) Film se věnuje skutečně pouze samotnému útoku na Kapitol, bez širšího kontextu, co tomu předcházelo. Trumpeta zde úplně chybí. Takže skutečně sledujeme pouze řádící lůzu a občasné mluvící hlavy (policajti, lůzové, zákonodárci), což je na ploše 90 minut trochu únavné, a upřímně, z hlediska nezaujatého diváka se toho tam zas tolik nestalo. Kdo někdy v Kapitolu byl (např. já, pouhý rok před útokem), ať si přidá jednu hvězdičku. ()

choze

Útok na Kapitol vylíčený zástupci všech zúčastněných stran - útočníky, obránci i politickými cíli. Vlastně tu nemluví snad nikdo, kdo tam tehdy nebyl, s čestnou výjimkou těch, kteří kvůli útoku o někoho přišli. Nekouká se na to příjemně, vlastně celou dobu zůstává rozum stát nad tím, jak k tomu mohlo dojít a zároveň ve vzduchu visí i možnost, že to snadno mohlo dopadnout mnohem hůř. Tuto možnost naznačují policisté a vysvětlují tak, proč tváří v tvář rozvášněnému davu nesáhli po střelných zbraních, ani aby vystřelili do vzduchu a to i když dav vtrhl do vládní budovy, což byl podle mě čistý terorismus. Celá čtyřhodinová bitva je tak (naštěstí) jen velkou strašidelnou a vyčerpávající pošťuchovanou a pokřikovanou, na jejímž konci si lůza v dobytém Kapitolu dá pár jointů, udělá pár selfíček a odtáhne domů, aniž by čehokoli reálně dosáhla nebo litovala. Třeba mnoha zranění nebo pár zemřelých lidí (plus pár zasahujících policistů později spáchalo sebevraždu). ()

*CARNIFEX*

Dokument (až na záver okrajovo) nerieši "politiku", dôvody, príčiny ani následky po voľbách, ktoré vyvrcholili v tento akt. Ide čisto o mapovačku onej udalosti, ktorá poukazuje na primitivizmus ľudí, ktorí v návale emócie skôr konali, ako premýšľali. ()

Disk

Neuvěřitelně silný dokument a zároveň vzpomínka na jeden z nejostudnějších dnů současných Spojených států. Sledovat doslova v přímém přenosu znovu všechny dostupné záběry z Kapitolu, jak se do kolébky americké demokracie hrne Donaldem Trumpem zmanipulovaný dav, musí snad v každém vyvolat nepříjemné mrazení od zad až po zadek. Něco takového by předtím nikoho nenapadlo. Bohužel tahle událost má tragické následky v podobě smrti pěti lidí a hojného počtu zraněných. Zároveň cítíte bizár z výpovědí Trumpových příznivců, kteří i po delší době s odstupem jsou přesvědčení, že udělali dobře, a na svoje chování jsou hrdí. V kontrastu s těmito "vlastenci" jsou výpovědi policistů i politiků, přičemž většina republikánů po skončení tohoto tragického dne zachovala věrnost Trumpovi a nadále podávala námitky proti volebním výsledkům. Snad se už nikdy nebude opakovat tahle mezinárodní ostuda. ()

Cappuccino

Zaujímavá sonda do útoku na americký Kapitol. Pokiaľ ste udalosti v daný deň detailne nesledovali alebo ste už na ne zabudli, v mnohých smeroch budete prekvapení. Páčilo sa mi, že tvorcovia dali priestor aj policajtom, ktorí bránili Kapitol, ale chýbal mi aj politický kontext a pohľady Bidena/Trumpa. ()

Marze

Dokument ukazuje, jak je současná americká společnost rozdělená. Je možné, že hrozí občanská válka, protože ve společnosti mají obrovské množství zbraní. Ale nepředstavujte si to, že proti sobě budou stát dvě armády severu a jihu. ()

M.i.k.e

zdokumentarizováný prequel Planety opic aneb jak se fandové Oranžgutána nahněvali, že jejich modla nebyla vybrána za krále džungle. Pár dokumentů už se objevilo, takže tenhle souhrn nic nového nepřinese, ale jako sumarizace téhle události je ta fajn a ne úplně příjemné pokoukání. Jako doplněk doporučuji dokument o Q Anon...70% ()

Wormboy

Nazorna ukazka toho, kam az moze ludi dohnat bezbreha manipulacia, absolutne stupidne konspiracne teorie a populisticki politicki lidri, ktori klamstvo pouzivaju ako normalnu cast komunikacie a "argumentacie".  Spolocne s Brexitom (film) by toto mali premietat v ramci strednych skol. 4,5/5 ()

Triple H

Pomerne výstižný dokument o aktuálnom stave Únie. V USA a na planéte všeobecne sa posledné roky stalo módnym trendom demonštrovať, bojkotovať, kresliť transparenty, hučať do megafónov a všeobecne takto dávať najavo akýsi "oprávnený hnev na systém". To kedy sú tie protesty o niečom a kedy nie sa v celej tej záplave už dávno utopilo, a je jedno či je spúšťačom George Floyd, očkovanie proti COVID-19, LGBTQ, Elliot Page, alebo snaha zvrhnúť militaristickú vládu v Sudáne. Proste protestovať treba. A tak keď Trump minulý november po svojom spackanom prístupe ku COVID-19, cez ktorý sa snažil jemu vlastnou aroganciou pretlačiť ako tank, neprekvapivo prehral prezidentské voľby, a začal zmotávať už úplne mimo realitu postavené nezmysly o zmanipulovaných voľbách a pod., našlo sa dosť "hrdých patriotov", ktorí sa rozhodli voči tejto hroznej neprávosti vyhraniť. A tak sa vyhotovali smer americký ekvivalent NR SR, kde vtrhli dnu ako dobytok a potom...potom vlastne nič, lebo sa začali prechádzať po interiéri ako bežní turisti, robiť si selfiečka, pózovať za rečníckym pultom a vrchol ich "odboja" bolo zrejme to, že si v budove zapálili jointov a fajčili tam "revolučne" trávu (lebo čo iné má správny revolucionár pri sebe, ak nie 6 špekov v ľadvinke?). Medzičasom sa bohužiaľ vonku za touto prvou vlnou nazbierali davy, ktoré sa tlačili do budovy ako idioti, kým hŕstka policajtov im nejako skúšala vzdorovať. A keď potom niekto pri tomto zjavne protizákonnom konaní v drvivej presile proti chudákom pár policajtom či ochrankárom bol jedným z nich zastrelený, tak to už bola pre protestantov len voda na mlyn a dôkaz toho hrozného útlaku a pod. Veď čo si to vôbec tí policajti dovoľujú, snažiť sa niekomu brániť aby porušoval zákon, no nie? Z dokumentu je pritom pomerne zjavné, že všetci zúčastnení sú v zásade len bežný ľud čo si proste hľadal zámienku robiť bordel a reálne im išlo asi buď o pozornosť, alebo krátenie si dlhej chvíle. Mám pocit, že tí čo sa prepasírovali do tohto dokumentu a hovorili na kameru práve týmto dosiahli asi maximum o čo im išlo - trošku sebadramatizujúcej pozornosti, kde sa môžu tváriť a predstierať, že sa podieľali na niečom "historickom" a dôležitom. Čo by mohlo byť aj poplatné americkej spoločnosti kde sa showbusiness, politika a bežný život už dávno zliali do akéhosi ťažko rozlíšiteľného maglajzu, a kde preto existuje zrejme všeobecný záujem urvať si svojich 15-minút "historickej" slávy. A teda keď už nie sú legitímne dôvody ako pred rokmi pri Bostonskom pití čaju, sufražetkách, Civil rights movement, vojne vo Vietname, tak čert to ber, Trump prehral voľby, je načase zobrať útokom Kapitol! Všeobecne je to vlastne smiešne a trápne akých blbostí sa moderný človek s plným bachorom žrádla a s 300 000 filmami na Netflixe chytá, aby mohol vyraziť do ulíc s náladou ako Robespierre. Tomuto sklonu k sebadramatizácii zodpovedajú aj výpovede personálu v budove, kedy jedna slečna ázijského pôvodu o tomto "hrozivom dni" rozpráva prehnane emocionálne (o tom ako napríklad chcela písať rodičom pomaly SMS na rozlúčku zo životom) tak, že sa mi zdá, že v jadre si svojím spôsobom skôr vychutnáva možnosť dojímať sa sama nad sebou a môcť povedať, že zažila niečo dramatické. No proste o ničom. Kam to celé vlastne môže dospieť? Pesimista vo mne si myslí, že keďže tí ľudia sa všetci kolektívne už v tom svojom odbojárstve rozbehli, nezastavia sa pokým si nevydupú...niečo, i keď tipujem že ani oni sami nevedia čo to niečo vlastne má byť. Alebo pokým to nerozbijú okolo seba úplne, lebo to by bol nejaký hmatateľný výsledok aspoň. A optimista vo mne si zase myslí, že už sme všetci tak či onak natoľko tuční, leniví, spohodlnení a arogantní, že už sa kolektívne na niečo poriadnejšie v západnom svete tak či onak nezmôžeme a budeme musieť asi počkať kým to tu neprevezme pod kontrolu Čína, Kalifát, alebo "vojnoví utečenci" na nafukovacích člnoch. () (méně) (více)

Remivsremi

Lehké shrnutí toho, že 6. leden 2021 byl průšvih za kterým stojí totální rozkol západního vnímání světa. Polarizace je ohromná a radikální. Pokud se mnou nesouhlasíš, jsi zrádce a měl bys umřít. Tento postoj se dále a dále prohlubuje a vstupuje do každé otázky všedního života. Kdy přijde ten zásadní moment, katastrofa, která rozdmýchá vášně a zejména politickou akci naplno? Dokument nejde příliš do hloubky a spíše slouží jako sumarizace tohoto dne. ()

Warhorr

Výborný. Ačkoliv nejsem žádný aktivista a demonstrace jsem se nikdy nezúčastnil tak jsem čuměl jak blázen, čeho jsou tito lidé schopní. V Kanadě kamioňáci totálně ochromí dopravu, v Kazachstánu vypálí demonstranti parlament a v USA obsadí Kapitol. To se potom jenom člověk musí nad těma našima šaškama z CHCÍPLPES a skandujících příznivců Pitomia na Václaváku jenom smát. ()

kkarx odpad!

Ubohá propaganda placená Demokraty.  O tom kolik je důkazů podvodů, včetně tisíců svědků, by se dalo hovořit hodiny. Ve zkratce, pokud jste se divili, kde se najednou vzala corona a nesežrali jste stupidní verzi o "nemocném netopýrovi", pak vězte, že se množí důkazy, že coronu Čína vyrobila v laboratořích ve Wuhanu na zakázku. Proč by to Čína dělala? Čína je v hluboké krizi, o čemž informují už i mainstreamová média a Trump Číně svoji politikou America first k tomu slušně zatápěl. Nejpravděpodobnějším důvodem výroby corony tak je odstranění Trumpa a výhra s čínskými komunisty spjatých Demokratů. Demokrati tak měli záminku protlačit masovou volbu poštou, při které se dá snadno podvádět tak či onak, zvlášť po tom, co před volbou ještě Demokrati odstranili všechna možná zabezpečení voleb. V některých státech bylo dokonce možné volit poštou bez jakékoliv identifikace. Čínským komunistům je úplně jedno kolik lidí chcípne na coronu. Klidně obětují i miliony svých občanů pro udržení se u moci. Zbytek byl prostinký. Jednoduše poslat poštou falešné lístky, popřípadě je navozit přímo do sčítacích místností a propojit je s databází přes volební mašinky. Čína investovala před prezidentskou volbou do volebních mašinek použitých v USA 400 milionů dolarů.... Pak se člověk nemůže divit, že některé okresy mají fantastickou komunistickou volební účast přesahující 100% a Biden bez volební kampaně zlomil všechny statistiky, které vždy stoprocentně určovaly vítěze voleb a "vyhrál" volby nejvyšším počtem hlasů v historii. Matematika prostě přestala na jeden den v historii fungovat.... ehm.  Demokrati, kteří se nyní dušují, že hacking volebních strojů je nemožný a vše je konspirační teorie, ještě před prezidentskou volbou tvrdili pravý opak (to ještě nebyla bláznivá konspirační teorie....), včetně nynější viceprezidentky Harrisové. Nynější administrativa katastrofa - mega inflace, nezaměstnanost, zpackaný odchod (útěk) z Afghanistánu, krize na hranicích, protlačování šílené rasistické agendy do škol, politické procesy, atd. Jak to říká Steve Bannon: Volby mají důsledky a ukradené volby mají katastrofální důsledky. ()

fixaman

Dokument o tom, jak vylízaní Trumpovi voliči jsou. Jinak upřímně to není nijak extra informativní. Kde je prokázané info o tom, že ten útok byl dopředu plánovaný? Proč se tu nemluví o tom, že útočníci nastražili taky výbušniny? Všichni tihle šmejdi by měli sedět a jediný, kdo dostal, co si zasloužil, byla ta pipka s batohem s americkou vlajkou. ()

desade

Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Sfanatizovaný, zmanipulovaný dav v priamom prenose. Sila davu je obrovská a vie byť poriadne nebezpečná. Poučný dokument. ()

Inozuka

Strhující dokument mapující útok davu zblblých fanoušků Donalda Trumpa, bizarních kanibalských teorií, white trasherů a milovníků Ameriky na Kapitol. Záběry, kterým vévodí můj oblíbenec "Muž s rohy", obletěly celý svět, zde máte možnost podívat se na obě strany bezprecedentního útoku na podstatu americké státnosti a vyslechnout si motivace i zážitky jednotlivých účastníků. Natočeno svižně a civilně, cílem není šokovat, ale jen ukázat, co se 6.1. 2021 dělo. ()