Maďarský barevný film „Krejcárek" nás seznamuje s životem a prací na výstavbě nového města Pentele, kde pracují většinou mladí lidé. Je pochopitelné, že výstavba není vhod reakčním živlům, které se snaží budování jakýmkoliv způsobem brzdit. Mladí však za pomoci stranického tajemníka tyto nepřátele odhalí a nové město nakonec vybudují. (FILMOVÝ PŘEHLED 44 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Snahou a ctižádostí kinematografií lidově demokratických zemí je co možná nejživěji zachytit přítomnost, její budování a její skutečnou tvář. Tuto snahu mají i filmoví pracovníci maďarské kinematografie ve svém novém barevném filmu „Krejcárek". Tentokrát však nedokázali přesvědčivě ztvárnit život lidí na staveništi nového města, ani problematiku mladých lidí, takže většinou zůstávají na povrchu řešení aktuálních otázek. V mnoha případech se s nimi vyrovnávají velmi levně a zapomínají na to, že problémy mladých lidí nelze řešit jen schematickým navedením milostných scén. Je škoda, že scénář nedovolil mladým maďarským umělcům plně rozvinout jejich umění, o kterém jsme se v předcházejících nejzávažnějších maďarských filmech již přesvědčili. Filmový přehled 44/1954 ()