Acid House

The Acid House

Drama / Komedie / Fantasy / Povídkový

Velká Británie, 1998, 111 min

Po celou dobu jsem se dobře bavil. Možna mam zvrhlej smysl pro humor, ale fakt mě to přišlo vtipný a hlavně všechny povídky měli vcelku originalní námět i provedení:). Na rozdil od vetšiny hodnotícich považuju za nejslabší prostřední povídku MĚKKEJŠ. A posledni poznamku mám k tomu jak to všichni srovnavají s Trainspottingem: srovnáváte nesrovnatelné - Trainspotting bylo drama, tohle je podle mě komedie! (pokud ovšem tohle taky berete jako drama pak se nedivím vašemu hodnocení)(5.2.2007)

• ondrula

Mně se ten film moc nelíbil, ale byl tak intenzivně šokující, že si i po těch cca 13 letech pamatuju skoro každou scénu. A taky si pamatuju, jak jsem seděl v kině a pozoroval rozpačitě po očku našeho učitele na anglinu (Američan jménem Brice) při scénách, kdy Coco opakovaně vyřvává: "I am Coco fucking Brice, Im a hip boy!"(19.7.2011)

Irvine Welsh v nadväzujúcej línii na Huberta Selbyho Jr. pracuje s degradáciou ľudskej dôstojnosti, sociálnou, politickou i ekonomickou tematikou, všetko s motívmi feťákov, futbalu, sociálnych rozporov... Tri poviedky s mystickým, absurdným alebo sci-fi podložím na seba viac-menej nadväzujú podobne ako v Selbyho Poslednej odbočke na Brooklyn... Ich sfilmovanie je síce zručné, ale má jednu nevýhodu: prišlo až po Trainspottingu... Práca s psychológiou postáv je výborná, v poslednej poviedke sa však už niečo vytráca a prichádzajú aj prvé mínusy... Aj tak však stojí dielo nie len za prečítanie, ale určite i za vzhliadnutie. Vrelo odporúčam (mimochodom, opäť skvelý Brenner)... PS: Kto spoznal Welsha?(15.7.2009)

Ujeté? Ano. Britské? Totálně. Humorné? Neskutečně (ale naštěstí bez trapných komiksáků nebo zombie, kteří se vnucují do ulítlých komedií současnosti skoro neustále) Vtipné vám to tedy bude připadat jen za předpokladu, že nejste intelektuál, co se pohoršuje nad každým uprdnutím ve filmu. Hoďte na chvíli za hlavu konvence o tom, co je ještě ve filmu košer a co už ne a zapomeňte konečně už na to věčné srovnávání s Trainspottingem. Prostě se jen bavte.... Pro mě jeden z kultovních britských filmů.(28.10.2011)

No musím uznat, že povídky ve filmovém zpracování pro mě byli mnohem přijatelnější než samotná kniha, kterou jsem měl neskutečný problém přelouskat od začátku až do konce. Důvodu pro to bylo mnoho - snad dost obtížný jazyk, kterým je kniha psaná, příliš slangových a vulgárních výrazů, přílšná rychlost a spadovitost povídek, které končí nedovyprávěné a zčínají bez úvodních prologů. Vybrané jsou tři celkem smysluplné povídky s jistý začátkem a koncem. Přesto však myslím, že film by mohl být udělaný mnohem lépe - nejde si odpustit srovnání s Transpottingem, který jsem viděl dřív a ten byl určitě o dvě hvězdičky lepší... Přesto však jde o celkem příjemné pokoukání u kterého se člověk opravdu nenudí - Masařka a Acid jsou trošku ujetější povídky, které člověka mohou pobavit nebo šokovat a měkkejš - tak to je pecka ze života - i takový lidé se na světě najdou... :-)(2.1.2009)

• - Pre Ewena Bremnera a Kevina McKidda je to druhá adaptácia Welshovho diela, v ktorej si zahrali. Ako Spud a Tommy sa už stretli v snímke Trainspotting (1996). Minirolu si opäť strihol autor predlohy Irvine Welsh. (Sociopath)