1. část: Akademia pana Kleksa - Przygoda księcia Mateusza, 81 min.
2. část: Akademia pana Kleksa - Tajemnica Golarza Filipa, 77 min. (berg.12)

Willy Kufalt

Výraznou předností tohoto rozsáhlého počinu míchajícího prvky pohádky, fantasy, dobrodružství, sci-fi (včetně linky s robotickým klukem), muzikálu a možná i pár dalších žánrů, je obrovská nápaditost zejména ve výtvarní stránce. Slabinou pak překombinovaně pojaté vyprávění s hromadou poslepených nápadů, stylů, zvratů a point do celku. Před bohatým výtvarným provedením určitě klobouk dolů, navíc tu dochází vedle hrané části hned na několik druhů animace a v rámci jedné snové říše se objeví i loutky... ale zatímco animace jako součást klipu během písničky u tabule ještě zpracování spestřily, dlouhá animovaná sekvence z ničeho nic uprostřed druhé části za mě patřila k těm prvkům formy, které celý obsah už rozmělňovaly. Díky spoustě muzikálových čísel jsem se prvních 40 minut téměř domníval, že sleduji jakousi vysokorozpočtovou polskou verzi Zlaté brány, ale později se tu (vedle většího vývoje příběhu) objeví spolu s příchodem zlých rytířů i hardrocková skladba. Skoro celý film jasně vypadá jako počin pro děti a pak přijde horrorová lekačka s vlkem, po níž ještě následuje detailní záběr na vytékání krve (byť stylizované), uff... sám netuším, kdybych viděl Akademii pana Kaňky jako dítě, zda by se mi v tak zvláštní a místy i dost temné konstelaci líbila. Aktuálně cítím, že by kratší stopáž a větší učesanost formy lepšímu zážitku prospěla. Ač nejen díky mnoha hravým nápadům, ale také myšlence v souvislosti s objevováním vesmíru, zpráv o jiné civilizaci a Hvězdě Naděje může film upoutat širší diváckou skupinu. Potěšila i přítomnost herecké legendy Leona Niemczyka ve výrazné roli vědce. Zhlédnutí dalších dvou filmů trilogie s panem Kaňkou se nebráním, ale asi se do nich nepustím hned. [70%] ()

Piedone

Premiéra 1. časti v ČST pod názvom Akadémia profesora Machuľu bola vo štvrtok 26.12.1985 o 13:40 na 1. programe. 2. časť mala premiéru na druhý deň 27.12.1985 o 14:25 na 1. programe. Réžia slovenského znenia: Svätopluk Šablatúra. ()