Jutský princ

Prince of Jutland

Royal Deceit

Nizozemsko / Velká Británie / Dánsko / Francie, 1994, 85 min

• Vampira

Chvilkama nuda, chvilkama až komedie a celkově promrhaný potenciál. Beru, že se chtěli tvůrci trochu držet reality, ale ve výsledku se to moc nepovedlo. Kulisy možná odpovídají historickým výzkumům a všichni chodí v šedivých nebo hnědých hadrech, ale jinak jsou čisťounký a učesaný, a když na začátku královna chodí po vesnici, tu ocachtá bylinku, tam se důležitě podívá do hrnce, musela jsem se smát. A jestli se něco tomuhle filmu daří, tak dokonale umrtvit jakoukoliv scénu, která by snad mohla být aspoň trochu působivá nebo nedejbože vyvolat nějaké emoce. Aspoň, že se na Christiana Balea dobře kouká (na Gabriela Byrna taky), takže se to nakonec dalo přežít až do konce.(2.4.2013)

Na televíznu produkciu až moc podarené, dej prekvapivo balansuje medzi dramatom a trefnou zábavkou a vychádza mu to, k tomu tu je až preveľká plejáda známych tvári, v tej dobe prevažne ešte sa len rozbiehajúcich, ale najviac zaujme a príbeh povytiahne zanieteným výkonom mladý Christian Bale. /70%/(9.8.2010)

Shakespeare, jak známo, si látky zpracovával po svém. Hamletův (Amletův) příběh pochází ze Saxo Grammmatika (rozsáhlejšího dánského Kosmy), Axelovo režijní zpracování je poučené archeologií a historickým výzkumem raného středověku a do značné míry evokuje realitu (včetně materiální chudoby a až loveckou posedlostí) raněstředověké šlechty s všudypřítomným násilím - které ale nepředvádí nijak okázale, ale takové, jak bylo chápano - všednodenně stroze, kdy i bitvy jsou spíše větší rvačky a loupežná přepadení. Podobné praktiky panovaly i na mojmírovské Moravě i Čechách Boleslava I. (vraždy sv. Václava a Ludmily) a III. (bratrovražedný boj Boleslava III., Oldřicha a Jaromíra). Škoda jen, že hudební stránka je jen navozená, i v ní by se vyplatila spolupráce s odborníkem (použití dud je samozřejmě správné, ale ne úplně jednoznačné) a výsledekek by byl ještě přesvědčivější.(12.4.2011)

Som v rozpakoch.Tak lákavé obsadenie a téma a zdá sa,nerozumiem všetkému.Pretože výprava a zvláštne dialógy ma občas nútili zmätene / takmer ako hlavný hrdina/ premýšľať, či som do prehrávača omylom nestrčila dáky mnou doteraz nevidený kus od Pythonov.Po treťom zakikiríkaní Amleda/Hamletovo "šialenstvo" sa predsa len prejavovalo "inteligentnejším" spôsobom/ som to už nevydržala, začala sa smiať, a neprestala do konca filmu.Berme to tak,že aj starí vikingovia sa chceli zabaviť.(6.8.2009)

Hamletův příběh tak, jak si ho asi představoval Saxo Grammaticus, což se odráží především na výpravě a kostýmech. Šlechta se tu od obyčejných chudáků odlišovala snad jen pláštěm a opaskem a sídlo králů bylo jen pevnější síní. A to se mi líbilo. Co se zpracování týče, tak i tady je cítit divadlo. Axel se sice vyhýbá Shakespearovým úmorným a často nesrozumitelným dialogům, ale jistá teatrálnost tu v podání herců cítit je, což mi moc nesedlo. Nicméně vzhledem k elitní herecké sestavě se to dalo přežít. Za plus považuji i to, že film občas působí úsměvně, což platí zejména pro souboje a bitky. V jiných případech by to celkový dojem spíš sráželo, ale tady to působí mile naivně. 65%(12.5.2018)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 38. (Zdroj: ČSFD.cz)