Jutský princ

• Nizozemsko

Prince of Jutland

Royal Deceit

Nizozemsko / Velká Británie / Dánsko / Francie, 1994, 85 min

Na televíznu produkciu až moc podarené, dej prekvapivo balansuje medzi dramatom a trefnou zábavkou a vychádza mu to, k tomu tu je až preveľká plejáda známych tvári, v tej dobe prevažne ešte sa len rozbiehajúcich, ale najviac zaujme a príbeh povytiahne zanieteným výkonom mladý Christian Bale. /70%/(9.8.2010)

Tahle "realisticka verze Hamleta" neni vylozene spatna, plus je, ze se tu nemluvi tim nesrozumitelnym Shakespearovo jazykem, ale ani to neni zadna pecka. Problem je, ze to cely vypada desne lacine. Kral a jeho poddany je banda farmaru, ktery zijou v nekolika drevenejch chatrcich a neda se to oznacit ani za vesnici. Vsichni nosi spinavy hadry a kral se tak odlisuje jen dost hnusne udelanou korunou. Dalsi problem je, ze spousta radoby dramatickejch scen vypada spis strasne smesne. Ale jinak to tak spatny neni, perfektni herecky obsazeni, mladicka Beckinsale a Bale, kuli kterymu jsem navic na film kouknul a vsichni hrajou nadprumerne. No a tech 100 minut to buhvijak nudit nezacne, takze na jedno skouknuti v pohode.(2.1.2011)

Takéto historický filmy, ktoré dokážu priviesť diváka na iné myšlienky, už dnes nevidím, a to je zle... a veľmi. Mladší brat Hamleta, historicky jeho mladší sa narodil, o trocha skôršie. Chémia medzi hercami Christian Bale a Kate Beckinsale je úžasná, len škoda, že sa nestretli znova. Lev v zime a Prince of Jutland, je dobrá voľba pre odpočinok, po náročnom dni :) /75 %/(21.1.2017)

Shakespeare, jak známo, si látky zpracovával po svém. Hamletův (Amletův) příběh pochází ze Saxo Grammmatika (rozsáhlejšího dánského Kosmy), Axelovo režijní zpracování je poučené archeologií a historickým výzkumem raného středověku a do značné míry evokuje realitu (včetně materiální chudoby a až loveckou posedlostí) raněstředověké šlechty s všudypřítomným násilím - které ale nepředvádí nijak okázale, ale takové, jak bylo chápano - všednodenně stroze, kdy i bitvy jsou spíše větší rvačky a loupežná přepadení. Podobné praktiky panovaly i na mojmírovské Moravě i Čechách Boleslava I. (vraždy sv. Václava a Ludmily) a III. (bratrovražedný boj Boleslava III., Oldřicha a Jaromíra). Škoda jen, že hudební stránka je jen navozená, i v ní by se vyplatila spolupráce s odborníkem (použití dud je samozřejmě správné, ale ne úplně jednoznačné) a výsledekek by byl ještě přesvědčivější.(12.4.2011)

• dr.fish

Uznávám snahu o postižení temna dánských dějin, země nebyla zalidněná a dánský král vládl jedné vesnici. Výzbroj neexistovala, výstroj už vůbec ne. Pouze kopí a meč u privilegovaných. Vévoda se poznal podle opasku, král dle jednoduché koruny. Vévoda se svou třicetičlenou armádou představoval nebezpečnou sílu. Průhledné triky místokrále Fenga kromě chytrého Amletha nikdo neprohlédl. Amleth ale všem ukázal. Sice si přitom spálil celý dvorec budovaný v té době asi po generace a vybil při tom většinu velmožů ve svém království, ale čas vše zahojí, přijdou noví hrdinové a z Dánska bude jednou velmoc. Celkově se prostě jedná o dobrou parodii nebo velmi bídně udělaný film. Nevěděl jsem, jestli se smát, nebo to vypnout. Vydržel jsem až do happy endu. Stačilo jen trochu důslednosti v dotažení scén a bylo by to v pohodě i s tím malým rozpočtem. Přišlo mi, že to nikoho z herců nebavilo, všichni se tam jen tak potáceli.A největší chybou je neschopný Bale. 20% vážně anebo 70% jako parodie.(23.11.2012)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 38.