Hra o smrti

El misterio de Wells

Zúčtovanie

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie / Španělsko, 2002, 112 min

Nenapadny film s velmi dobrým hereckým obsadenim odohrávajucim sa v temnom 14. storocí.Skupina potulnych hercov sa zapletie do objasnovania vrazdy maleho chlapca a svoju pravdu chcu vypovedat predstavenim . Netusia vsak ze ludia napriek tomu ,ze vedia kto a co robi ich pan mlcia a iba pocas predstavenia dokazu povedat co si myslia.Toho sa chyti knaz ,ktory je na uteku pred spravodlivostou pretoze sam sa nachadza v pavucine svojho hriechu a svedomia.Snad toto mu dava silu aby spociatku sam celil tomuto lokalnemu tajomstvu. Dejova linia bola velmi dobre spracovana taktiez samotne scenerie boli uzasne. Par zaberov na krajinu ci uz digitalnu alebo ozajstnu sa mi velmi pacilo. Exteriery mesta nemali chybu spina ,blato to vsetko ladilo velmi harmonicky. Nie je co vytknut tomuto historickemu filmu snad iba to preco sa mi az teraz dostal do ruk. 80%(26.11.2012)

Sice ne tak kvalitní jako Jméno růže, ale i tak poutavý příběh o vraždě a detektivním pátrání partou herců a jedním mnichem s černou minulostí. Atmosféra temného středověku se povedla na výbornou. Casting zde je excelentní i hudební doprovod trefný. Jen škoda, že scénář z velice kvalitní zápletky nevyždímal o fous více. Mohlo tak jít o originální filmový počin, který by nejen potěšil, ale k němuž bych se rád vracel a hlavně mi nezapadl za jiné kvalitní dílo, které jsem zmínil na počátku svého komentáře. 75%(12.7.2015)

Hodně netradičně pojatý a odvyprávěný film, takový scénář se jen tak nevidí. Paul Bettany (který se pro náboženské role zjevně narodil) tu výborně hraje zatraceného mnicha, který se přidává ke kočovné divadelní společnosti (s výborným Dafoem, jakožto vedoucím divadelního sboru), aby v závěru v jednom městečku sehráli "hru o smrti" - vraždě, která se tu opravdu stala................moje hodnocení = 6,5 z 10.(12.11.2014)

• Maq

Ach ne! Těšil jsem se na dobrý příběh ze středověku... Mám středověk moc rád a je tak málo knih a ještě méně filmů, které mu trošku rozumějí. --- Tenhle film je možno nazírat jednak jako detektivku, dále jako moralistní drama, a konečně jako obraz středověku. V prvních dvou ohledech je strašně prostinký. Což by mohlo i sedět, pokud by skutečně šlo o středověký příběh. Tenkrát cesty spravedlnosti nebyly příliš sofistikované, přinejmenším podle dnešních měřítek. Problém je v tom, že jde jen o prostoduchou projekci dnešních principů na dobu, do které nepatří. Není to středověký příběh, lidé tenkrát takto nemysleli, nemluvili a nejednali. Prostě ne. Škoda.(6.8.2013)

Líbilo se mi na tom mnoho aspektů....tak jednak kontroverzní postava mnicha, dále celý, ač jednoduchý příběh, celkové pojetí, dobří herci, temný středověk a lehká podobnost s detektivním žánrem. V hlavní roli Bettany předvedl skvělou směs citů a výrazů, přičemž dokázal přesvědčivě ztvárnit zamyšleného herce, kněze mučeného svědomím, i radikalizujícího hlasatele. Úžasně emotivní. V porovnání s ním měl Dafoe a další jen vedlejší role. Vcelku lacině vystavěné kulisy středověkého města a poměrně přímočarý scénář tak díky herecké sestavě dostal naprosto úchvatný háv a rozhodně neupadne v zapomnění. Navíc musím říct, že mě scénář celého filmu místy překvapil a hlavně potěšil.(24.2.2011)

• - Jednu z "kľúčových" postáv vo filme mal stvárniť britský herec Jared Harris. (MikaelSVK)

• - Psát levačkou byl ve středověku hřích. Bratr Simon Damiens se to naučil, když se na něj zrovna nikdo nedíval. (akisha)

• - Skupinka hercov sa pri táborovom ohni chce ísť na sever, ale po páde mosta sa rozhodujú, či ísť na východ, alebo západ. Ale smery svetových strán ukazujú naopak. (vander19)