Hra o smrti

El misterio de Wells

Zúčtovanie

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie / Španělsko, 2002, 112 min

V první polovině naprosto výborné. Stylová, spíše komorní výprava, herecký manšaft na který je radost se dívat (Dafoe by zastínil i slunce kdyby tam nebylo pořád zataženo) a příběh, který mě nasával čím dál blíže k obrazovce. Bohužel, nutno dodat, ve druhé půli snímek znatelně zrychlí děj na úkor jeho hloubky a scénář -ve své (filmové) reálnosti- dostane párkrát lehce přes držku. Ale i tak nemůžu jinak než doporučit. 85%(29.12.2009)

Pochmúrna a temná atmosféra stredovekého Anglicka spolu so špinou na uliciach, v cirkvi a v panstve naháňa správny strach. Od úvodu výborný dojem celý čas udržiava Paul Bettany (v role kňaza, ktorý "zlyhal" odviedol geniálny výkon). Zápletka je pútavá a tajomná a detektívna skladačka sa postupne odkrýva. Rovnako aj postavy hercov sú zaujímavo vyprofilované - najmä postava W. Dafoe. Malinká výhrada k voľbe Vincenta Cassela ako vojvodcu a vrcholného predstaviteľa šľachty môže divákovi vopred prezradiť dejovú líniu.(9.8.2012)

Morálka, morálka, morálka... Nejlepší celuloidová existencionální detektivka, které v sobě zdatně kloubí to nejlepší z Dürrenmatta, Eca, Stopparda a Shakespeara. To vše v nádherně pochmurně zasněžené atmosféře temného středověku. Unsworthovu předlohu prostě musím mít. A to je asi tak vše, co je potřeba o tomhle skvostu zmiňovat.(2.8.2008)

Neříkám, že to není nadprůměrný snímek, ale v průběhu jeho sledování jsem se několikrát shledala v nudě a lekování (hlavně v druhé polovině)... přestřeleně dlouhé dialogy a monology a "filozofování", které nevyzní, příliš dlouhé scény, kterým ale chybí potřebný náboj k udržení pozornosti a napětí atd. Vizuálně a formálně dobrě zpracovaný snímek, ale celkový dojem vyšuměl do ztracena..(10.2.2014)

Co dělat, když spravedlnost lidská je slepá a ta boží nejistá? Změnit repertoár.. McGuigan osobitým způsobem kočíruje svou kočovnou detektivní společnost (přípravy na představení), aby se od okamžiku, kdy na sebe Bettany hodí hábit Silase, vnořil do vlhké omítky pohádkové fresky o dobru a zlu, v níž divadelní hra a závěrečná řeč obžaloby splynou v jedno a morální bída dá vyniknout vznešenosti gest. Hereckým vládcem pro mě nebyl Preacher Man Bettany ani hadí muž Dafoe. Tu korunu jim v své krátké chvíli sebral sebejistý mocipán Vincent Cassel.(20.11.2015)

• - Jednu z "kľúčových" postáv vo filme mal stvárniť britský herec Jared Harris. (MikaelSVK)

• - Filmovanie snímky prebiehalo vo Veľkej Británii a taktiež v Španielsku. (MikaelSVK)

• - V závěrečné scény zúčtování, jsou scény, kde Lord De Guise mluví, i když ústa má zavřená, to kvůli vytvoření efektu dezorientace. (akisha)