Bouřlivé období mexické revoluce. Rolníci na venkově jsou vykořisťováni šlechtou a velkostatkáři, na jejíchž pozemcích musí nevolničit. Při sebemenším náznaku odporu jsou tvrdě trestáni. I v těchto nerovných podmínkách se mezi lidmi rychle šíří optimistické zkazky o Zapatově revolučním hnutí. Když dojde k prvnímu střetu obyvatelstva s pány na pozemcích dona Torrese, uvědomí si hrabě Ariola zjevnou nerovnováhu sil. Zatímco bezmocně čeká na vládní posily vedené generálem Gonzalesem, jeho statek je vydrancován a vypálen. Vesničané podporující Zapatu bojují s nadšením, protože nemají co ztratit. Revoluční hnutí se šíří zemí. (dopitak)

dopitak

Historické možná až na úkor napětí. Otázka, proč se do téhle látky pustili v DEFA, má snadnou odpověď: za vším hledej Moskvu! Film je tedy silně tendenční a soudruhům se hodně tohle historické téma hodilo na krám. Mně osobně přišel moc povrchní, víc se přiblížil postavám záporáků (hrabě, sedlák) než revolucionářů, takže chybí silnější příběh. Ten se rodí až v postavě mladíka Triniho, jenž má zachránit Zapatu před léčkou. Prezident měl pravdu, hlavně si nepustit Severoameričany do země! ()