• ripo

Tři krátké filmy, pro které se znamenitě hodí označeni „filmová novela", příbuzné thematiky a příbuzných problémů, jsou jednoduchým rámcem spojeny v celovečerní film, jehož celek — promlouvá o řadě závazných problémů výchovy a správného vedení mládeže. Autoři, kterými jsou absolventi polské Vysoké filmové školy, si zvolili k vyprávění všech tří příběhů sportovní prostředí. Ve „Třech startech" využívají autoři sportovního prostředí k záměrnému vytvoření konfliktu, jehož vyřešení nemá platnost jen pro oblast sportu. Forma novely, forma, na kterou se u nás téměř zapomnělo, je právě příhodná k řešení některých látek — a nakonec i vhodná k vyzkoušení sil mladých začínajících filmařů. Pozoruhodný je způsob vyprávění. Autoři nedovádějí ani jeden svůj příběh až ke konci; naznačují otázku, představují hrdiny a vysvětlují situaci, avšak — diváku, přemýšlej sám! A tím, že diváka nutí zamýšlet se nad problémy a nechává ho samotného vyvozovat závěry, tím také tento film nejlíp diváka učí. „Tři starty" patří k filmům, v nichž je v popředí umělcova zájmu člověk v celé mnohostrannosti svého charakteru, člověk, jehož pravdivé vykreslení nepřipouští prázdný rádobyideový balast a frázi. Filmový přehled 4/1956(10.12.2009)