Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pravdivý příběh se odehrává v politicky napjatých dobách v Polsku, v době vyhlášení stanného práva v roce 1982. Alfred Raszka (Stanisław Michalski), Boniek, Mały (Krzysztof Kiersznowski) a Spinoza (Marek Wysocki) jedou na západ autem. Pašují zbraně a výbušniny. Dostanou se do budovy polského velvyslanectví a vezmou si jejich osádku jako rukojmí. Mezitím znepokojená policie obklopila celou budovu. Začíná vyjednávání. (sator)

(více)

Recenze (2)

sator

všechny recenze uživatele

Pravdivý příběh se odehrává v politicky napjatých dobách v Polsku, v době vyhlášení stanného práva v roce 1982. Alfred Raszka (Stanisław Michalski ), Boniek, Mały (Krzysztof Kiersznowski) a Spinoza (Marek Wysocki ) jedou na západ autem. Pašují zbraně a výbušniny. Dostanou se do budovy polského velvyslanectví a vezmou si jejich osádku jako rukojmí. Mezitím znepokojená policie obklopila celou budovu. Začíná vyjednávání. ()

Reklama

Zajímavosti (1)

  • 6. září 1982 zaútočili na Polskou ambasádu v Curychu čtyři muži, terorizovali personál zbraněmi a vzali je jako rukojmí. Teroristé vydali prohlášení, že patří do podzemní ozbrojené organizace zvané Povstalecká domácí armáda, která působí jak v Polsku, tak v zahraničí, a jejím cílem je zrušit v Polsku stanné právo. Únosci hrozili, že budovu vyhodí do povětří, pokud nebudou splněny požadavky, a oznámili, že jejich akce byla první v řadě. Postupem času se požadavky začaly přesouvat z politických na finanční. Teroristé začali požadovat několik milionů švýcarských franků a letadlo do Číny nebo Albánie. Měli také nabídnout Švýcarsku, aby prodalo tajný materiál z velvyslanectví. Soud s teroristy se konal ve dnech 3. až 6. října 1983 před švýcarským federálním soudem v Lausanne. Polské žádosti o vydání byly jednoznačně zamítnuty. Během soudu hlavní obviněný tvrdil, že podzemní organizace existuje, ale tato tvrzení byla odmítnuta. Byly uloženy tresty od dvou a půl roku do šesti let vězení. (sator)

Reklama

Reklama