Velký hráč

Veľký hráč

Big Shar

Akční / Drama

Polsko, 1983, 96 min

Wielki szu je staromódní samotář obdařený nejen „ uměním“ nikdy neprohrát v kartách „ hraje se kvůli výhře, je to samozřejmě spojené s penězi, ale hraje se kvůli výhře. Teprve tehdy je možné vyhrát peníze“, ale i pozoruhodnou životní filozofii „ Pokud máš rodinu a dům tak to můžeš všechno vyměnit za peníze, ale opačně to už nejde“. A právě se na něj nalepil mladý, netrpělivý a jeho umem fascinovaný taxikář lačnící proniknout do kouzel velkého mistra. …. „Poker je umění klamu, hráli jsme poctivě. Tys podváděl, já jsem podváděl. Vyhrál lepší.“ A pokud si myslíte, že ke hře je potřeba štěstí, tak vás z toho tenhle báječný a jak je vidět téměř neznámý film rozhodně vyvede „ Štěstí? Štěstí je potřeba si umět správně zorganizovat“(8.11.2006)

Výborný film z prostředí falešných karetních hráčů, kde dominuje právě hazardní hráč s přezdívkou v polštině Wielky szu, který nikdy neprohrál. Je tu též ukázáno, co s člověkem udělá poker. Film nepostrádá přiměřenou dávku napětí. Mohli by ho alespoň v TV zopakovat. V ČSSR běžel ale pod jiným názvem, nevím přesně, tuším, že asi "Velký hráč".(19.7.2003)

Je to již dávno, co jsem tento polský film viděl, ale říkal jsem si, že po dlouhé době vidím povedený snímek natočený v Polsku. Je to o kartách a ště+stí.(6.1.2012)

Po mnoha shlédnutích Velkého hráče musím konstatovat, že film mimo jiné prezentuje zřetelný rozdíl mezi amorfní českou povahou a polskou duší s určitou zásadovostí. Hráči, kteří v tomto snímku přišli o peníze, svou porážku v kartách primárně uznali, byť ji nepřijali a jak Mikun, tak dva hudlaři v hotelu se pokusili získat své peníze zpět násilím. Průměrný bezpáteřní Švejkáček by ihned po finálním (a fatálním) výkladu nepochybně spustil litanie o cinknutých kartách a v případě neúspěchu takového kroku by neváhal volat policii. V situaci "Jarka z Varšavy" zcela bez debat. Dále bych měl pár připomínek k českému překladu, ale to už bych chtěl příliš.(8.11.2006)

Můj nejoblíbenější východní film,v Polsku stále velmi populární.(26.4.2011)

Co dodat, další z dlouhé řady skvělých filmů Made in Poland. Přitom je to v zásadě komorní drama s napětím, které by se dalo krájet, film který člověka zaujme a "něco" v něm nechá. Skvělí herci, fascinující gradace od maloměsta přes jakýsi lepší motel až do centra Warszavy a potom drsný i když dost logický konec. Když jsme ten film viděl poprvé, právě sekvence za začátku v Lutyni na měn nechala prostředím nejvýraznější dojem. Na druhou stranu, zábavné bylo, jak si to podsvětí s tím, co bylo ukazováno v našich filmech (byť něco podobného československá kinematografie nevypoila ani náhodou) bylo podobné vnějškově, ale významově ani náhodou. Nowicki s Niemczykem jsou elita, potěšila mně (jako vždy) Grazyna Szapolowska v krátké, ale rozhodně "výrazné" :-) roli.(24.10.2011)