Zděšení

Blown Away

Zdesenie

Akční / Thriller

USA, 1994, 121 min

Výbušná hra na kočku a na myš mezi pyrotechnickým expertem s temnou minulostí a pomstychtivým bombovým teroristou se v podání Hopkinse, Bridgese a Jonese slušně rozbíhá. Bere se však natolik psychologicky vážně, že jí asi ani nedojde, do jak hloupého hollywoodského akčňáku s instantním happy-endem se postupně (nejvíc v závěru) přelomí.(23.1.2017)

Podivuju se nad zdejším nízkým hodnocením tohohle filmu. Mně k dokonalosti scházely snad jen výraznější herecké výkony a naopak hrubě přebývaly heroické běhy (v horším případě pochody) s ohňovým pozadím. Nicméně napjatej jsem byl úplně pokaždý, když šlo do tuhýho, a to je hlavní. Zkrátka mi ani tak neučarovaly mohutné exploze, to je koneckonců jeden velký kýč, k naprosté spokojenosti mi stačil nespočet perných chvilek. Navíc - už jen fakt, že "Blown Away" dokázalo udržet i v jednu ráno pozornost někoho, kdo trpí evidentním spánkovým deficitem, je záslužný. :-)(21.6.2009)

Bum bác a výborný Tommy Lee Jones. Léta otevřený účet mezi elitním pyrotechnikem Jimmym a psychopatem IRA Gaeritym utne Jimmyho plány k odchodu k méně výbušné práci. Divák pochopitelně nebude proti. Výbuchy tu vypadají efektně, takže ani moc nebude rýpat do toho, jak do sebe všechno zapadá. Není to sice ten film, kvůli kterému byste si báli dát na hlavu sluchátka nebo v autě se obávali otočit klíčem, vynalézavý zločinec s chirurgickou přesností i jeho dobrácký protivník vás nicméně společně se všemi těmi poctivými pyrotechnickými sekvencemi donutí na dvě hodinky vypnout mozek a neřešit trhliny ve scénáři. Ve výsledku tu máme kousek, který se snaží být něčím víc, než jen pouhou hollywoodskou zábavou. Není. Ale na čtyři hvězdy to nakonec vytáhl.(21.3.2014)

Naozaj bezchybný film z prostredia pyrotechnikov so skvelými hercami ako Tommy Lee Jones alebo Lloyd a Jeff Bridgesovci. Obzvlášť Tommy Lee Jones v úlohe psychopata je proste dokonalý, ale proste skvelí boli aj Jeff a hlavne úžasný Lloyd. Bolo mi ho veľmi ľúto. Film nešetrí akčnými scénami a pyrotechnickými efektami, ale nezabudnuteľný je hlavne záver pri ktorom hrá na pozadí hit od U2 - I Still Have not Found What Im Looking For. Skvelý herci, skvelá hudba, skvelý film.(26.1.2015)

• rikitiki

Tak hloupě a amatérsky natočené, až to bylo k smíchu. Využita všechna klišé, na která si tvůrci vzpomněli. Zákeřný terorista (či spíše vrah) schválně vyrábí co nejsložitější bomby plné různých serepetiček a odkazů, jakoby jeho cílem nebylo vraždit, ale vyhrát v nějaké pošahané reality show typu: „Vyrob co nejkomplikovanější bombu“. Jeff Bridges mě nikdy nepřesvědčil, že umí jinou hereckou grimasu než pootevřít pusu, takže vypadá jako retard, a ani v tomto filmu nic jiného nepředvedl. SHRNUTÍ: Doporučuji jen jako podkresový film na mejdan s dobře zásobeným barem.(18.7.2018)

• - Spoiler: Ve 40. minutě, kdy Liam (Jeff Bridges) rekonstruuje smrt Blanketa (Ruben Santiago-Hudson) a představuje si, jak ho tlaková vlna odhodila na kovové dveře, je zcela zřetelně vidět, že ve dveřích je dírka, kterou Blanketa pomocí lana táhnou ke dveřím. (Pavlátko)

• - V románu "Prince of Thieves", který napsal Chuck Hogan, je tento snímek zmíněný jako "nejhorší film všech dob" (Terva)