Psychopat Ryan Gaerity uprchl z vězení v Irsku. Do USA jej žene silná touha pomstít se Liamu McGivnymu, který byl před dvaceti lety jedním z členů jeho teroristické skupiny. Ten ale teď žije pod jménem Jimmy Dove v Bostonu a svou vinu se pokouší odčinit obětavou prací u policejního pyrotechnického oddílu. A patří ve svém oboru mezi nejlepší. Jimmy se nedávno také rozhodl požádat o ruku svou Kate, kterou miluje, stejně jako její dcerku Lizzy; navíc hodlá odejít z aktivní služby do funkce instruktora. Než může uskutečnit své plány, nelítostný Ryan poprvé nečekaně udeří… Působivý akční thriller, věnovaný stále aktuálnímu tématu terorismu, natočil režisér Stephen Hopkins (známý tituly Predátor II, Lovci lvů, též jeden z tvůrců úspěšných seriálů 24 hodin či Californication). Úlohu Ryana ztvárnil Tommy Lee Jones (Muži v černém, Tahle země není pro starý, Takoví normální zabijáci), postavy Jimmyho Dovea se chopil Jeff Bridges (Starman, Nebeská brána, Big Lebowski). (Česká televize)

T2

Príbeh o súperení na poli výbušnín medzi pyrotechnikom Jimmom Dove (Jeff Bridges) a jeho bývalým teroristickým učiteľom Ryanom Gaeritym (Tommy Lee Jones) je výborne na vypätých miestach vygradovaný a s výbušninami sa vôbec nešetrí, (hlavne pri efektom výbuchu lode) všetko čo vybuchuje je jednak správne načasované a efektne doslova burácajúce až drvivé a to tu nebolo treba použiť pri priamych detailoch na výbuch ani špeciálne triky. Takže tieto spomínané veci by mohlo neskutočne burácať v dobrom kine, pre televíziu to nemá až taký efekt čo nie je samozrejme chyba filmu. Vo vedľajších postavách pyrotechnikov sa tu mihnú oplzlý až namyslený Forest Whitaker a Cuba Gooding Jr. ten len na moment sa ukáže ale to nevadí lebo ústrednej dvojici to sadne nadmieru dobre, takže svoj priestor využili dostatočne. Od režiséra Stephena Hopkinsa je to opäť slušný štandart, zatiaľ filmy čo som od neho videl nesklamali a splnili svoj účel aspoň v rámci žánru minimálne zaujať a Zdesenie malo aj niečo málo na vyše. A aby som neopomenul popri tom všetkom vypätí nám zahrajú aj pár songov od Irskej skupiny U2, takže aspoň pre mňa taký ďalší prim bonus len škoda že sú použité ako vzpruha pre toho zlého Gaerityho, čo už kto by tu skupinu nemal rád. ║Rozpočet $-miliónovTržby USA $30,156,002Tržby Celosvetovo $31,416,002()

Gemini

Tak pozor - tyhle filmy přízrak minulosti vs. nový život obvykle nejsou nic moc, ale tenhle, obzvlášť díky Tommy Lee Jonesovi, Lloydovi i Jeffovi Bridgesovým a vůbec všem těm kdo hráli ty báječné hochy (a dámy) létající na pekelných strojích, si zaslouží pozornost diváka. A kromě toho, co jsem napsal o hercích, a skvělých efektů, disponuje tenhle snímek skvělým soundtrackem. Hlavní hrdinové byli oba teroristé IRA, takže kdo jiný by mohl obstarávat tu skvělou hudbu než jedineční U2? I Still Haven't Found What I'm Looking For vám už vždycky bude znít jinak, tak nějak zajímavěji... ()

Djkoma

Slušná zábava ve znamení dvojice Jeff Bridges a Tommy Lee Jones, kterým ještě sekunduje mladý Forest Whitaker. Jednoduchý a známý příběh o kamarádech z mládí, kteří v tomto případě dělali bomby a jednou se stalo neštěstí, které je navždy rozdělilo... Vcelku dobré tempo a akce, v předvídatelném příběhu dvou mužů, jejichž vztah mohl být více vyostřen a mít osudovější následky... ()

choze

Můj nejoblíbenější pyrotechnický thriller, s nimiž se v první polovině 90. let tak trochu roztrhl pytel (EXPLOZE, SPECIALISTA, POSLEDNÍ STŘIH a volně i OHEŇ, NEBEZPEČNÁ RYCHLOST a SMRTONOSNÁ PAST 3) a já na nich v té době hodně ulétával. Bohužel jakoby se film nemohl žánrově rozhodnout mezi čistokrevným pyrotechnickým thrillerem a dramatem, ke kterému odkazuje hlavně obsazení neakčního Jeffa Bridgese do titulní role a tápající režie páně Hopkinse (můj oblíbený PREDÁTOR 2), a přestože obsahuje řadu dobrých akčních scén (výbuch dodávky s pyrotechnickým vybavením, finále na lodi) a nápadů (scéna kdy přichází Jimmyho žena a dcera domů a bomba může být v čemkoliv co zapnou) ztrácí tak na spádu. Musím ocenit použitou irskou hudbu, která dává filmu správně fatální atmosféru a Tommy jako irský terorista pouslouchající při sestrojování bomb U2 je skvělý fór. Což mi ale jen znovu připomíná, že tenhle film měl navíc. ()

tron

Ak človek nečaká veľa... Stephen Hopkins nakrútil podstatne vydarenejšie filmy, ale ani ZDESENIE nie je najhoršie, najmä ak ho porovnáme s iným výbušným trilerom, matnou EXPLÓZIOU s Pierceom Brosnanom. Napínavá réžia, atraktívny vzhľad, kvalitné technické spracovanie a zaujímavé herecké obsadenie (Jonesovi seknú skôr kladné úlohy, ale Jeff Bridges je frajer, bizarnosťou potom je, že jeho otca si zahral jeho skutočný otec, prevažne komik Lloyd Bridges), sa starajú o to, že by ste výsledok nemali pokladať za stratu času. ()

• V románu "Prince of Thieves", který napsal Chuck Hogan, je tento snímek zmíněný jako "nejhorší film všech dob" (Terva)