Zděšení

Blown Away

Zdesenie

Akční / Thriller

USA, 1994, 121 min

Lepší 3 hvězdičky. Opět skvělý T.L. Jones, který psychopaty fakt umí a dělá je s neskutečnou radostí. Skvělá hudba - mí milovaní U2. Příběh taková klasika, kdy se chce jeden pomstít druhému. Zpracování celkem slušné, efekty nebyly špatné a občas i nějaká ta vtipná chvilka. Prostě takový nadprůměr, který se dá vidět i vícekrát. Howgh!(15.8.2006)

Jo jo, starý dobrý rok devadesátý čtvrtý, kdy největší zlejšek ve filmu mohl být tak maximálně vyšinutý Irčan (a ne osmahlí cápci s plnovousem a kalašnikovem), U2 byli ještě kapela (a ne globální společensko-politicko-aktivistická iniciativa) a kupónová privatizace se pořád zdála jako dobrý nápad. Blown away mě teda úplně neodfouklo, ale zbytky vlasů mi přece jen načechralo. Skvělá trojice Bridges – Jones – Whitaker snad ani nemohla zklamat, navíc druhý jmenovaný (Texasan jako poleno) a jeho irský přízvuk… no to se musí prostě slyšet.(21.2.2014)

Rok 1994 byl výbušný, jako snad ještě žádný rok ve filmové branži. Akční nářez v podání Specialisty a dalším takovým filmem zaměřeným na "bouchání" je Zděšení. Tyto dva filmy mají pár věcí společného. Výbuchy. Pomstu a to, že jak Specialistovi, tak Zděšení udělil časopis Cinema pouhých 40%. S tím tedy rozhodně nesouhlasím. Ale vratím se zpět ke Zděšení. Autoři tohoto vydařeného snímku, jako by hráli Poker a dali all in na dvě herecká esa. Dva charismatičtí herci jako je Jeff Bridges a Tommy Lee Jones se jen tak v jednom filmu nesejdou. A právě oni jsou určitě velkým lákadlem. Příběh je sice otřelý, neoriginální a plný kliše, ale to jak padouch umisťoval bomby mně neuvěřitelně bavilo. Konec mohl být teda trošku jiný, ale jak to bývá u většiny filmu, tak závěr je to, co film totálně oddělá, takže na to už jsem si částečně zvykl. Stephen Hopkins není režisér, který by natočil něco převratného, ale musí se uznat, že tady předvedl talent. K tomu všemu vkusně vybrána hudba od U2. Po zhlédnutí jsem si okamžitě sehnal písničky "With or without you" a nebo "I still haven't found what I'm looking for" , jelikož to jsou písničky, které se dají poslouchat dokola a neomrzí. Neměl bych určitě zapomenout na arogantního pyrotechnika Foresta Whitakera. Každá hvězdička zde představuje 20%, takže Cinema dala 40%, což jsou 2*. Já bych to neviděl ani na 60% čili 3*. Ale 80%, které si převedu na 4* vidím jako jasnou volbu! A hlavně, jsou ty 4* zasloužené.(28.6.2009)

Je pravda, že to má slabší, miestami naivný scenár, ktorý z toho robí taký lepší priemer. Ale i tak som to videl už tri krát. Na Bridgesa a Jonesa sa veľmi dobre pozerá a i ostatné postavy boli zaujímavo obsadené (Whitaker, L. Bridges, Gooding jf....). A tiež Hopkinsovi sa niektoré odpaly fakt vydarili, napr. ten kde odpálil Maxa a plus je aj hudobný podklad, symbolicky od U2............... K tomu scenáru. Jeden terorista "skončí" s bombami, ukryje sa v USA ako pyrotechnik a druhý, čo s ním bomby vyrábal sedí v base, ujde a vypátra ho, to je veľmi zaujímavý príbeh a je škoda, že tomu sa obdobiu "pred" venovali len pár minút a na miesto toho naváľali všetky tie scény okolo rodiny a pod. Viem si predstaviť že by to bol film, ktorý by ukázal postupne všetko čo sa udialo odvtedy ako sa Liam a Ryan prvý krát stretli, ako to bolo v teroristickej jednotke, ako sa rozdelili atď. A to, čo tu tvorí takmer celý film by stačila možno posledná polhodinka. S týmto hereckým obsadenim a režisérom by to mohol byť oveľa zaijímavejší film.(25.3.2010)

Tommy Lee Jones byl po Přepadení v Pacifiku hodně v kurzu a i tento snímek to potvrzuje. Režisér není kdovíjaký všeuměl a srovnávat prostředí bostonských pyrotechniků s například Howardovým Ohněm by se rovnalo sebevraždě. Po více než 20 letech se jedná o spíše průměrnou podívanou, které upřímně moc nepomáhá nepřesvědčivý Jeff s krajně otravným Forestem. 55%(9.4.2016)

• - Spoiler: Ve 40. minutě, kdy Liam (Jeff Bridges) rekonstruuje smrt Blanketa (Ruben Santiago-Hudson) a představuje si, jak ho tlaková vlna odhodila na kovové dveře, je zcela zřetelně vidět, že ve dveřích je dírka, kterou Blanketa pomocí lana táhnou ke dveřím. (Pavlátko)

• - V románu "Prince of Thieves", který napsal Chuck Hogan, je tento snímek zmíněný jako "nejhorší film všech dob" (Terva)