Ďalší pokus o ruský MATRIX. Potenciál neuveriteľný. Hlavný hrdina príliš brčkavý, herecké výkony (možno zámerne) ukričané. Akcia pôsobivá. Románová predloha je však zjavne príliš košatá, čo filmu podráža nohy a rozbíja ho na priveľa odbočiek a priveľa postáv. Ja som film videl na jeden záťah (teda aj s Tajomným ostrovom 1), kedže ide o jeden mega príbeh. Na rozdiel od takého MATRIX RELOADED si myslým, že preušenie v polovici dosť filmu škodí (nie keždý však zvládne 220 min.). Finále má skvelo nadhodený konflikt hrdinstva a despotizmu. Keby sa to osekalo a tvorcovia sa sústredili len na pár akcií bola by to pecka aj napriek "ruskému herectvu"...(16.12.2012)

• Sysel_CZ

Zvedat něčemu uměle hodnocení jen proto, že jde o ruské sci-fi, je pod mojí úroveň, mám-li nějakou. Ale vůbec jsem nepodjímal o co v tom jde, bavilo mě to jen svojí špatností a koneckonců, jak lépe ohodnotit film, kde děvče zjistí, že muž zná jejího bratra, a když se za deset minut potkají, diví se, že se znají :)(8.12.2009)

Totální hovadina, nebo jsem to vůbec nepochopil. Modroký blonďák prochází akčním sci-fi příběhem naprosto nelogicky a bez rozmyslu a hlavně bez pointy. Je nepřemožitelný superman, který o své jediné slabině mluví jakoby nic. Natočené je to po rusku velkolepě, střihané naprosto šíleným klipovým způsobem, hraje do toho klasická "velkohudba." Docela to odsýpá, ale něco se tvůrcům přihodilo, když psali scénář a stříhali výslednou podobu. Aneb to, že je děj naprosto debilní, nezakryjí ani dobré triky, slušná akce a velkolepá výprava... 50%(23.4.2009)

Velkorozpočtové zpracování předlohy bratří Strugackých nedopadlo podle mého očekávání. Efekty jsou naprosto bezchybné a plně konkurují těm hollywoodským, ale scénář, resp. děj je místy dost zmatený a chvílemi jsem se v něm ztrácel. Ruské zpracování a vkus jsou znát především na bohatých (až kýčovitých) interiérech vládce planety, nezaměnitelném militarismu ala Rudá armáda a v neposlední řadě na postavě hlavního hrdiny Maxima, který je prototypem ruského bohatýra, před kterým se musí klepat strachy i yankeejovský Superman.(26.10.2009)

Výpravné sci-fi natočené podle předlohy geniálních bratrů Strugackých. Film budí dojem, že na jeho vyrobení padl snad celý ruský státní rozpočet. Vcelku jednoduchý příběh se odehrává v plasticky ztvárněném a vizuálně nádherném světě, působícím jako kříženec Blade Runnera a Chronicles of Riddick. V centru děje je hrdina s vizáží krále diskoték 90. let, který pomocí svých superschopností vede válku jednoho proti všem. Snímek postrádá filosofickou hloubku knihy. Je prakticky bez emocí, vyprávění je zmatené. Za dobu filmu by mělo uběhnout několik měsíců, přesto se zdá, jako kdyby se celý děj odehrál během prodlouženého víkendu. Postavy jsou šablonovité a jednají nepravděpodobně. Fotky hlavního hrdiny nepochybně visí ve spoustě dívčích ložnic po celé matičce Rusi, ale hereckého talentu moc nepobral. I přes všechny výtky se mi film hodně líbil, nejspíš díky předloze a překrásně vykreslenému mimozemskému světu.(2.4.2011)

• - Pro film bylo vyrobeno 300 kostýmu a 400 páru obuvi. (Dlee)

• - Film se natáčel 222 dní, přičemž materiál, který z filmování vzešel, by postačil rovnou na dva snímky. (Dlee)

• - Kvůli filmu vypukl v Rusku skandál. Podle odborníků je film skrytou kritiku současného ruského establishmentu. Tvůrci ti popírají. (Ignus.cz)