• Rex Mundi

Knihu som nečítala, ale v tomto som bola dosť často doslova stratená. Veľa súvislostí mi nedochádzalo, na kučeravého Adonisa dokonalého po všetkých stránkach a neustále sa hlúpučko (či vedúco?) usmievajúceho, som si akosi nevedela zvyknúť. Zostalo mi z toho všetkého len zopár dojmov: chaos, dobre použité filtre aj zaujímavá vizuálna stránka... a zase chaos.(10.3.2009)

• lennyd

Při jednom takřka rutinním kosmickém letu ztroskotá mladý ruský pilot Maxim (Vasilij Stepanov) na jedné - zprvu neobydleně vypadající planetě. Ale netrvá dlouho, a brzy narazí i na tamnější obyvatele - a hlavně na jejich neutěšenou vnitropolitickou situaci, dennodenně zuřící boje mezi "normálními" lidmi a "degeneráty". Ať chce nebo nechce, je do těchto bojů Maxim zatažen - a každá ze soupeřících stran jej chce využít pro své účely. Ale Maxim se dlouho využívat nenechá ... Po první půl hodince filmu jsem měl jasno - výborné prostředí, skvělé vizuální efekty a hlavní hrdina jako by vypadl z videoklipu Backstreet Boys případně z natáčení nějakého pornofilmu (nebo teenagerské komedie). A až do konce se na mém první dojmu vůbec nic nezměnilo. Sice bratři Strugačtí vymysleli úžasnej svět, se svými radostmi a strastmi - ale filmaři jej (hlavně hereckým obsazením) dokonale zabili. Obávám se, že tudy Hollywood neporazíte, bratři Slované ...(29.8.2009)

Výpravné sci-fi natočené podle předlohy geniálních bratrů Strugackých. Film budí dojem, že na jeho vyrobení padl snad celý ruský státní rozpočet. Vcelku jednoduchý příběh se odehrává v plasticky ztvárněném a vizuálně nádherném světě, působícím jako kříženec Blade Runnera a Chronicles of Riddick. V centru děje je hrdina s vizáží krále diskoték 90. let, který pomocí svých superschopností vede válku jednoho proti všem. Snímek postrádá filosofickou hloubku knihy. Je prakticky bez emocí, vyprávění je zmatené. Za dobu filmu by mělo uběhnout několik měsíců, přesto se zdá, jako kdyby se celý děj odehrál během prodlouženého víkendu. Postavy jsou šablonovité a jednají nepravděpodobně. Fotky hlavního hrdiny nepochybně visí ve spoustě dívčích ložnic po celé matičce Rusi, ale hereckého talentu moc nepobral. I přes všechny výtky se mi film hodně líbil, nejspíš díky předloze a překrásně vykreslenému mimozemskému světu.(2.4.2011)

• Shit

Nevim, jestli to bylo mnou a mým unavením, že sem se tak příšerně nudil a nebo to je prostě kravina, ale měl sem fakt co dělat, abych to vůbec dokoukal, přitom ale kdyby nebylo děsně ukecanýho a nesmyslně rozvleklýho příběhu, tak to mohla být naprosto ukázková béčková bomba, protože i z toho minima akce, co nám tu Bandarčuk naservíruje je zřejmý, že jak on, tak i jeho kameraman jsou fakt velký profíci a umí to naservírovat na zlatým podnose, navíc celkově vizuální stránka je fakt výborná a triky rozhodně nepůsobí odflákle, spíš naopak, takže tu opravdu chybí jen svižnej děj a minimálně zdestinásobení akce, což ale bohužel neni zrovna zanedbatelnej problém a tim pádem pod povednou vizuální slupkou je jen nudná slátanina s hlavní hrdinou, co si na natáčení odskočil z přehlídkovýho mola a to co mu bůh a kadeřníci nadělili na kudrlinkách, to mu zase vzali z mozku, což se mohutně projevuje na jeho duchaplných pohledech a výrazech(30.9.2009)

Velkorozpočtové zpracování předlohy bratří Strugackých nedopadlo podle mého očekávání. Efekty jsou naprosto bezchybné a plně konkurují těm hollywoodským, ale scénář, resp. děj je místy dost zmatený a chvílemi jsem se v něm ztrácel. Ruské zpracování a vkus jsou znát především na bohatých (až kýčovitých) interiérech vládce planety, nezaměnitelném militarismu ala Rudá armáda a v neposlední řadě na postavě hlavního hrdiny Maxima, který je prototypem ruského bohatýra, před kterým se musí klepat strachy i yankeejovský Superman.(26.10.2009)

• - Tvůrcum se podařilo na natáčení dostat 9 tanků Т-64 a 4 БТР`а. (Dlee)

• - Pro film bylo vyrobeno 300 kostýmu a 400 páru obuvi. (Dlee)

• - Film je vytvořený na motivy literární předlohy spisovatelského dua bratrů Strgugackých z konce 60. let. (Ignus.cz)