• Sysel_CZ

Zvedat něčemu uměle hodnocení jen proto, že jde o ruské sci-fi, je pod mojí úroveň, mám-li nějakou. Ale vůbec jsem nepodjímal o co v tom jde, bavilo mě to jen svojí špatností a koneckonců, jak lépe ohodnotit film, kde děvče zjistí, že muž zná jejího bratra, a když se za deset minut potkají, diví se, že se znají :)(8.12.2009)

Tahle výpravná ruská sci-fi začíná velmi nadějně. Přílet hlavního hrdiny na planetu a jeho následné ztroskotání vzbuzují dojem dobře odvedené filmařiny a diváka příjemně navnadí. Jenomže jak se záhy ukáže, samotné zpracování jinak docela zajímavého tématu je typicky rusky zmatené a nedodělané. Toho materiálu k natočení je prostě příliš a ani dva téměř dvouhodinové filmy na tak obsáhlý příběh jednoduše nestačí. To je poznat na velmi uspěchané a chaotické návaznosti jednotlivých scén, kdy se několikrát jedním střihem skáče v ději o celé týdny ba i měsíce kupředu a nějaká přirozená kontinuita příběhu je filmařům cizí. Tento neduh je bohužel tak zřetelný, že několikrát za film úplně pokazí jinak velmi povedenou pasáž – pozor SPOILER – třeba tu bitku Maxima v temné uličce s maskovanými nohsledy toho pošuka s hůlkou. Tahle scéna je úplně super, jenomže člověk by čekal, že to bude mít nějakou pointu, jako že si toho chlapa Maxim nakonec nějak podá, jenomže ono prostě nic. Místo toho střih a ty si domysli. Zkrátka a dobře – tenhle film potenciál má, ale co z toho, když se to pak celé domrví ve střižně. Hodnotím to proto jen jako slabší průměr, ta třetí hvězda je za velmi půvabnou Radu.(12.3.2011)

Matrixoidní slátanina na motivy velmi pěkné knížky. 1) Knížku br. Strugackých Obitajemyj ostrov jsem četl kdysi dávno (s chutí) a psychiku ovlivňující zářiče si pamatuji dodnes. Zatímco však u knihy jsem měl dojem, jako ostatně u všech knížek Strugackých, že čtu svéráznou literaturu s výrazným mravním poselstvím, film mi přišel chvílemi jako podivná hollywoodsko - bollywoodská koprodukce, jen ten tancující indický kompars tam chyběl. Směska melodramatického příběhu, podivného (ne)herectví 22letého krasavce Vasilije Stěpanova (o jeho přiblblém úsměvu bohatýrského Ivánka nemluvě) a béčkovských a céčkovských triků je ozvláštněna specifickým přístupem, který bych ani neoznačil za ruský jako spíš prostě za zvláštní 2) 44letý režisér a producent Fjodor Bondarčuk (ano, syn Sergeje Bondarčuka) si zahrál prokurátora, nicméně ani jeho slušný herecký výkon snímku nevyhodí více, než dvě hvězdičky. Ta třetí je za jakousi neuchopitelnou lehkost bytí, přidanou hodnotu, od prvního okamžiku čitelnou odlišnost od amerických i evropských snímků podobného ražení.(28.6.2011)

Nerozumím tomu. Pouze 50%? Ano, efekty byly velice béčkové, tedy aspoň ze začátku, později již byly strávitelné, hlavní hrdina se první polovinu tvářil jako naprostý idiot, a hrál to hrozně, ale ve druhé polovině bylo vše jinak. Pak začali být vcelku dobré efekty, rozjela se dobrá hudba, dobře napsaný scénář a herci konečně začali hrát. A nutno připomenout, že atmosféra během celého filmu byla opravdu skvostná. Jsem zvědavý na druhý díl.(6.12.2009)

• SeanLSD

Spolu so STALKEROM tvoria 2 časti TAJOMNÉHO OSTROVA (??? - to už nevieme ani po rusky ?) presne opačné póly toho, ako sa dá zaobchádzať so spracovaním geniálneho a v mnohých prípadoch nesfilmovateľného literárneho diela bratov Strugackých. A hoci osobne nie som nadšencom ani do Tarkovského filozofického opusu, tento opulentný veľkorysý spektákel bol neporovnateľným prešľapom, a to aj v prípade, ak radšej zabudnem, aká fantastická mnohovrstevnatá kniha mu bola predlohou. Predovšetkým umeleckou nesamostatnosťou - opičením sa po lobotomizovaných amerických vzoroch ( ďaleko väčším než v prípade originálnych Bekmambetovových HLIADOK ). Tomu zodpovedá aj výber teenagerského hlavného predstaviteľa, vysolárkovaného modela, večne debilkovsky rozžiareného supermana. Toto má byť Maxim Kammerer, tá legendárna postava, s ktorou som nielen ja prežil nespočetné chvíle zábavy, napätia, zamyslenia i hrôzy ? OK, sľúbil som, že na predlohu nebudem brať ohľad. Na druhej strane pri tomto všetkom je však na nej film silno závislý, pretože kto nepozná Maximov literárny vesmír, nemá šancu sa v tom pestrofarebnom svete z umeliny zorientovať a musí si klopať na čelo v snahe zistiť, čo sa to tam vlastne deje... ( páči sa mi, ako sa tu kdekto sťažuje, že nerozumel o čo ide, zrejme tí istí mudrci, čo obvykle nariekajú, aký bol ten či onen film hlúpy a predvídateľný...). Nemôžem potom TAJOMNÉMU OSTROVU priznať chvályhodný zámer, že sa takouto prihlúplou blockbusterovou formou snažil upozorniť mladých Rusov na jeden z najväčších klenotov ich ( nielen ) sci-fi literatúry. Ibaže by sa kalkulovalo s účasťou celých rodín, kde starší príslušníci, so Strugackými nepochybne oboznámení, vysvetlia tým mladším, prečo má ten plavovlasý krásavec jednu zázračnú schopnosť za druhou a prečo ho tak hrozne baví robiť na objavenej planéte zmätky... Viem si potom celkom živo predstaviť, aký ešte len bordel to muselo narobiť v hlavičkách našich filmových mudrlantov, hlavne pri rozdelení do dvoch zdanlivo samostatných filmov, ak sa dostali iba k prvému... Nešťastné.(27.6.2011)

• - Ve filmu učinkovalo celkem 700 osob. (Dlee)

• - Nejdražší ruský film, který byl kdy natočen. Stál 40 miliónů dolarů a díky tomu si vysloužil přezdívku Ruský Matrix. (Ignus.cz)

• - Film se natáčel 222 dní, přičemž materiál, který z filmování vzešel, by postačil rovnou na dva snímky. (Dlee)