• Radko
  **

  Román bratov Strugackých Obývaný ostrov (o spoločnosti manipulovanej prostredníctvom telepaticky nasugerovaných archetypov konania) sa dočkal sfilmovania. V hollywoodskom strihu ruského typu. Hrdina akoby vypadol z reklám na fitnesscentrá, zubné pasty a šampóny. Dokonalý Pozemšťan roku 2157 vychovaný ideami víťazného, bezbolestného a všetko splniteľného komunizmu si len tak poletuje medzi hviezdami. Náhle stroskotanie ho privedie na planétu ovládanú kolégiom anonymnej pätice. Ocitá sa v spoločnosti technologického rastu, ľudského úpadku, náboženskej manipulácie a tyranie. Režisér Bondarčuk si s precíznosťou a myšlienkovou bohatosťou predlohy veľa starostí nerobil a rozhodol sa ísť najmä cestou efektného nápadu a hluku guľometnej paľby. Špecificky ruské sa prevažne vytratilo. Ostala nápodoba trikov amerických blockbusterov v dejovo upatlanej zmiešanine viacerých ikôn vedeckej fantastiky a dobrodružnej mysty. A tak sa divák dočká toho, že šedivo hlučným megapolisom vzdialene pripomínajúcim Blade Runnera pochoduje komando ostrých čiernovlasých chlapcov z Vesmírnej pechoty, medzi ktorými si zlatú hrivu ukrýva zázračne omladnutý a plasticky okrášlený Barbar Conan. Ten sa zamotá do partizánskej vojny vystrihnutej zo všetkých ruských vojnových filmov ako aj do sólového úniku tankom. Ako útek dopadne zatiaľ nevieme, pretože okopírovaná je i marketingová stratégia. Druhý diel, završujúci dobrodružstvá ruského superhrdinu má mať moskovskú premiéru niekedy v októbri 2009.(9.1.2009)

 • gumli
  ***

  Podľa románu bratov Strugackých.Nakoľko je to podľa románu neviem posúdiť,lebo knihu som nečítal,ale bolo to skôr sklamanie,aj keď som dal za tri.Ale s veľkým váhaním.Rusi mali asi ísť vlastnou cestou a nemuseli sa opičiť po sci-fi filmoch z USA.Načo majú súperiť z Hollywoodom.Je to veľký risk.Film málo ponúka,všetko je odpozerané z amerických akčných sci-fi.Hlavný hrdina tu pripomína akéhosi superhrdinu,ovláda dokonca aj bojové umenia a má všelijaké rôzne iné schopnosti,často sa hlupo usmieva,pôsobí dosť trápne.To určite nebola dobrá cesta.Pokračovanie filmu z roku 2009 je vraj lepšie,uvidíme.No je to škoda.(16.2.2010)

 • Scytale
  ***

  Velkorozpočtové zpracování předlohy bratří Strugackých nedopadlo podle mého očekávání. Efekty jsou naprosto bezchybné a plně konkurují těm hollywoodským, ale scénář, resp. děj je místy dost zmatený a chvílemi jsem se v něm ztrácel. Ruské zpracování a vkus jsou znát především na bohatých (až kýčovitých) interiérech vládce planety, nezaměnitelném militarismu ala Rudá armáda a v neposlední řadě na postavě hlavního hrdiny Maxima, který je prototypem ruského bohatýra, před kterým se musí klepat strachy i yankeejovský Superman.(26.10.2009)

 • O´Neill
  *****

  Nerozumím tomu. Pouze 50%? Ano, efekty byly velice béčkové, tedy aspoň ze začátku, později již byly strávitelné, hlavní hrdina se první polovinu tvářil jako naprostý idiot, a hrál to hrozně, ale ve druhé polovině bylo vše jinak. Pak začali být vcelku dobré efekty, rozjela se dobrá hudba, dobře napsaný scénář a herci konečně začali hrát. A nutno připomenout, že atmosféra během celého filmu byla opravdu skvostná. Jsem zvědavý na druhý díl.(6.12.2009)

 • Šakalík
  ***

  Tahle výpravná ruská sci-fi začíná velmi nadějně. Přílet hlavního hrdiny na planetu a jeho následné ztroskotání vzbuzují dojem dobře odvedené filmařiny a diváka příjemně navnadí. Jenomže jak se záhy ukáže, samotné zpracování jinak docela zajímavého tématu je typicky rusky zmatené a nedodělané. Toho materiálu k natočení je prostě příliš a ani dva téměř dvouhodinové filmy na tak obsáhlý příběh jednoduše nestačí. To je poznat na velmi uspěchané a chaotické návaznosti jednotlivých scén, kdy se několikrát jedním střihem skáče v ději o celé týdny ba i měsíce kupředu a nějaká přirozená kontinuita příběhu je filmařům cizí. Tento neduh je bohužel tak zřetelný, že několikrát za film úplně pokazí jinak velmi povedenou pasáž – pozor SPOILER – třeba tu bitku Maxima v temné uličce s maskovanými nohsledy toho pošuka s hůlkou. Tahle scéna je úplně super, jenomže člověk by čekal, že to bude mít nějakou pointu, jako že si toho chlapa Maxim nakonec nějak podá, jenomže ono prostě nic. Místo toho střih a ty si domysli. Zkrátka a dobře – tenhle film potenciál má, ale co z toho, když se to pak celé domrví ve střižně. Hodnotím to proto jen jako slabší průměr, ta třetí hvězda je za velmi půvabnou Radu.(12.3.2011)

 • - Film se natáčel 222 dní, přičemž materiál, který z filmování vzešel, by postačil rovnou na dva snímky. (Dlee)

 • - Kvůli filmu vypukl v Rusku skandál. Podle odborníků je film skrytou kritiku současného ruského establishmentu. Tvůrci ti popírají. (Ignus.cz)

 • - Nejdražší ruský film, který byl kdy natočen. Stál 40 miliónů dolarů a díky tomu si vysloužil přezdívku Ruský Matrix. (Ignus.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace