poster

Čtyři roční období

 • anglický

  The Four Seasons

Komedie / Drama

USA, 1981, 103 min

Režie:

Alan Alda

Producenti:

Martin Bregman

Scénografie:

Jack T. Collis
(další profese)
 • Kimon
  **

  Přespříliš ukecaná a vleklá nuda. Snaha o jakési zobrazení charakterů jednotlivců tří manželských párů, kteří tráví spolu opakovaně několik dní volna. Stačí jeden impuls - změna, aby se celý uměle "vystavěný domeček společné pohody" těch tří párů rozpadl. Závěr vyšuměl jako vyhořelá prskavka bez jakéhokoliv vyřešení.(6.2.2010)

 • D.Moore
  *****

  Alan Alda coby režisér, scenárista a samozřejmě i jako herec 103 minut obdivuhodně balancuje na hraně komedie a dramatu a je radost se na to balancování dívat. Hlavní postava není jedna, nejsou ani dvě, je jich rovnou šest, a přitom jsou všechny tak napsané, že ani jedna není opomenuta. Situace, do nichž se dostávají, snad musel Alda odkoukat přímo ze života (pokud ne z vlastního, tak z cizích), jak uvěřitelně působí, a díky ději chytře rozdělenému do čtyř kapitol zakončených pointou je všechno ještě zajímavější. Z hereckého obsazení se mi líbili snad úplně všichni, ale vyzdvihnout musím Aldovu dceru Beatrice v menší roli kouzelně zachmuřené studentky ze třetí podzimní kapitoly. Ta byla skvělá.(19.8.2014)

 • antragus
  *****

  Je to přesné, přímo ze života. Nic co by se nedalo uvěřit, nic co byste kolem sebe neviděli, když se kolem sebe rozhlédnete. Možná je to pro ty, kteří kolem sebe nevidí a potřebují svět ve zhuštěné verzi. Plusem taky hodnotím přírodu a výběr míst pro natáčení a v neposlední řadě výběr mého oblíbeného Vivaldiho pro podkresy... (PS: Víte, že Vivaldi byl Speed Metalista? :-D)(19.4.2010)

 • sud
  *****

  Alan Alda mě svojí režisérskou prvotinou dostal. Přiblížil přátelství tří manželských párů takovým způsobem, že v půlce filmu jsem měl pocit, jako bych je znal celý život. Možná mi rozmanitost jejich charakterů připoměla někoho z mých známých. Pocity štěstí, zamilovanosti, manželských krizí či hádek - ovšem vše bez jakéhokoli nádechu morality či stranění tomu nebo tomu. A jeden z mála filmů ukazující fakt, že někteří lidé se hádají a nemohou si přijít na jméno, ale v nesnázích si dokáží vyjít vstříc a navzájem si pomáhat. 100%.(11.4.2010)

 • maverick10
  ****

  Benjamin Hawkey Pearce (tuhle nalepku mu uz nikdo neodlepi) je dobry reziser a scenarista, vzdyt to dokazoval v nemalem poctu dilu, jednoho z nejuspesnejsich serialu. V tomto snimku si vzal na musku partnerske vztahy trech paru, dobrych kamaradu. Nepatrna vyhybka jednoho z nich, dokazala rozdmychat ohen u ostatnich. Alan nezabredaval moc do hloubky (tam nechal zabrednout akorat vypulirovanej mercedes), jakmile slo do tuheho, okamzite z toho vyjel a jenom nakousaval z dortu dramatickych vypjatych scen. Nehyri zde prehrsli moudra, jen nechava pribeh volne plynout. Me zaujala predevsim (jak uz napsal Mortak) ta jeho pestra obrazova kompozice (jako z ladovskych obrazku) malovana. Ale jako by to vsechno bylo malo, jako kdyby zabrzdil prilis brzy a neodvazil se jet jeste o kousek dal, pak by mohl byt i tento nenapadny snimek o kousek dal.(28.8.2009)

 • - Fotografie zeleniny, jež hrají důležitou roli v první kapitole filmu, jsou dílem manželky Alana Aldy Arlene. Vytvářela je spolu s nejstarší dcerou Eve. (D.Moore)

 • - Alan Alda si ve filmu zahrál i se svými dcerami Elizabeth a Beatricií. (Cheeter)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace