Čtyři roční období

Martin Bregman

Scénografie:

Jack T. Collis
  • Kimon

Přespříliš ukecaná a vleklá nuda. Snaha o jakési zobrazení charakterů jednotlivců tří manželských párů, kteří tráví spolu opakovaně několik dní volna. Stačí jeden impuls - změna, aby se celý uměle "vystavěný domeček společné pohody" těch tří párů rozpadl. Závěr vyšuměl jako vyhořelá prskavka bez jakéhokoliv vyřešení.(6.2.2010)

Alan Alda coby režisér, scenárista a samozřejmě i jako herec 103 minut obdivuhodně balancuje na hraně komedie a dramatu a je radost se na to balancování dívat. Hlavní postava není jedna, nejsou ani dvě, je jich rovnou šest, a přitom jsou všechny tak napsané, že ani jedna není opomenuta. Situace, do nichž se dostávají, snad musel Alda odkoukat přímo ze života (pokud ne z vlastního, tak z cizích), jak uvěřitelně působí, a díky ději chytře rozdělenému do čtyř kapitol zakončených pointou je všechno ještě zajímavější. Z hereckého obsazení se mi líbili snad úplně všichni, ale vyzdvihnout musím Aldovu dceru Beatrice v menší roli kouzelně zachmuřené studentky ze třetí podzimní kapitoly. Ta byla skvělá.(19.8.2014)

Je to přesné, přímo ze života. Nic co by se nedalo uvěřit, nic co byste kolem sebe neviděli, když se kolem sebe rozhlédnete. Možná je to pro ty, kteří kolem sebe nevidí a potřebují svět ve zhuštěné verzi. Plusem taky hodnotím přírodu a výběr míst pro natáčení a v neposlední řadě výběr mého oblíbeného Vivaldiho pro podkresy... (PS: Víte, že Vivaldi byl Speed Metalista? :-D)(19.4.2010)

Alan Alda mě svojí režisérskou prvotinou dostal. Přiblížil přátelství tří manželských párů takovým způsobem, že v půlce filmu jsem měl pocit, jako bych je znal celý život. Možná mi rozmanitost jejich charakterů připoměla někoho z mých známých. Pocity štěstí, zamilovanosti, manželských krizí či hádek - ovšem vše bez jakéhokoli nádechu morality či stranění tomu nebo tomu. A jeden z mála filmů ukazující fakt, že někteří lidé se hádají a nemohou si přijít na jméno, ale v nesnázích si dokáží vyjít vstříc a navzájem si pomáhat. 100%.(11.4.2010)

Benjamin Hawkey Pearce (tuhle nalepku mu uz nikdo neodlepi) je dobry reziser a scenarista, vzdyt to dokazoval v nemalem poctu dilu, jednoho z nejuspesnejsich serialu. V tomto snimku si vzal na musku partnerske vztahy trech paru, dobrych kamaradu. Nepatrna vyhybka jednoho z nich, dokazala rozdmychat ohen u ostatnich. Alan nezabredaval moc do hloubky (tam nechal zabrednout akorat vypulirovanej mercedes), jakmile slo do tuheho, okamzite z toho vyjel a jenom nakousaval z dortu dramatickych vypjatych scen. Nehyri zde prehrsli moudra, jen nechava pribeh volne plynout. Me zaujala predevsim (jak uz napsal Mortak) ta jeho pestra obrazova kompozice (jako z ladovskych obrazku) malovana. Ale jako by to vsechno bylo malo, jako kdyby zabrzdil prilis brzy a neodvazil se jet jeste o kousek dal, pak by mohl byt i tento nenapadny snimek o kousek dal.(28.8.2009)

• - Fotografie zeleniny, jež hrají důležitou roli v první kapitole filmu, jsou dílem manželky Alana Aldy Arlene. Vytvářela je spolu s nejstarší dcerou Eve. (D.Moore)

• - Alan Alda si ve filmu zahrál i se svými dcerami Elizabeth a Beatricií. (Cheeter)