Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy.(16.8.2010)

vizuálne . . . pôsobivé . . . no, povedzme - zvláštne, ale rozhodne ťažko definovateľným spôsobom . . . film sa vezie na vlne úspechu počítačových hier a 8bitových zábaviek, ktoré začínali prerážať svoju cestu k užívateľom, inak je ale nesmierne okatou vykrádačkou Hviezdnych vojen a čiastočne aj Lucasovho debutu - čo však nemení nič na fakte, že táto pre niekoho kultová (každopádna číra a čistá žánrová) záležitosť poslúžila ako veľký vzor a priestor pre "inšpiráciu" veľkému Matrixu (ktorý, ostatne, ako to tuším user "tron" v komentári k tuším "Bladeovi" vystihol, je celý poskladaný z iných filmov); toto dielko zaradzujem medzi moju top 10 bizarných filmových experimentov;(29.10.2008)

Když jsem byl malý a viděl TRON poprvé budil jsem se z nočních můr kde mě rozložil počítač což jasně ukazuje, že pro malé děti tenhle film opravdu není. Teď o X let pozěji můžu zpětně ocenit chytrost, promyšlenost a hlavně originalitu toho nápadu. Včera jsem mimochodem viděl ukázku z pokračování a vypadá to opravdu hodně zajímavě. Těším se.(26.7.2009)

Sledovať TRONa dnes je ako oprášiť starý videoherný automat, pomaly prejsť prstami po ošúchaných tlačidlách, vziať do ruky joystick, nahmatať dierku a vhodiť mincu. Akonáhle sa rozžiaria svetielka, začne hrať hudba a na obrazovke sa objaví miniatúrna postavička alebo formula, začnete spomínať... ////////// Vizuálne a technologicky dodnes potvrdzuje jasný status priekopníka počítačovej animácie, trikov a digitálnych efektov. A tá hudba... Wendy Carlos vedel, ako publikum správne nažhaviť na tie roky 90. Budúcnosť hráčom nikdy nepriala viac. 80%(12.11.2014)

DivX/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +originalita, ve své době mistrovské technické zpracování, atmosféra, Jeff Bridges -dnes efekty působí úsměvně, popravdě mě to do děje nevtáhlo tak moc jak jsem očekával, prostě trochu jsem koukal po tlačítku reset/// Dnes kult na který jsem byl velmi zvědav. A protože jsem to ještě neviděl a v kině netrpělivě očekával pokračování, musel jsem si to sehnat a vidět. Kdo to viděl kdysi, určitě na něj zapůsobí velká dávka nostalgie. To na mě bohužel neplatí a musím hodnotit to co jsem viděl. Bohužel mě to nějak zásadně nestrhlo. Víc jsem si všímal technického zpracování, které odpovídá své době. Uvidíme jaké bude pokračování./// Celkem 68%///(23.1.2011)

• - Režisér a scenárista Steven Lisberger projekt pojal jako cross-žánrový mix. Zhruba ve stejnou dobu tedy začaly vznikat film i počítačová hra pro automaty. Zatímco film většina kritiků ohodnotila jako „vizuálně úžasný, ale nablblý“ a v kinech se mu příliš nedařilo, ze hry se stala legenda, která za první rok vydělala tvůrcům 45 milionu dolarů. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Díky chybě při postprodukci a nesprávné technologii při zpracování filmu se v něm náhodně objevují vady. Tyto vady byly „skryty“ tak, že se k nim přidal zvuk a staly se tak součástí programu. (HellFire)

• - Scény s herci uvnitř počítače byly natočeny černobíle a později dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a animačních technikách. (HellFire)