Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Po prvých minútach, kedy som v sebe dusil smiech (smiešne vážny scenár, slabé herecké výkony, lacno vyzerajúce kostýmy- nominácia na oscara???), som chcel dať TRON-ovi dve hviezdičky a čo najrýchlejšie naň zabudnúť. Lenže ako sa dej pomaly rozbiehal, mne sa to začínalo viac a viac páčiť a po dopozeraní som mal chuť pustiť si film znovu. Úplne chápem jeho kultovosť v USA, už sa mi ani tie kostýmy nezdajú lacné, ani scenár smiešny, už si všetko vychutnávam od motoriek po zvuk kráčajúcich programov. Remake nebude siahať originálu po členky ani keby čo robil- k TRON-ovi sa hodí 8-bitová grafika, nie super špeciálne efekty dnešnej doby.(18.4.2010)

Sledovať TRONa dnes je ako oprášiť starý videoherný automat, pomaly prejsť prstami po ošúchaných tlačidlách, vziať do ruky joystick, nahmatať dierku a vhodiť mincu. Akonáhle sa rozžiaria svetielka, začne hrať hudba a na obrazovke sa objaví miniatúrna postavička alebo formula, začnete spomínať... ////////// Vizuálne a technologicky dodnes potvrdzuje jasný status priekopníka počítačovej animácie, trikov a digitálnych efektov. A tá hudba... Wendy Carlos vedel, ako publikum správne nažhaviť na tie roky 90. Budúcnosť hráčom nikdy nepriala viac. 80%(12.11.2014)

Flyn je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se také nabourává do počítačové sítě společnosti Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci..... Scénář : Steven Lisberger a Bonnie MacBird. Kamera : Bruce Logan. Hrají : Jeff Bridges alias Kevin Flynn / Clun a Bruce Boxleitner alisa Alan Bradley / Tron. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flyna do svého království, elektronické civilizace plné nástrah........... Co na to věrný program TRON ?(4.6.2011)

Když jsem byl malý a viděl TRON poprvé budil jsem se z nočních můr kde mě rozložil počítač což jasně ukazuje, že pro malé děti tenhle film opravdu není. Teď o X let pozěji můžu zpětně ocenit chytrost, promyšlenost a hlavně originalitu toho nápadu. Včera jsem mimochodem viděl ukázku z pokračování a vypadá to opravdu hodně zajímavě. Těším se.(26.7.2009)

vizuálne . . . pôsobivé . . . no, povedzme - zvláštne, ale rozhodne ťažko definovateľným spôsobom . . . film sa vezie na vlne úspechu počítačových hier a 8bitových zábaviek, ktoré začínali prerážať svoju cestu k užívateľom, inak je ale nesmierne okatou vykrádačkou Hviezdnych vojen a čiastočne aj Lucasovho debutu - čo však nemení nič na fakte, že táto pre niekoho kultová (každopádna číra a čistá žánrová) záležitosť poslúžila ako veľký vzor a priestor pre "inšpiráciu" veľkému Matrixu (ktorý, ostatne, ako to tuším user "tron" v komentári k tuším "Bladeovi" vystihol, je celý poskladaný z iných filmov); toto dielko zaradzujem medzi moju top 10 bizarných filmových experimentov;(29.10.2008)

• - Jeff Bridges (Kevin Flynn / Clu) a Bruce Boxleitner (Alan Bradley / Tron) sú jediní herci, ktorí sa objavili aj v pokračovaní Tron: Dedičstvo (2010). (beso74)

• - Díky chybě při postprodukci a nesprávné technologii při zpracování filmu se v něm náhodně objevují vady. Tyto vady byly „skryty“ tak, že se k nim přidal zvuk a staly se tak součástí programu. (HellFire)

• - Počítačový program, který pomůže Tronovi s připojením na svého uživatele se jmenuje DuMont. Je to odkaz na Allena B. Dumonta, vynálezce prvního monitoru. (HellFire)