Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Myšlenkově bohatá jízda skrze kyberprostor, jejíž vizuální stránka obstojí i v dnešním světě MACů a Windows 7. Jediné, co Tron sráží poměrně dost dolů a zabraňuje opravdu plynulému diváckému pošušňáníčku, jsou poněkud plytký děj a místy velmi bídná režie, která si neumí poradit s dramatickými momenty a ani na vteřinu nezvládá práci s emocemi. 7/10(11.3.2010)

Když N@VA za svých mladých let vysílala o sobotních odpolednách Disneyovské filmy, objevil se mezi nimi i Tron. A pro dětský mozeček to byla podívaná trochu nepochopitelná, ale úžasná. Pro tenhle poněkud dospělejší mozeček je už pochopitelnější a úžasná je skoro stejně, i když už se nezdá ani zdaleka tak vizuálně vychytaná jako tehdy. Ale originalita zůstává, a to se cení.(25.3.2004)

Na jednoduchej zápletke postavená dobrodružná sci-fi fantasy, ktorá je svojím grafickým, audiovizuálnym spracovaním atraktívna ešte aj dnes. Originálny námet vidím ako stále rovnako príťažlivý, dnes už aj pre široké publikum. Myšlienka totiž od jeho vzniku, po vyše dvadsiatich piatich rokoch, nenašli žiadneho konkurenta, ktorý by tento nápad vykrádal, či kopíroval. A tak sa môžme v blízkej budúcnosti (pravdepodobne) tešiť na pokračovanie programáckej jazdy, ktorej nápad je jednoduchý ako prvý binárny program, výsledok má však podobu najzložitejšieho a najkvalitnejšieho operačného systému. 80%.(22.4.2009)

Tron je možná naivní,dějově slaboduchý a dnes už přece jen trochu zastaralý,ale na to,že za chvíli bude slavit třicítku,vypadá počítačová grafika pořád zatraceně zajímavě a je to moc zajímavá alternativa k dnešním přetechnizovaným blockbusterům,které vše staví na vizuální stránce.Jasně,Tron to dělá taky,ale zároveň mu pod tou technickou slupkou bije upřímné a hravé srdce průkopníka počítačové grafiky ve světě filmu.Musela to tehdy být pořádná technická revoluce a k tomu strašně originální nápad světa uvnitř počítače,kterým se,jak všichni dobře víme,inspirovalo hned několik dnes už taky legendárních bijáků.Ale Tron byl první a přestože stárne,pořád dokáže zaujmout a pobavit.A taky nám ukázat mladého Jeffa Bridgese,který byl už tehdy parádní týpek.Tak jsem zvědavý,jak tvůrci pořeší veleočekávanou 3D dvojku,na kterou se co nevidět chystám,protože nejmodernější technologie by měly Tronovi slušet víc než komukoli jinému. 80 %(15.12.2010)

Ani zďaleka Tron nie je pre mňa tak skvelým filmom ako Tron: Legacy. Počítačová grafika je v tomto filme zastaralá (ale chápem to, vtedy to bola vrcholná technológia), skrátka, ani ten príbeh sa mi tak nepáčil ako v pokračovaní. TRON je sci-fi film, ktorý znamenal prevrat v tomto žánri a počítačovej animácii vôbec a za to som mu aj vďačný. Bez neho by možno dnešné filmy vyzerali trocha inak. Len tie kostýmy mi boli tak nesympatické, a to nehovorím ešte o hercoch, okrem Jeffa Bridgesa, ktorý jediný stál za to. Nebyť Legacy, nikdy by som tento film nepozeral. /60%/(30.1.2011)

• - Poté co Flynn uteče z dráhy pro motorky, můžete v pozadí zaslechnout zvuky z videohry Pac-Man a na nástěnné mapě za Sarkem je Pac-Man ve svém slavném bludišti. (HellFire)

• - Keď sa Flynn (Jeff Bridges) snaží zoskenovať do počítača, na nohách má obuv značky Adidas. Vo všetkých predošlých scénach mal však obuté tenisky značky Nike. (beso74)

• - Režisér a scenárista Steven Lisberger projekt pojal jako cross-žánrový mix. Zhruba ve stejnou dobu tedy začaly vznikat film i počítačová hra pro automaty. Zatímco film většina kritiků ohodnotila jako „vizuálně úžasný, ale nablblý“ a v kinech se mu příliš nedařilo, ze hry se stala legenda, která za první rok vydělala tvůrcům 45 milionu dolarů. (Zdroj: Letní filmová škola)