poster

Tron

 • USA

  TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jordan
  ***

  vizuálne . . . pôsobivé . . . no, povedzme - zvláštne, ale rozhodne ťažko definovateľným spôsobom . . . film sa vezie na vlne úspechu počítačových hier a 8bitových zábaviek, ktoré začínali prerážať svoju cestu k užívateľom, inak je ale nesmierne okatou vykrádačkou Hviezdnych vojen a čiastočne aj Lucasovho debutu - čo však nemení nič na fakte, že táto pre niekoho kultová (každopádna číra a čistá žánrová) záležitosť poslúžila ako veľký vzor a priestor pre "inšpiráciu" veľkému Matrixu (ktorý, ostatne, ako to tuším user "tron" v komentári k tuším "Bladeovi" vystihol, je celý poskladaný z iných filmov); toto dielko zaradzujem medzi moju top 10 bizarných filmových experimentov;(29.10.2008)

 • kinej
  ***

  Ze starého Trona mám rozporné pocity. Celý Tron je totiž vysloveně záležitost estetiky, designu a speciálních efektů. O nějakém ději nebo výraznějších filmařských výkonech nemůže být řeč. No a právě ona vizuální složka vypadá chvílemi směšně a občas zase žasnu nad genialitou návrhářů. Zaujmou například některá prostředí. Byť zastaralá, nelze jim upřít originální koncepci, ucházející jsou i kostýmy. Ale jiná prostředí jsou fakt bídná a například animované pasáže vypadají jako by je někdo zapomněl renderovat a triky často působí naivně a komicky. Tron rozhodně tedy není nijak zvlášť kvalitní filmařina, ale kombinací práce nadaných výtvarníků, tak vznikl jakýsi fenomén založený zejména na konceptu počítačového světa a jeho estetice, který přebil ostatní slabiny filmu a vlastně je učinil nepodstatnými, neboť je to právě vizuální složka a nic jiného, co je v souvislosti s tímot filmem vnímáno. A význam tohoto fenoménu v nějaké podobě přetrvává dodnes, byť spíš coby osmdesátkové retro.(21.8.2012)

 • TheDarKnig
  ***

  hm, tak jsem se při příležitosti, kdy jsem konečně dostal do rukou Trona Legacy rozhodl, že se musím podívat i na dlouho uskladněný první díl, protože kdybych se nepodíval teď, po shlédnutí druhého dílu už nikdy. A... nepřekvapilo. Ničím zajimavý příběh, začátek filmu by mohl být prostředek, úvod opravdu úplně chybí a proto jediné, co je na filmu zvláštní a kultovní, je velmi neobvyklé a na svou dobu úžasné vizuálně propracované prostředí uvnitř počítače. Ale to je opravdu málo a ještě méně je to dnes, kdy mně i přes to, že jsem zcela uznal jeho prvenství, grafika a celý svět tam uvnitř po nějaké době začal iritovat a skoro mně rozbolely oči i hlava. Na dnešní dobu žel příliš zestárlé, anebo možná jen na mně příliš nestrávitelné... i díky otravným hercům a podivně nevýrazného Bridgese, který je ted mnohem víc cool(10.3.2011)

 • novoten
  ***

  Pro staromily požitek, pro mě jako pro diváka, který v Tronovi hledal poutavou sci-fi nebo příjemnou hi-tech pohádku, naopak těžké zklamání. Zápletka je jednoduchá, triky obrovsky zestárly a atmosféra potemnělého světa počítačů se vzhledem k lehkému stereotypu ne a ne dostat pod kůži. Film tak nakonec paradoxně funguje o nějaký ten kousek lépe ve chvíli, kdy se člověk nechá pohltit famózním pokračováním Tron: Legacy. Nostalgie po starých hernách, světě souboujů s diskem nebo po závodech na motorkách se pak nenápadně přihlásí o slovo.(18.4.2011)

 • eraserhead666
  ****

  O existenci tohohle Tronu jsem donedávna ještě nevěděl. myslel jsem si, že existuje jen ten "nový". Ale pak jsem k tomu včera usedl a vrátil se zpět do dětství, kdy jsem mastil z dnešního hlediska primitivné videohry. Příběh je takový tak akorát, aby to táhlo film, s postavami už je to lepší (poslední dobou mě čím dál více fascinuje, jak byly kdysi postavy i herci tak nějak prostě přirození a normální, ne umělé karikatury jako dneska - holt osmdesátá léta se nezapřou), ale to provedení a vizuální stránka prostě pohltí. Jednoduché, parádní, ve své době v kině by mi to určitě ustřelilo trencle. 3,5*(30.3.2015)

 • - Kolují fámy, že Akademie odmítla film nominovat na Oscara za nejlepší speciální efekty, protože byla toho názoru, že počítačová grafika je svým způsobem podvodem. (ClintEastwood)

 • - Lisberger při tvorbě Trona vyšel z díla „Pong“ z roku 1972, považovaného za první počítačovou hru v historii. Od jednoduchého pinkání míčku mezi dvěma raketami se ovšem posunul dál. Vytvořil jedinečný fantasmagorický svět, ve kterém zavedl diváky do nitra počítačových programů. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Protože v době natáčení neexistovala technika, která by zkomponovala „živou akci“ a počítačovou animaci, byly záběry kombinovány s ruční animací. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace