Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Asi půjdu proti proudu, ale podle mě je první TRON docela nuda. "Kreslené" triky z dnešního (2010) hlediska vypadají staře (nevěrohodně), prapodivně (zhuleně), často i chaoticky a neuchopitelně, a hlavně neplní svou primární funkci - nefascinují a nelahodí oku. To, že vizuální stránka (neboli ústřední lákadlo) silně zestárla, by se dalo omluvit a přehlédnout, kdyby film dokázal upoutat dějově. Ale bohužel - příběh je nenápaditě a laxně odvyprávěn (svět uvnitř počítače a pravidla jeho fungování nám nejsou de facto vůbec představeny, jakoby to pro běžného diváka měla být všechno samozřejmost, což mi nepřijde zrovna jako dobrý tah, poněvadž se ve filmu odehrává nemálo věcí, jejichž smysl mi trochu uniká), zápletka nemá moc šťávu a absence vynikajících scén taky na zážitku nepřidá. Jako dostatečně výmluvné mi přijde to, že z mých přátel mě v tuto chvíli nenapadá skoro nikdo, komu bych tento proslulý a jistě i kultovní Lisbergerův opus doporučil... I přesto se na 3D pokračování poměrně těším (i když nezastírám, že je tomu tak z velké části kvůli soundtracku od Daft Punk, který jsem si oblíbil už při samotném poslechu). 50 - 60 %(27.12.2010)

Nejaký Steven Lisberger zaviedol v svojej dobe publikum na miesta, kde ešte nikdy predtým neboli a prežívali úplne nový typ príbehu. Za túto inováciu a originalitu si film svoje vysoké hodnotenie zaslúži. Efekty síce zostarli, ale napriek tomu mi nepripadajú smiešne, skôr vzbudzujú túžbu po ich preskúmaní, po tom, akým štýlom bolo možné pred 30 rokmi niečo podobné natočiť. Zaujímavé, že podobný virtuálny typ sci-fi sa v budúcnosti vďaka Tronu príliš neuchytil.(17.7.2012)

Matrix nebyl první :o) Co vznikne, když se spojí herci, jednoduchá osmibitová grafika a filozofie počítačových akčních her? TRON, za mořem kultovní dílko, které ač je spíše pro specifické publikum, i ty ostatní možná zaujme svojí vizuální i dějovou originalitou. Vždyť u kolika filmů před 23 lety bylo středobodem počítačová terminologie a virtuální realita? Takových by se dalo spočítat na prstech jedné ruky dělníka, pracujícího 40 let na pile.(30.7.2005)

Myšlenkově bohatá jízda skrze kyberprostor, jejíž vizuální stránka obstojí i v dnešním světě MACů a Windows 7. Jediné, co Tron sráží poměrně dost dolů a zabraňuje opravdu plynulému diváckému pošušňáníčku, jsou poněkud plytký děj a místy velmi bídná režie, která si neumí poradit s dramatickými momenty a ani na vteřinu nezvládá práci s emocemi. 7/10(11.3.2010)

Tron je možná naivní,dějově slaboduchý a dnes už přece jen trochu zastaralý,ale na to,že za chvíli bude slavit třicítku,vypadá počítačová grafika pořád zatraceně zajímavě a je to moc zajímavá alternativa k dnešním přetechnizovaným blockbusterům,které vše staví na vizuální stránce.Jasně,Tron to dělá taky,ale zároveň mu pod tou technickou slupkou bije upřímné a hravé srdce průkopníka počítačové grafiky ve světě filmu.Musela to tehdy být pořádná technická revoluce a k tomu strašně originální nápad světa uvnitř počítače,kterým se,jak všichni dobře víme,inspirovalo hned několik dnes už taky legendárních bijáků.Ale Tron byl první a přestože stárne,pořád dokáže zaujmout a pobavit.A taky nám ukázat mladého Jeffa Bridgese,který byl už tehdy parádní týpek.Tak jsem zvědavý,jak tvůrci pořeší veleočekávanou 3D dvojku,na kterou se co nevidět chystám,protože nejmodernější technologie by měly Tronovi slušet víc než komukoli jinému. 80 %(15.12.2010)

• - Protože v době natáčení neexistovala technika, která by zkomponovala „živou akci“ a počítačovou animaci, byly záběry kombinovány s ruční animací. (HellFire)

• - Scény s herci uvnitř počítače byly natočeny černobíle a později dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a animačních technikách. (HellFire)

• - Poté co Flynn uteče z dráhy pro motorky, můžete v pozadí zaslechnout zvuky z videohry Pac-Man a na nástěnné mapě za Sarkem je Pac-Man ve svém slavném bludišti. (HellFire)