Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Na jednoduchej zápletke postavená dobrodružná sci-fi fantasy, ktorá je svojím grafickým, audiovizuálnym spracovaním atraktívna ešte aj dnes. Originálny námet vidím ako stále rovnako príťažlivý, dnes už aj pre široké publikum. Myšlienka totiž od jeho vzniku, po vyše dvadsiatich piatich rokoch, nenašli žiadneho konkurenta, ktorý by tento nápad vykrádal, či kopíroval. A tak sa môžme v blízkej budúcnosti (pravdepodobne) tešiť na pokračovanie programáckej jazdy, ktorej nápad je jednoduchý ako prvý binárny program, výsledok má však podobu najzložitejšieho a najkvalitnejšieho operačného systému. 80%.(22.4.2009)

O existenci tohohle Tronu jsem donedávna ještě nevěděl. myslel jsem si, že existuje jen ten "nový". Ale pak jsem k tomu včera usedl a vrátil se zpět do dětství, kdy jsem mastil z dnešního hlediska primitivné videohry. Příběh je takový tak akorát, aby to táhlo film, s postavami už je to lepší (poslední dobou mě čím dál více fascinuje, jak byly kdysi postavy i herci tak nějak prostě přirození a normální, ne umělé karikatury jako dneska - holt osmdesátá léta se nezapřou), ale to provedení a vizuální stránka prostě pohltí. Jednoduché, parádní, ve své době v kině by mi to určitě ustřelilo trencle. 3,5*(30.3.2015)

Hodně legrační bity - yes-yes-yes :-) Ty mě pobavily vskutku hodně. Jinak zajímavý snímek s výtečnou grafikou, která mě vůbec nenudila - čehož jsem se trochu bál. Ale je fakt, že jsem ke konci začínal mít problémy vyznat se v jednotlivých programech a uživatelých. HUDBA: Wendy Carlos - Já nevím, jak tyhle orchestrálky hodnotit. Nějak mě neberou, a tady sis tím skladatelka mohla pohrát více.(20.6.2008)

Bohužel absolutně nedokážu docenit, jak moc převratně Tron musel působit v době svého uvedení. Ale neustále jsem se o to snažil. Myšlenka a částečně i provedení mi připadají fantastické. Příběh ale spíš kolísá, v určitých chvílích vyloženě drhne. Vykrádání či půjčování si ze Star Wars zde není tak očividné, rozhodně ne tak, jako v pokračování Tron: Legacy. Což je mimochodem film, který z větší části dojíždí právě na některé postuláty tronovského světa stanovené v tomto filmu. Oba filmy jsou značně nedokonalé, ale stejně je mi první Tron sympatičtější. Je z něj cítit, že je to skutečný průkopník, všechny ty hloupé naivity mu mohu snáze odpustit, než pokračování.(5.1.2011)

Počátkem devadesátých let se ke mně skrze televizi dostalo dílko, na které jsem rád vzpomínal jako na "ten film, kde se někdo dostane do compu, tam jezdí na motorce v šílených závodech na život a na smrt a bojuje se světélkujícím létajícím talířem". A tento popis by dnes prakticky stačil. Oním filmem je TRON, tím "někdo" je sympatický rošťák Jeff Bridges.. a zbytek je prakticky pravda, včetně toho frisbee. :) Na příběhu totiž není důležité cokoliv hledat. Zásadní je vizuální stránka, která je na rok 1982 naprosto úchvatná. Tudíž zatlačuji nostalgickou slzu v oku a netrpělivě vyhlížím pokračování s podtitulem Legacy. "Greetings, programs!"(6.10.2010)

• - Díky chybě při postprodukci a nesprávné technologii při zpracování filmu se v něm náhodně objevují vady. Tyto vady byly „skryty“ tak, že se k nim přidal zvuk a staly se tak součástí programu. (HellFire)

• - Lisberger při tvorbě Trona vyšel z díla „Pong“ z roku 1972, považovaného za první počítačovou hru v historii. Od jednoduchého pinkání míčku mezi dvěma raketami se ovšem posunul dál. Vytvořil jedinečný fantasmagorický svět, ve kterém zavedl diváky do nitra počítačových programů. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Scény s herci uvnitř počítače byly natočeny černobíle a později dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a animačních technikách. (HellFire)