Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy.(16.8.2010)

vizuálne . . . pôsobivé . . . no, povedzme - zvláštne, ale rozhodne ťažko definovateľným spôsobom . . . film sa vezie na vlne úspechu počítačových hier a 8bitových zábaviek, ktoré začínali prerážať svoju cestu k užívateľom, inak je ale nesmierne okatou vykrádačkou Hviezdnych vojen a čiastočne aj Lucasovho debutu - čo však nemení nič na fakte, že táto pre niekoho kultová (každopádna číra a čistá žánrová) záležitosť poslúžila ako veľký vzor a priestor pre "inšpiráciu" veľkému Matrixu (ktorý, ostatne, ako to tuším user "tron" v komentári k tuším "Bladeovi" vystihol, je celý poskladaný z iných filmov); toto dielko zaradzujem medzi moju top 10 bizarných filmových experimentov;(29.10.2008)

• BoPo

Je to ako keby sa dnes snažili ľudom v čase internetu nahovoriť aký úžasný vynález je kalkulačka. Bez nej by to nešlo, ale už to nikoho nenadchne. Navyše vstup do systému a boj s jeho programami dotiahol k dokonalosti Matrix. Toto je pravek, ktorý dopadne ako všetko zastarané. Ten čo cestu vytváral už nikoho nezaujíma, ten čo na nej vytvoril rýchlostný rekord je ten správny borec. Nevďak vládne svetu.(1.11.2010)

Ani zďaleka Tron nie je pre mňa tak skvelým filmom ako Tron: Legacy. Počítačová grafika je v tomto filme zastaralá (ale chápem to, vtedy to bola vrcholná technológia), skrátka, ani ten príbeh sa mi tak nepáčil ako v pokračovaní. TRON je sci-fi film, ktorý znamenal prevrat v tomto žánri a počítačovej animácii vôbec a za to som mu aj vďačný. Bez neho by možno dnešné filmy vyzerali trocha inak. Len tie kostýmy mi boli tak nesympatické, a to nehovorím ešte o hercoch, okrem Jeffa Bridgesa, ktorý jediný stál za to. Nebyť Legacy, nikdy by som tento film nepozeral. /60%/(30.1.2011)

Asi půjdu proti proudu, ale podle mě je první TRON docela nuda. "Kreslené" triky z dnešního (2010) hlediska vypadají staře (nevěrohodně), prapodivně (zhuleně), často i chaoticky a neuchopitelně, a hlavně neplní svou primární funkci - nefascinují a nelahodí oku. To, že vizuální stránka (neboli ústřední lákadlo) silně zestárla, by se dalo omluvit a přehlédnout, kdyby film dokázal upoutat dějově. Ale bohužel - příběh je nenápaditě a laxně odvyprávěn (svět uvnitř počítače a pravidla jeho fungování nám nejsou de facto vůbec představeny, jakoby to pro běžného diváka měla být všechno samozřejmost, což mi nepřijde zrovna jako dobrý tah, poněvadž se ve filmu odehrává nemálo věcí, jejichž smysl mi trochu uniká), zápletka nemá moc šťávu a absence vynikajících scén taky na zážitku nepřidá. Jako dostatečně výmluvné mi přijde to, že z mých přátel mě v tuto chvíli nenapadá skoro nikdo, komu bych tento proslulý a jistě i kultovní Lisbergerův opus doporučil... I přesto se na 3D pokračování poměrně těším (i když nezastírám, že je tomu tak z velké části kvůli soundtracku od Daft Punk, který jsem si oblíbil už při samotném poslechu). 50 - 60 %(27.12.2010)

• - Každé políčko filmu museli zväčšiť, upraviť kontrast, oddeliť od seba rôzne časti (tvár, kostým, svietiace objekty), ručne nafarbiť, následne spojiť a znova nasnímať. Najjednoduchšie filmové políčka mali asi tak 6 vrstiev, tie zložitejšie aj 30. Asi 75 minút filmu sa odohrávalo v počítači a keďže film sa pohybuje v premietačke 24 políčok za sekundu, tak to máme zhruba 108 000 okienok. Celý tím vizuálnych efektov na tom intenzívne pracoval 2 mesiace a podarilo sa im takto spracovať 2 minúty z filmu. Poslali to radšej do Taiwanu (preto v titulkoch vidno toľko mien v čínskych znakoch). Tomuto sa vraví vynaložené úsilie. Dnes by sa také niečo zvládlo veľmi jednoducho pomocou postprodukčného softwaru. (Kulikulo)

• - Kolují fámy, že Akademie odmítla film nominovat na Oscara za nejlepší speciální efekty, protože byla toho názoru, že počítačová grafika je svým způsobem podvodem. (ClintEastwood)

• - Díky chybě při postprodukci a nesprávné technologii při zpracování filmu se v něm náhodně objevují vady. Tyto vady byly „skryty“ tak, že se k nim přidal zvuk a staly se tak součástí programu. (HellFire)