Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Ze starého Trona mám rozporné pocity. Celý Tron je totiž vysloveně záležitost estetiky, designu a speciálních efektů. O nějakém ději nebo výraznějších filmařských výkonech nemůže být řeč. No a právě ona vizuální složka vypadá chvílemi směšně a občas zase žasnu nad genialitou návrhářů. Zaujmou například některá prostředí. Byť zastaralá, nelze jim upřít originální koncepci, ucházející jsou i kostýmy. Ale jiná prostředí jsou fakt bídná a například animované pasáže vypadají jako by je někdo zapomněl renderovat a triky často působí naivně a komicky. Tron rozhodně tedy není nijak zvlášť kvalitní filmařina, ale kombinací práce nadaných výtvarníků, tak vznikl jakýsi fenomén založený zejména na konceptu počítačového světa a jeho estetice, který přebil ostatní slabiny filmu a vlastně je učinil nepodstatnými, neboť je to právě vizuální složka a nic jiného, co je v souvislosti s tímot filmem vnímáno. A význam tohoto fenoménu v nějaké podobě přetrvává dodnes, byť spíš coby osmdesátkové retro.(21.8.2012)

Na jednoduchej zápletke postavená dobrodružná sci-fi fantasy, ktorá je svojím grafickým, audiovizuálnym spracovaním atraktívna ešte aj dnes. Originálny námet vidím ako stále rovnako príťažlivý, dnes už aj pre široké publikum. Myšlienka totiž od jeho vzniku, po vyše dvadsiatich piatich rokoch, nenašli žiadneho konkurenta, ktorý by tento nápad vykrádal, či kopíroval. A tak sa môžme v blízkej budúcnosti (pravdepodobne) tešiť na pokračovanie programáckej jazdy, ktorej nápad je jednoduchý ako prvý binárny program, výsledok má však podobu najzložitejšieho a najkvalitnejšieho operačného systému. 80%.(22.4.2009)

Kdo by čekal v roce 1982 u filmu téma počítačových programů, virtuální reality? Kostra příběhu je jednoduchá a infantilní, ale na tu barevnou magořinu se kouká dobře i dnes. Dejme tomu, že programy žijí svůj vlastní život. Jejich svět je zobrazován tehdejší jednoduchou grafikou, vesměs jen geometrickými koridory, zářícími barevnými čarami. Je tu jeden velký zlý program, takový Darth Vader počítačové říše, do které se shodou okolností přesune uživatel - tedy člověk. Nemusím říkat, že se rozhodne nakopat bastardskému programu řiť a obnovit svobodu bitové říše... to je fuk. Hlavní roli totiž hraje jen a pouze vizuální zpracování, originální a jedinečné i dnes, v oné době to ovšem teprve musel být nářez. Scénář hází pod nohy hlavní postavě i jeho kamarádům - programům jeden akční moment za druhým, takže se pořád utíká, létá, střílí a bojuje, čáry, světla a hranatá tělesa létají na všecky strany... nic víc v tom není. Ale kouká se na to vážně celkem dobře...(3.1.2008)

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy.(16.8.2010)

Tron je akýmsi priekopníkom v rôznorodých elektronických svetoch v ktorom drží prvenstvo a za ktoré si aj vyslúžil kultový status. Lenže skôr ako kultové dielo je to priekopnícky film, ktorý experimentuje s efektmi na úplne inej úrovni. Bohužiaľ je to ale jeden z tých filmov, ktoré po čase strácajú všetok svoj pôvab, práve vďaka tomu, že technický pokrok je omnoho rafinovanejší a precíznejší ako to bolo v roku 1982. To ale neznamená, že sa na film nedá pozerať. Je totiž plný rôznorodých nápadov, ktoré dokážu zaujať a ktoré obohacujú Tronov svet , hlavne svetelné motorky. Uprostred tohto gigabatového dobrodružstva stojí Jeff Bridges, ktorý dokazuje istú pohodovosť, vo svojom prejave a hneď sa stáva najzaujímavejšou postavou filmu. Dokonca zaujímavejšou ako Tron. Inak je to jednoduchý príbeh, ktorý okrem spracovania nemá čím ohúriť, hlavne preto, lebo je príbehovo čiernobiely a charakterovo chladný. Ale pokračovanie si rozhodne rád pozrem.(12.1.2010)

• - Alanu Bradleymu, jedné z hlavních postav filmu, se na stěně jeho kancelářské kukaně skví nápis "GORT KLAATU BARADA NIKTO", což je odkaz na slavnou sci-fi Den, kdy se zastavila Země, kde jedině touto větou může být zabráněno mimozemskému robotu Gortovi ve vymazání planety Země z map Sluneční soustavy. (havLord)

• - Peter O'Toole si mohl zahrát roli Dillingera/Sarka, ale nakonec odmítl. (HellFire)

• - Tron se stal prvním celovečerním filmem, který naplno využil počítačové GC animace. (Ruuzha)