Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek Tron byl v době svého vzniku vpravdě převratný, experimentoval s neprobádanou počítačovou animací a nevídanými vizuálními efekty, které okořenily skvělé akční scény. Flynn (Jeff Bridges) je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se ale také nabourává do počítačové sítě firmy Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flynna do svého království, elektronické civilizace, plné nástrah. Flynn se teď musí probojovat přes počítačové hry a pokusit se zneškodnit neovladatelný a nebezpečný hlavní ovládací program. Jeho jedinou nadějí je odvážný a věrný program Tron, který jako jediný je schopen mocného nepřítele porazit. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (484)

kinej 

všechny recenze uživatele

Ze starého Trona mám rozporné pocity. Celý Tron je totiž vysloveně záležitost estetiky, designu a speciálních efektů. O nějakém ději nebo výraznějších filmařských výkonech nemůže být řeč. No a právě ona vizuální složka vypadá chvílemi směšně a občas zase žasnu nad genialitou návrhářů. Zaujmou například některá prostředí. Byť zastaralá, nelze jim upřít originální koncepci, ucházející jsou i kostýmy. Ale jiná prostředí jsou fakt bídná a například animované pasáže vypadají jako by je někdo zapomněl renderovat a triky často působí naivně a komicky. Tron rozhodně tedy není nijak zvlášť kvalitní filmařina, ale kombinací práce nadaných výtvarníků, tak vznikl jakýsi fenomén založený zejména na konceptu počítačového světa a jeho estetice, který přebil ostatní slabiny filmu a vlastně je učinil nepodstatnými, neboť je to právě vizuální složka a nic jiného, co je v souvislosti s tímot filmem vnímáno. A význam tohoto fenoménu v nějaké podobě přetrvává dodnes, byť spíš coby osmdesátkové retro. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy. ()

Reklama

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

hm, tak jsem se při příležitosti, kdy jsem konečně dostal do rukou Trona Legacy rozhodl, že se musím podívat i na dlouho uskladněný první díl, protože kdybych se nepodíval teď, po shlédnutí druhého dílu už nikdy. A... nepřekvapilo. Ničím zajimavý příběh, začátek filmu by mohl být prostředek, úvod opravdu úplně chybí a proto jediné, co je na filmu zvláštní a kultovní, je velmi neobvyklé a na svou dobu úžasné vizuálně propracované prostředí uvnitř počítače. Ale to je opravdu málo a ještě méně je to dnes, kdy mně i přes to, že jsem zcela uznal jeho prvenství, grafika a celý svět tam uvnitř po nějaké době začal iritovat a skoro mně rozbolely oči i hlava. Na dnešní dobu žel příliš zestárlé, anebo možná jen na mně příliš nestrávitelné... i díky otravným hercům a podivně nevýrazného Bridgese, který je ted mnohem víc cool ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Já vlastně vůbec nevím, proč jsem na Trona, který mne v dobách mého ranějšího mladí s úspěchem míjel, díval. Ničím mne nelákal ani mi ho nikdo nedoporučoval. Zvláštní, občas se asi člověk podívá na film jen tak bez nějakého zjevného důvodu. A teď by mělo přijít něco ve smyslu jakou velkou chybu jsem dělal, že mi toliko let tohle asi kultovní sci-fi unikalo..nu nepřijde. Tron mě ničím nenadchl, spíš naopak, byť chápu, že ve své době mohl být pro některé přelomovým a až vizuálně orgastickým snímkem, tak já nic a to ne pro tu dnes už úsměvnou trikovou stránku, ale spíš pro až moc naivní příběh o "životě" za monitorem počítače. Čili viděl jsem, nemám moc co říct a doporučovat nikomu taky nemůžu, je ale s podivem, že druhý díl už mám nachystaný v pořadníku... jsem prostě divnej. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Flyn je počítačový expert, který se živí tvorbou her. Soustavně se také nabourává do počítačové sítě společnosti Encom a snaží se z ní získat důvěrnou informaci..... Scénář : Steven Lisberger a Bonnie MacBird. Kamera : Bruce Logan. Hrají : Jeff Bridges alias Kevin Flynn / Clun a Bruce Boxleitner alisa Alan Bradley / Tron. To se ale nelíbí hlavnímu programu, který se rozhodne přenést Flyna do svého království, elektronické civilizace plné nástrah........... Co na to věrný program TRON ? ()

Galerie (80)

Zajímavosti (45)

  • Scény uvnitř počítače byly natočeny černobíle a dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a tvorbě animací. (HellFire)
  • V době výroby filmu byly počítače schopny generovat pouze statické obrázky, ale neuměly je rozpohybovat. Souřadnice pro každý obrázek se tak musely zadávat jednotlivě pro každý snímek filmu. 4 sekundy filmu byly vytvořeny pomocí 600 souřadnic. (HellFire)

Související novinky

Nový Tron nabírá obsazení

Nový Tron nabírá obsazení

01.07.2023

Studio Disney už nějakou dobu pracuje na novém filmovém Tronovi, v němž si podle všeho zahrají hlavní role Jared Leto (Morbius) a Evan Peters (Monstrum). Snímek má také režiséra v podobě Joachima… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Jared Leto naznačil, že třetí Tron se blíží

Jared Leto naznačil, že třetí Tron se blíží

24.03.2022

Obecně vzato se nevyplatí dávat PR řečem herců během promování jejich současných projektů jakoukoli váhu, poněvadž jak se v minulosti ukázalo, často nešlo o nic víc než o snahu zviditelnit sebe a… (více)

Pokračování Trona našlo režiséra

Pokračování Trona našlo režiséra

11.08.2020

Deset let po Tron: Legacy a osmatřicet let po původním Tronu se studio Disney zdá nachystáno na nové pokračování. To vznikne v režii Gartha Davise (Lion, Máří Magdalena) s Jaredem Letem v hlavní roli… (více)

Reklama

Reklama