poster

Tron

 • USA

  TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • O.Peta
  ***

  Vím, měl bych asi přimhouřit oko vzhledem k době vzniku, ale nejde to. Pochybuju totiž, že i kdybych se na Trona díval před téměř třiceti lety, že by to pomohlo. Ani si nemyslím, že by byla chyba, když jsem viděl nejdřív TRON: Legacy, protože kdyby mě ten tolik neokouzlil, ani bych se s prvním dílem nezabýval. Bohužel jsem divákem moderní doby, a tak mi kostýmy a vše přišlo zastaralé až srandovní. Čekal bych tedy, že obsahově půjdou tvůrci více do hloubky, hlavně po technické stránce ze světa IT, to by potom bylo jiný a zajímavější (ale to by se zase ještě víc omezila cílová skupina diváků...). 60%(22.3.2011)

 • 3DD!3
  ****

  Když jsem byl malý a viděl TRON poprvé budil jsem se z nočních můr kde mě rozložil počítač což jasně ukazuje, že pro malé děti tenhle film opravdu není. Teď o X let pozěji můžu zpětně ocenit chytrost, promyšlenost a hlavně originalitu toho nápadu. Včera jsem mimochodem viděl ukázku z pokračování a vypadá to opravdu hodně zajímavě. Těším se.(26.7.2009)

 • eraserhead666
  ****

  O existenci tohohle Tronu jsem donedávna ještě nevěděl. myslel jsem si, že existuje jen ten "nový". Ale pak jsem k tomu včera usedl a vrátil se zpět do dětství, kdy jsem mastil z dnešního hlediska primitivné videohry. Příběh je takový tak akorát, aby to táhlo film, s postavami už je to lepší (poslední dobou mě čím dál více fascinuje, jak byly kdysi postavy i herci tak nějak prostě přirození a normální, ne umělé karikatury jako dneska - holt osmdesátá léta se nezapřou), ale to provedení a vizuální stránka prostě pohltí. Jednoduché, parádní, ve své době v kině by mi to určitě ustřelilo trencle. 3,5*(30.3.2015)

 • GodComplex
  *****

  TRON je totalni retro klenot, ktery uz by v dnesni dobe nikdy nemohl vzniknout. Pripravuje se sice pokracovani, ale to bude vymakany CGI 3D shit - uplne stejny duvod proc jsou pocitacove hry minimalne jiz 10 let naprosto irelevantni. Tady jde totiz primarne prave o ten retro feeling. Je nekolik druhu programatoru - ti, kteri se to vetsinou naucili nekde ve skole a nasledne to berou jako bezny kancelarsky job - losers. Ja programovani vnimam jako soucast umelecke tvorby a vysledny program je piece of art. Pak je ale uplne nejvic hardcore druh programatora, ktery sve programy bere jako rovnocene zijici organismy, se kterymi si muze i povidat. Presne o tom je TRON, o vztahu programatora (kteri jsou zde brani jako "Users") a jejich programku. V hlavni roli Dude, ktery je disintegrovan a prenesen do datoveho sveta uzasne vektorove grafiky, ktera pusobi skvele i dnes, aby si vyzkousel jake to je nazivo tam uvnitr na druhe strane skla. Nechapu proc je TRON tak zapomenuty a podhodnoceny, protoze se jedna o naprosto epickou digitalni oldschool dokonalost. 9/10(6.8.2009)

 • kinej
  ***

  Ze starého Trona mám rozporné pocity. Celý Tron je totiž vysloveně záležitost estetiky, designu a speciálních efektů. O nějakém ději nebo výraznějších filmařských výkonech nemůže být řeč. No a právě ona vizuální složka vypadá chvílemi směšně a občas zase žasnu nad genialitou návrhářů. Zaujmou například některá prostředí. Byť zastaralá, nelze jim upřít originální koncepci, ucházející jsou i kostýmy. Ale jiná prostředí jsou fakt bídná a například animované pasáže vypadají jako by je někdo zapomněl renderovat a triky často působí naivně a komicky. Tron rozhodně tedy není nijak zvlášť kvalitní filmařina, ale kombinací práce nadaných výtvarníků, tak vznikl jakýsi fenomén založený zejména na konceptu počítačového světa a jeho estetice, který přebil ostatní slabiny filmu a vlastně je učinil nepodstatnými, neboť je to právě vizuální složka a nic jiného, co je v souvislosti s tímot filmem vnímáno. A význam tohoto fenoménu v nějaké podobě přetrvává dodnes, byť spíš coby osmdesátkové retro.(21.8.2012)

 • - Kolují fámy, že Akademie odmítla film nominovat na Oscara za nejlepší speciální efekty, protože byla toho názoru, že počítačová grafika je svým způsobem podvodem. (ClintEastwood)

 • - Počítačový program, který pomůže Tronovi s připojením na svého uživatele se jmenuje DuMont. Je to odkaz na Allena B. Dumonta, vynálezce prvního monitoru. (HellFire)

 • - V době výroby filmu byly počítače schopny generovat pouze statické obrázky, ale neuměly je rozpohybovat. Souřadnice pro každý obrázek se tak musely zadávat jednotlivě pro každý snímek filmu. 4 sekundy filmu byly vytvořeny pomocí 600 souřadnic. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace