Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Matrix nebyl první :o) Co vznikne, když se spojí herci, jednoduchá osmibitová grafika a filozofie počítačových akčních her? TRON, za mořem kultovní dílko, které ač je spíše pro specifické publikum, i ty ostatní možná zaujme svojí vizuální i dějovou originalitou. Vždyť u kolika filmů před 23 lety bylo středobodem počítačová terminologie a virtuální realita? Takových by se dalo spočítat na prstech jedné ruky dělníka, pracujícího 40 let na pile.(30.7.2005)

Nie je "Tron" ako tron. Tron s malým té (tron) je dnes už bohužiaľ neaktívny člen tejto filmovej databáze, ktorý ju svojimi výstižnými komentármi obohacoval dlhé roky. Stále má môj rešpekt. Päťhviezdičkový uživateľ. "Tron" s veľkým T je americký sci-fi cybernetický snímok, ktorý bol natočený v roku 1982. Boli v ňom použité na svoju dobu prvotriedne, progresívne počítačové triky a efekty. Vizuálne je to pôsobivé, no dejovo dosť nezrozumiteľné. Má to svoje kvality, ale moc ma to nebavilo. Trojhviezdičkový film. ***(10.8.2016)

Jak už jsem několikrát zmiňoval, tak nejlepší filmy vznikaly v 70,80 a 90 letech. Lidská fantasie byla neuvěřitelná. Snaha udělat co nejlepší efekty, neustále vymýšlet nové a nové způsoby jak diváka více vtáhnout do filmu. Věřím, že tehdy když tenhle film byl v kinech tak divák musel mít otevřenou hubu. Na dnešní dobu je to šíleně laciné. Ale to byly i jiné filmy, jako Vetřelec a jaký měl úspěch. Stejně tak i Tron se stal pánem svého druhu. Sci-fi typu virtuálních světů a hlubokého podvědomí nejsou má silná stránka. Ale tohle je úplně jiná liga. Tady nechyběla akce a napětí. A hlavně to nebylo fanaticky přehnané.(3.4.2011)

Počátkem devadesátých let se ke mně skrze televizi dostalo dílko, na které jsem rád vzpomínal jako na "ten film, kde se někdo dostane do compu, tam jezdí na motorce v šílených závodech na život a na smrt a bojuje se světélkujícím létajícím talířem". A tento popis by dnes prakticky stačil. Oním filmem je TRON, tím "někdo" je sympatický rošťák Jeff Bridges.. a zbytek je prakticky pravda, včetně toho frisbee. :) Na příběhu totiž není důležité cokoliv hledat. Zásadní je vizuální stránka, která je na rok 1982 naprosto úchvatná. Tudíž zatlačuji nostalgickou slzu v oku a netrpělivě vyhlížím pokračování s podtitulem Legacy. "Greetings, programs!"(6.10.2010)

Žít o těch potřebných dvacet let dříve, stane se nejspíš tenhle film mojí srdcovkou. Takhle jen musím uznale pokývat hlavou směrem k trikařům, protože ač vizuální stránka filmu vypadá lehce neučesaně, svým způsobem je v kombinaci s hlavní zápletkou až revoluční. Na druhou stranu, když odečteme veškeré originální prvky, zbude nám poměrně plochý příběh, který zachraňuje hlavně přítomnost Jeffa Bridgese, ovšem opravdu jen ta přítomnost, protože prostor pro nějaké větší herectví tu není. V každém případě si Tron ten post kultu v žánru sci-fi zaslouží, protože i dnes dovede oku diváka ulahodit.(4.8.2010)

• - Jeff Bridges (Kevin Flynn / Clu) a Bruce Boxleitner (Alan Bradley / Tron) sú jediní herci, ktorí sa objavili aj v pokračovaní Tron: Dedičstvo (2010). (beso74)

• - Díky chybě při postprodukci a nesprávné technologii při zpracování filmu se v něm náhodně objevují vady. Tyto vady byly „skryty“ tak, že se k nim přidal zvuk a staly se tak součástí programu. (HellFire)

• - Scény s herci uvnitř počítače byly natočeny černobíle a později dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a animačních technikách. (HellFire)