Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Když jsem byl malý a viděl TRON poprvé budil jsem se z nočních můr kde mě rozložil počítač což jasně ukazuje, že pro malé děti tenhle film opravdu není. Teď o X let pozěji můžu zpětně ocenit chytrost, promyšlenost a hlavně originalitu toho nápadu. Včera jsem mimochodem viděl ukázku z pokračování a vypadá to opravdu hodně zajímavě. Těším se.(26.7.2009)

Sledovať TRONa dnes je ako oprášiť starý videoherný automat, pomaly prejsť prstami po ošúchaných tlačidlách, vziať do ruky joystick, nahmatať dierku a vhodiť mincu. Akonáhle sa rozžiaria svetielka, začne hrať hudba a na obrazovke sa objaví miniatúrna postavička alebo formula, začnete spomínať... ////////// Vizuálne a technologicky dodnes potvrdzuje jasný status priekopníka počítačovej animácie, trikov a digitálnych efektov. A tá hudba... Wendy Carlos vedel, ako publikum správne nažhaviť na tie roky 90. Budúcnosť hráčom nikdy nepriala viac. 80%(12.11.2014)

Jestli se kdy nějaký film netrefil do filmové historie, pak Tron je určitě jedním z nich. V čase, kdy byl svět zcela okouzlen pohádkovým E.T. Mimozemšťanem, přišel dokonalý protiklad toho, co očekávat od studia Disney - antirodinný film, jehož úvahám o kyberprostoru mohlo ve své době rozumět akorát pár nerdů, experiment, o kterém jen málokdo ze studia měl představu, jak ve finále bude vypadat. I Akademie měla problém s nominací, protože vyrábět triky v počítači jí přišlo jako nějaký podvod. Film zůstal prakticky bez divácké i filmařské odezvy, zapadl a s příchodem skutečné CGI vlny o deset let později působil už jako bizarní relikt. O to víc ale vynikne jeho jedinečnost.(20.2.2011)

Vím, měl bych asi přimhouřit oko vzhledem k době vzniku, ale nejde to. Pochybuju totiž, že i kdybych se na Trona díval před téměř třiceti lety, že by to pomohlo. Ani si nemyslím, že by byla chyba, když jsem viděl nejdřív TRON: Legacy, protože kdyby mě ten tolik neokouzlil, ani bych se s prvním dílem nezabýval. Bohužel jsem divákem moderní doby, a tak mi kostýmy a vše přišlo zastaralé až srandovní. Čekal bych tedy, že obsahově půjdou tvůrci více do hloubky, hlavně po technické stránce ze světa IT, to by potom bylo jiný a zajímavější (ale to by se zase ještě víc omezila cílová skupina diváků...). 60%(22.3.2011)

• PetrPan

Já vlastně vůbec nevím, proč jsem na Trona, který mne v dobách mého ranějšího mladí s úspěchem míjel, díval. Ničím mne nelákal ani mi ho nikdo nedoporučoval. Zvláštní, občas se asi člověk podívá na film jen tak bez nějakého zjevného důvodu. A teď by mělo přijít něco ve smyslu jakou velkou chybu jsem dělal, že mi toliko let tohle asi kultovní sci-fi unikalo..nu nepřijde. Tron mě ničím nenadchl, spíš naopak, byť chápu, že ve své době mohl být pro některé přelomovým a až vizuálně orgastickým snímkem, tak já nic a to ne pro tu dnes už úsměvnou trikovou stránku, ale spíš pro až moc naivní příběh o "životě" za monitorem počítače. Čili viděl jsem, nemám moc co říct a doporučovat nikomu taky nemůžu, je ale s podivem, že druhý díl už mám nachystaný v pořadníku... jsem prostě divnej.(27.10.2013)

• - Každé políčko filmu museli zväčšiť, upraviť kontrast, oddeliť od seba rôzne časti (tvár, kostým, svietiace objekty), ručne nafarbiť, následne spojiť a znova nasnímať. Najjednoduchšie filmové políčka mali asi tak 6 vrstiev, tie zložitejšie aj 30. Asi 75 minút filmu sa odohrávalo v počítači a keďže film sa pohybuje v premietačke 24 políčok za sekundu, tak to máme zhruba 108 000 okienok. Celý tím vizuálnych efektov na tom intenzívne pracoval 2 mesiace a podarilo sa im takto spracovať 2 minúty z filmu. Poslali to radšej do Taiwanu (preto v titulkoch vidno toľko mien v čínskych znakoch). Tomuto sa vraví vynaložené úsilie. Dnes by sa také niečo zvládlo veľmi jednoducho pomocou postprodukčného softwaru. (Kulikulo)

• - Jeff Bridges (Kevin Flynn / Clu) a Bruce Boxleitner (Alan Bradley / Tron) sú jediní herci, ktorí sa objavili aj v pokračovaní Tron: Dedičstvo (2010). (beso74)

• - Soundtrack Wendy Carlos nemohl být v té době vydán na CD, protože byl uložen na kazetách. Až při 20tém výročí filmu umožnily technologie převod hudby z kazety na CD. (HellFire)