Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

TRON je totalni retro klenot, ktery uz by v dnesni dobe nikdy nemohl vzniknout. Pripravuje se sice pokracovani, ale to bude vymakany CGI 3D shit - uplne stejny duvod proc jsou pocitacove hry minimalne jiz 10 let naprosto irelevantni. Tady jde totiz primarne prave o ten retro feeling. Je nekolik druhu programatoru - ti, kteri se to vetsinou naucili nekde ve skole a nasledne to berou jako bezny kancelarsky job - losers. Ja programovani vnimam jako soucast umelecke tvorby a vysledny program je piece of art. Pak je ale uplne nejvic hardcore druh programatora, ktery sve programy bere jako rovnocene zijici organismy, se kterymi si muze i povidat. Presne o tom je TRON, o vztahu programatora (kteri jsou zde brani jako "Users") a jejich programku. V hlavni roli Dude, ktery je disintegrovan a prenesen do datoveho sveta uzasne vektorove grafiky, ktera pusobi skvele i dnes, aby si vyzkousel jake to je nazivo tam uvnitr na druhe strane skla. Nechapu proc je TRON tak zapomenuty a podhodnoceny, protoze se jedna o naprosto epickou digitalni oldschool dokonalost. 9/10(6.8.2009)

„Nezákonné. Hm. To je veľmi škaredé slovo.“ Tron ma v detstve minul a hoci súhlasím, že i s odstupom desaťročí sú triky pozoruhodné (nebavím sa o tom, či zostarli alebo nezostarli, proste vizuálna štylizácia je stále miestami pozoruhodná), snímka ako taká ma príliš nezaujala. Jeffa Bridgesa mám rád, ale tu sa všetci herci v bizarných kostýmoch podobali jeden na druhého, takže som koľkokrát ani nevedel, či je v zábere Flynn, Tron alebo niekto úplne iný. Našťastie to malo švih, keďže minutáž je príjemne krátka. Príbeh je ale nezrozumiteľný i po toľkých rokoch. A nie, vôbec nemám prezývku podľa tohto filmu (ktorý ma ozaj nikdy moc nebavil)(27.5.2011)

Vím, měl bych asi přimhouřit oko vzhledem k době vzniku, ale nejde to. Pochybuju totiž, že i kdybych se na Trona díval před téměř třiceti lety, že by to pomohlo. Ani si nemyslím, že by byla chyba, když jsem viděl nejdřív TRON: Legacy, protože kdyby mě ten tolik neokouzlil, ani bych se s prvním dílem nezabýval. Bohužel jsem divákem moderní doby, a tak mi kostýmy a vše přišlo zastaralé až srandovní. Čekal bych tedy, že obsahově půjdou tvůrci více do hloubky, hlavně po technické stránce ze světa IT, to by potom bylo jiný a zajímavější (ale to by se zase ještě víc omezila cílová skupina diváků...). 60%(22.3.2011)

Matrix nebyl první :o) Co vznikne, když se spojí herci, jednoduchá osmibitová grafika a filozofie počítačových akčních her? TRON, za mořem kultovní dílko, které ač je spíše pro specifické publikum, i ty ostatní možná zaujme svojí vizuální i dějovou originalitou. Vždyť u kolika filmů před 23 lety bylo středobodem počítačová terminologie a virtuální realita? Takových by se dalo spočítat na prstech jedné ruky dělníka, pracujícího 40 let na pile.(30.7.2005)

Po prvých minútach, kedy som v sebe dusil smiech (smiešne vážny scenár, slabé herecké výkony, lacno vyzerajúce kostýmy- nominácia na oscara???), som chcel dať TRON-ovi dve hviezdičky a čo najrýchlejšie naň zabudnúť. Lenže ako sa dej pomaly rozbiehal, mne sa to začínalo viac a viac páčiť a po dopozeraní som mal chuť pustiť si film znovu. Úplne chápem jeho kultovosť v USA, už sa mi ani tie kostýmy nezdajú lacné, ani scenár smiešny, už si všetko vychutnávam od motoriek po zvuk kráčajúcich programov. Remake nebude siahať originálu po členky ani keby čo robil- k TRON-ovi sa hodí 8-bitová grafika, nie super špeciálne efekty dnešnej doby.(18.4.2010)

• - Lisberger při tvorbě Trona vyšel z díla „Pong“ z roku 1972, považovaného za první počítačovou hru v historii. Od jednoduchého pinkání míčku mezi dvěma raketami se ovšem posunul dál. Vytvořil jedinečný fantasmagorický svět, ve kterém zavedl diváky do nitra počítačových programů. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - V jedné scéně se objevuje v pozadí silueta hlavy Mickey Mouse. Jedná se o odkaz na Walt Disney Studios, tedy společnost, která film v roce 1982 film natočila. (honza.kuzel)

• - Poté co Flynn uteče z dráhy pro motorky, můžete v pozadí zaslechnout zvuky z videohry Pac-Man a na nástěnné mapě za Sarkem je Pac-Man ve svém slavném bludišti. (HellFire)