Tron

TRON

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1982, 96 min

Na svou dobu revoluční dílo, především po grafické stránce (jak se asi diváci za 20 let budou dívat na takového Avatara?) Každému je asi jasné, že dnes právě tou grafikou moc lidí film nezaujme, nicméně je zde pár věcí, které vás určitě zaujmou. Především skvělý Jeff Bridges, dobře propracovaný svět "za monitorem" a fakt, že se chystá pokračování, kvůli kterému jsem si tento film pustil. Takže, za čtyři měsíce se opět vydám(e) do tohoto světa, akorát s tím rozdílem, že Jeff už trochu zestárl a triky "trochu" pokročily vpřed. Já se těším a tomuto dílu dávám čtyři hvězdy.(16.8.2010)

Pěkný a originalní film i na nejen svoji dobu. Paraxodně jsem se ke psání komentáře dopracoval až po zhlednutí Trona:dědictví. Kdy jsem si prvního Trona trochu oživil. Docela by nebylo špatné kdyby nějaké kino udělalo dvojprojekci. Malá perlička na zavěr až teď jsem si všimnul, že v drobné roli se tu objevil i pozdější americký ninja Michael Dudikoff. Taky by mne zajimalo kolik lidí vidělo Trona než šlo na Tron:Legacy.(27.2.2011)

• PetrPan

Já vlastně vůbec nevím, proč jsem na Trona, který mne v dobách mého ranějšího mladí s úspěchem míjel, díval. Ničím mne nelákal ani mi ho nikdo nedoporučoval. Zvláštní, občas se asi člověk podívá na film jen tak bez nějakého zjevného důvodu. A teď by mělo přijít něco ve smyslu jakou velkou chybu jsem dělal, že mi toliko let tohle asi kultovní sci-fi unikalo..nu nepřijde. Tron mě ničím nenadchl, spíš naopak, byť chápu, že ve své době mohl být pro některé přelomovým a až vizuálně orgastickým snímkem, tak já nic a to ne pro tu dnes už úsměvnou trikovou stránku, ale spíš pro až moc naivní příběh o "životě" za monitorem počítače. Čili viděl jsem, nemám moc co říct a doporučovat nikomu taky nemůžu, je ale s podivem, že druhý díl už mám nachystaný v pořadníku... jsem prostě divnej.(27.10.2013)

Tron je možná naivní,dějově slaboduchý a dnes už přece jen trochu zastaralý,ale na to,že za chvíli bude slavit třicítku,vypadá počítačová grafika pořád zatraceně zajímavě a je to moc zajímavá alternativa k dnešním přetechnizovaným blockbusterům,které vše staví na vizuální stránce.Jasně,Tron to dělá taky,ale zároveň mu pod tou technickou slupkou bije upřímné a hravé srdce průkopníka počítačové grafiky ve světě filmu.Musela to tehdy být pořádná technická revoluce a k tomu strašně originální nápad světa uvnitř počítače,kterým se,jak všichni dobře víme,inspirovalo hned několik dnes už taky legendárních bijáků.Ale Tron byl první a přestože stárne,pořád dokáže zaujmout a pobavit.A taky nám ukázat mladého Jeffa Bridgese,který byl už tehdy parádní týpek.Tak jsem zvědavý,jak tvůrci pořeší veleočekávanou 3D dvojku,na kterou se co nevidět chystám,protože nejmodernější technologie by měly Tronovi slušet víc než komukoli jinému. 80 %(15.12.2010)

Vynikající vizuál - o tom žádná. Lisberger a jeho tým v Tronu uletěl do nepředstavitelných filmových lokací a musí se nechat, že ty fungují skvěle a dodávají filmu jeho nezapomenutelný a legendární punc. Na druhou stranu si nemůžu pomoct, ale na mě osobně děj Tronu nefunguje ani za mák. Přitom to má hlavu patu, dokonce i patu, chvílemi i hrdinům fandím, ale jako komplex mě to ani na několikáté nevzalo. Takže - za audiovizuál čtyři, za děj dvě, průměr - tři hvězdy. Look, just so I can tell my friends, what this dream is about, okay? Where am I? (8.6.2011)

• - Scény s herci uvnitř počítače byly natočeny černobíle a později dobarveny pomocí technik používaných při úpravách fotek a animačních technikách. (HellFire)

• - V jedné scéně se objevuje v pozadí silueta hlavy Mickey Mouse. Jedná se o odkaz na Walt Disney Studios, tedy společnost, která film v roce 1982 film natočila. (honza.kuzel)

• - Lisberger při tvorbě Trona vyšel z díla „Pong“ z roku 1972, považovaného za první počítačovou hru v historii. Od jednoduchého pinkání míčku mezi dvěma raketami se ovšem posunul dál. Vytvořil jedinečný fantasmagorický svět, ve kterém zavedl diváky do nitra počítačových programů. (Zdroj: Letní filmová škola)