Záhadné zmizení

The Vanishing

Záhadné zmiznutie

Mysteriózní / Thriller

USA, 1993, 109 min

Záhadné zmizení rozhodně má zajímavě koncipovaný námět, který je rozveden slušným scénářem, který obsahuje pár opravdu zajímavých míst, dále se určitě může pochlubit dobrým hereckým obsazením, kterému jednoznačně vévodí Kiefer Sutherland, zato pokud si rychle nezvyknete na poněkud úchylný výraz Jeffa Bridgese budete z něj trošku rozladěni, a taky určitě výbornou hudbu Jerryho Goldsmitha. Bohužel se zde však najde i špatné režijní zpracování, se kterým přichází hlavně nulová atmosféra, na které by tento snímek měl převážně stát. Ani jednou, ani jednou jsem se doopravdy nebál o to, co se s hrdiny bude dít, bylo mi úplně putna, jaký krutý osud měla Jeffova přítelkyně, asi v polovině jsem ztratil zájem úplně o všechno a toliko vychvalovaný závěr mi přišel jako neskutečně (promiňte mi ten výraz) „zprasená“ scéna, kterou si užije jenom opravdový klaustrofobik. Ten pocit prázdnoty, který se ve mně rozhostil na konci filmu, já z duše nenávidím.(4.8.2005)

Jeff Bridges hraje ledově lhostejného profesora na universitě, pro kterého jsou jeho oběti pouze součást doktorandské práce a jeho vlastní zkouška morálky, dobra a zla. Přitom má celou dobu na tváři úsměv milého a rozverného úchyláka. A hraje ho skvěle. Bohužel v tomto filmu nemá sobě rovného protivníka. Sutherland je dost nečitelný a moc jsem mu nevěřil. Naštěstí na konečné zůčtování není sám a film vcelku graduje.(2.3.2011)

Skvělý a dost drsný thriller. Až nedávno jsem se dozvěděl, že film je vlastně remakem. Ale vem to nešť. George Sluizer i tak natočil remake svého filmu skvěle. Na filmu vyniká zejména závěrečné bezútěsné napětí a herecký souboj Jeffa Bridgese a Kiefera Sutherlanda. Film "Záhadné zmizení" se mi líbil a určitě¨vyhledám Holandský originál. 70%.(2.5.2008)

O tom, že tenhel film je remakem, jsem se dozvěděl až ze zdejších komentářů. Originál jsem zatím neviděl, ale tohle mi přišlo jako velmi napínavý thriller přikořeněný mystériem. Jeff Bridges předvedl geniálního psychopata. V určitých momentech jsem seděl jak břitvách. A nejvíce, když se Jeff (Kiefer Sutherland) dozvěděl co je s Dianou (Sandra Bullock). Probudil se v rakvi v podzemí. To mě omakžitě otevřelo hubu. V zásadě se dalo čekat, že příběh skončí dobře a některé věci nebyli zas až tak dobře objasněné. Například, proč Barney to celé vlastně chtěl udělat. Přesto všechno, se mi ale film neskutečně líbil a jeho děj mě zaujal natolik, že si zaslouží řádně ohodnotit.(15.1.2012)

Tak to dopadá, když režisér podlehne síle Hollywoodských peněz a kývne na nabídku natočit remake vlastního skvělého filmu čistě pro americké publikum... I když děj zůstal prakticky stejný a herci se opravdu snaží, režisérovi se už nepodařilo dosáhnout mrazivé atmosféry původního filmu, což je škoda, protože to byla jeho hlavní deviza... A k pohollywoodštěnému konci se raději nebudu ani vyjadřovat...(6.11.2016)

• Jeff Bridges

• - Film je remakem nizozemského snímku Spoorloos (1988), oba filmy jsou prací stejného režiséra. (Caminzind)

• - Americký hitchcockovsky ladený triler nakrútil režisér George Sluizer podľa románu Tima Krabbého Zlaté vajce. (ash99)