Vizuálně oslnivá celovečerní kreslená pohádka, kde se dobro potýká se zlem.
Zlaté město Bagdád žije v míru, protože jej chrání jeden ospalý král a tři magické zlaté koule vystavené na nejvyšším minaretu, které podle proroctví chrání obyvatele před pohromou. Ve městě naneštěstí žije zloděj, který má spadeno na zlato, a pletichář Zigzag, který má zálusk na královskou korunu. Do cesty se jim omylem připlete švec Tack, jehož si oblíbí princezna Yum Yum. Podaří se zachránit království před blížící se zkázou? (mr.filo)

JFL

The Thief and the Cobbler workprint verze neboli "The Thief and the Cobbler: A Moment in Time" (90 minut) je současně dech beroucím úkazem až fantasmagorických ambicí vytvořit v animaci dílo bez tvůrčích kompromisů, ale právě také bohužel dokladem toho, že některé věci prostě není možné dokončit bez deadlinů a omezení. A proto "The Thief and the Cobbler" v původně zamýšlené podobě nikdo nikdy neuvidí. Maximálně zůstane tato jeho zakonzervovaná podoba v jisté fázi jeho vývoje, která nejlépe ilustruje, čím mohl vysněný film být, kdyby nebylo zlých investorů, kteří chtěli něco za své peníze, ale také kdyby nebylo nesoudného mistra animace, který odmítal film dokončit s kompromisy. I v dochovaných fragmentech zůstává zcela patrná vize, aby z každé vteřiny čišelo maximální naplnění principu animace tedy vdechnutí života. Navíc verze sestávající z mixu hotových sekvencí, nedodělaných fází i skic skvěle zpřítomňuje nesmírnou práci i spletitou tvůrčí genezi, kterou v animaci musí projít každá jedna vteřina filmu. ()

corpsy

Toto dielo, je vo svojej podstate vlastne majstrovským dielom. Takmer 30 rokov dlhé úsilie, od prvotnej myšlienky až po nedostatočne propagovanú premiéru ( prvej verzie ). Je to v podstate legenda, príbeh ktorý určil jedno zo synoným pre nie veľmi ľahkú spoluprácu perfekcionistického umelca a štúdia, ktorý myslí na svoje doláre. Máloktorý z nich, tento súboj vyhral ( viď Cameron so svojim TITANICom ). Snímok, ktorý nieje dobrým po stránke príbehovej, ale vlastne po tej vizuálnej a aj keď som videl iba workprint verziu ( 100 min ), kde je mnoho scén zobrazených iba nedokončenou animáciou, návrhmi či storyboardmi, dáva to všetko zmysel a je viditeľné, že tu chcel niekto posunúť hranice v natáčaní animovaných filmov. Je len škoda, že sa to nedotiahlo do zdárneho konca. ()

mr.filo

Richard Williams začal s ručně kreslenou animací už v roce 1964 a práce trvala až do 1995 (20 let na animovaném filmu byl Guinnessův rekord, tohle je 31 let.) Když chybělo cca 15 minut filmu, byl Richard Williams od projektu odvolán. Ve výsledku je nakonec více verzí/názvů. The Thief and the Cobbler (1992 workprint), The Princess and the Cobbler (1993, Majestic Films), Arabian Knight (1995, Miramax), The Thief and the Cobbler: The Recobbled Cut (2006) Viděl jsem neoficiální Recobbled Cut a oficiální Princess and the Cobbler a první se mi líbila víc, i přestože není všechno vybarvené. Ukázka je třeba zde http://www.youtube.com/watch?v=2HR4Junqmzg a Recobbled Cut je taky na Youtube. ()

Melios

[SPOILERY!] The Thief and The Cobbler, The Princess and The Cobbler či dokonca Arabian Knight je nikdy nedokončený Opus Magnum Richarda Williamsa, na ktorom neúspešne pracoval takmer tri dekády. Snímka bola na svoju dobu, kedy vznikala, čo sa týka animácie, bezkonkurenčne nadčasová a niet divu, prečo trvalo tvorcom toľké roky sa s projektom popasovať. Film prišiel na svoju dobu s nie moc používanými animačnými technikami akými sú napríklad dynamická kamera pohybujúca sa v 3D priestore, či hry s očnými klamami na dvojrozmernej ploche. Príbeh ako taký pojednáva v skratke o obuvníkovi menom Tack, ktorý sa dostane za nechcenej pomoci od zlodeja do najvyššieho paláca, kde si zamiluje dcéru najvyššieho Sultána. Bohužiaľ sa mu veci komplikujú, keď ju a mesto musí zachrániť od vpádu armády One-Eye. Zbytok filmu vám už okecávať nebudem, pretože to by som sa ani nedorozprával do úplného konca i navzdory faktu, že to príbeh nejak extra hlboký nemá. Ako fanúšik animácie určite odporúčam všetkým umelecky založeným divákom, ktorým nebude vadiť mierne naivný a uťahaný príbeh á la Aladdin (,keď si porovnáte Aladdina s týmto a uvedomíte si, že to vzniklo nejaký čas pred ním a práva na film chvíľu vlastnilo aj Disney, asi vám začne byť očividné, že Leví kráľ nebola jediná Disneyovka, ktorú ovládlo plagiátorstvo). Dôvod, prečo za seba udeľujem plný počet je ten, keď som si zistil, akým vývojárskym peklom tento projekt prešiel. V stručnosti: Film sa začal vyvíjať niekedy v období medzi rokmi 1962-64, no svetlo sveta prvý raz uzrel až v roku 1993 potom, čo si prešiel dlhým a vyčerpávajúcim produkčným peklom. Kvôli nezávislému financovaniu sa jeho produkcia neustále zastavovala a neskôr, keď tvorcovia nedodržali deadline stanovený firmou Warner Bros, bol v roku 1992 z projektu vyhodený samotný Williams a na jeho miesto bol dosadený Fred Calvert, ktorý mal projekt, čo najrýchlejšie dokončiť. V tejto verzii bolo bez vedomia pôvodného režiséra vystrihnutých niekoľko kľúčových scén. Po týchto všetkých "patáliách" sa film nakoniec o rok na to vydal pod názvom The Princess and The Cobbler a neskôr bol pod záštitou Disney a Miramaxu vydaný pod názvom Arabian Knight so zase pozmeneným obsahom. Tým, že Richard Williams nebol svojim výsledkom nikdy spokojný, do dnešných dní sa na internete vďaka takmer neexistujúcemu autorskému právu vyrábajú fanúšikmi prestrihané verzie. A o tých sa chcem venovať poslednej sekcii tejto recenzie (budem porovnávať verzie a v stručnosti vyspoilerujem v čom sú rozdielne). V túto chvíľu existuje asi tak 6 veľkých prestrihaných verzií. Osobne som zhliadol len 3 najväčšie: Fred Calvert and Allied Filmmakers Version, Miramax Version a Recobbled Cut. Začal by som Miramax verziou, pod ktorou film vyšiel ako Arabian Knight. Táto verzia má 76 minút a je skrátená o približne 20 minút z hrubého strihu Richarda Williamsa. Do príbehu boli pridané scény, ktoré v pôvodnej verzii nie sú a pre kontext bolo poradie pozmenené či dokonca nanovo na-animované. V týchto pasážiach je priam do oči bijúc rozdielna štylistika Freda Calverta a Williamsa. Taktiež vďaka vplyvu Disney sa v tejto a vo verzii Freda Calverta nadmerne moc spieva. V pôvodnej Williamsovej vízii boli zlodej a Tack nemý, ale u Freda a Miramaxu obaja hovoria. Nechápte ma zle. Fred Calvert odviedol s dokončovaním filmu skvelú prácu, lenže sa to skrátka až príliš líši od vízie pôvodného autora. Naopak verzia Freda Calverta (ďalej už len Fred vers.) a ostatných filmárov je ten istý čistý strih ako Miramax. Čím sa odlišuje Fred. vers. je hlavne absenciou dabingu pri postave zlodeja. Kvôli kontextu bol taktiež pridaný rozprávač, ktorý rozpráva dianie príbehu cez Tacka. Osobne verziu pána Calverta neodporúčam, už len z toho dôvodu, že pôvodná verzia má zle orezaný obraz a pointa daných scén je takmer neviditeľná. Ak už nejakú verziu tak od Miramaxu. Ak, ale nie ste konzumný divák a chcete vedieť ako presne mal film vyzerať tak si na YouTube legálne a zadarmo pozrite 100 minútový fanúšikovský Recobbled cut. Táto verzia neobsahuje hovoriaceho Tacka a zlodeja (a ani spievanie našťastie), no oproti predchádzajúcim verziám sa opätovne zmenila smrť "Jedno-očka" a okrem toho boli do tejto verzie napchaté aj storyboardy i skice nikdy nedokončených scén. Díky Bohu sa dochoval dabing aj nedoanimovaných scén a tak si príbeh môžete užiť kompletne celý i navzdory faktu, že je značne nedoriešený (legenda Vincent Price a jeho ZigZag, alias wannabe predchodca Jaffara). Finálna scéna nie je skrátená a ak ste si mysleli že rozpadanie vojska bol riadny trip, potom z kompletnej verzie budete priam stratení. Koniec je takisto pozmenený, pretože narozdiel od Miramaxu a Fred. vers. obsahuje inakšie, za to menej morálne, zavŕšenie príbehu. Tack prehovorí počas filmu len raz a to presnejšie až na úplnom konci jednou vetou. A asi aj posledná zmena oproti ostatným verziám je tá, že sa sem dostala kompletná verzia rozhovoru s čarodejnicou, ktorá vo Fred. vers. bola len divne a nesúrodo zostrihaná hmla a v Miramaxu idieálne fyzicky ani nebola. VERDIKT: The Thief and The Cobbler je animovaný film s najzložitejšou produkciou s najneuspokojivejším výsledkom aký sa mu mohol dostať. Ak by sa film dokončil bola by to určite nadčasová pecka. Dnes sa, ale nebojím film nazvať ako najlepší film, ktorý nikdy nevznikol. Z úcty si cením prácu všetkých animátorov, filmárov, dokončovateľov, ale aj fanúšikov, ktorí sa doteraz snažia o navrátenie dobrého mena filmu. Snáď je pán Richard tam hore so svojimi blízkymi zo svojej práce šťastný. I keď sa všetko toto udialo, Americký úrad kultúry jeho pôvodný hrubý zostrih zakonzervoval pre ďalšie generácie ako kultúrne hodnotné dielo a podľa jeho vlastných slov bol z Recobbled cutom počas svojho života viac než spokojný. Ja len teda dúfam, že sa aj prostredníctvom tohoto komentáru na takúto raritu nezabudne. Srdečne odporúčam... () (méně) (více)

Svadbos

Plnofarebný ale nduný príbeh o úbohom obuvníkovi, ktorý sa zaľúbi do princezny a zvedie súboj so zlým čarodejníkom Zig Zagom. Film obsahuje niekoľko zábavných scén pre deti, s výnimočne zaujímavými kresbami a farebnými náčrtmi, ale príbeh je príšerne rozkúskovaný a okamžite zabudnuteľný. Temto film ukazuje jazvy biedy hlavnej produkcie. Richard Williams začal na filme robiť v roku 1968 (!) a začiatkom 90-ych rokov dal od toho ruky definitívne preč. ()

Ammit

Pět hvězd za totálně vymazlenou animaci. A to i když se mi z tohohle proplouvání prostorem a ohýbání perspektivy dělá šoufl. ()