Státní opera, jak ji neznáte

všechny plakáty

Průvodce po jevišti, lóžích, ale i střechách a podzemí předního operního domu... Cyklus šestnácti krátkometrážních dokumentů navazuje na pořad Národní divadlo, jak je neznáte. Využívá dlouho plánované rekonstrukce Státní opery k tomu, aby představil tuto nejvelkoryseji postavenou divadelní budovu u nás. Návrh pochází ze slavného vídeňského ateliéru Fellner – Hellmer, který v Česku projektoval řadu divadel. Tato je nejen největší, ale také nejhonosnější. Byla otevřena v roce 1888 a peníze na ni sbírali Němci nejen v Praze a okolí. Je tak rovněž dokladem poslední části společné německo-české historie. Pořad, kterým provází sopranistka Kateřina Kněžíková, nezapomene zmínit vynikající osobnosti tohoto domu, které zde působily, stejně jako spolupráci s Národním divadlem. (Česká televize)

bohemia_regent

Díly: 1) Pražští Němci sobě, 2) Fellner a Helmer, 3) Reliéf a sousoší nad vchodem, 4) Chladný svit elektřiny, 5) Nástropní malby Eduarda Veitha, 6) Výzdoba hlediště, 7) Lóže takřka pro každého, 8) Opony, 9) Společenské prostory, 10) Střecha a podzemí, 11) Zázemí, 12) Zadním vchodem, 13) Jeviště, 14) Provozní budovy, 15) Název jako odraz doby, 16) Soužití s Národním divadlem. ()