Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

• Houdini

Oscar 3 : Herec VR - Denzel Washington, Kamera, Zvuk + 2 nominace: Výprava, Střih(9.3.2004)

Asi nejpovedenější film Edwarda Zwicka. Pojednává se zde sice o americké historii, ale tentokrát je nám prezentována takovou nenásilnou formou. Patriotismus samozřejmě nechybí, ale není servírován v koňských dávkách a není na něm postaven celý příběh. Výborné herecké obsazení je protentokrát zárukou kvalitních výkonů.(12.8.2002)

Solidně odvyprávěná historie, semtam nějaký ten patriotický střípek, nějaká ta bejkovina, aby to mělo americkou myšlenku a hlavně příběh plný morálních myšlenek, které válka Sever proti Jihu nabízela. Bude tedy řeč o rasismu a rovnoprávnnosti a samozřejmě, že vyhraje to správné a jediné. I když za cenu všeho možného. Přišlo mi ale zvláštní, že do hlavní role Edward Zwick přibral právě Matthew Brodericka, protože já si ho představuju do trošku jiných příběhů. Když to ale vezmu objektivně, tak je tohle asi jeho nejtěžší a nejvážnější role, kterou jsem od něj viděl a i když mu dopomohl dost knírek, musím uznat, že se mu docela povedla, i když byla dost zvláštní. Něco, jako když na bitevní pole poprvé přišel Napoleon, ale následně dokázal, co v něm skutečně je. Zajímavý film, na plný počet to nemá, ale stojí za to ho vidět.(21.5.2012)

Tento film by sa ľahko dal opľuť a nazvať zbierkou vojnových klišé tryskajúcich pátosom. LENŽE... Režíroval ho Edward Zwick, ktorý už toľkokrát dokázal, že pátos a veľké myšlienky vie podať decentným spôsobom, neurážajúcim vkus. A keď mu v tom hrajú Freeman a skutočne excelentný Washington (vďaka nim má farebná časť obsadenia výraznú prevahu - bielu časť totiž zastupujú Broderick a Elwes), niet čo riešiť. Film občas, hlavne vo výcvikových pasážach, pôsobí trochu televíznym dojmom, lenže potom príde skutočné veľkofilmové mäso. A v bojových scénach Zwick ako zvyčajne exceluje. V konečnom dôsledku jeden z najlepších filmov o americkej občianskej vojne.(21.3.2007)

Tradiční Zwick velmi silný v obrazech s vynikající volbou herců. Matthew Broderick už dneska není příliš známý, ale v době natáčení byl stále velký talent a vedle něj trojice černochů Washington-Freeman-braugher. Asi nemusím k této trojici cokoliv dodávat. Působivé drama "prvního" černošského pluku za Občanské války má nejen kvalitní akční scény vytvořené v dobovém prostředí se všemi zbraněmi a detaily, ale také vypracovanou atmosféru boje Severu proti Jihu i samotného vnímání černochu a otroctví. Film také pracuje s tématy otroctví rodinného, kdy hlavní postava plní sny a touhy svých rodičů možná více než své vlastní. Pokud chcete ochutnat Občanskou válku se všemi jejími plusy i mínusy, Glory je tím pravým filmem napříč časem do minulosti plné bajonetů a modrých uniforem... už jen to finále stojí za to.(31.7.2009)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $26,828,365Tržby Celosvetovo $27,000,000║ Edward Zwick takmer v plnej kráse, odvádza viac než dobré remeslo, veľké plus pre film obsadenie a úžasne melodický Horner. /80%/(7.8.2005)

Scénář: Kevin Jarre .. Důležitý film o kapitole Amerických dějin - boj Severu proti Jihu o začleňování černochů do společnosti - kterou definitivně 20. ledna 2009 uzavře(la) inaugurace 44. prezidenta USA, kterým je prvním afroamerickým prezident Barack Obama. ___ Zwick zvolené téma zpracoval skutečně poutavě, po technické i herecké stránce zajímavě.(3.1.2009)

Pokud vás film začne někde uprostřed tročišku nudit, rozhodně neodcházejte! Přišli byste o jednu z nejlepších válečných sekvencí, kterou pro vás připravil režisér na závěr. Dobývání pevnosti Fort Wagner, kdy vzduchem lítají těla a granáty a v očích vojáků hrůza a děs a do toho geniální hudba Jamese Hornera s andělskými dětskými sbory, - to je jedno z nejpůsobivějších zpodobnění válečných hrůz vůbec.(3.10.2003)

Dost povedené připomenutí formace prvních striktně černošských bojových jednotek, které se udržely až do poloviny dvacátého století a zabezpečily tak to, že se třeba ve Spielbergově Zachraňte vojína Ryana s černým vojákem vážně nepotkáme. Samotný výcvik není vůbec špatný; to, co však následuje, patří rozhodně k jedněm z nejlepších zobrazení americké občanské války.(28.3.2005)

rozpočet : ? tržby americke : $26,828,365(20.12.2006)

Na základě dopisů R.G.Shawa, které jsou doposud uloženy na Harvardské univerzitě…. Charakter, síla v srdci, touha padnout za svobodu – asi nikoho nepřekvapí, že o tom je tento film. O zformování 54. Massachusettského pluku, o jeho trnité cestě na bojiště, o lidech, kteří jej tvořili, o pozadí války Sever vs. Jih. A že i černoch si svoji svobodu pomáhal vybojovat sám. Jsou tu davové scény, uvidíte tehdejší způsob vedení boje a doktorskou řezničinu. Nejen plukovník Robert Gould Shaw zjistí, že vojna nejsou jen parády a přehlídky. Jaké jsou politické záměry? Jaké jsou vojenské cíle? Proč jsou vůbec tady? Tato válka není totiž jen válkou bílejch. HRDOST A DŮSTOJNOST TĚM, KTEŘÍ POZNALI POUZE PONÍŽENÍ. Než si však získají úctu ,,bílých“ stejně ještě pár let potrvá. O čemž by plejáda černošských herců mohla jistě říci své. PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *** Víte že? V Americké občanské válce bojovali také češi?(24.10.2009)

Clovek dostane presne to, co od velkofilmu od Zwicka ocekava. Takze paradni valecny sceny, neco toho hrdinstvi a trochu patosu. Tentokrat to neni zas tak prehnany, na druhou stranu, valecnejch scen tu mohlo bejt vic, jsou tu v podstate jen dve, jedna nekdy v polovine filmu a neni vubec spatna a pak zaverecnej utok na pevnost, kde je vysledek vicemene jasnej. A tahle druha valecna asi 20 minutova sekvence je natocena taky perfektne, obzvlast zaverecnejch asi 5 minut za zvuku nejaky kostelni hudby jsou neskutecny vizualni orgie a je to asi jeden z nejlip natocenejch utoku, co sem kdy videl. S timhle vlastne ale souvisi prvni problem filmu, kdyz se zrovna nebojuje, film se zameruje na charaktery cernochu, jejich vycvik a jak se snazi ukazat belochum, ze to nejsou jen otroci a spina na manualni praci. Ne ze by to nudilo, jen je toho zbytecne moc. Druhej problem je Broderick. On nehraje vylozene spatne, jenze jako velitel jednotky pusobi proste smesne, mladicek s prilepenou bradkou, absolutne bez charisma. Aspon, ze to zachranujou ostatni, paradni Denzel, kterej sice nehraje zas az tak uchvatne, respektive podava svuj standartni nadprumernej vykon, takze toho oskara moc nechapu. No a pak Freeman, kterej ma svoji typickou dobrackou rozumnou postavu, kterou spolehlive zvlada zahrat. Takze celkove paradni historickej velkofilm o zajimavym useku americkejch dejin, ale Zwick ma lepsi kousky.(11.7.2009)

Parádně zfilmovaný příběh významného černošského pluku za americké občanské války. Pod vedením Roberta G. Shawa procházejí výcvikem a musejí si vydřít pušky, boty, uniformy, nakonec i samotné válčení a nějaký ten respekt. Máte-li představu, že bylo s černochy na Severu nakládáno nějak extra dobře, tohle je film pro vás. Ostatně už sama představa, že Unie šla do války aby osvobodila černochy, je taktéž dost spekulativní... Ale zpět k filmu. Hlavním hrdinou je postava plukovníka R.G. Shawa (solidní, zelenáčsky vyhlížející Broderick), který se učí zacházet se svými svěřenci a sem tam pošle dopis domů. Herecky vypichuji ještě drzého Washingtona a tradičně bezchybného Freemana. Nudit se nebudete. I když bitevní akce není přespříliš, v černošském kolektivu se stále děje něco zajímavého. K vrcholům patří lesní přestřelka a závěrečný, hrdinný (a téměř sebevražedný) útok na pevnost Fort Wagner. Přehnaného sentimentu se nebojte, je ho tak akorát. Takže GLORY, můj verdikt zní: velmi dobře. "We fight for men and women whose poetry is not yet written but which will presently be as enviable and as renowned as any." P.S. Je zajímavé spojit si tu podívanou s osobou Baracka Obamy, viz Rentonův koment. Kdo by to byl tenkrát řekl, když ani Sever neměl v úmyslu začlenit po válce afroameričany do svých řad, ale spíše poslat je zase hezky zpátky domů na jiný světadíl...(9.8.2010)

Historický film o jedné černošské jednotce, na které jsou vysvětlováný rozdíly mezi bílými a černými v době války severu proti jihu. Na rozdíl od jiných podobných filmů zde takřka nenarazíme na nějaký stupidní americký patriotismus. Koneckonců se mydlili mezi sebou. Spíše je však důraz kladen na to, že černí byli taky lidi, hrdinní a stejně kvalitní jako ostatní. U Glory bychom nenalezli žádné slabé místečko, na druhou stranu se zde šetří i těmi silnějšími okamžiky. Sympatie diváků si získá Morgan Freeman, Andre Braugher či Denzel Washington.(11.5.2009)

• RHK

Jeden z 10 nejlepších filmů z války Severu proti Jihu - 10 Greatest Civil War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2009)

V dějinách měla tahle bitva přece jen nějaký význam a to se počítá. Konec se dal čekat, přesto jsem si ho proslzela a na nějaké patosy a klišé jsem tentokrát nebrala vůbec žádný zřetel, ale dala jsem na to své bolavé srdce.(27.11.2016)

I na dnešní poměry skvělý válečný film, který bravurně vykresluje těžkost výcviku, problematičnost velení, bezmoc řadových vojáků i jejich chuť bojovat. Tematika rasové nerovnosti je zde bezchybně zpracována - žádný patos, nucenost, tlaky na emoce, o něčem takovém si např. Spielberg může nechat jen zdát (Amistad, Lincoln). Bojové scény mají svou eleganci, přehlednost, ale i neúprosnou krutost. Je zajímavé a působivé sledovat pro změnu ne chaotické mlátičky, nýbrž dvě disciplinované řady vojáků kráčející naproti sobě a vstříc smrti. 8/10(7.12.2014)

Působivý snímek o černošské vojenské jednotce. O mužích, kteří si jdou stůj co stůj za svým cílem, i když to může znamenat jejich smrt. Možná bych vytkl přílišnou okatost některých uměle dojemných scén, jako např. bičování vojáka, co si chtěl najít nové boty mimo posádku a najdou se i další. Celkové zpracování není špatné, přesto můj film numero uno z této doby je starý Jih proti severu. Proti němu tohle působí, jako kupa hnoje.(24.2.2012)

Zwick umí tyhle emocionální útoky, ale Glory je až moc laciné a až moc nezajímavé. Skutečně nic od jednotlivých postav po bitvy mě tu nezaujalo víc než jako "řemeslně zručný průměr".(6.4.2012)

Zwick to měl v ruce už před dvaceti lety. Na Glory se toho dá zkritizovat spousta, od pořádné porce patosu přes mdlého Brodericka (leadera regimentu mu prostě nežeru) až po všudypřítomná klišé vylézající zpod modrých kabátů. Jenže Zwick věděl už tenkrát, jak vzít zajímavé téma za pačesy a prolétnout s ním skrze dvě hodiny čistého času se vší parádou, která k tomu patří. Do posledního gramu vyvážil všechny neduhy, jež by jiné utopily, a ještě k tomu přihodil řádný nátřesk vynikajících (a nekompromisních) akčních scén, z nichž padá na zadek i Spielberg a jeho vojín Ryan. Jestli vás ani po tomhle filmu nezačne zajímat tématika americké občanské války, pak je s vámi něco špatně. Finální bitva nedojme jen ty nejzatvrdlejší.(26.3.2009)

Film plný filmovo-hereckých objavov. Som rád, že vtedy len tridsaťpäť ročnému Zwickovi dali šancu pri takomto monumente s ťažkou vojnovou aj sociálnou tématikou. Broderick podal veľmi sympatický výkon a Denzel sa ušla jedna z prvých neslávne známych nepremenených sošiek. Naopak Freeman sa mi sem trošku nehodil. Ale bojové scény sú impozantné, dialógy, prejavy a reč pekne spísaná a príjemná pre uši (aj keď monológy to trošku spomaľovali), čo dopomohlo dokonalému vykresleniu postáv. 85%.(21.3.2007)

Ten film nepotápí ani tak celkem očekávatelný patriotizmus, jako Hornerův hudební eklekticismus, okatý tentokrát až hanba. A to k němu bývám obvykle tolerantní.(9.5.2006)

A zase jeden z kvalitních filmů pojednávajících o amerických dějinách respektive válce sever proti jihu. Zwick je velmi schopný režisér, který ví jak točit a ze všeho nejlépe mu jdou válečné sekvence. Ten závěrečný útok na pevnost je opravdu síla. Herci solidní (hlavně Freeman v roli černošského seržanta je výborný!) a samozřejmě velmistr přes hudbu James Horner a další z jeho super kompozic.(8.4.2004)

Každý tak nějak tuší, že Glory pojednává o válce Severu proti Jihu a že za svou roli vyzobal nějakou tu hereckou cenu tehdy nepříliš známý Denzel Washington. Já si budu ještě navíc pamatovat zručně natočené bitevní scény, hudební doprovod ostříleného Jamese Hornera a zejména to, že Glory funguje i po bezmála 30 letech. Černí Američané dostávají velkou příležitost podat důkaz o svých schopnostech, chytí se jí za pačesy a sledujeme tak vzestup 54. massachusettského pěšího pluku, jednoho z prvních černošských vojenských oddílů. Dle očekávání jedeme v tradičních kolejích, zkritizovat se dá leccos, nicméně Edward Zwick byl vždy vyzdvihovaný za řemeslnou preciznost i zdravou míru patosu, daří se mu to i tentokrát, takže těch dvou hodin litovat nebudeme.(12.6.2018)

Jestli je Edward Zwick v něčem machr tak na válečnou tematiku. Ten člověk má zkrátka vojnu v krvi. Matthew Broderick pro mě znamenal celou první hodinu největší zklamání v historii castingu. Jaká úleva, že obavy nebyly na místě. Ostatní herci předvádějí přesně to na co jsme u nich zvyklí. Závěr okořeněný dostatečnou mírou hrdinství.(3.6.2013)

Tématika Severu proti Jihu mě nebavila už na škole, proto možná nejsem tak nadšený jak ostatní, ale film je to určitě dobrý. Zwick si s tím poradil na úrovni, akorát mi celkový dojem kazí Matthew Broderick, který oproti ostatním hercům vypadá, jako by za sebou tahal ještě filmového kačera.(18.2.2009)

Na můj vkus místy příliš patetické, ale přesto se mi tenhle film hodně líbil. Herecké výkony na úrovni, hezká hudba, uspokojivý konec - 88%(4.11.2008)

Starý, poctivý válečný/historický snímek natočený podle skutečného příběhu. Období války Severu proti Jihu mě svým způsobem fascinuje a filmy popisující tuto událost si získávají moji pozornost. Pakliže v nich skvěle hrají jména jako D. Washington či M. Freeman, jsou dobře natočené a ani vám nepřijde, že sedíte u televize 2 hodiny, je jasné, že se tvůrcům podařilo natočit parádní snímek.(18.4.2017)

No musím povedať ,že sa tento film dosť ťažko zháňa. Ale už k filmu. Dej je nič moc, ale keď tam pridáme to spracovanie od Edwarda Zwicka tak nám vyjde skvelý vojnový film. Skvelá hudba dopĺňa skvelé akcie a čo sa týka hercov tak hlavne Matthew Broderick, Denzel Washington a Morgan Freeman mi veľmi sedeli. Emócie taktiež nechýbajú, Zwick to má skrátka v malíčku. 85% - 4*(2.6.2010)

Klasický historický film o kapitole amreických dějin, o které toho v Evropě zase tolik nevíme. Zejména je pro mne zajímavý pohled zblízka na vývoj vztahu černochů a bělochů ve vznikající unionistické armádě. Že to nebyl nijak jednoduchý a přímočarý příklon jedněch k druhým, protože najednou měli společný cíl.(14.8.2010)

• Webb

[5/10] (TriStar) (Technicolor /// Produkce: Freddie Fields /// Scénář: Kevin Jarre podle dopisů Roberta Goulda Shawa a knih Lay This Laurel Lincolna Kirsteina a One Gallant Rush Petera Burcharda /// Kamera: Freddie Francis /// Hudba: James Horner /// Oscar: Denzel Washington (herec ve vedlejší roli), Freddie Francis (kamera), Donald O. Mitchell, Gregg Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams (zvuk) /// Nominace na Oscara: Norman Garwood, Garrett Lewis (výprava), Steven Rosenblum (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.12.2011)

Celkem dost vydařený film. Místy poněkud přeslazený, což bohužel trochu shazuje výsledný dojem.(21.4.2003)

nádherný film pri ktorom sa stále rozplačem.len tematicky som mimo.ale viete čo?vôbec to nevadí.jeden z najlepších a najkrajších vojnových filmov.výborné obsadenie.krásna kamera a geniálna hudba(18.6.2003)

V prvom rade to je o veľmi strhujúcich hereckých výkonoch. Na čele samozrejme úchvatný Matthew Broderick, za ním v závese oscarový Denzel Washington, Morgan Freeman a ďalší. Zo všetkých vyžaruje určitá osobnostná charizma. Pastva pre oči. Taktiež je to o silnom príbehu, ktorý sa každou ďalšou minútou posúva, až to všetko vyvrcholí v záverečnej pasáži dojímavým útokom na pevnosť.(15.1.2008)

Filmové spracovanie príbehu černošského pešieho pluku sa celkom vydarilo. Samozrejme, že mi prekážal americký pátos a moralizovanie, i keď oproti iným filmom boli dávkované citlivejšie. Kritizovaná hudba napodiv nie. Čo mi výrazne prekážalo, bol rýchlokvasený plukovník Shaw, ktorý mi viac pripomínal Nvotovho poštárika z Ružových snov, než veliteľa vojenskej jednotky. Na druhej strane si pochvalu zaslúžia obe bojové scény, osobitne tá záverečná, ktorá aj bez naturalistických scén mala svoju pôsobivosť.(31.3.2012)

Velmi dobrý film o americké historii. Herecké obsazení kralovalo, ale nějak se mi tam nehodil Broderick. Bojové sekvence byly na jedničku, hlavně si vychutnejte dobývání pevnosti Fort Wagner.(6.9.2007)

Průměrný film z civil war s mně osobně nepříjemným patosem a ohýbáním historie dle potřeby. Hvězdičky jdou zejména za vizuální stránku věci a ztvárnění bitev.(19.7.2007)

Ještě v dobách, kdy byl Edward Zwick neznámý zelenáč, natočil válečný velkofilm z dob občasnké války, ve kterém předvedl všechny atributy, které jsou v jeho filmech dodnes. Ani by mi tolik nevadil hrdinský patos, potrhané americké vlajky a možná bych i přežil téma rasismu, vadí mi ale utahanost a taky fakt, že občanská válka je v mých očích nezajímavým konfliktem, který podle mě nejde natočit natolik dobře a zajímavě aby zaujal člověka, kterému je americká historie úplně ukradená. V tomto směru je totiž film nadstandardním, velkolepě vyhlížejícím bijákem s dobře natočenými bitevními scénami, slušnou hudbou ale bohužel nevýraznými herci. Pokud vás tento válečný konflikt zajímá a překousnete americký patriotsmus klidně si jednu nebo dvě hvězdy přidejte.(3.10.2009)

90%(14.2.2010)

Zajímavé drama z časů války severu proti jihu o prvním černošském pluku v amerických dějinách. Téma je tedy na výsost politicky korektní, ale režisér Zwick této "devizy" nezneužil a rozhodně se nesnaží o nějakou přehnanou idelizaci černých synů vlasti. Neumožňuje mu to ani slušný scénař, kterému se vskutku nedá vyčítat schématičnost (pomineme-li pár vedlejších postav). Herecké výkony jsou skvělé - zvláště ten Denzela Washingtona - a režisér se vypořádává se všemi možnými polohami svého filmu: jdou mu scény davové i intimní (tj. mezi chlapy). Glory sice není film geniální, ale rozhodně velmi silně nadprůměrný.(5.5.2005)

V mnoha ohledech mi přišlo, že Glory je pro Zwicka taková rozcvička před Posledním samurajem. Oba filmy do puntíku splňují představu o velkém historickém hollywoodském filmu, jaké se před pár dekádami ještě točili a oba sdílejí až nápadně podobné momenty a situace. Zwick je zručný řemeslník, takže divák má u jeho filmů jistotu, že předkládaný scenáristický mustr je převeden do finální podoby opravdu kvalitním způsobem. Navíc vývoje některých postav v Glory (hlavně Broderick a Washington) jsou opravdu zajímavé a dramaturgicky táhnou děj kupředu až k očekávanému patetickému finále, které mě sice nenaplnilo žádným povznášejícím epickým pocitem dojetí (jak tomu naopak v mém případě je v závěru Posledního samuraje), ale nijak zvlášť nezahodilo ty poctivé 2 hodiny a neubralo tak na silném zážitku. 7/10(9.6.2018)

Musím podotknout, že jsem film viděl v příšrném dabingu, to možná zapříčinilo fakt, že jde jen o *** hvězdičky...a možná taky ne. Některé scény jsou působivé, ale americký patriotismus je cítit na sto honů (a to hlavně /SPOILER/, když jdou ti černí nasmrt - Washington podpírá nemohoucího avšak odhodlaného vojáka - to je na mě prostě moc). Nemyslím si, že je Washington špatný herec, ale na oscara to není ani v tomto případě (training day to samé). Možná budu za žluvu, ale Poslední samuraj mi připadá mnohem lepší (i když měl taky své chyby). Možná, že až to uvidím v originále, tak půjdu výš...ale nevidím důvod, proč bych si to pouštěl znovu...(24.9.2006)

"YOU ARE THE ONLY ONE NEGRO OVER HERE" ------- Konečne film, voči ktorému som mal relatívne väčšie očakávania. Zwick sa pustil do neohranej historickej udalosti spolu s poriadnym hereckým kádrom v podobe trojice Broderick - Washington - Freeman. Atmosféra je tu zachytená pomerne verne, akcia solídna, dialógy a hudba obstojná. Pre vyššie hodnotenie mi tu chýba niečo zapamätateľné, alebo minimálne niečo, nad čím by som na malú chvíľku popremýšľal. Dá sa však fungovať aj bez toho. Pre obľúbencov tejto témy sa určite jednalo o skvelú podívanú.(19.2.2016)

Mno tak tohle je oříšek ohodnotit. Je to výborný film, jenže má i hluchá místa, díky kterým musím snížit své hodnocení. Jinak hudební doprovod je vynikající.(2.5.2008)

Zobrazovanie americkej občianskej vojny na plátne rozhodne nie je moj šálok kávy, každopádne Zwickov prvý slávny opus rozhodne patrí k tým záživnejším. Zároveň asi najlepší Zwickov film, keď sa mu podarilo nenásilne spojiť umenie a velkorozpočtový blockbuster (neskor mal a má s tým problémy). Postavy rozhodne nie sú čiernobiele a pre niektorých hercov predstavujú jednu z ich najzaujímavejších rolí (Broderick,Washington a jeho oscar).(15.2.2007)

Americká občianska vojna je pre mňa dosť zaujímavá téma, preto som bol zvedavý na tento snímok. Snímka sa miesto typickej vojny zaoberala skôr černošskou tématikou, respektíve černochov, ktorí túžia bojovať za Úniu proti Konfederácii. Z hlavných úlohách sa mi najviac páčil Morgan Freeman. Danzel Washington tiež perfektný výkon, ale bohužiaľ Matthew Broderick mi prišiel dosť slabý, povedal by som, že tú rolu mohol zvládnuť lepšie. Kvalitný vojnový snímok. Záverečná scéna, kedy ide černošská čata prvý krát do boja (je jasné ako to dopadne) dobývať pevnosť Fort Wagner, je smutná a krásna zároveň.(3.2.2015)

Ako raz ktosi poznamenal: ,,...pluk, ktorý pridal sláve novú farbu." Pravpepodobne najlepší film Edwarda Zwicka a tiež jeden z najlepších filmov o vojne Juhu proti Severu. Aj keď film hovorí o odvahe a vlastenectve, rozhodne nedosahuje "kvalít" napr. Pearl Harboru preplneného nechutným patriotizmom, čo je obrovským plusom Slávy. 3 Oscary sú po zásluhe, len sa my zdá, že Washington predviedol už aj lepšie výkony za ktoré mohol byť ocenení, taktiež nechápem, prečo film nedostal aj nomináciu na najlepší film a tiež trochu nepovšinutú hudbu Jamesa Hornera v jeho najlepších rokoch, kde vytvoril priam až nadpozemskú, oslavnú a večnú hudbu. Sláva počas dvoch hodín nijak nenudí, skvelo je zobrazený výcvik černochov, rovnako ako aj heroický záverečný útok na pevnosť Fort Wagner, ktorá nebola nikdy dobytá. Film som videl prvýkrát z druhej polovice, ktorá je mimoriadne vydarená a možno trochu neoprávnene som dal 5*, avšak keď som ho konečne videl celý rovnako nemôže zostať inak ako pri plnom hodnotení.(12.1.2008)

Viděl jsem už pár filmu o válce mezi severem a jihem a tento řadím jako jeden z nejlepších co si pamatuji,září zde všechny herecké hvězdy co tu jsou.Už si nebudu pamatovat Brodericka jen z Godzilly :-) a závěrečná bitva je pěkně udělaná.85 %.(15.8.2014)

Hodina z dejepisu podľa Edwarda Zwicka. A musím podotknúť, že výborne natočená. Zwick je pre mňa prototyp toho epického amerického filmára, ktorý sa hrabe v histórií - nielen americkej - a vytvára tradičnú filmársku epiku. Wyler a DeMille by ho určite považovali za svojho nasledovníka. Glory je perfektne natočený - Francisová kamera je uchvacujúca a v tomto prípade film funguje lepšie ako väčšina filmov z obdobia Americkej vojny. Plus je tu nádherný soundtrack Jamesa Hornera. Ten v 90 rokoch zažíval najväčšie boom atmosférických melódií, ktoré skvelo podfarbovali bojové scény. Glory je ako keby začiatkom tohto jeho obdobia, ktoré nakoniec zúročil v Braveheart a zakončil Titanicom. Glory možno nie je film, ktorému by prislúchal status nového, zaujímavého pohľadu na občiansku vojnu. Rasová problematika je tu prezentovaná rovnako ako v iných filmoch. Ale ohliadnúc od toho, že film neprináša nič nové, tak sa na neho dobre pozerá a vďaka silných charakterom sa aj dobre preciťuje a vďaka Hornerovi aj počúva. Pre mňa veľmi dobrý film, ku ktorému sa asi už nevrátim, ale ktorý som si výsostne užil.(1.8.2013)

Tady se potkalo silné téma, s dobrou a přehlednou režií Zwicka, a fajn výkonem hlavní herecké skvadry. Kdyby to bylo ještě o chlup lépe napsáno, dám ty čtyři ještě s čistčím svědomím, protože jiných chyb tenhle film moc nemá. Ale i tak je Glory dám. Got some letters here, personal things. Also, if I should fall, remember what you see here.(13.9.2010)

Ed Zwick je prostě šikulka.. tedy spíš byl....(19.7.2002)

Zwickove filmy ukazujú zvláštnu tvár vojny, ukazujú neslobodných a utláčaných ľudí, ktorých chcú poprípade pozabíjať a oni idú hrdo do boja za svoje práva, idú hrdo zabíjať nepriateľa. Toto je pre mňa jedna z diskutabilných vecí v živote, keďže som kresťan a zabíjanie neuznávam, ale zároveň si myslím, že človek by sa mal brániť, bojovať za svoju slobodu, bojovať proti utláčaniu, takže u mňa nastáva silný rozpor. Tento film nie je typickým filmom o občianskej vojne v USA, ale je filmom o zvláštnej míľnikovej udalosti, ktorá sa počas nej odohrala. Prakticky má len hlavnú líniu a pár postáv okolo ktorých sa točí, čo môže niekomu vyhovovať, iným vadiť, ja som to zobral v tomto filme ešte ako tak. Najväčší problém mám s mne nesympatickým Matthew Broderickom, naopak potešil som sa Denzelovi Washingtonovi, avšak som bol prekvapený, že Morgan Freeman tu nehral tak výraznú rolu, akú som očakával. Je to dosť patriotistický film, ktorému som všetko neveril, ale miestami bol veľmi pekný, hodnotový, bratský, kresťanský, čo sa mi páčilo. Hudba podľa mňa nebola nejaká extra, ale svoj účel splnila. tento film je nadpriemer, je pozerateľný, nie je otravný ani pridlhý, ale k dokonalosti mu dosť chýba.(29.12.2012)

Je už velmi dobrým zwickem, že k filmům Edwarda Zvyka přistupuji s velkým očekáváním. A po Glory začínám doufat v jeho návrat k výpravným válečným filmům z 19. století, protože málokdo zvládá skloubit patos, psychologii a odzbrojující teror války tak jako tento nedoceněný mistr režisér. Herecky tomu samozřejmě vládne mladý Denzel a jeho psychologicky velmi komplexní vojín Trip. První Oskar rozhodně zasloužený, protože co tenhle chlap i v tak mladém věku zahrál jen výrazem tváře a očima, to se nedá replikovat. A Broderick? Inu, vyložený přehmat to nebyl, ale určitě se dal najít někdo lepší.(17.7.2018)

Vynikající válečný film o strastech jedné z prvních černých jednotek v Americké armádě při občanské válce. Přímo od vlády přišel rozkaz sestavit jednotku z osvobozených otroků a postavit jí proti rebelujícím Jižanským vojákům. Po tvrdém výcviku, plném ústrků pro muže i jejich velícího důstojníka přichází rozčarování v podobě nechutě vyšších míst k jejich nasazení v boji. Sami sebe považují za vojáky rovnocenné ostatním. Bílý v nich však stále vidí otroky, navzdory protiotrokářské politice Severu. Film byl inspirován skutečnými jednotkami. postava plukovníka Shawa přímo vychází z reálného důstojníka.(3.7.2013)

Taky jste si v hudbě všimli toho nenápadného malinkatého avatařího vajíčka? Po letech pak z něho vyletěl krásný ikran všech barev.(16.6.2018)

Glory jde bohužel zcela mimo mne, jako všechny filmy, kde od začátku přesně víte nejen to, kdo je dobrý a kdo špatný, ale také to, jakým směrem se bude vyvíjet děj. Takhle to dopadne téměř vždycky, když někdo začne točit dílo s obrovským humánním poselstvím - dříve nebo později sklouzne do uslzeného patosu a místo filmu tak vznikne těžkopádný žulový pomník. S takovou výzvou si vědí rady pouze nečetní géniové - a Edward Zwick nikdy géniem nebyl.(13.12.2009)

V celku opomíjený a moc neznámý film, který mě mile překvapil. "Padesátčtyřka" se stala mou druhou nejoblíbenější filmovou vojenskou partou hned po slavném Éčku z Bratrstva neohrožených a třetí nejoblíbenější partou afroameričanů po Wu-Tangu a basketbalovym týmu Miami. Morgan, Denzel, koktavej RonReaco Lee a Andre? Rota snů, ještě mi tam trošku chyběl Will Smith a bylo by to geniální, ale kde v tu dobu byl.... k tomu rozklepanej a zároveň nebojácnej Matthew, k tomu hromada patriotismu, klavír Jamese, Based on true story a Zwickova režie a výbornej film byl na světě. S 80% procentama mohu s klidem v duši souhlasit.(23.3.2012)

Edward Zwick zvládá snímky napěchované patriotismem či různými formami nacionalismu na jedničku a není se čemu divit, že mu byla svěřena režie filmu, který poukazuje na dvě z nejbolavějších míst americké historie (Americká občanská válka + problém rovnoprávnosti Afroameričanů). Snímek pojednává o formování prvního černošského regimentu v řadách armády Unie v době Americké občanské války, tedy v době, kdy američtí otroci ještě nebyli ústavně definitivně osvobozeni. Snímkem prostupuje společenský kontext a problém rasové nesnášenlivosti, nerovnoprávnosti a vzájemné nenávisti. Na druhou stranu Zwick z mého pohledu nepochopitelně nedostatečně uvádí do kontextu a přehlíží určité historické skutečnosti, které jsou podstatné. Například, že prohlášení Abrahama Lincolna z roku 1862 o osvobození otroků ve "vzbouřeneckých státech" (platné od začátku roku 1863 - v celé Unii bylo otroctví zrušeno až kompletní ratifikací 13. dodatku Ústavy v roce 1865), které následovalo po úspěšné bitvě u Antietamu, byla vlastně zamaskovaná snaha o získání dalších vojenských sil, kterých při krvavosti tohoto konfliktu houfem ubývalo. Tudíž to byl zcela logický krok, který měl přilákat afroamerické otroky ze států Konfederace do řad armády Unie, způsobit rozvrat ve státech Jihu a následně dát najevo, že od této chvíle se stává podmínka zrušení otroctví jedním ze dvou hlavních motivů k vedení války. Mimochodem to také přispělo k tomu, že bylo znemožněno Británii či Francii podpořit Jih, jelikož by to znamenalo jejich podporu otroctví, které samy již ve svých koloniích zrušily. Je tedy naprosto zřejmé, že záměr nasadit afroamerické oddíly by byl uskutečněn i bez odvahy 54. regimentu v bitvě u Fort Wagneru. Těch nejasností nalezneme více, ale to nemusí být pro každého to nejpodstatnější. Mnohem větší problém je, že v tomto snímku je až moc patosem nasáklých proslovů, monologů a hesel. Osobně s jistou míru patriotismu (který neodmyslitelně patří k americké výjimečnosti) nemám problém, ale zde se mi toho zdálo především ve druhé části filmu opravdu moc (zřejmě tedy jde o kvantitu těchto projevů). Jinak Washington a Freeman jsou bezvadní a překvapilo mě i bílé osazenstvo v čele s Broderickem, který se úlohy plukovníka Roberta Goulda Shawa zhostil na jedničku. I přes tyto výhrady se jedná o kvalitní snímek, který má co nabídnout (bojové scény jsou natočené výborně). 7/10!(17.12.2011)

zwick vzdy rad balancuje na hranici hroznej sentimentality, co mu niekedy vychadza (last samurai), ale dost casto sa stane ze to prezenie (legend of fall)... glory sa to vacsinou dari i ked nastanu momenty co to trochu prehanaju (slzopudne sceny ala placuci denzel) s tou sentimalitou nie je ich tolko aby vam glory znechutily... pravdepodobne najlepsi film o obcianskej vojne hlavne vdaka silnej hereckej zostave (freeman a washington su skvely, elwes ujde a iba broderick obcas posoby ako vyorana mys) a inak istej zwickovej rezii (hornerov soundtrack sa tiez snazi ale ku koncu sa mi zdalo ze zacal vykradat carla orffa, typicky horner)(13.5.2012)

Edward Zwick je zručný režisér, takže se nedivte, že vám zprvu unikne, že se jedná jen o milionkrát použitý námět, kdy se parta loserů přes všechny nástrahy vypracuje a v závěru to všem natře. Přesto nemůže jinak, neboť režisér to umí jak s herci (Washington a Freeman své klišovité postavy zvládli na výbornou), tak i s patosem a klišé.(6.4.2008)

Sláva Jamesi Hornerovi!(26.2.2009)

Takový hezký, patetický film, který ukazuje, že černoši jsou podle všeho lepší herci. Alespoň tedy v tomto případě. Morgan Freeman je skvěle minimalistický, Denzel Washington zase úchvatně komplexní. Ale překvapil mě i Matthew Broderick, které jsem takhle asi ještě hrát neviděl. A to není černoch!(12.2.2016)

Strhujúci príbeh, kvalitná réžia, skvelé herecké výkony, úžasná hudba...zabudol som na niečo? Osemdesiatková klasika, ktorá sa však nedočkala zaslúženého komerčného úspechu.(2.12.2010)

Filmy E.Zwicka jsou řemeslně dobře udělané, většinou silně herecky obsazené, mají také nemalý myšlenkový potenciál, hezky se na ně kouká, ale přesto jim něco chybí do pětihvězdičkové nezapomenutelnosti. Kdybych měl vybrat 1 nejlepší, bylo by to právě drama z americké občanské války, které vypráví o setření rasových rozdílů (v boji i ve smrti), doprovázené oceňovanou hudbou J.Hornera (zejména za použití chlapeckého sborového zpěvu při finálním útoku).(19.2.2007)

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Denzel Washington + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Edward Zwick, Nejlepší scénář - Kevin Jarre, Nejlepší hudba - James Horner(15.12.2008)

Zatímco první část filmu, která se věnuje náboru dobrovolníků z řad afroameričanů (různého sociálního původu) a jejich následného výcviku, je dle mého názoru vzhledem k celkové proporci filmu možná zbytečně dlouhá, kvalitou zpracování jsem v celku spokojen, trošku mi vzdáleně připomíná obdobně vylíčený výcvik v rámci filmu "Na západní frontě klid". Mnohem kratší stopáž je věnovaná samotným vojenským střetnutím. Tato střetnutí hodnotím, ať už ze stránky technické či historické, kladně. Zpracování závěrečné bitvy u Fort Wagner pak patří k asi nejlépe zincenovaným vojenským střetnutím na filmovém plátně. Celkové zhodnocení: Film se naštěstí nepouští do nějakého zbytečného vyličování, je strohý, chybí ve filmech americké provenince časté dojemné scény. Film je, doufám, nestranný (absentuje zjednodušené a vlastenecké chápání CW - Yankée je ten hodný, obdivuje Strýčka Sama a nesouhlasí s otroctvím, tak tomu skutečně nebylo, rasismus byl výrazný i v rámci společnosti severu). Herecké obsazení (perfektní Broderick, zahrál roli nepříliš výrazného, nezkušeného, poměrně bojácného důstojníka Shawa s bravurou, o výkonech D. Washingtona, M. Freemana či Braughera netřeba mluvit. 10/10. Filmové efekty a kamera 8/10. Hudba 8/10. Historicko-technické zpracování 9/10. Napětí, struktura filmu 7/10. 84 %.(7.7.2012)

Po vsech smerech dobre odvedena prace, ve filmu ale neni nic, co by vas posadilo na zadek. Takovy tuctovy americky valecny velkofilm. Zajimavy namet o prvnim cernosskem pluku ve valce Severu proti Jihu. M. Broderick me ve sve roli moc nepresvedcil, film ma nekolik hluchych mist, ale jako celek nepusobi nejhur.(7.4.2013)

• Radiq

Ach jo, další film o americké občasnké válce, kde hrdinové jsou ti, co černochům pomáhali a ne byli proti nim (takovej jsem snad ještě neviděl). Jede se podle zažitýho schéma, kdy nováčci (v tomto případě skupina nigas) začnou být vojákama, pak je výcvik a pak bitva, kde polovina z nich chcípne. Plukovník, kterej je měl na starosti, stvárněnej tím Broderickem (kterej se tam podle mě vůbec nehodil, ale možná to byl záměr), byl takovej malej mladej hajzl, kterej vypadal jak pošťák, protože měl na čepici stejnou trumpetu, ale to všechno se dá přisoudit historii. Horší to bylo s bitvama. První pořádná mrtvola, teda co to kecám, pořádná mrtvola tam ani nebyla. Když někdo krvácel, tak si maximálně držel rukou ksicht s červenou barvou. Žádné kusy těl, díry po kulkách ani nic jinýho, jen trocha červené. Když jsme u těch děr po kulkách, tak jedinou, kterou jsem zaznamenal, měl Denzel Washington na konci, když ho sejmuli u té vlajky. Ale jak se mu tam dostala, to fakt nevím. Denzel tam byl asi nejlepší. I takové eso, jako je Morgan Freeman, tam podal průměrnej výkon a hlavně měl málo prostoru. Špatnej dojem na mě neudělaly jenom herecké výkony, ale taky to, že se to ukázalo jako klasická pravá americká hrdinská blbost (teď si uvědomuju, že se to dalo odhadnout už tak po dvou minutách filmu). A tak jediný, co mi zbylo z tohoto díla v hlavě, je scéna, kdy je Denzel Washington bičován a jako jo.... PS: teda jak se tady o tom zmiňují ostatní, tak mám dojem, že jsem viděl úplně jinej film!!! Ale jim nevěřte, věřte mně, byla to blbost...(24.4.2007)

škoda tých miest s patetickým tónom a hudbou inač by to malo iste viac bodov(14.9.2014)

Zajímavý pohled na válku Severu proti Jihu. 1) Klasický americký patetický doják ukazuje, jak se tvořila americká duše. To Amíci umějí. 2) Přihoďte výbornou hudbu 36letého Jamese Hornera. 3) Příjemní 27letý Matthew Broderick (šéf pluku Shaw) i 35letý Denzel Washington (rebel) to jistí.(2.7.2018)

Tak o tomhle tématu jsem moc nevěděl. Řemeslně velmi dobré, hlavně závěrečná bojová scéna.(7.3.2006)

Filmovy Debut Edwarda Zwicka je soce dobry film, ale na 4 a 5 hviezdiciek to rozhodne nevidim. preco? U debutov sa reziser len hlada, nema rteziserske skusenosti a nevie poriadne pracovat s hercami. Ale film je to dobry - namet Obcianskej vojny v USA 1861 - 1865 divaka strhne a na zaklade filmu sa dokonca europsky divak dozvie, ze v tejto vojne jstvovala jedna cierna vojenska divizia. Ciernych ludi tu reprezentuje Morgan Volnomuz /Ridic Slecny daisy, Eastwoodovi nesmiritelni/ a Denzel Washington /My lepsi Blues/, za bielych ludi tu je pritomny Matt Broderick /Lvi Kral/ a Cary Elwes /Zhave Vystrely, serial Akta X/. Zwickov filmovy debut sa podaril- ale nadsenie miestnych 4 a 5 hviezdickovych mentalov nezdielam. 60 %(21.4.2015)

Olověná vesta přesazená do dob občanské války, místy sklouzávající do černobílého patosu řečí o vlasti, národu a hrdinství, vydatně přihnojovaných majestátním duněním Hornerovy hudby, ale zároveň zpochybňovaných hned v několika rovinách – v ústřední postavě nejistého plukovníčka, který horko těžko hledá rovnováhu mezi naivním idealismem a chladným zupáctvím, v obrazech absurdně jatečního způsobu vedení války v 19. století, v nabourávání představ o „pokrokových běloších ze Severu“ konfrontací s černými rekruty, kterým jde v tomhle konfliktu o všechno a zároveň ho nemůžou tak úplně přijmout za svůj – vzájemná nedůvěra ponižované a povýšené rasy vyplouvá na povrch v nedorozuměních, zbytečných proviněních a zbytečných trestech, ve výmluvném odmítnutí vojenských poct „povrchním bývalým otrokem“ Tripem. Na povrchu vlastenecko-militaristický spektákl vyznívá v jádru nejednoznačně a provokuje k přemýšlení o smyslu války, rozporuplných motivacích k „hrdinským činům“ a o pokrytectví hlásaných ideálů, což není úplně málo.(29.8.2017)

Sever proti jihu, co dodat? Navíc tu opět hrál sqěle Denzel Washington.(30.11.2006)

Washington s Freemanem na scéně, lahůdka. Je vidět, že Denzel je plný černošské hrdosti a v tomto snímku to mohl plně ventilovat. I proto byl jeho výkon tak bezprostřední a Akademie filmových umění a věd ho odměnila Oscarem. Tento film není o bitvách Unie proti Konfederaci a tyto střety ani nejsou nějak famózně natočeny. Je o postavení černochů a o osobních pohnutkách, které jsou společné všem lidem, ať jsou jakékoliv barvy.(9.1.2010)

Historicko-válečná dramata byla vždy Zwickovou parketou a zde to opět potvrzuje. Přes velice rozvleklý rozjezd se s příchodem prvního střetu situace zlepší v tempu, atmosféře i hereckých výkonech. Matthew Broderick je totiž po většinu filmu jeden z charakterově nejplošších velitelů, co jsem kdy viděl. Plukovník, kterého hraje, sice pravděpodobně nebyl žádný generál Maximus, ale stále to není důvod, aby jeho výkon byl tak nicneříkající. Naštěstí to zachraňuje černá eskadra s Freemanem a především Washingtonem. To jemu jsem roli bývalého otroka věřil bez debat.(4.6.2015)

Do plné palby tomu opravdu moc nechybělo. Stálo to za to jak příběhově, tak herecky a především v bitevních scénách, které se povedly excelentně. O občanské válce moc filmů není, a proto jsem rád za každý, který najdu a který k tomu stojí za to. 90%(29.7.2018)

V pravém slova smyslu krásný film z válečného prostředí, kterému nechybí nic, co by měla podobná podívaná obsahovat. Zwick perfektně zvládá bojové scény a stejně tak dobře ví, kdy a jak zaútočit na divákovo srdíčko. Film jde ruku v ruce takřka v dokonalé harmonii nádherných kamerových obrazů, citlivého lidského příběhu z těžkých válečných bojišť a nadpozemsky nádherné hudby, která bezpečně drží prim v celoživotní tvorbě Jamese Hornera. Všechny prvky krásně ladí a všemu dodávají korunu skvělé herecké výkony, včetně oskarového Denzela Washingtona. Edward Zwick natočil nezapomenutelnou podívanou, která se mi osobně velmi dravě dere do top ten nejlepších válečných filmů. A možná filmů vůbec...(11.10.2004)

Ke konci už mi bylo uplně jedno, jak to celé skončí, protože už od samého začátku jsem byl přesvědčen, že tohle je po dlouhé době film na pět hvězdiček. Herecky hlavně Matthew Broderick předvedl nejparádnější show, ale Washington s Freemanem (podle mě dva nejlepší černošští herci vůbec) mu dost silně konkurovali. Špičkový příběh, plukovník se shodným jménem jako americký herec "vychová" bandu otroků v odhodlané vojáky, prvotřídní hudba a asi nejlepší film z Americké občanské války, to vše ve 117 minutách.(25.6.2014)

Páááni, překvapení měsíce dubna,jednoznačně. Vlastně přemejlším, kdy mě takle nadchnul nějakej film, o kterým sem nic nevěděl. Od Zwicka sem většinou zvyklej na super filmy, ale tohle mě teda dostalo asi nejvíc. Gaga, pořád sem si říkal, že mi styl tý hudby je povědomej, že sem tam jako slyšel podobnej motiv jako v Avataru a vono jo, složil to ten samej pán :o). H!udba perfektně dobová, válečný pochod na rytmičák, při tom sem ani nedutal. Herecký obsazení vybráno a hlavně zahráno dokonale. Největší překvápko od hlavního hrdiny - Matthew Broderick zahrál roli mladičkého, naivního důstojníka opravdu jedinečně. Všechno, co z jeho úst zaznělo, tak mělo ohromnou sílu a z jeho slov byla cítit rozvážnost, moudrost a neskutečné odhodlání... Film je z prostřdí, který není až tak uplně zmapovaný (občanská válka v USA). Ostatní černí herci v čele s Freemanem a Washinghtonem to nakopávají tááákle moc. Jen se divím, že v tědlech dobách měli obě strany naprosto stupidní taktiku boje, prostě jen pomaličkua pěkně v řadě jít vstříc druhé armádě, žádné krytí, jen střílet, střílet a střílet a vono to už nějak dopadne. Proč se třeba nekryli tím, že by si u toho lehli na zem, tím by přece i líp mířili...Holt, takle praštěně se to asi dřív dělalo, ale pro mě nepochopitelný. Žádnej happy end, žádná hra na city, ale krutě a bez okolků natočený film o tom, že žádná válka a to ani válka za svobodu, není správná. Na tenhle film jen tak nezapomenu. Můj další bude - Malý velký muž(3.4.2012)

Už jsem viděl několikrát a pokaždé jsem velice spokojen. Skvělé herecké výkony, hezky vykreslená dobová atmosféra, docela zajímavá kamera... spokojenost :)(1.7.2012)

Zwick sa nezaprel a opat vytvoril fantasticke dielo v ktorom exceloval najma Matthew Broderick. Uz tu sa podujal Denzel na drsny charakter co osvedcuje v jeho nastavajucich dielach, podla mna nedostal Denzel oskara opravnene, samozrejme odviedol zaujimavy a obdivuhodny vykon no videl som ho uz aj v lepsiom, napriklad Hurikan v ringu alebo Training Day za ktory si uz sosku do zbierky pridal. Freemanov vykon uz hadam ani len nemusim komentovat, avsak presuniem sa z hercov k inym hladiskam filmu. Scenar bol opat obstojny ako som uz u Zwickovych scenaristov zvyknuty no niektore sceny boli hluche a nezazivne, ale tych bolo malo. Takze moje zaverecne slova dalsi zo skvelych vojnovych filmov ktory vsak nemozem ohodnotit najvyssim moznym poctom bodou.(21.3.2007)

Výborný film o zrodu první černošské jednotky ve federální armádě a o překážkách, které ji při něm provázely. Klasická paleta charakterů od otcovského velitele, přes rebela až po intelektuála, který nalezne bojového ducha na bojišti, je ozdobena skvělým hereckým obsazením. Děj se šine kupředu relativně pomalým tempem ovšem závěrečná bitva je strhující a plná emocí (nemůžu si pomoc, ale já prostě ty Zwickovi konce žeru:-) U mě spokojenost.(29.12.2008)

14. 09. 2012 (241.); každá válka je nehezká(14.9.2012)

Podobne ako v prípade Letcov z Tuskegee, aj tu sú podstatnejšie ako samotný film myšlienka a historická skutočnosť. Myšlienka, že ľudia čiernej (dosaď si farbu akú chceš) rasy vedia rovnako bojovať a rovnako položiť svoje životy za to, čomu veria, ako ľudia bielej rasy. To je nad rámec filmu. Nepáčil sa mi iba výber Brodericka, ktorý svojím destkým (nie mladíckym) vzhľadom by si nevedel vynútiť autoritu ani rešpekt u nikoho, nie to ešte u vojakov. Nepomáha mu ani uniforma, ani fúziky.(15.8.2015)

Je naozaj veľa vecí, ktoré možno na Zwickovom filme pochváliť. Začnem hercami. Či už je to Matthew Broderick, Denzel Washington, Morgan Freeman, ale aj ostatní, tí všetci odvádzajú poctivú prácu a vytvárajú charaktery, ktoré dokážu zaujať, získať si naše sympatie a tým pádom v nás vyvolať i pocit smútku z ich neodvratnej straty. Ed Zwick na režisérskej stoličke velí pevnou rukou, jeho réžia a vlastne celá formálna stránka filmu je na vysokej úrovni. Hudba Jamesa Hornera takisto v ničom nezaostáva, pomocou krásnych motívov dokáže v spojení s rôznymi dobrými scénami vyvolať celú škálu emócií a v záverečnej vynikajúcej scéne vo Fort Wagner nás prekvapí veľkolepými chorálmi. Skrátka podarilo sa vytvoriť film, ktorý si právom zaslúži našu pozornosť.(30.12.2005)

Nevím co k tomuto filmu napsat.Je zajímavý,výborně natočený,hraje v něm spousta dobrejch herců,ale nejspíš musí mít člověk tu správnou náladu,aby se na něj začal koukat(13.12.2007)

Vzhledem k tématu a tvůrci (Zwick) jsem měl trochu strach, aby patos a idealizace nepřevzali vládu nad vyprávěním. Ale vše dobře dopadlo, skromnější rozpočet je spíš výhoda (žádně zbytečné obrazové exhibice) a jediným negativem (bohužel silným) jsou výkony bílých herců, nasazení svých černošských kolegů absolutné nestíhají a výmluvy, že je to tématem či plochostí jejich postav neberu, obě skupiny to měli stejně těžké.(27.6.2008)

Jedna z prvotin výtečného Zwicka, která si bere "patrioticky" na paškál občanskou válku v dnešních USA a postavení černošských vojáků v armádě. Výtečná akce, lehká poklona současné době rovnoprávnosti. 85 %(12.2.2010)

Bolest, hrdost i nenávist z Denzela při scéně bičování přímo čpěla a vsadím se, že právě ona mu přinesla sošku. Halt amíci slyší na gesta a "zásadní témata" jejich historie. Prostě toho amerikanismu bylo trošku moc.60%(30.6.2010)

Zaujímavý film. Kedže o americkej občianskej vojne toho moc neviem, tak som rád, že mi to tento snímok aspoň trocha priblížil. Hrdinský film o čiernych hrdinoch ma zaujal predovšetkým skvelým hereckými výkonmi (Washington, Freeman) a výbornou záverečnou bojovou scénou. 80%(31.3.2012)

Je to skutočne veľká sláva, keď sa čierni dostali z otroctva priamo do boja na smrť a bojujú proti svojim utlačovateľom za iných svojich bývalých utlačovateľov? Odhodlanie ísť bojovať, keď jedinou odmenou má byť len večná sláva, sa asi nedá natočiť lepšie. A prispela k tomu určite hudba, prechody z bubnov a vojenského pochodu do nežných slákov, to ma udržalo aj pri dlhých scénach a zamysleniach, ktorými film nešetrí. Veľká škoda Jamesa Hornera, takýto talent mohol priniesť do filmov ešte veľa hudobných zážitkov. –––– Negříci si nikdy takhle nežili. Tři jídla denně, střecha nad hlavou... –––– Odešli jsme jako otroci, vracíme se jako válečníci. –––– V boji potřebujete nejen sílu, pane. Také odvahu. Musíte na to mít srdcýc(10.6.2018)

Je to vlastenecký, ale takovým hezkým způsobem. Hlavně je to historický, výborně udělaný, velkofilm a to je něco pro mě. Moc filmů z téhle doby není a tento je navíc perfektně natočený, i když je to klasický Hollywood biják (hlavní hrdinové jsou tak charakterní). Broderick mě překvapil, on tu totiž hraje, ne jako jinde, kde se na plátně jen objevuje. K Washingtonovi není co dodat, ten je prostě neuvěřitelný. I kdyby byl film úplná srágora, kvůli němu by stál za vzhlédnutí (to je vlastně tak trochu případ Training day ne?). „Máte pravdu, ale vlajku stejně neponesu“, pecka. Samozřejmě i ostatní jsou dobří no :-) Dal bych 4 a půl.(6.7.2009)

Musím vyzdvihnúť bojové scény, na ktorých je vidno kde je Edward Zwick ako doma. Je dobre, že ani černosi, ani bieli severania tu nie sú všetci vyobrazení ako klaďasi a pre mňa osobne je najpamätnejšia scéna filmu práve drancovanie južanského statku. Herci sú výborní, dokonca ani Broderick mi nevadil.(9.2.2012)

O tom jak si skupina černochů vydobyla repekt na bitevním poli, natočeno v typicky americkém pojetí s očekávanou zápletkou a vycházejícím hvězdami let devadesátých.(8.9.2012)

skvělý a přitom netradiční válečný film s pozoruhodným vývojem postav(16.1.2004)

Ještě před Statečným srdcem, Gladiátorem a dalšími následovníky se Zwickovo Glory zasloužilo o oživení žánru historických velkofilmů. Jsou tu skvělé postavy - ať už Washingtonova první větší role nezvladatelného a hrdého černocha, klasický moudrý Freeman nebo Broederickův plukovník, který získává velení víceméně jako tlačenku a černochy nějak zvlášť nebere, ale nakonec se ukáže jako skvělý velitel, který si umí udržet kázeň i postavit se za svou rotu. I když to není příliš akční, je tu spousta skvělých dramatických scén (boty, vzdání se žoldu, bičování), nechybí hrdinství, patriotismus, zkrátka vše co má být v takovém správném filmu. A ve finále si přijdou na své i všichni co čekali nějakou pořádnou akci - velkolepá brutální řežba při dobývání pevnosti se dá s klidem přirovnat k útoku na Omaha Beach. K tomu hraje nádherná hudba, kameraman perfektně snímá bitevní scény a na to že tu nejsou počítačem nakopírovaní statisti to má i slušnou výpravu. Pro mě přesně takový film, v jaký jsem potají doufal. Jen ten smutný konec bych si odpustil.(13.8.2009)

Zwick, Horner, Broderick, Denzel, Freeman, Elwes... Super spracovanie, dokonca aj na súčasnú dobu.(8.3.2017)

Na Posledního samuraje z dílny stejného režiséra tomu ždibec schází, ale i tak filmový masterpiece. Je mi až s podivem, že se mi tento film tak dlouho vyhýbal, až nedávno jsem ho náhodou našel. Filmů s tématikou Občanské války v USA moc člověk nenajde, napadá mě třeba Lincoln, což se shodou okolností vyznačuje podobnými prvky. Od Glory nečekejte film plný bojů, výbuchů a krvavých přestřelek. Samozřejmě to i tady hraje určitou roli, ale prvotně film "válčí" v psychologických vodách, změnách charakteru (Broderick nejlepší postavou filmu, jednoznačně) a také zde hlavní hrdina svádí bitvu s předsudky vůči černošským vojákům pod svým velením. Jedná se o komorní drama soustředěné na herecké výkony, ale komu to může vavit ? Broderick si mě svým výkonem získal, zdatně mu sekundoval Freeman a perfektní Washington. Film se může také pyšnit naprosto luxusním soundtrackem od Hornera, podle mě jeden z nejkrásnějších hudebních motivů vůbec. Závěrečná bitva mě tak trochu emocionálně skolila, neboť jsem věděl, že happyend se nedostaví. Úžasný lidský film, kde si každý divák uvědomí, že válka je obecně nesmyslná, zde notabene ten styl vedení (ty náběhy vstříc smrti mi rvaly oči, strašná strategie). Po dlouhé době film, který mě nefalšovaně odstřelil. Za mě dávám 89 %(27.7.2018)

Tradičně epický Zwick balancující na hraně patosu, vlastenectví a pravdivého příběhu o formování první černošské jednotky během války Severu proti Jihu... Bitevní scény zajímavé, plné emocí, nezřídka velmi naturalistické, ale s odstupem času je nutné přiznat, že v této oblasti jsme dnes již zvyklí na trochu jiný standard... Matthew Broderick v jedné ze svých nejmužnějších rolí. V druhé vlně mu sekundují tehdy ještě nehvězdní Denzel Washington či Morgan Freeman...(20.5.2009)

V jedné zbrani. Jednotná kavalérie černobílých. Muž po boku muže nastupuje. Pouto ducha ctí ležící máry v zákopech.(4.6.2018)

Výborné drama z konfliktu sever versus jih o jednotce složené pouze z barevných.Ikdyž ty bitvy jsou vedeny otřesným způsobem a devastační zranění není hezký pohled,závěrečný zbytečný utok na Fort Wagner nemá daleko k jatkům a patosu rádoby sebeobětování.Nejvíc upoutala scéna kdy je mladý černý dezertér v podání Denzela Washingtona za trest bičován ale jeho záda prozrazují že už je na takový trest zvyklý od předchozího "zaměstnavatele".Na ten jeho pohled a stékající slzu se nedá zapomenout!(24.6.2010)

Dobře napsané, vyníkajícně zahrané a ještě lépe zrežírované. Evropanovi a navíc Čechovi americká historie říká máloco, přesto se Edwardu Zwickovi a jeho týmu podařil husarský kousek. Ten film mě sakra zaujal a finále snímku jen potvrzuje gradující vysokou kvalitu celé jeho stopáže. A ten James Horner pro naše uši je jen třešinkou na dortu. 95%(23.11.2011)

Mám rád tématiku války Severu proti Jihu tento film podává události zase z trochu jiného pohledu - formování prvního černošského regimentu v seveřanské armádě. Líbili se mi herecké výkony, psychologie postav a podání bitev. Fakt jsem si film užil. 720p(12.10.2013)

uslzené, až to bolí(8.4.2007)

Hezký příběh s patřičnou, ale únosnou, dávkou amerického patriotismu. Glory celkem věrně vyobrazuje skutečnou historickou událost, film do nadprůměru dostává výborné herecké obsazení a výkony všech protagonistů. Snímek se nebojí zobrazovat řadu temných stránek ameické občanské války, a to především chování unijních jednotek na Jihu. Co sráží jednu hvězdu dolů je dost idealizované vyobrazení černochů. Prakticky všichni černoši té doby byli analfabeti a byli to dsot omezení lidé, zvyklí jen poslouchat, tudíž dost nesamostatní a řekněme dost omezení. Chápu, že natočit snímek o skutečné realitě otroků jihu by bylo politicky absolutně nekorektní, ale vím toho dost, abych věděl, že tihle lidé tak milí v té době prostě nebyli, pochopitelně především vinou otrokářského systému.(31.1.2016)

Strhujúci, možno v niektorých chvíľach ležérne pôsobiaci príbeh o určitých udalostiach z občianskej vojny. Zwick jemu vlastným štýlom pevne drží opraty bojových sekvencií a pútavosti diela ako takého. K tomu mu veľkou mierou dopomáhajú skvelý Washington, o nič horší Freeman a prekvapivo znesiteľný Broderick. Glory je nenápadný, no o to viac vydarenejší film, ktorý poteší svojou či už autentickosťou alebo vyostrenými dialógmi, doplnenými zaujímavým pravdivým príbehom. Dobrodružno-vojnová slasť.(6.4.2017)

Schematické, klišovité, patetické. Výborné herecké obsazení zachraňuje poněkud unylý děj. Odvážní chlapci z 54. si určitě zasloužili svůj film. Já jako divák jsem se jaksi nudil.(17.8.2018)

Perfektní Severojižní podívaná, 54. pluk mi zůstane v srdci.(16.7.2012)

• Carthorias

Zwick se střelil do nohy naprosto idiotským castingem hlavní role. Nechejme teďka mimo hru fakt, že v dalších jeho filmech hraje Samuraie Tom Cruise a Afričana Leonardo DiCaprio, zcela nepochopitelným omylem je obsazení někoho jako je Matthew Broderick do hlavní role válečného filmu a úplně na zabití je to u válečného filmu o ČERNÉ JEDNOTCE. Dobrých 80 minut stopáže je záběr na plukovníka Shawa, který vypadá jako něco co prošlo zažívacím traktem pana Buráčka, a osciluje mezi hereckou polohou: "Mám už dva týdny zácpu" a "Maminko, došlo nám kakao, a já se asi rozbrečím". Po chvíli vám začne ten jeho bílej privilegovanej ksicht lézt tak neskutečně na nervy, až si přejete aby si ti černoši vzali příklad ze Spartaka a udělali rychlý případ z té zavšivené unionistické party. Washington, Freeman i ten zbytek 54. pluku (což znamená další dva, protože proč ztrácet čas vyprávěním příběhu velké party vojáků, když se můžeme zaměřit na čtyři šablonovité postavičky, že?) totiž působí velmi přesvědčivě, aspoň v rozmezí jim daných mantinelů, a když už jim nezačnete fandit, alespoň je respektujete. To se nedá říct, jak už jsem předeslal, o Broderickovi, ani o Elwesovi (ten je mi mimochodem protivnej snad v každé roli, takže tady to možná výjimečně není chyba režiséra) a už vůbec ne o unionistické generalitě. (Na to jak Američani milují svoje válečný hrdiny, je až zatraceně moc filmových důstojníků hajzlů a idiotů, skoro jako kdyby vojákům po povýšení implantovali do hlavy pár mozkových závitů Miloše Zemana). Co se týče příběhu, tak vím, že Zwick byl omezen korespondencí Shawa a limity historie a nemohl si vymyslet nějakou velkou bitvu, nebo důležité vítězství, ale na dvouhodinový film, který by navíc měl být inspirativní a dodávat kuráž, odvahu a bojovného ducha, se toho stane zatraceně málo zaznamenáníhodného. SPOILER: Naverbuje se jednotka, naučí se pochodovat, dostanou boty, dostanou uniformu, postřílí pár jižanů v lese a pak (skoro) všichni umřou při šíleném sebevražedném útoku, který byl navíc neúspěšný. KONEC SPOILERU. To je v jedné větě popsán celý dvouhodinový spektákl. Jak je vidět z jednotlivých patetických scén (Špalír před hlavním útokem, Denzel s vlajkou), Zwick se snaží vyždímat z materiálu co nejvíc emocí to jde, jenže ve většině případů to padne na Kartágskou půdu. Jsou možné pouze dvě varianty. Buď je Zwick neschopný režisér a nedokáže vykřesat drama z úžasného scénáře , nebo je scénář prostější než Otík z Vesničky a Zwick ho jakž takž táhne do průměrných vod. Ať je to tak či onak, momenty které by s vámi zacloumali spočítáte na prstech jedné ruky po nehodě na cirkulárce. Dvě hvězdy čistě jen za herecké výkony černých vojáků, zbytek filmu nestojí ani za Yankee Doodle.(3.5.2014)

zdĺhavé a o ničom ...proste nechápem prečo sa nechceli zbaviť negrov tím ,že ich poslali do bitky keď ich nemali radi dokonca aj tí, ktorý "za ich" práva bojovali...takže wtf film ako celá jebnutá amerika pritrtkaný..ale herci dobrí(13.2.2017)

Tenhle film priblizne ukazuje, o cem byla americka obcanska valka. Dobry pribeh, povedene bitevni sceny, a ten patriotismus tu neni ani tak moc videt...(24.4.2003)

Skutečně poutavý film o černých mužích, kterým bylo zpočátku všemožně bráněno bojovat a umírat za svobodu, přestože nikdo neměl k boji takovou motivaci, jako právě oni. Bojové scény mají výtečnou atmosféru, ale film na nich nestojí, protože i dialogy mají úroveň, nejsou hloupé a člověk tak nemá pocit, že je musí pouze ,,přežít", než dojde na další bojové scény. Herecké výkony bez chyby.(3.6.2014)

• Pitryx

Hroznááá nuda. Hlavní hrdina nesympatický, jednou ryba jednou rak, nechápal jsem ho a byl mi protivný, jako většina postav filmu. Do konce jsem vydržel silou vůle a s rychloposuvem. Za to bych zasloužil medaili. Co jsem vlastně viděl?? Spousty dialogů, většina z nich hádek, a to buď mezi černochy, nebo jejich bílým vedením. To vše, abych na konci viděl deset minut boje. Snad jen hudba stála místy za zmínku, ale to skóre pro plusové body nevylepší. Navíc mám silné pochybnosti o historických faktech.(20.5.2015)

zaver filmu stoji za to,az mne mrazilo ...(17.1.2010)

K dokonalosti veľlkofilmoveho kinového trháku to potrebuje možno trošku romantiky alebo dáku dievku :) ale určite menej toho gíču v závere. Mať tak tu na csfd viac hodnotení od černochov, bolo by to určite viac ako 80%!(18.10.2010)

I přes několik patetických scén je Glory bezesporu výborný film podpořený stejně výbornými herci.(25.1.2012)

Americká občanská válka je pro mě dost zajímavé téma, proto jsem zvědav na americká zpracování, ale brzdí mě jedna představa, že tyto filmy budou vlastenecké, zkrátka blbé, ale tento film mě opravdu nadchnul a hodně mě bavil. Snímek se místo typické války zaobejvá spíše černošskou tématikou, respektivě černochy, kteří touží bojovat za Unii proti Konfederaci. Z hlavních rolích se mi nejvíce líbil Freeman. Washington také perfektní výkon, ale bohužel Broderick mi přišel dost slabý, řekl bych, že tu roli mohl zmáknout lépe a co vedlejší Elwes? Skvěle sehraná vedlejší role. Nejhorší jednoznačně Broderick a nejlepší výkony dnešních černošských hvězd. Pěkný film s výbornými efekty a kostými, takhle nějak si představuju peklo, které se odehrálo před více než 150ti lety.(13.3.2015)

Film o občanské válce Severu proti Jihu, o prvním černošském pluku a o touze něco změnit. Celkově bych řekl spíše průměr do doby, kdy je pluk pouze na cvičišti, ale finale - především pak pokus o zdolání pevnosti v Charlestonu - je opravdu vynikající a stojí za vidění. O hereckých výkonech Washingtona, Freemana a spol nemluvě.(7.1.2016)

Výtečná hudba!!!(18.5.2003)

kvalitne realisticky natočene, dostatok krvi mam radost(27.3.2006)

Některé scény fungují skvěle, jiné vůbec. Proč? Protože tohle je prostě Zwick. Člověku nabídne skvělé bitevní scény, zajímavý příběh i dobře zvolené herce (tedy až na Broderika, který je sice typově přesný, ale herecky neuvěřitelně mdlý) a zároveň patos, patos, patos, že se z toho člověku žaludek zvedá. Klasickou ukázkou je třeba scéna před závěrečným útokem. Má to atmosféru, skvělou kameru, člověk se bojí společně s vojáky co příjde... a do toh začne trapné provolávání slávy plukovníkovi a kecy o vlajce. Proboha proč?! Hrozná škoda! Nicméně hlavně válečné scény musím pochválit. Glory a Gettysburg je to nejlepší, co o válce Severu proti Jihu bylo natočeo.(27.7.2011)

Kvakerské, americké ale dobré až výtečné.(4.1.2014)

Skvělí historicky film všech dob :);)(18.9.2015)

Edward Zwick je výborný režisér a historicko/vojnový žáner mu svedčí najviac. Preto moje očakávanie neboli práve nízke, hoci sa prakticky jedná len o jeho druhý film. A naplnenie mojich očakávaní bolo takmer do bodky splnené. Napriek tomu, že sa jedná o americkú históriu, pri ktorej filmoví tvorcovia radi vsádzajú na patriotickú a patetickú nôtu, v tomto prípade však na pílu toľko netlačili a až na pár neškodných fráz ide o relatívne znesiteľné dielo. K najlepším prvkom filmu patrí stvárnenie bojových scén, kde režisér ukazuje svoje majstrovstvo. Trošku zamrzí občasný "televízny" dojem, najmä v prostrednej pasáži filmu. K hereckému obsadeniu len toľko, že Washington bol naozaj výborný a celkom príjemne na mňa zapôsobil aj Broderick. Technická stránka filmu je rozhodne nadštandardná, najmä kamera občas dokazuje divy. A na záver bonbónik - hudba! Absolútne nepochopiteľne nebola táto excelentná Hornerova kompozícia aspoň nominovaná na Oscara. Pri pomalších pasážach dokáže byť emotívna a pri vypätých scénach spoľahlivo pribíja do kresla s poriadnou dávkou zimomriavok. Jeden z najlepších (ak nie vôbec najlepší) film z občianskej vojny.90%.(6.2.2019)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 16. 5.1991 (Lucerna)(26.6.2012)

Moc hezky se na to koukalo, ale hvězda dolů za kýčovitou scénu, kdy před bitvou cválá Shaw podél pobřeží, pozadí tvoří blankytné nebe, sesedne z koně, ten cválá podél pobřeží do dáli, Shaw tasí šavli, zařve "na ně!" nebo něco podobného a pochoduje včele pluku směrem k pevnosti. Freeman mi trochu připomíná našeho Radovana Lukavského. Oba je na plátně rád vídám, ale celý život hrají jednu a tu samou šarži moudrých ušlechtilých mužů.(12.12.2015)

Dobré ale , jedna scéna mi silně připomíná scénu filmu poslední samuraj!!????? To nabíjení pušky!!!!! No bodejť je to stejný rejža!!!!!!(12.11.2016)

Zajimavý historicko-válečný film, dnes s již době - poplatnými efekty. Pořád to však neurazí. Příběh není nic extra, a výkon M. Broidericka ani D. Washingtona mě nijak neuchvátil...O to víc se líbil ve vedlejší roli M. Freeman, kterého mám fakt rád, protože i do malé role dá hodně. 65%.(15.7.2017)

(Relatívne) Mladí Morgan s Denzelom v plnej paráde!(17.6.2017)

• Konev

Divím se, že Denzel dostal za těch pár "štěků" Oscara. Má mnohem lepší a náročnější role. Film jako celek je nudný. Buď se měli tvůrci věnovat více dramatičnosti a ději nebo postavám. Takhle jsem se díval na domácího mazánka, z jehož úlohy se dalo vytřískat mnohem víc...(18.8.2017)

Ta konečná bitva stojí za to.(13.10.2018)

Americká občanská válka je v plném proudu a unijní kapitán Shaw dostává za úkol vytvořit, vycvičit a vést do boje první jednotku, tvořenou pouze černošskými vojáky...Edward Zwick natočil více skvělých filmů, ale tento byl jeho prvním z těch nej. Velice slušná výprava, výborná kamera a hezký příběh s dobře rozvinutými postavami, s jedinečnými, nezapomenutelnými momenty, s akorátní dávkou správného amerického patriotismu (ten se v takovém snímku očekává) a taky s trochou patosu, avšak podávaného v rozumných, přijatelných dávkách. V atmosféře příběhu je zřejmě cítit zlo, nenávist a krutost, které se během každé války projevují naplno. Skvělé herecké obsazení a herecké výkony zážitek z filmu ještě povýšily. Příjemně mne překvapil Matthew Broderick, který výtečně ztvárnil navenek trochu zakřiknutého a zdánlivě nerozhodného Shawa, který ale byl ve skutečnosti velmi silný muž a odhodlaný patriot. Denzel Washington sklidil za roli hrdého (bývalého) otroka velké (zasloužené) uznání a Oscara. Skvělá podívaná, která musí zaujmout a při některých pasážích, jako například v závěru, kdy jednotka odhodlaných barevných vojáků postupuje na pevnost, člověka mrazí po těle. Celé úžasné představení krásně podkresluje hudba Jamese Hornera. 90%.(27.10.2018)

Vynikající herecké výkony, výborná hudba Jamese Hornera. Podle mě nejpůsobivější scéna, kdy bičují Tripa (D. Washington).(7.8.2006)

dobrý, ale možná by filmy o amerických válkách mohli točit i jiní, než sami američané- bylo by to pak uvěřitelnější.(4.4.2010)

Zajímavý nápad ztvárnit vojenský dril, který potírá svobodu a důstojnost černošských rekrutů paradoxně právě proto, aby ji umožnil nastolit. Škoda že tenhle motiv není zcela dotažen a hraje nakonec jen vedlejší roli. Hlavním cílem filmu je vyvolat pohnutí a humanistickou pýchu nad emotivním bojovým zápalem outsiderských černosškých hrdinů, kteří za tónů vlezlé hudby hájí spravedlivé ideje (aleluja!). Naštěstí se Zwick vrací v závěru na zem a nezapomíná tak docela na to, že válka je vždycky svinstvo, ideje neideje. Režijně zvládnutá, nijak hlubokomyslná, ale ani hloupá hollywoodská podívaná s plejádou černošských herců, jimž dominuje výrazný Washington a standardně rozšafný Freeman.(3.1.2011)

Výborná hudba Hornera film povýšila hodně vysoko. Tenhle film je natočen podle skutečných událostí, ke kterým došlo v roce 1863, kdy 54th Massachusetts Volunteer Infantry, vedeným plukovníkem Robertem Gouldem Shawem zaútočil na pevnost Fort Wagner. Opravdu hodnotný historický film, který se v českých končinách neprofláknul, jelikož ho TV nezařadila do programu, aspoň já si to nepamatuju. Tolik kvalitních černoškých herců pohromadě v žádném jiném filmu nenajdete.(16.7.2011)

Glory není obvyklý válečný film - je to film o válce Severu proti Jihu, kdy černí Američané - otroci nebo bývalí otroci - dostali jednu z prvních příležitostí podat důkaz o své hodnotě. Glory vypráví pravdivý příběh plukovníka Roberta Gould Shawa a jeho 54. pluku v Massachusetss - jednotce bojující v přední linii v americké občanské válce. Tito muži nasadili v bitvě své životy, aby bojovali za práva na svobodu a rovné občanství pro sebe a své děti. Matthew Broderick hraje plukovníka Shawa, jehož hrdinné vůdcovství a odhodlání dodalo inspiraci jeho mužům.(15.9.2013)

• Conriocht

Jeden z tých mála filmov, ktoré doslova neznášam a ku ktorým prechovávam patologický odpor. Ohavná a stupídna propaganda, ktorá zase len posilňuje zaryté stereotypy o dobrom Severe a zlom Juhu a že čierni bojovali výlučne za Sever proti bielym južanom. Áno, a len vďaka odvahe čiernych Sever vlastne zvíťazil ... Len tak pre informáciu, za Konfederáciu bojovalo asi o 15 000 čiernych viac ako za Úniu, a to v mnohých prípadoch úplne dobrovoľne a s väčšou gráciou, než to predviedli unionistickí trtkovia v tomto filme.(19.1.2015)

Rebelové si to pískoviště opevnili parádně, všechna čest!(3.6.2018)

Tadle valka byl jeden z nejvetsich nesmyslu, kterej kdyz spatril svetlo sveta. Kdyz by si aspon dal valcili u sebe a nesirili to do celyho sveta.(3.6.2018)

Správný historický film, který nepřežvýkává učebnice dějepisu, ale vyjadřuje se k době, kdy byl natočen. Skvělý scénář apeluje na sdílené hodnoty černých i bílých Američanů proti bělošskému, ale i černošskému rasismu (Nation of Islam, teze historiků o pozici Afroameričanů mimo společenskou smlouvu). Denzel Washington měl vrátit Oscara, protože ho dostal za vedlejší roli, ač ve skutečnosti hrál tu hlavní - bývalého otroka, který bojuje v občanské válce, aby ukojil svou touhu pomstít příkoří, jež na něm spáchali bílí, a rebeluje i proti svým soukmenovcům, kteří nesdílí jeho negativní identitu, ale v krizovém okamžiku, téměř až ve své smrti, se k Americe přihlásí. Patos odpovídající sdělení. Nacionalismus jako pozitivní hodnota v porovnání s rasismem. A ta Broderickova nejistota? Ve střetu kultur je málokdo suverén, jen ten Denzel Washington... si na něj hraje.(18.6.2018)