Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

Dost povedené připomenutí formace prvních striktně černošských bojových jednotek, které se udržely až do poloviny dvacátého století a zabezpečily tak to, že se třeba ve Spielbergově Zachraňte vojína Ryana s černým vojákem vážně nepotkáme. Samotný výcvik není vůbec špatný; to, co však následuje, patří rozhodně k jedněm z nejlepších zobrazení americké občanské války.(28.3.2005)

Strhujúci príbeh, kvalitná réžia, skvelé herecké výkony, úžasná hudba...zabudol som na niečo? Osemdesiatková klasika, ktorá sa však nedočkala zaslúženého komerčného úspechu.(2.12.2010)

Takový hezký, patetický film, který ukazuje, že černoši jsou podle všeho lepší herci. Alespoň tedy v tomto případě. Morgan Freeman je skvěle minimalistický, Denzel Washington zase úchvatně komplexní. Ale překvapil mě i Matthew Broderick, které jsem takhle asi ještě hrát neviděl. A to není černoch!(12.2.2016)

Filmy E.Zwicka jsou řemeslně dobře udělané, většinou silně herecky obsazené, mají také nemalý myšlenkový potenciál, hezky se na ně kouká, ale přesto jim něco chybí do pětihvězdičkové nezapomenutelnosti. Kdybych měl vybrat 1 nejlepší, bylo by to právě drama z americké občanské války, které vypráví o setření rasových rozdílů (v boji i ve smrti), doprovázené oceňovanou hudbou J.Hornera (zejména za použití chlapeckého sborového zpěvu při finálním útoku).(19.2.2007)

47. Zlatý Glóbus za rok 1989 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Denzel Washington + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Edward Zwick, Nejlepší scénář - Kevin Jarre, Nejlepší hudba - James Horner(15.12.2008)

Zatímco první část filmu, která se věnuje náboru dobrovolníků z řad afroameričanů (různého sociálního původu) a jejich následného výcviku, je dle mého názoru vzhledem k celkové proporci filmu možná zbytečně dlouhá, kvalitou zpracování jsem v celku spokojen, trošku mi vzdáleně připomíná obdobně vylíčený výcvik v rámci filmu "Na západní frontě klid". Mnohem kratší stopáž je věnovaná samotným vojenským střetnutím. Tato střetnutí hodnotím, ať už ze stránky technické či historické, kladně. Zpracování závěrečné bitvy u Fort Wagner pak patří k asi nejlépe zincenovaným vojenským střetnutím na filmovém plátně. Celkové zhodnocení: Film se naštěstí nepouští do nějakého zbytečného vyličování, je strohý, chybí ve filmech americké provenince časté dojemné scény. Film je, doufám, nestranný (absentuje zjednodušené a vlastenecké chápání CW - Yankée je ten hodný, obdivuje Strýčka Sama a nesouhlasí s otroctvím, tak tomu skutečně nebylo, rasismus byl výrazný i v rámci společnosti severu). Herecké obsazení (perfektní Broderick, zahrál roli nepříliš výrazného, nezkušeného, poměrně bojácného důstojníka Shawa s bravurou, o výkonech D. Washingtona, M. Freemana či Braughera netřeba mluvit. 10/10. Filmové efekty a kamera 8/10. Hudba 8/10. Historicko-technické zpracování 9/10. Napětí, struktura filmu 7/10. 84 %.(7.7.2012)

Po vsech smerech dobre odvedena prace, ve filmu ale neni nic, co by vas posadilo na zadek. Takovy tuctovy americky valecny velkofilm. Zajimavy namet o prvnim cernosskem pluku ve valce Severu proti Jihu. M. Broderick me ve sve roli moc nepresvedcil, film ma nekolik hluchych mist, ale jako celek nepusobi nejhur.(7.4.2013)

• Radiq

Ach jo, další film o americké občasnké válce, kde hrdinové jsou ti, co černochům pomáhali a ne byli proti nim (takovej jsem snad ještě neviděl). Jede se podle zažitýho schéma, kdy nováčci (v tomto případě skupina nigas) začnou být vojákama, pak je výcvik a pak bitva, kde polovina z nich chcípne. Plukovník, kterej je měl na starosti, stvárněnej tím Broderickem (kterej se tam podle mě vůbec nehodil, ale možná to byl záměr), byl takovej malej mladej hajzl, kterej vypadal jak pošťák, protože měl na čepici stejnou trumpetu, ale to všechno se dá přisoudit historii. Horší to bylo s bitvama. První pořádná mrtvola, teda co to kecám, pořádná mrtvola tam ani nebyla. Když někdo krvácel, tak si maximálně držel rukou ksicht s červenou barvou. Žádné kusy těl, díry po kulkách ani nic jinýho, jen trocha červené. Když jsme u těch děr po kulkách, tak jedinou, kterou jsem zaznamenal, měl Denzel Washington na konci, když ho sejmuli u té vlajky. Ale jak se mu tam dostala, to fakt nevím. Denzel tam byl asi nejlepší. I takové eso, jako je Morgan Freeman, tam podal průměrnej výkon a hlavně měl málo prostoru. Špatnej dojem na mě neudělaly jenom herecké výkony, ale taky to, že se to ukázalo jako klasická pravá americká hrdinská blbost (teď si uvědomuju, že se to dalo odhadnout už tak po dvou minutách filmu). A tak jediný, co mi zbylo z tohoto díla v hlavě, je scéna, kdy je Denzel Washington bičován a jako jo.... PS: teda jak se tady o tom zmiňují ostatní, tak mám dojem, že jsem viděl úplně jinej film!!! Ale jim nevěřte, věřte mně, byla to blbost...(24.4.2007)

Zajímavý pohled na válku Severu proti Jihu. 1) Klasický americký patetický doják ukazuje, jak se tvořila americká duše. To Amíci umějí. 2) Přihoďte výbornou hudbu 36letého Jamese Hornera. 3) Příjemní 27letý Matthew Broderick (šéf pluku Shaw) i 35letý Denzel Washington (rebel) to jistí.(2.7.2018)

Tak o tomhle tématu jsem moc nevěděl. Řemeslně velmi dobré, hlavně závěrečná bojová scéna.(7.3.2006)

škoda tých miest s patetickým tónom a hudbou inač by to malo iste viac bodov(14.9.2014)

Olověná vesta přesazená do dob občanské války, místy sklouzávající do černobílého patosu řečí o vlasti, národu a hrdinství, vydatně přihnojovaných majestátním duněním Hornerovy hudby, ale zároveň zpochybňovaných hned v několika rovinách – v ústřední postavě nejistého plukovníčka, který horko těžko hledá rovnováhu mezi naivním idealismem a chladným zupáctvím, v obrazech absurdně jatečního způsobu vedení války v 19. století, v nabourávání představ o „pokrokových běloších ze Severu“ konfrontací s černými rekruty, kterým jde v tomhle konfliktu o všechno a zároveň ho nemůžou tak úplně přijmout za svůj – vzájemná nedůvěra ponižované a povýšené rasy vyplouvá na povrch v nedorozuměních, zbytečných proviněních a zbytečných trestech, ve výmluvném odmítnutí vojenských poct „povrchním bývalým otrokem“ Tripem. Na povrchu vlastenecko-militaristický spektákl vyznívá v jádru nejednoznačně a provokuje k přemýšlení o smyslu války, rozporuplných motivacích k „hrdinským činům“ a o pokrytectví hlásaných ideálů, což není úplně málo.(29.8.2017)

Filmovy Debut Edwarda Zwicka je soce dobry film, ale na 4 a 5 hviezdiciek to rozhodne nevidim. preco? U debutov sa reziser len hlada, nema rteziserske skusenosti a nevie poriadne pracovat s hercami. Ale film je to dobry - namet Obcianskej vojny v USA 1861 - 1865 divaka strhne a na zaklade filmu sa dokonca europsky divak dozvie, ze v tejto vojne jstvovala jedna cierna vojenska divizia. Ciernych ludi tu reprezentuje Morgan Volnomuz /Ridic Slecny daisy, Eastwoodovi nesmiritelni/ a Denzel Washington /My lepsi Blues/, za bielych ludi tu je pritomny Matt Broderick /Lvi Kral/ a Cary Elwes /Zhave Vystrely, serial Akta X/. Zwickov filmovy debut sa podaril- ale nadsenie miestnych 4 a 5 hviezdickovych mentalov nezdielam. 60 %(21.4.2015)

Sever proti jihu, co dodat? Navíc tu opět hrál sqěle Denzel Washington.(30.11.2006)

Washington s Freemanem na scéně, lahůdka. Je vidět, že Denzel je plný černošské hrdosti a v tomto snímku to mohl plně ventilovat. I proto byl jeho výkon tak bezprostřední a Akademie filmových umění a věd ho odměnila Oscarem. Tento film není o bitvách Unie proti Konfederaci a tyto střety ani nejsou nějak famózně natočeny. Je o postavení černochů a o osobních pohnutkách, které jsou společné všem lidem, ať jsou jakékoliv barvy.(9.1.2010)

Historicko-válečná dramata byla vždy Zwickovou parketou a zde to opět potvrzuje. Přes velice rozvleklý rozjezd se s příchodem prvního střetu situace zlepší v tempu, atmosféře i hereckých výkonech. Matthew Broderick je totiž po většinu filmu jeden z charakterově nejplošších velitelů, co jsem kdy viděl. Plukovník, kterého hraje, sice pravděpodobně nebyl žádný generál Maximus, ale stále to není důvod, aby jeho výkon byl tak nicneříkající. Naštěstí to zachraňuje černá eskadra s Freemanem a především Washingtonem. To jemu jsem roli bývalého otroka věřil bez debat.(4.6.2015)

Do plné palby tomu opravdu moc nechybělo. Stálo to za to jak příběhově, tak herecky a především v bitevních scénách, které se povedly excelentně. O občanské válce moc filmů není, a proto jsem rád za každý, který najdu a který k tomu stojí za to. 90%(29.7.2018)

V pravém slova smyslu krásný film z válečného prostředí, kterému nechybí nic, co by měla podobná podívaná obsahovat. Zwick perfektně zvládá bojové scény a stejně tak dobře ví, kdy a jak zaútočit na divákovo srdíčko. Film jde ruku v ruce takřka v dokonalé harmonii nádherných kamerových obrazů, citlivého lidského příběhu z těžkých válečných bojišť a nadpozemsky nádherné hudby, která bezpečně drží prim v celoživotní tvorbě Jamese Hornera. Všechny prvky krásně ladí a všemu dodávají korunu skvělé herecké výkony, včetně oskarového Denzela Washingtona. Edward Zwick natočil nezapomenutelnou podívanou, která se mi osobně velmi dravě dere do top ten nejlepších válečných filmů. A možná filmů vůbec...(11.10.2004)

Ke konci už mi bylo uplně jedno, jak to celé skončí, protože už od samého začátku jsem byl přesvědčen, že tohle je po dlouhé době film na pět hvězdiček. Herecky hlavně Matthew Broderick předvedl nejparádnější show, ale Washington s Freemanem (podle mě dva nejlepší černošští herci vůbec) mu dost silně konkurovali. Špičkový příběh, plukovník se shodným jménem jako americký herec "vychová" bandu otroků v odhodlané vojáky, prvotřídní hudba a asi nejlepší film z Americké občanské války, to vše ve 117 minutách.(25.6.2014)

Páááni, překvapení měsíce dubna,jednoznačně. Vlastně přemejlším, kdy mě takle nadchnul nějakej film, o kterým sem nic nevěděl. Od Zwicka sem většinou zvyklej na super filmy, ale tohle mě teda dostalo asi nejvíc. Gaga, pořád sem si říkal, že mi styl tý hudby je povědomej, že sem tam jako slyšel podobnej motiv jako v Avataru a vono jo, složil to ten samej pán :o). H!udba perfektně dobová, válečný pochod na rytmičák, při tom sem ani nedutal. Herecký obsazení vybráno a hlavně zahráno dokonale. Největší překvápko od hlavního hrdiny - Matthew Broderick zahrál roli mladičkého, naivního důstojníka opravdu jedinečně. Všechno, co z jeho úst zaznělo, tak mělo ohromnou sílu a z jeho slov byla cítit rozvážnost, moudrost a neskutečné odhodlání... Film je z prostřdí, který není až tak uplně zmapovaný (občanská válka v USA). Ostatní černí herci v čele s Freemanem a Washinghtonem to nakopávají tááákle moc. Jen se divím, že v tědlech dobách měli obě strany naprosto stupidní taktiku boje, prostě jen pomaličkua pěkně v řadě jít vstříc druhé armádě, žádné krytí, jen střílet, střílet a střílet a vono to už nějak dopadne. Proč se třeba nekryli tím, že by si u toho lehli na zem, tím by přece i líp mířili...Holt, takle praštěně se to asi dřív dělalo, ale pro mě nepochopitelný. Žádnej happy end, žádná hra na city, ale krutě a bez okolků natočený film o tom, že žádná válka a to ani válka za svobodu, není správná. Na tenhle film jen tak nezapomenu. Můj další bude - Malý velký muž(3.4.2012)

Už jsem viděl několikrát a pokaždé jsem velice spokojen. Skvělé herecké výkony, hezky vykreslená dobová atmosféra, docela zajímavá kamera... spokojenost :)(1.7.2012)