Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

Zajímavý pohled na válku Severu proti Jihu. 1) Klasický americký patetický doják ukazuje, jak se tvořila americká duše. To Amíci umějí. 2) Přihoďte výbornou hudbu 36letého Jamese Hornera. 3) Příjemní 27letý Matthew Broderick (šéf pluku Shaw) i 35letý Denzel Washington (rebel) to jistí.(2.7.2018)

Výborné drama z konfliktu sever versus jih o jednotce složené pouze z barevných.Ikdyž ty bitvy jsou vedeny otřesným způsobem a devastační zranění není hezký pohled,závěrečný zbytečný utok na Fort Wagner nemá daleko k jatkům a patosu rádoby sebeobětování.Nejvíc upoutala scéna kdy je mladý černý dezertér v podání Denzela Washingtona za trest bičován ale jeho záda prozrazují že už je na takový trest zvyklý od předchozího "zaměstnavatele".Na ten jeho pohled a stékající slzu se nedá zapomenout!(24.6.2010)

Dobře napsané, vyníkajícně zahrané a ještě lépe zrežírované. Evropanovi a navíc Čechovi americká historie říká máloco, přesto se Edwardu Zwickovi a jeho týmu podařil husarský kousek. Ten film mě sakra zaujal a finále snímku jen potvrzuje gradující vysokou kvalitu celé jeho stopáže. A ten James Horner pro naše uši je jen třešinkou na dortu. 95%(23.11.2011)

Mám rád tématiku války Severu proti Jihu tento film podává události zase z trochu jiného pohledu - formování prvního černošského regimentu v seveřanské armádě. Líbili se mi herecké výkony, psychologie postav a podání bitev. Fakt jsem si film užil. 720p(12.10.2013)

uslzené, až to bolí(8.4.2007)

Hezký příběh s patřičnou, ale únosnou, dávkou amerického patriotismu. Glory celkem věrně vyobrazuje skutečnou historickou událost, film do nadprůměru dostává výborné herecké obsazení a výkony všech protagonistů. Snímek se nebojí zobrazovat řadu temných stránek ameické občanské války, a to především chování unijních jednotek na Jihu. Co sráží jednu hvězdu dolů je dost idealizované vyobrazení černochů. Prakticky všichni černoši té doby byli analfabeti a byli to dsot omezení lidé, zvyklí jen poslouchat, tudíž dost nesamostatní a řekněme dost omezení. Chápu, že natočit snímek o skutečné realitě otroků jihu by bylo politicky absolutně nekorektní, ale vím toho dost, abych věděl, že tihle lidé tak milí v té době prostě nebyli, pochopitelně především vinou otrokářského systému.(31.1.2016)

Strhujúci, možno v niektorých chvíľach ležérne pôsobiaci príbeh o určitých udalostiach z občianskej vojny. Zwick jemu vlastným štýlom pevne drží opraty bojových sekvencií a pútavosti diela ako takého. K tomu mu veľkou mierou dopomáhajú skvelý Washington, o nič horší Freeman a prekvapivo znesiteľný Broderick. Glory je nenápadný, no o to viac vydarenejší film, ktorý poteší svojou či už autentickosťou alebo vyostrenými dialógmi, doplnenými zaujímavým pravdivým príbehom. Dobrodružno-vojnová slasť.(6.4.2017)

Schematické, klišovité, patetické. Výborné herecké obsazení zachraňuje poněkud unylý děj. Odvážní chlapci z 54. si určitě zasloužili svůj film. Já jako divák jsem se jaksi nudil.(17.8.2018)

Perfektní Severojižní podívaná, 54. pluk mi zůstane v srdci.(16.7.2012)

• Carthorias

Zwick se střelil do nohy naprosto idiotským castingem hlavní role. Nechejme teďka mimo hru fakt, že v dalších jeho filmech hraje Samuraie Tom Cruise a Afričana Leonardo DiCaprio, zcela nepochopitelným omylem je obsazení někoho jako je Matthew Broderick do hlavní role válečného filmu a úplně na zabití je to u válečného filmu o ČERNÉ JEDNOTCE. Dobrých 80 minut stopáže je záběr na plukovníka Shawa, který vypadá jako něco co prošlo zažívacím traktem pana Buráčka, a osciluje mezi hereckou polohou: "Mám už dva týdny zácpu" a "Maminko, došlo nám kakao, a já se asi rozbrečím". Po chvíli vám začne ten jeho bílej privilegovanej ksicht lézt tak neskutečně na nervy, až si přejete aby si ti černoši vzali příklad ze Spartaka a udělali rychlý případ z té zavšivené unionistické party. Washington, Freeman i ten zbytek 54. pluku (což znamená další dva, protože proč ztrácet čas vyprávěním příběhu velké party vojáků, když se můžeme zaměřit na čtyři šablonovité postavičky, že?) totiž působí velmi přesvědčivě, aspoň v rozmezí jim daných mantinelů, a když už jim nezačnete fandit, alespoň je respektujete. To se nedá říct, jak už jsem předeslal, o Broderickovi, ani o Elwesovi (ten je mi mimochodem protivnej snad v každé roli, takže tady to možná výjimečně není chyba režiséra) a už vůbec ne o unionistické generalitě. (Na to jak Američani milují svoje válečný hrdiny, je až zatraceně moc filmových důstojníků hajzlů a idiotů, skoro jako kdyby vojákům po povýšení implantovali do hlavy pár mozkových závitů Miloše Zemana). Co se týče příběhu, tak vím, že Zwick byl omezen korespondencí Shawa a limity historie a nemohl si vymyslet nějakou velkou bitvu, nebo důležité vítězství, ale na dvouhodinový film, který by navíc měl být inspirativní a dodávat kuráž, odvahu a bojovného ducha, se toho stane zatraceně málo zaznamenáníhodného. SPOILER: Naverbuje se jednotka, naučí se pochodovat, dostanou boty, dostanou uniformu, postřílí pár jižanů v lese a pak (skoro) všichni umřou při šíleném sebevražedném útoku, který byl navíc neúspěšný. KONEC SPOILERU. To je v jedné větě popsán celý dvouhodinový spektákl. Jak je vidět z jednotlivých patetických scén (Špalír před hlavním útokem, Denzel s vlajkou), Zwick se snaží vyždímat z materiálu co nejvíc emocí to jde, jenže ve většině případů to padne na Kartágskou půdu. Jsou možné pouze dvě varianty. Buď je Zwick neschopný režisér a nedokáže vykřesat drama z úžasného scénáře , nebo je scénář prostější než Otík z Vesničky a Zwick ho jakž takž táhne do průměrných vod. Ať je to tak či onak, momenty které by s vámi zacloumali spočítáte na prstech jedné ruky po nehodě na cirkulárce. Dvě hvězdy čistě jen za herecké výkony černých vojáků, zbytek filmu nestojí ani za Yankee Doodle.(3.5.2014)

zdĺhavé a o ničom ...proste nechápem prečo sa nechceli zbaviť negrov tím ,že ich poslali do bitky keď ich nemali radi dokonca aj tí, ktorý "za ich" práva bojovali...takže wtf film ako celá jebnutá amerika pritrtkaný..ale herci dobrí(13.2.2017)

Tenhle film priblizne ukazuje, o cem byla americka obcanska valka. Dobry pribeh, povedene bitevni sceny, a ten patriotismus tu neni ani tak moc videt...(24.4.2003)

Skutečně poutavý film o černých mužích, kterým bylo zpočátku všemožně bráněno bojovat a umírat za svobodu, přestože nikdo neměl k boji takovou motivaci, jako právě oni. Bojové scény mají výtečnou atmosféru, ale film na nich nestojí, protože i dialogy mají úroveň, nejsou hloupé a člověk tak nemá pocit, že je musí pouze ,,přežít", než dojde na další bojové scény. Herecké výkony bez chyby.(3.6.2014)

• Pitryx

Hroznááá nuda. Hlavní hrdina nesympatický, jednou ryba jednou rak, nechápal jsem ho a byl mi protivný, jako většina postav filmu. Do konce jsem vydržel silou vůle a s rychloposuvem. Za to bych zasloužil medaili. Co jsem vlastně viděl?? Spousty dialogů, většina z nich hádek, a to buď mezi černochy, nebo jejich bílým vedením. To vše, abych na konci viděl deset minut boje. Snad jen hudba stála místy za zmínku, ale to skóre pro plusové body nevylepší. Navíc mám silné pochybnosti o historických faktech.(20.5.2015)

zaver filmu stoji za to,az mne mrazilo ...(17.1.2010)

K dokonalosti veľlkofilmoveho kinového trháku to potrebuje možno trošku romantiky alebo dáku dievku :) ale určite menej toho gíču v závere. Mať tak tu na csfd viac hodnotení od černochov, bolo by to určite viac ako 80%!(18.10.2010)

I přes několik patetických scén je Glory bezesporu výborný film podpořený stejně výbornými herci.(25.1.2012)

Americká občanská válka je pro mě dost zajímavé téma, proto jsem zvědav na americká zpracování, ale brzdí mě jedna představa, že tyto filmy budou vlastenecké, zkrátka blbé, ale tento film mě opravdu nadchnul a hodně mě bavil. Snímek se místo typické války zaobejvá spíše černošskou tématikou, respektivě černochy, kteří touží bojovat za Unii proti Konfederaci. Z hlavních rolích se mi nejvíce líbil Freeman. Washington také perfektní výkon, ale bohužel Broderick mi přišel dost slabý, řekl bych, že tu roli mohl zmáknout lépe a co vedlejší Elwes? Skvěle sehraná vedlejší role. Nejhorší jednoznačně Broderick a nejlepší výkony dnešních černošských hvězd. Pěkný film s výbornými efekty a kostými, takhle nějak si představuju peklo, které se odehrálo před více než 150ti lety.(13.3.2015)

Film o občanské válce Severu proti Jihu, o prvním černošském pluku a o touze něco změnit. Celkově bych řekl spíše průměr do doby, kdy je pluk pouze na cvičišti, ale finale - především pak pokus o zdolání pevnosti v Charlestonu - je opravdu vynikající a stojí za vidění. O hereckých výkonech Washingtona, Freemana a spol nemluvě.(7.1.2016)

Výtečná hudba!!!(18.5.2003)

kvalitne realisticky natočene, dostatok krvi mam radost(27.3.2006)