Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

Zatímco první část filmu, která se věnuje náboru dobrovolníků z řad afroameričanů (různého sociálního původu) a jejich následného výcviku, je dle mého názoru vzhledem k celkové proporci filmu možná zbytečně dlouhá, kvalitou zpracování jsem v celku spokojen, trošku mi vzdáleně připomíná obdobně vylíčený výcvik v rámci filmu "Na západní frontě klid". Mnohem kratší stopáž je věnovaná samotným vojenským střetnutím. Tato střetnutí hodnotím, ať už ze stránky technické či historické, kladně. Zpracování závěrečné bitvy u Fort Wagner pak patří k asi nejlépe zincenovaným vojenským střetnutím na filmovém plátně. Celkové zhodnocení: Film se naštěstí nepouští do nějakého zbytečného vyličování, je strohý, chybí ve filmech americké provenince časté dojemné scény. Film je, doufám, nestranný (absentuje zjednodušené a vlastenecké chápání CW - Yankée je ten hodný, obdivuje Strýčka Sama a nesouhlasí s otroctvím, tak tomu skutečně nebylo, rasismus byl výrazný i v rámci společnosti severu). Herecké obsazení (perfektní Broderick, zahrál roli nepříliš výrazného, nezkušeného, poměrně bojácného důstojníka Shawa s bravurou, o výkonech D. Washingtona, M. Freemana či Braughera netřeba mluvit. 10/10. Filmové efekty a kamera 8/10. Hudba 8/10. Historicko-technické zpracování 9/10. Napětí, struktura filmu 7/10. 84 %.(7.7.2012)

Zajímavý pohled na válku Severu proti Jihu. 1) Klasický americký patetický doják ukazuje, jak se tvořila americká duše. To Amíci umějí. 2) Přihoďte výbornou hudbu 36letého Jamese Hornera. 3) Příjemní 27letý Matthew Broderick (šéf pluku Shaw) i 35letý Denzel Washington (rebel) to jistí.(2.7.2018)

Působivý snímek o černošské vojenské jednotce. O mužích, kteří si jdou stůj co stůj za svým cílem, i když to může znamenat jejich smrt. Možná bych vytkl přílišnou okatost některých uměle dojemných scén, jako např. bičování vojáka, co si chtěl najít nové boty mimo posádku a najdou se i další. Celkové zpracování není špatné, přesto můj film numero uno z této doby je starý Jih proti severu. Proti němu tohle působí, jako kupa hnoje.(24.2.2012)

Musím podotknout, že jsem film viděl v příšrném dabingu, to možná zapříčinilo fakt, že jde jen o *** hvězdičky...a možná taky ne. Některé scény jsou působivé, ale americký patriotismus je cítit na sto honů (a to hlavně /SPOILER/, když jdou ti černí nasmrt - Washington podpírá nemohoucího avšak odhodlaného vojáka - to je na mě prostě moc). Nemyslím si, že je Washington špatný herec, ale na oscara to není ani v tomto případě (training day to samé). Možná budu za žluvu, ale Poslední samuraj mi připadá mnohem lepší (i když měl taky své chyby). Možná, že až to uvidím v originále, tak půjdu výš...ale nevidím důvod, proč bych si to pouštěl znovu...(24.9.2006)

Americká občianska vojna je pre mňa dosť zaujímavá téma, preto som bol zvedavý na tento snímok. Snímka sa miesto typickej vojny zaoberala skôr černošskou tématikou, respektíve černochov, ktorí túžia bojovať za Úniu proti Konfederácii. Z hlavných úlohách sa mi najviac páčil Morgan Freeman. Danzel Washington tiež perfektný výkon, ale bohužiaľ Matthew Broderick mi prišiel dosť slabý, povedal by som, že tú rolu mohol zvládnuť lepšie. Kvalitný vojnový snímok. Záverečná scéna, kedy ide černošská čata prvý krát do boja (je jasné ako to dopadne) dobývať pevnosť Fort Wagner, je smutná a krásna zároveň.(3.2.2015)

• - Při prvním nasazení 54. Massachusetského pluku proti pluku konfederace stříllí pluk bez nasazených bodáků. Ve chvílí, kdy konfederační pluk vyráží na zteč, však už bodáky na mušketách 54. Massachusetský pluk má. (Caaslav)

• - Úvod filmu a taktiež prvá bitka sa odohrávajú v roku 1862. Keď sa Robert (Matthew Broderick) vrátil domov, popíjal so svojím kamarátom fľašu šampanského Dom Perignon. Avšak prvá fľaša sa dostala do predaja až v roku 1936. (Real Tom Hardy)

• - V závěrečné části soundtraku "Charging Fort Wagner" jsou použity slova ze středověkého hymnusu "Dies Irae" od Tommasa de Celano a hudba je složena na motivy kantáty "Carmina Burana" od Carla Orffa. (cego94)