poster

Sláva

 • Česko

  Glory

 • USA

  Glory

 • Slovensko

  Glory

 • Slovensko

  Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

Komentáře uživatelů k filmu (142)

 • Pohrobek
  ****

  Dost povedené připomenutí formace prvních striktně černošských bojových jednotek, které se udržely až do poloviny dvacátého století a zabezpečily tak to, že se třeba ve Spielbergově Zachraňte vojína Ryana s černým vojákem vážně nepotkáme. Samotný výcvik není vůbec špatný; to, co však následuje, patří rozhodně k jedněm z nejlepších zobrazení americké občanské války.(28.3.2005)

 • berg.12
  ***

  Ten film nepotápí ani tak celkem očekávatelný patriotizmus, jako Hornerův hudební eklekticismus, okatý tentokrát až hanba. A to k němu bývám obvykle tolerantní.(9.5.2006)

 • Kaka
  ***

  A zase jeden z kvalitních filmů pojednávajících o amerických dějinách respektive válce sever proti jihu. Zwick je velmi schopný režisér, který ví jak točit a ze všeho nejlépe mu jdou válečné sekvence. Ten závěrečný útok na pevnost je opravdu síla. Herci solidní (hlavně Freeman v roli černošského seržanta je výborný!) a samozřejmě velmistr přes hudbu James Horner a další z jeho super kompozic.(8.4.2004)

 • castor
  ****

  Každý tak nějak tuší, že Glory pojednává o válce Severu proti Jihu a že za svou roli vyzobal nějakou tu hereckou cenu tehdy nepříliš známý Denzel Washington. Já si budu ještě navíc pamatovat zručně natočené bitevní scény, hudební doprovod ostříleného Jamese Hornera a zejména to, že Glory funguje i po bezmála 30 letech. Černí Američané dostávají velkou příležitost podat důkaz o svých schopnostech, chytí se jí za pačesy a sledujeme tak vzestup 54. massachusettského pěšího pluku, jednoho z prvních černošských vojenských oddílů. Dle očekávání jedeme v tradičních kolejích, zkritizovat se dá leccos, nicméně Edward Zwick byl vždy vyzdvihovaný za řemeslnou preciznost i zdravou míru patosu, daří se mu to i tentokrát, takže těch dvou hodin litovat nebudeme.(12.6.2018)

 • Xmilden
  ****

  Jestli je Edward Zwick v něčem machr tak na válečnou tematiku. Ten člověk má zkrátka vojnu v krvi. Matthew Broderick pro mě znamenal celou první hodinu největší zklamání v historii castingu. Jaká úleva, že obavy nebyly na místě. Ostatní herci předvádějí přesně to na co jsme u nich zvyklí. Závěr okořeněný dostatečnou mírou hrdinství.(3.6.2013)

 • lesumir
  ***

  Tématika Severu proti Jihu mě nebavila už na škole, proto možná nejsem tak nadšený jak ostatní, ale film je to určitě dobrý. Zwick si s tím poradil na úrovni, akorát mi celkový dojem kazí Matthew Broderick, který oproti ostatním hercům vypadá, jako by za sebou tahal ještě filmového kačera.(18.2.2009)

 • Phobia
  ****

  Na můj vkus místy příliš patetické, ale přesto se mi tenhle film hodně líbil. Herecké výkony na úrovni, hezká hudba, uspokojivý konec - 88%(4.11.2008)

 • cheyene
  ****

  Starý, poctivý válečný/historický snímek natočený podle skutečného příběhu. Období války Severu proti Jihu mě svým způsobem fascinuje a filmy popisující tuto událost si získávají moji pozornost. Pakliže v nich skvěle hrají jména jako D. Washington či M. Freeman, jsou dobře natočené a ani vám nepřijde, že sedíte u televize 2 hodiny, je jasné, že se tvůrcům podařilo natočit parádní snímek.(18.4.2017)

 • Shakers
  ****

  No musím povedať ,že sa tento film dosť ťažko zháňa. Ale už k filmu. Dej je nič moc, ale keď tam pridáme to spracovanie od Edwarda Zwicka tak nám vyjde skvelý vojnový film. Skvelá hudba dopĺňa skvelé akcie a čo sa týka hercov tak hlavne Matthew Broderick, Denzel Washington a Morgan Freeman mi veľmi sedeli. Emócie taktiež nechýbajú, Zwick to má skrátka v malíčku. 85% - 4*(2.6.2010)

 • Webb
  **

  [5/10] (TriStar) (Technicolor /// Produkce: Freddie Fields /// Scénář: Kevin Jarre podle dopisů Roberta Goulda Shawa a knih Lay This Laurel Lincolna Kirsteina a One Gallant Rush Petera Burcharda /// Kamera: Freddie Francis /// Hudba: James Horner /// Oscar: Denzel Washington (herec ve vedlejší roli), Freddie Francis (kamera), Donald O. Mitchell, Gregg Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams (zvuk) /// Nominace na Oscara: Norman Garwood, Garrett Lewis (výprava), Steven Rosenblum (střih)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](18.12.2011)

 • Aky
  ****

  Klasický historický film o kapitole amreických dějin, o které toho v Evropě zase tolik nevíme. Zejména je pro mne zajímavý pohled zblízka na vývoj vztahu černochů a bělochů ve vznikající unionistické armádě. Že to nebyl nijak jednoduchý a přímočarý příklon jedněch k druhým, protože najednou měli společný cíl.(14.8.2010)

 • MaedhRos
  ****

  Celkem dost vydařený film. Místy poněkud přeslazený, což bohužel trochu shazuje výsledný dojem.(21.4.2003)

 • pepo
  *****

  nádherný film pri ktorom sa stále rozplačem.len tematicky som mimo.ale viete čo?vôbec to nevadí.jeden z najlepších a najkrajších vojnových filmov.výborné obsadenie.krásna kamera a geniálna hudba(18.6.2003)

 • Tomco
  ****

  V prvom rade to je o veľmi strhujúcich hereckých výkonoch. Na čele samozrejme úchvatný Matthew Broderick, za ním v závese oscarový Denzel Washington, Morgan Freeman a ďalší. Zo všetkých vyžaruje určitá osobnostná charizma. Pastva pre oči. Taktiež je to o silnom príbehu, ktorý sa každou ďalšou minútou posúva, až to všetko vyvrcholí v záverečnej pasáži dojímavým útokom na pevnosť.(15.1.2008)

 • nascendi
  ***

  Filmové spracovanie príbehu černošského pešieho pluku sa celkom vydarilo. Samozrejme, že mi prekážal americký pátos a moralizovanie, i keď oproti iným filmom boli dávkované citlivejšie. Kritizovaná hudba napodiv nie. Čo mi výrazne prekážalo, bol rýchlokvasený plukovník Shaw, ktorý mi viac pripomínal Nvotovho poštárika z Ružových snov, než veliteľa vojenskej jednotky. Na druhej strane si pochvalu zaslúžia obe bojové scény, osobitne tá záverečná, ktorá aj bez naturalistických scén mala svoju pôsobivosť.(31.3.2012)

 • Yardak
  ****

  Velmi dobrý film o americké historii. Herecké obsazení kralovalo, ale nějak se mi tam nehodil Broderick. Bojové sekvence byly na jedničku, hlavně si vychutnejte dobývání pevnosti Fort Wagner.(6.9.2007)

 • Ivoshek
  ***

  Průměrný film z civil war s mně osobně nepříjemným patosem a ohýbáním historie dle potřeby. Hvězdičky jdou zejména za vizuální stránku věci a ztvárnění bitev.(19.7.2007)

 • Chrustyn
  ***

  Ještě v dobách, kdy byl Edward Zwick neznámý zelenáč, natočil válečný velkofilm z dob občasnké války, ve kterém předvedl všechny atributy, které jsou v jeho filmech dodnes. Ani by mi tolik nevadil hrdinský patos, potrhané americké vlajky a možná bych i přežil téma rasismu, vadí mi ale utahanost a taky fakt, že občanská válka je v mých očích nezajímavým konfliktem, který podle mě nejde natočit natolik dobře a zajímavě aby zaujal člověka, kterému je americká historie úplně ukradená. V tomto směru je totiž film nadstandardním, velkolepě vyhlížejícím bijákem s dobře natočenými bitevními scénami, slušnou hudbou ale bohužel nevýraznými herci. Pokud vás tento válečný konflikt zajímá a překousnete americký patriotsmus klidně si jednu nebo dvě hvězdy přidejte.(3.10.2009)

 • jonyyy
  *****

  90%(14.2.2010)

 • Exkvizitor
  ****

  Zajímavé drama z časů války severu proti jihu o prvním černošském pluku v amerických dějinách. Téma je tedy na výsost politicky korektní, ale režisér Zwick této "devizy" nezneužil a rozhodně se nesnaží o nějakou přehnanou idelizaci černých synů vlasti. Neumožňuje mu to ani slušný scénař, kterému se vskutku nedá vyčítat schématičnost (pomineme-li pár vedlejších postav). Herecké výkony jsou skvělé - zvláště ten Denzela Washingtona - a režisér se vypořádává se všemi možnými polohami svého filmu: jdou mu scény davové i intimní (tj. mezi chlapy). Glory sice není film geniální, ale rozhodně velmi silně nadprůměrný.(5.5.2005)

 • poz3n
  ****

  V mnoha ohledech mi přišlo, že Glory je pro Zwicka taková rozcvička před Posledním samurajem. Oba filmy do puntíku splňují představu o velkém historickém hollywoodském filmu, jaké se před pár dekádami ještě točili a oba sdílejí až nápadně podobné momenty a situace. Zwick je zručný řemeslník, takže divák má u jeho filmů jistotu, že předkládaný scenáristický mustr je převeden do finální podoby opravdu kvalitním způsobem. Navíc vývoje některých postav v Glory (hlavně Broderick a Washington) jsou opravdu zajímavé a dramaturgicky táhnou děj kupředu až k očekávanému patetickému finále, které mě sice nenaplnilo žádným povznášejícím epickým pocitem dojetí (jak tomu naopak v mém případě je v závěru Posledního samuraje), ale nijak zvlášť nezahodilo ty poctivé 2 hodiny a neubralo tak na silném zážitku. 7/10(9.6.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace