Sláva

• Česko

Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

Scénář: Kevin Jarre .. Důležitý film o kapitole Amerických dějin - boj Severu proti Jihu o začleňování černochů do společnosti - kterou definitivně 20. ledna 2009 uzavře(la) inaugurace 44. prezidenta USA, kterým je prvním afroamerickým prezident Barack Obama. ___ Zwick zvolené téma zpracoval skutečně poutavě, po technické i herecké stránce zajímavě.(3.1.2009)

Ještě v dobách, kdy byl Edward Zwick neznámý zelenáč, natočil válečný velkofilm z dob občasnké války, ve kterém předvedl všechny atributy, které jsou v jeho filmech dodnes. Ani by mi tolik nevadil hrdinský patos, potrhané americké vlajky a možná bych i přežil téma rasismu, vadí mi ale utahanost a taky fakt, že občanská válka je v mých očích nezajímavým konfliktem, který podle mě nejde natočit natolik dobře a zajímavě aby zaujal člověka, kterému je americká historie úplně ukradená. V tomto směru je totiž film nadstandardním, velkolepě vyhlížejícím bijákem s dobře natočenými bitevními scénami, slušnou hudbou ale bohužel nevýraznými herci. Pokud vás tento válečný konflikt zajímá a překousnete americký patriotsmus klidně si jednu nebo dvě hvězdy přidejte.(3.10.2009)

Na základě dopisů R.G.Shawa, které jsou doposud uloženy na Harvardské univerzitě…. Charakter, síla v srdci, touha padnout za svobodu – asi nikoho nepřekvapí, že o tom je tento film. O zformování 54. Massachusettského pluku, o jeho trnité cestě na bojiště, o lidech, kteří jej tvořili, o pozadí války Sever vs. Jih. A že i černoch si svoji svobodu pomáhal vybojovat sám. Jsou tu davové scény, uvidíte tehdejší způsob vedení boje a doktorskou řezničinu. Nejen plukovník Robert Gould Shaw zjistí, že vojna nejsou jen parády a přehlídky. Jaké jsou politické záměry? Jaké jsou vojenské cíle? Proč jsou vůbec tady? Tato válka není totiž jen válkou bílejch. HRDOST A DŮSTOJNOST TĚM, KTEŘÍ POZNALI POUZE PONÍŽENÍ. Než si však získají úctu ,,bílých“ stejně ještě pár let potrvá. O čemž by plejáda černošských herců mohla jistě říci své. PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *** Víte že? V Americké občanské válce bojovali také češi?(24.10.2009)

Ako raz ktosi poznamenal: ,,...pluk, ktorý pridal sláve novú farbu." Pravpepodobne najlepší film Edwarda Zwicka a tiež jeden z najlepších filmov o vojne Juhu proti Severu. Aj keď film hovorí o odvahe a vlastenectve, rozhodne nedosahuje "kvalít" napr. Pearl Harboru preplneného nechutným patriotizmom, čo je obrovským plusom Slávy. 3 Oscary sú po zásluhe, len sa my zdá, že Washington predviedol už aj lepšie výkony za ktoré mohol byť ocenení, taktiež nechápem, prečo film nedostal aj nomináciu na najlepší film a tiež trochu nepovšinutú hudbu Jamesa Hornera v jeho najlepších rokoch, kde vytvoril priam až nadpozemskú, oslavnú a večnú hudbu. Sláva počas dvoch hodín nijak nenudí, skvelo je zobrazený výcvik černochov, rovnako ako aj heroický záverečný útok na pevnosť Fort Wagner, ktorá nebola nikdy dobytá. Film som videl prvýkrát z druhej polovice, ktorá je mimoriadne vydarená a možno trochu neoprávnene som dal 5*, avšak keď som ho konečne videl celý rovnako nemôže zostať inak ako pri plnom hodnotení.(12.1.2008)

Dost povedené připomenutí formace prvních striktně černošských bojových jednotek, které se udržely až do poloviny dvacátého století a zabezpečily tak to, že se třeba ve Spielbergově Zachraňte vojína Ryana s černým vojákem vážně nepotkáme. Samotný výcvik není vůbec špatný; to, co však následuje, patří rozhodně k jedněm z nejlepších zobrazení americké občanské války.(28.3.2005)

• - Na počátku filmu vidíme vojáky hrát baseball. Zatímco jsou dohady o tom, kdy se tento sport začal hrát, je jisté, že ve válce vzrosta popularita sportu jako takového. (Kulmon)

• - Matthew Broderick se domnívá, že je vzdáleným příbuzným Roberta Shawa, kterého hraje. (Kulmon)

• - S výjimkou plukovníka Shawa nemá žádná postava reálný podklad. (Kulmon)