poster

Sláva

 • Česko

  Glory

 • USA

  Glory

 • Slovensko

  Glory

 • Slovensko

  Sláva

Životopisný / Válečný / Historický / Drama

USA, 1989, 122 min

 • kinderman
  ****

  Filmy E.Zwicka jsou řemeslně dobře udělané, většinou silně herecky obsazené, mají také nemalý myšlenkový potenciál, hezky se na ně kouká, ale přesto jim něco chybí do pětihvězdičkové nezapomenutelnosti. Kdybych měl vybrat 1 nejlepší, bylo by to právě drama z americké občanské války, které vypráví o setření rasových rozdílů (v boji i ve smrti), doprovázené oceňovanou hudbou J.Hornera (zejména za použití chlapeckého sborového zpěvu při finálním útoku).(19.2.2007)

 • Anthony
  ****

  Pokud vás film začne někde uprostřed tročišku nudit, rozhodně neodcházejte! Přišli byste o jednu z nejlepších válečných sekvencí, kterou pro vás připravil režisér na závěr. Dobývání pevnosti Fort Wagner, kdy vzduchem lítají těla a granáty a v očích vojáků hrůza a děs a do toho geniální hudba Jamese Hornera s andělskými dětskými sbory, - to je jedno z nejpůsobivějších zpodobnění válečných hrůz vůbec.(3.10.2003)

 • Marek1991
  ****

  Zwickove filmy ukazujú zvláštnu tvár vojny, ukazujú neslobodných a utláčaných ľudí, ktorých chcú poprípade pozabíjať a oni idú hrdo do boja za svoje práva, idú hrdo zabíjať nepriateľa. Toto je pre mňa jedna z diskutabilných vecí v živote, keďže som kresťan a zabíjanie neuznávam, ale zároveň si myslím, že človek by sa mal brániť, bojovať za svoju slobodu, bojovať proti utláčaniu, takže u mňa nastáva silný rozpor. Tento film nie je typickým filmom o občianskej vojne v USA, ale je filmom o zvláštnej míľnikovej udalosti, ktorá sa počas nej odohrala. Prakticky má len hlavnú líniu a pár postáv okolo ktorých sa točí, čo môže niekomu vyhovovať, iným vadiť, ja som to zobral v tomto filme ešte ako tak. Najväčší problém mám s mne nesympatickým Matthew Broderickom, naopak potešil som sa Denzelovi Washingtonovi, avšak som bol prekvapený, že Morgan Freeman tu nehral tak výraznú rolu, akú som očakával. Je to dosť patriotistický film, ktorému som všetko neveril, ale miestami bol veľmi pekný, hodnotový, bratský, kresťanský, čo sa mi páčilo. Hudba podľa mňa nebola nejaká extra, ale svoj účel splnila. tento film je nadpriemer, je pozerateľný, nie je otravný ani pridlhý, ale k dokonalosti mu dosť chýba.(29.12.2012)

 • Djkoma
  ****

  Tradiční Zwick velmi silný v obrazech s vynikající volbou herců. Matthew Broderick už dneska není příliš známý, ale v době natáčení byl stále velký talent a vedle něj trojice černochů Washington-Freeman-braugher. Asi nemusím k této trojici cokoliv dodávat. Působivé drama "prvního" černošského pluku za Občanské války má nejen kvalitní akční scény vytvořené v dobovém prostředí se všemi zbraněmi a detaily, ale také vypracovanou atmosféru boje Severu proti Jihu i samotného vnímání černochu a otroctví. Film také pracuje s tématy otroctví rodinného, kdy hlavní postava plní sny a touhy svých rodičů možná více než své vlastní. Pokud chcete ochutnat Občanskou válku se všemi jejími plusy i mínusy, Glory je tím pravým filmem napříč časem do minulosti plné bajonetů a modrých uniforem... už jen to finále stojí za to.(31.7.2009)

 • shyster
  ****

  Edward Zwick je zručný režisér, takže se nedivte, že vám zprvu unikne, že se jedná jen o milionkrát použitý námět, kdy se parta loserů přes všechny nástrahy vypracuje a v závěru to všem natře. Přesto nemůže jinak, neboť režisér to umí jak s herci (Washington a Freeman své klišovité postavy zvládli na výbornou), tak i s patosem a klišé.(6.4.2008)

 • - Podle nekolika historických zdrojů byl plukovník Shaw střelen přímo do srdce a padl spíše uvnitř pevnosti Wagner než před ní. Jeho muži šli za ním a všichni do jednoho padli. (Kulmon)

 • - Na počátku filmu vidíme vojáky hrát baseball. Zatímco jsou dohady o tom, kdy se tento sport začal hrát, je jisté, že ve válce vzrosta popularita sportu jako takového. (Kulmon)

 • - Filmový debut Andre Braughera. (Kulmon)