Koko Flanel

Komedie

Belgie / Francie, 1990, 95 min

Jsem toho názoru, že by si druhý nejnavštěvovanější domácí film v belgických kinech zde zasluhoval více pozornosti. Ale co nadělám... Urbanus je výborný komik, který ve vážnějších pasážích filmu připomíná Philippeho Noireta (trochu se mu i podobá), v těch veselejších spíš Pierra Richarda. Škoda, že těch filmů nenatočil zrovna moc. K filmu samotnému se sluší říct asi tolik, že Urban(us?)ovi patří celý film, pokud je v záběru, je o zábavu postaráno. Příbeh není bůhvíjaký a ani si na nic bůhvíjakého nehraje - prostě bohatý a chudá či bohatá a chudý asi po milionté. Prodavač ptačích klecí, který žije v přívěsu, se zabouchne do materiálně zajištěné feny z reklamní agentury, která je pilně obhospodařovávaná ženáčem. Nic nového pod sluncem, přesto diváka dokáže dobře zabavit a některé scény (hořící bouda s prozpěvujícím Placidem) jsou ozvláště smíchoplodné. A pokud by vás film i přesto nebavil, počkejte si na m)odní přehlídku, ta stojí opravdu za to. Jo, abych nezapomněl, Bea Van Der Maet je fena k pohledání. //Zhlédnuto v rámci Challenge Tour: 30 dní se světovou kinematografií vol. 2// 85%(12.10.2015)