Mira se vrací z Paříže do vesnice Waterhoek, kde žijí většinou staromódní konzervativci, kteří se bouří proti plánované modernizaci. (Netflix)

Willy Kufalt

Tak dlouho se boří vesničané proti novému mostu, až při jeho slávnostním otevření hlasitě jásají... Může to být příjemnou změnou a překvapením vidět jednou historické sociální drama, které končí hned několikanásobným happyendem, ale minimálně na můj vkus se z posledních 15ti minut až příliš vytratilo veškeré napětí a taky musím říct, že pohádkově romantická linka s titulní postavou Mirou mě zde zaujala ze všech výraznějších motivů asi nejméně, ačkoliv svoje kouzlo měla též. Fonsu Rademakersovi se podařilo stejně jako v jeho nejslavnějším filmovém opusu Max Havelaar vytvořit podmanivou atmosféru v řadě scén z přírodních scenérií za dávných časů, které střídají nepravidelně drsný i poetický nádech. Kriminální dějová linka uprostřed severské vesnice oplývá přímo živočíšním nádechem. Jsem téměř přesvědčen, že kdyby se z celého filmu Rademakersovi povedla pouze strhující pasáž s dlouhou polesní honičkou na vraha se dvěma policisty na koních, má Mira jako film právo na uznání. [75%] ()