Boj na Kosovu

Jugoslávie, 1989, 117 min

Film je zaujímavý, pojednáva o histórii (teda jednej jeho časti) národa, ktorý velmi nepoznáme. Samotne súboje a bitky pôsobia dnes velmi slabo, ale surovost usekávania a bratovraždenia je naopak zaujímavá aj po filmárskej stránke. Vo filme je velmi vela filozofovania, glorifikovania a metafor, ktoré filmu velmi nepridávajú. Hodnotenie: 70%(11.2.2013)

5/10 Takže žáci otevřte si sešity, budu vám diktovat: Lazar Hrebeljanović, Vuk Branković, Murad I., Bajezid I. a samozřejmě Miloš Obilić. 1389 Biva na Kosově poli, přestože jsme ji vyhráli, ukončila rozkvět naší Velkosrbské říše... Tolik dí paní učitelka. Já říkám televizní velkofilm s malým rozpočtem, ale širokým srdcem. Naprostá nutnost několikrát vidět a vlastnit pro každého Srba, aby si upevnil povědomí o svých kořenech, tradicích a přesazích do současnosti. Škoda ukecaného učebnicového začátku, který byl krátký na to, aby cizinci osvětlil souvislosti, které jsem si musel následně načíst, ale dost dlouhý na to, aby se pod palbou neznámých jmen historických postav divák už nevzpamatoval. Jako jistý odpočinek působí aspoň pasáže s vandrujícím felčarem, s jehož postavou jsem si ale do konce filmu nevěděl rady a jsem přesvědčený o tom, že ještě některá pasáž s ním zůstala na střihačově stole. Bojové scény jsou nasnímány velmi úsporně tak, aby se do záběru vešlo maximálně 10 bojovníků a zbytek se řeší symbolikou nebo v detailech, což je skoro až dehonestující na to, o jaký zásadní film se filmaři pokoušeli k šestistému výročí připravit. Stejně jako několikeré stylyzované připomenutí poslední večeře - zkrátka na pilu se tlačit nemá. Jako zajímavý doplněk nejen tohoto filmu se jeví zakázaný dokument ČT Uloupené Kosovo.(15.8.2012)

bitka o kosovo 1389 je veľmi komplikovaná tema kde sa naozaj človek pravdy len tak nedopátra... film sa mi preto tiež ťažko hodnotí, keďže je natočený len jednofarebne, t.j. ultraprosrbsky presne tak ako sa to v srbských legendách traduje. Niet sa čo diviť kedže bol v podstate natočený na zákazku k 600ročnému výročiu tejto battle... chýba mi vo filme akýsi triezvejší pohľad veľmi mi pripomína tie propagandistické rusko americké filmy kde je jedna strana tá dobrá a zvyšok sveta je proti... ešte chcem dodať k niektorým komentárom ktorí sú presvedčený o tom kam Kosovo patrí- skúste si len tak zo zvedavosti pozriet trebars mapy 14teho storočia a skúste nájsť Slovensko- všetko podlieha nekonečnej zmene :)(21.2.2015)

Co je historická pravda v bitvě o Kosovo? A co je mýtus se dnes již asi nedá vypátrat. A právě do této historie se pokouší film nahlédnout. Myslím, že se tvůrcům nesporně tuhle dějinnou událost pozdního středověku podařilo zachytit ve filmové podobě dobře. Úmyslem bylo asi taky snáze pochopit srbský symbolický význam této bitvy o Kosovo z hlediska historie. To ovšem neznamená, že film nemá slabá místa, ale nechce se mi zde podrobně rozebírat dílčí nedostatky, protože to je spíše pro odbornou kritiku. Ovšem to nic na věci nemění, protože jde o film, se kterým jsem byl spokojen.(11.12.2011)

Čitajući nenapisane knjige zaboravio si one napisane, a u tim si knjigama mogao da pročitaš da je pastir bio i dvaput kršteni veliki župan srpski Stevan Nemanja, i njegov sin Stefan Prvovenčani kralj, i Sveti Sava ravnoapostol, i Stefan Uroš drugi i kralj Milutin i Stefan Dušan Silni srpski car, mogao si da vidiš i da pročitaš da ti pastiri nisu gubili ovce, da srpski narod sa njima nije bio stado ovaca što blejeći ide na klanje, da su pred njima uzmicali i lavovi, pa bi na osnovu onoga što je bilo mogao da vidiš i ono što će biti.(28.6.2012)

• - V úvodných titulkoch je zle napísané meno osmanského princa Bayezida Yildirim ako Bajazit Jildimir. (Marek1991)

• - Na začiatku filmu, keď je rytier Miloš Obilić (Zarko Lausević) na koni, je za ním možné vidieť traktor. (Marek1991)

• - Vuk Branković (Vojislav Brajovic) používa vo svojom prejave metrický systém merania. Ten bol historicky prijatý až o päť storočí neskôr. (Marek1991)