poster

Risk

 • USA

  Out on a Limb

 • Slovensko

  Šlamastika

Komedie

USA, 1992, 80 min

 • Kingjiri
  ***

  Ani se nedivim, že tahle komedie neni nijak známá, protože je pouze průměrnym dílem osmdesátejch let, který je však okořeněný humorem Francise Vebera (ačkoliv on sám scénář nepsal). Pokud máte Veberův styl, tak si můžete k mýmu hodnocení ještě jednu hvězdu opatrně přidat. Já dávám třetí hvězdu hlavně za herecký obsazení s Broderickem v čele a rozumnou stopáž.(21.12.2013)

 • Bernhardiner
  **

  Francis Veber ve své autobiografické knize Ať to zůstane mezi námi nevzpomíná na tenhle film zrovna v dobrém. Šéf Universalu mu při předložení scénaře k Risku natolik vychválil jeho filmy, že se Francis Veber v čisté ješitnosti rozhodl příjmout. Sám Veber však scénář vůbec nepovažoval za komický. Navíc měl problémy se scénáristy filmu bratry Goldinovými, kteří nehodlali ve scénáři měnit ani slovo, při natáčení byli neustále na place a ironicky se usmívali. S Matthewem Broderickem to taky bylo peklo, protože ten považoval Vebera za zelenáče. Proto se rozhodnl, že jednouše nebude dbát příkazů, které mu režisér nařídil a odmítal hrát některé scény. Jednou se na něj Veber podíval s natolik hrozivým výrazem, že Broderick ve strachu utekl do šatny a zamkl se. Broderickův agent následně Vebera upozornil, že se herci nesmějí bít. Tolik z vyprávění samotného mistra... Výsledek odpovídá tomu, jak ho sám FV popsal. V rámci amerických filmů to určitě není katastrofa, poněvadž Američané sami dokážou natočit větší kraviny, nicméně je to pravděpodobně Veberův nejhorší film. Během jeho sledování jsem se neusmál ani jednou a upřímně se divím, že se FV nechal k tomuto uchlácholit. Příběh vypráví desetiletá holčička a vypadá to, že stejná dívenka scénář napsala sama. Nemohu uvěřit, že by tak debilní dialogy a nezajímavý děj dokázal zplodit někdo starší. 35%(7.3.2014)

 • Tosim
  ****

  Parádní crazy jízda, kterou jsem jako menší miloval, teď v dospělosti se to jen krapínek změnilo... Strašně mě bavilo, že nejvtipnější je tahle komedie v pohybu, kdy se někam šíleně běží, nebo někdo jen tak zmanteně pobíhá...právě to "jen" je totiž pouze zdání, protože všechny situace jsou zde dokonale promyšlené. Francis Veber se IMHO nemusí za zfilmování jediného v podstatě cizího scénáře v Hollywoodu stydět... :-)(25.6.2007)

 • patrikus
  **

  Jediné, co je v tom filmu pod kontrolou je v podstatě jen režie. V komedii nalezneme typicky Veberovské vtípky, ovšem je znát, že scénář mistrův není. Celý film působí trapně, kýčovitě, no prostě jako řadová americká komedie. Je to nevkusné, ani herci nejsou sympatičtí. Škoda, že tam není alespoň Cosmova hudba. Ale pokud to dělal Veber pouze pro peníze, tak se opravdu nemá za co stydět. Nabídky z Hollywoodu se asi neodmítají...(7.8.2014)

 • Lacike
  **

  Klasická osemdesiatková bláznivá buranská komédia z vidlákova plná rôznych exotov, ktorý sa neustále naháňajú kvôli nejakým úplne od veci dôvodom. Ani réžia francúzskeho experta na komédia Francisa Vebera to nezachráni a skutočne vtipné situácie sa tu dajú spočítať na palcoch jednej ruky neúspešného pyrotechnika. Asi najsofistikovanejší vtip je ten s detskými verziami kritikov Siskela a Eberta, ktorý skritizujú rozprávanie celého príbehu z pohľadu svojej spolužiačky. Za to dávam jednu hviezdičku a druhú za pár karambolov pri naháňačkách. Nič extra, ale je to stará poctivá kaskadérska robota. Ako celok je to ale veľké sklamanie a nezachráni to ani Broderick v klasickej úlohe roztomilého rošťáka a Jones ako typický zloduch. 3/10.(8.4.2020)