Projekt X

• slovenský

Projekt X

Komedie / Drama / Thriller

USA, 1987, 108 min

Další z filmů mého mládí. Jelikož jsem do zvířat hotový blázen, nemohl jsem hodnotit jinak. Vztah mezi člověkem a přírodou se málokdy povede zachytit alespoň tak, jak se to stalo v tomto snímku. Ve srovnání třeba s Kongem, kde byl scénář velmi podobný (a opice trapné), se mi Project-x líbil o mnoho více a velkou zásluhu na tom má i herecké obsazení. 75%(14.9.2005)

Příběh tohoto filmu mi připadne značně nevyhraněný. Veselé scény s opičkami pohladí po duši a navodí lehký úsměv na rtech, naproti armádním suitám, které připomínají spíše temný a nemilosrdný thriller, kde však místo lidí umírají opice. Scénář tak působí trochu nevyrovnaně a zjednodušeně. Film je natočen přesně ve stylu 80. let, což mi však nepříjde jako chyba, ale spíš jako melancholická vzpomínka na mé ranné detství...(27.2.2003)

Třeba se to v jistých mezích může chovat naivně nebo si někdo může říct, že je to blbost, ale má to emoce a sílu. Mě až někdy prošel tělem mráz a do očí mi padla slza. Když si vzpomenu na ozářeného Modrovouse a jeho zpomalený kamenný pohled, když si vzpomenu na Goliáše, jak ho všichni popohánějí ať vytáhne ten hasicí přístroj,... a stejně všichni ví, že to cigáro už nedostane, když vidm malého Vigila, jak kouká na mrtvého Modrovouse,.... když všichni fandí Virgilovi, leť... jsi volný.... do toho ta hudba.... Když se dívám na to dnes, pořád to má své kouzlo.... když vidím, jak Virgil používá znakovou řeč, vidím ho uprostřed místnosti, jak vzkazuje všem, že Modrovous zemřel.... říkám si, nedíval se režisér Zrození planety opic právě na tento film a neinspiroval se, když režíroval Ceasara? Projekt X má vtip, poselství, vážnost i šarm a něhu. Virgile jsi volný!(28.12.2013)

Jednoduché a naivní zároveň. Jonathan Kaplan však dokázal k výše zmíněnému přidat sympatického talenta Matthew Brodericka, Helen Hunt a Williama Sadlera a výsledek je slušný průměr. Příběh sám o sobě je hodně naivní, přestože testy ohledně šimpanzů nemají ke skutečnosti zase tak daleko. Na druhou stranu, je lepší zkoušet tyto pokusy na lidech než na opicích? Ochránci práv zvířat tento film mají možná povinně ve své domácí filmotéce...(29.9.2009)

Tento film som videl prvýkrát keď som mal asi 10 rokov a bol som z neho vtedy zhrozený. Bol to asi môj prvý kontakt s pokusmi na zvieratách. Keď som videl tie opice v klietkach a najmä na tom stroji, kde ich ožarovali, utiekol som od telky. Vrátil som sa, až keď opice rozbíjali laboratórium a z toho som bol nadšený. Je to naivný, ale milý film, ktorý končí oveľa pozitívnejšie, ako väčšina opíc v skutočných pokusných zariadeniach.(24.11.2013)

• - Príbeh filmu bol fiktívny, experimenty však nie. Boli založené na pokusoch, ktoré sa dlhé roky vykonávali na Brooksovej leteckej základni v Texase a ktoré sa v rôznych podobách vykonávajú dodnes. (whack)

• - Willie (s filmovým menom Virgil) sa narodil v texaskom pokusnom zariadení Texas Biomed, od matky bol oddelený vo veku šiestich mesiacov a vo veku troch rokov bol predaný do zábavného biznisu. Po natáčaní filmu Project X bol spoločne s niektorými ďalšími šimpanzmi premiestnený do texaského útulku Primarily Primates. Riaditeľ útulku sa vyjadril, že Willie vždy uteká od strachu, keď vidí kameru. (whack)

• - Televízna osobnosť Bob Barker a organizácia United Activists for Animal Rights obvinila producentov filmu z krutostí páchaných na zvieratách v zákulisí. Vládni vyšetrovania našli niekoľko porušení predpisov na ochranu zvierat, ale organizácia American Humane Association, ktorá na produkciu filmu dohliadala, obvinenia poprela. (whack)