Projekt X

• slovenský

Projekt X

Komedie / Drama / Thriller

USA, 1987, 108 min

Videl som to ako maly niekolkokrat v kine a stale to funguje dokonale. Je to nadherny film v ktorom je su armádni vedci za hnusne svine ktore robia krute pokusy na nevinych opiciach. Scena v ktorej opica Goliáš vytiahne zaseknuty hasiaci pristroj a nasledne ho caka smrt ma dojme viac jak nejaka oscarova drama a chudobnych cernoskoch v slumoch. 8/10.(31.1.2015)

• Kingjiri

Důkaz, že nějaký filmy stárnou mnohem víc než ostatní. Silně béčkovej námět z osmdesátejch let dneska působí směšnym dojmem. Příběh je navíc završenej hodně šílenym závěrem. Tempo vyprávění nepatřilo mezi nejdynamičtější, zaujaly mě jedině lehce akční pasáže v závěrečný třetině. Od podprůměru snímek nezachránili ani Matthew Broderick a Helen Hunt v hlavních rolích. Slabší podprůměr, dvě slabší hvězdy.(22.8.2012)

Tento film som videl prvýkrát keď som mal asi 10 rokov a bol som z neho vtedy zhrozený. Bol to asi môj prvý kontakt s pokusmi na zvieratách. Keď som videl tie opice v klietkach a najmä na tom stroji, kde ich ožarovali, utiekol som od telky. Vrátil som sa, až keď opice rozbíjali laboratórium a z toho som bol nadšený. Je to naivný, ale milý film, ktorý končí oveľa pozitívnejšie, ako väčšina opíc v skutočných pokusných zariadeniach.(24.11.2013)

Je to už dlouho, co jsem měl možnost tento film vidět naposledy. Časový odstup možná hodně ovlivňuje mé hodnocení, ale nemohu si pomoct tento film ve mě hodně zanechal. Jen s těží si vybavím herecké výkony - v době, kdy v televizi běžela ze zahraničních filmů téměř samá béčka to musely být výkony určitě při nejmenším dobré. Podle mého se tento film nedá nazvat komedií - je to nejsmutnější rodinný film, který si dokážu vybavit. Každopádně stojí za zhlédnutí...(18.5.2007)

Z nostalgie musim dat 4 hviezdicky, pretoze je to moj oblubeny film zo zaciatku 90-tych rokoch, aj ked dnes uz nie je pre sucasnych detskych divakov taky atraktivny. Pamätam si na vynikajucu napinavu hudbu a na to, ako som Broderickovi, Huntovej a simpanzom drzal palce, aby nezomreli iba kvoli pokusom na nich.(29.3.2008)

• - Príbeh filmu bol fiktívny, experimenty však nie. Boli založené na pokusoch, ktoré sa dlhé roky vykonávali na Brooksovej leteckej základni v Texase a ktoré sa v rôznych podobách vykonávajú dodnes. (whack)

• - Televízna osobnosť Bob Barker a organizácia United Activists for Animal Rights obvinila producentov filmu z krutostí páchaných na zvieratách v zákulisí. Vládni vyšetrovania našli niekoľko porušení predpisov na ochranu zvierat, ale organizácia American Humane Association, ktorá na produkciu filmu dohliadala, obvinenia poprela. (whack)

• - Willie (s filmovým menom Virgil) sa narodil v texaskom pokusnom zariadení Texas Biomed, od matky bol oddelený vo veku šiestich mesiacov a vo veku troch rokov bol predaný do zábavného biznisu. Po natáčaní filmu Project X bol spoločne s niektorými ďalšími šimpanzmi premiestnený do texaského útulku Primarily Primates. Riaditeľ útulku sa vyjadril, že Willie vždy uteká od strachu, keď vidí kameru. (whack)