Fire

Bobby Bedi, Deepa Mehta

Barry Farrell

Scénografie:

Aradhana Seth

Sita si vezme Jatina. Je to naaranžovaný sňatek, ale Jatin se vůči chová mnohem chladněji, než bývá zvykem. Je to proto, protože se stále schází se svoji čínskou milenkou. I její švagrová, Radha, není ve svém manželství moc šťastná: její manžel, Ashok, složí slib celibátu, protože podle učení jeho gurua jsou všechny vášně zdrojem zla. Obě dvě ženy se postupně čím dál víc sbližují.(11.7.2006)

Silný príbeh o vzťahu dvoch žien, ktoré sú obeťami manželstva bez lásky a hľadajú naplnenie svojich túžob a vášní inde ako u svojich manželov, teda jedna u druhej. Snažia sa oslobodiť od súčasných vzťahov a žiť si po svojom, čo sa im snáď podľa záveru filmu aj podarí, aj keď vzhľadom na stav indickej spoločnosti to nebude určite jednoduché.(28.5.2018)

Film o přátelství dvou žen odmítaných svými manžely se odehrává v současné Indii. Obě ženy žijí životem věrným tradicím, životem, který nepředpokládá rodinnou vzpouru manželky proti manželovi, který ji odmítá dát svou lásku. Obě ženy nacházejí naplnění svých osamělých životů ve vzájemném vztahu, který se však zdá být víc než jen přátelstvím, což je pro společnost nepřijatelné. Potlačit však tento vztah a pokračovat ve smutném životě bez lásky je pro ně nemyslitelné.(6.10.2008)

"Jsme tak svázáni zvyky a rituály... Někdo jen musí stisknout moje tlačítko... Tlačítko označené "tradice" a začnu reagovat jako cvičená opice." Hrozně rád bych věděl, zda vůbec a kolik se toho v Indii v tomhle ohledu za těch dvacet let od natočení filmu změnilo. Dneska má spousta lidí plnou hubu tradic a zvyků, ale i oni s sebou mohou nést zlo, i v té zdánlivě čisté a krystalické podobě (třeba manželství). A není to tak dávno, kdy podobnou podobu měly ony tradice a zvyky i u nás (a v myslích některých přetrvávají dodnes). Protože tohle vlastně není ani tak film o lesbách, tohle je film o negativní stránce tradic, zvyků, předsudků, povýšenosti a mužské nadřazenosti. Tohle není film o dvou ženách, které se do sebe zamilují, ale o tom, kam je dožene mužská debilita, zabedněnost a nadřazenost. Další z filmů, na které se mi nedívalo vůbec příjemně. Ale velmi zvláštní v tom, že mě na 110 minut učinil ženu. Protože jsem se jí cítil být více než mužem. Protože prakticky pokaždé, když v tom filmu promluvil muž, zvedal se mi kufr a styděl jsem se za to, že jím jsem sám. A ten neskutečně silný závěr, to už jsem řval jak želva. Deepha Mehta mi svou tvorbou dává pěkný kouř. Ale aspoň to trochu vyvažuje obsazením, protože jak Shabana Azmi tak Nandita Das jsou ve svých rolích famózní.(19.12.2015)

Deepa Mehta sa nadherne vyhyba tradicii Bollywoodu a ide si svojou cestou postupnym odkryvanim pravej tvare Indie. Homosexualita je v indickej kulture tabu a milovat cloveka rovnakeho pohlavia neprichadza do uvahy. Vynikajuce zobrazenie kvitnucej vasne dvoch osamelych zien tuziacich po laske nie je ani nahodou gycove ci neoriginalne.(2.1.2012)