Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Indie koncem 20. století, kde vedle moderního světa současně žije svět tradic. Mladá Sita je provdána za Janita, který ji ale nemiluje a nezastírá svou náklonnost k milence, které se rozhodně nechce vzdát. Ve stejném domě s mladým párem žije Sitina švagrová Radha, jejiž manžel se rozhodl pro celibát a duchovní cestu. Obě ženy postrádají lásku manželů i pouhé pochopení a soucit. Ctí tradiční hodnoty, nacházejí v nich útěchu, ale nejsou ochotny se jen slepě podřizovat bezohlednému chování svých manželů. Postupně se sblíží a nachází ve vzájemném vztahu vše, co jim dosud chybělo. Jejich blízký vztah je ale pro společnost zcela nepřijatelný. (dormouse)

(více)

Recenze (12)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Komorný príbeh z Indie idúci proti prúdu typických Bollywoodskych trhákov. Deepa Mehta si vyslúžila doma povesť jednej z najkontroverznejších režisérok a jej filmy sú v mnohých častiach Indie zakázané. Príbeh dvojice žien, ktoré v mužskej spoločnosti prebudia túžbu po dotyku a nehe jedna k druhej, nie je o lesbickom vzťahu ako sa môže zdať, ale o duši, ktorá túži milovať a byť milovaná. Mužský svet je tu prezentovaný ako niečo nechutné, hlúpe, nevskusné - zatiaľ čo ženský je plný nehy, smiechu a bezprostrednosti. Film nemá veľké dramatické scény. Rovnako ako život indických žien aj tento príbeh má presnú líniu s ktorej jediné vybočenie je rozvrátenie tradícií na konci - čo je rovnako podané veľmi stroho. Koniec koncov, kto z mužov čaká, že sa im vlastná žena vzoprie aj keď sa správajú ako hovädá? Jadro príbehu tvoriaci príbeh o ohni a vládcovi, ktorý prepadne láskou k druhej žene aj napriek oddanosti prvej je prepojením tradičného spôsobu vnímania rodiny a toho nového - ktorý prináša moderná spoločnosť. Nie dokonalé, ale po všetkých stránkach citlivé a ľudské. ()

toma.baza 

všechny recenze uživatele

Sita si vezme Jatina. Je to naaranžovaný sňatek, ale Jatin se vůči chová mnohem chladněji, než bývá zvykem. Je to proto, protože se stále schází se svoji čínskou milenkou. I její švagrová, Radha, není ve svém manželství moc šťastná: její manžel, Ashok, složí slib celibátu, protože podle učení jeho gurua jsou všechny vášně zdrojem zla. Obě dvě ženy se postupně čím dál víc sbližují. ()

Reklama

berg.12 

všechny recenze uživatele

Důležitější než vztah dvou žen (pro který hindština ani nemá výraz), je žena ve vztahu ke slovům jako tradice, tolerance a svobodná volba. V tom má velmi blízko k závěrečnému dílu režisérčiny trilogie "Water". A jsou to i stejná slova, která vedla až k výhrůžkám smrtí a k tomu, že tato výjimečná trilogie nemusela být vůbec dokončena. ()

Lord.Jim 

všechny recenze uživatele

Nějak nechápu (obecně), z čeho pramení mužská nadutost. Kór v Indii, kde téměř všichni muži vypadají srandovně a jsou buď tlustí nebo malinkatí anebo sice velcí, ale otřesní. A těmto komickým postavám jsou protipólem neuvěřitelně okouzlující ženy, které "mají líbat nohy" těmto srandovním pánům? Svět je divnej. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

"Jsme tak svázáni zvyky a rituály... Někdo jen musí stisknout moje tlačítko... Tlačítko označené "tradice" a začnu reagovat jako cvičená opice." Hrozně rád bych věděl, zda vůbec a kolik se toho v Indii v tomhle ohledu za těch dvacet let od natočení filmu změnilo. Dneska má spousta lidí plnou hubu tradic a zvyků, ale i oni s sebou mohou nést zlo, i v té zdánlivě čisté a krystalické podobě (třeba manželství). A není to tak dávno, kdy podobnou podobu měly ony tradice a zvyky i u nás (a v myslích některých přetrvávají dodnes). Protože tohle vlastně není ani tak film o lesbách, tohle je film o negativní stránce tradic, zvyků, předsudků, povýšenosti a mužské nadřazenosti. Tohle není film o dvou ženách, které se do sebe zamilují, ale o tom, kam je dožene mužská debilita, zabedněnost a nadřazenost. Další z filmů, na které se mi nedívalo vůbec příjemně. Ale velmi zvláštní v tom, že mě na 110 minut učinil ženu. Protože jsem se jí cítil být více než mužem. Protože prakticky pokaždé, když v tom filmu promluvil muž, zvedal se mi kufr a styděl jsem se za to, že jím jsem sám. A ten neskutečně silný závěr, to už jsem řval jak želva. Deepha Mehta mi svou tvorbou dává pěkný kouř. Ale aspoň to trochu vyvažuje obsazením, protože jak Shabana Azmi tak Nandita Das jsou ve svých rolích famózní. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama