Válka gangů v londýnském podsvětí nebo krutá osobní msta? Bob Hoskins v roli muže, lapeného do pasti vlastního sebevědomí. Thriller o válce gangů v londýnském podsvětí. Vypukla – z hlediska šéfa jednoho z nich – ve zcela nevhodný okamžik, neboť do Londýna přijeli Američané, které chce získat za spojence pro své velkorysé plány. A ti se těchto primitivních tvrdých metod obávají a od lidí, kteří je používají, se hodlají distancovat. (Česká televize)

gudaulin

Pokud se dostanete na vrchol mocenského žebříčku, vedle řady nesporných výhod znamená vaše společenská pozice i jeden nepříjemný fakt - každý pohyb na pyramidě moci bude znamenat jedině sestup dolů. Harold se kdysi dokázal kombinací sebevědomí, pevné vůle a bezohlednosti z bezvýznamného grázlíka se sklonem k násilí vypracovat na šéfa londýnského podsvětí. Už deset let je díky jeho vlivu v metropoli klid. Dohoda se zástupci americké mafie mu má umožnit rozjetí nových smělých investic a slibuje zajistit závratné zisky. Jenže návrat ze zámoří neznamená triumf, nýbrž šokující poznání, že zničehonic čelí něčemu, co se vymyká jeho dosavadním zkušenostem a hrozí rozmetat během několika mála hodin jeho životní dílo. To, co mu dosud pomáhalo, tedy neústupnost a tvrdost, se obrací proti němu a vede ho na okraj propasti. Dlouhý velký pátek je kvalitní žánrový snímek z prostředí organizovaného zločinu, který nic neservíruje divákovi až pod nos, není laciný ani podbízivý a nestojí na přehnané nerealistické akci. Jeho scénář staví na uvěřitelné zápletce, zajímavých charakterech a na sedmdesátkové atmosféře. Film by i bez Boba Hoskinse spolehlivě obdržel 4 hvězdičky, jeho přítomnost je ale onou pověstnou šlehačkou na dortu a nutí mě dát nejvyšší hodnocení. Podle mého jde o Hoskinsův nejlepší výkon na filmovém plátně - pro roli přímočarého rtuťovitého chlapíka, který si myslí, že svět mu bude navždy ležet u nohou, se snad narodil. A závěrečná scéna, kdy kamera v dlouhém záběru zachytí detail Hoskinsovy tváře, je přímo lahůdková. Celkový dojem: 90 %. ()

Superpero

Skvělá britská gangsterka, která, jak zde někdo už trefně napsal, má koule. Bob Hoskins je v tý roli skvělej (na ty jeho ksichty v poslednim záběru nezapomenu). Je to prostě jeho film. Celej film to tam dost kupuje, ale neztratí chladnou hlavu. Malou roličku tam má i megamladej Pierce Brosnan a ta ústřední melodie je fakt návyková. ()

B!shop

Ze zacatku nic moc. Rozbiha se nekolik zdanlive nesouvisejicich linii a vcelku se nic moc nedeje. Jednak sem se v tom neorientoval a pak me to nudilo. Ale asi za pul hodinky se pribeh vyrysuje, zacne to bejt zajimavy a s pribejvajici stopazi je film cim dal tim vic drsnej a zajimavej. Akorat ten konec je takovej nezakoncenej. Z hercu zaujme nejvic samozrejme Hoskins v roli sefa bandy, kterej sice neni zadnej silenec, ale rozhodne to neznamena, ze by se s nekym nak sral, proste drsnak a Hoskins ho skvele vystih. No a pak tu ma malou rolicku mladej Brosnan. Slabsi 4*. ()

Malarkey

Přijde mi, jak kdyby se osmdesátých letech americké kriminálky a gangsterky učili od evropských klasik, jako je třeba Dlouhý velký pátek. Dokonale realistický, sem tam kecací, ale herecky neuvěřitelně na úrovni. Už, když začala hrát úvodní znělka, jsem tušil, že tenhle film bude zážitek. Zážitek, kde nejlepší role filmu je zároveň postava, které fandit dvakrát nebudete. Bob Hoskins předvedl neuvěřitelný výkon a v závěru filmu si jej vysloveně užil. ()

movie

Mírně politizované mafiánské drama, které natočil John Mackenzie, který do té doby (a hned po tom taky) točil jen pro TV a televizní formát je z toho znát. Když se k tomu přidá atmosféra 80's Londýna, je zaděláno na celkem zvláštní mix. Nejlepší je na všem Bob Hoskins, v počátku je těžké rozeznat, jestli se jedná o vynikající herectví nebo sebeparodii, konec ukáže (žádné přehrocené uber mafiánství a lá Al Pacino/Scarface ale nečekejte). ()

• Britský filmový magazín Empire v roku 2016 zaradil film na 19. miesto v rebríčku 100 najlepších britských filmov histórie. (Jello Biafra)