poster

Kin-Dza-Dza! (festivalový název)

 • Sovětský svaz

  Kin-Dza-Dza

 • Sovětský svaz

  Кин-дза-дза!

  (Sovětský svaz)

Komedie / Sci-Fi / Drama

Sovětský svaz, 1986, 135 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Iggy
  ****

  Výborná sci-fi satira, v níž se jeden uvědomělý sovětský soudruh Vladimir Nikolajevič neboli strejda Vova a trochu natvrdlý „první gruzínský kosmonaut“ a kleptoman Gedevan Alexandrovič ocitají v svérázné galaxii Kin-dza-dza. Víc se mi líbila první část, v níž jsou oba hrdinové konfrontováni s odlišnou mimozemskou realitou, postupem času se film trochu zamotává do stále téhož a neustále opakuje pár mimozemských slov. Nepřekonatelná je interpretace písně Strangers in the Night, kterou by mohli závidět i Plastic People! Ку! (Neplést s кю!)(10.7.2009)

 • VanTom
  ***

  Sovětská laciná (jen písek, orezlé haraburdí a zaprášené hadry) sci-fi satira odehrávající se na pouštní planetě na druhém konci vesmíru, kde se mluví rusky, třídní příslušnost se rozlišuje podle barvy kalhot či rolničkou v nose, nejcennějším platidlem jsou sirky a vydělává se "zpěvem" v kleci. A do tohoto absurdního světa se omylem transportují dva obyčejní soudruzi. Překvapivě ale snímek celkem drží pohromadě a daří se mu i něco (kritického) sdělit, nicméně konstantnímu WTF výrazu (a zívání při té přehnané délce a uvadajícím tempu) se divák jen tak neubrání. Ku?!(6.6.2016)

 • UrsusDom
  *****

  Ruská (Sovětská) kinematografie mě vždy dokázala mile překvapit. Čím? Jednou velice důležitou dovedností. Za málo peněz hodně muziky. Vlastně by se našla ještě jedna podmínka překvapení, úspěchu a tou je schopnost vložit do filmů ruskou duši, což ruským filmařům jde jaksi samo od sebe. Tento film je svým minimalistickým zpracováním, prostě geniální. Nakonec, proč by nemohl v nezměrných pláních multivesmíru existovat vesmír, kde se jako dopravní prostředky používají zrezivělé plochovky a za palivo slouží obyčejné sirky? Za skvělou kombinaci sci-fi a satiry nemohlo padnout nic menšího než pět rudých hvězd!(6.3.2013)

 • tuberatanka
  ****

  Skoro ako metaforický pohľad na Sovietsky zväz očami cudzinca. Nezrozumiteľné reči, byrokracia, bizarne pôsobiace lež funkčné a nezničiteľné prístroje či dopravné prostriedky, nepochopiteľné kultúrne stereotypy a totálne prežratá spoločnosť plná zlodejov a podfukárov. A ešte k tomu made in ZSSR. Humorné, bizarné a silné, len bohužiaľ občas dosť jednotvárne, a záverečné vyústenie so snahou o moralizáciu ono posolstvo filmu tiež tak trochu rozmazalo. Ináč veľmi originálny sci-fi film, ktorý stavia problémy komunikácie s mimozemšťanmi do úplne iného svetla, kde zádrhelom nie je odlišný jazyk (mimozemšťania vedia i po rusky:), ale totálne odlišná a nepochopiteľná kultúra - čo je ešte zdôraznené faktom, že mimozemšťania medzi sebou komunikujú výhradne za pomoci slova "Ku". Atmosféru tomu dodáva aj "do-it-yourself" výprava a kulisy, veľmi účinne to dokresľuje dojem z mimozemského sveta. Celkovo to hodnotím veľmi kladne - popri ruskej humoristickej literatúre, toto je ďalší dôkaz toho, že Rusi sú občas schopní úžasnej sebairónie, a to aj v časoch tuhej totality...(3.12.2011)

 • gachik
  *****

  Tenhle film jsem viděl prvně jako dítě někdy před dvaceti lety. Jméno i děj jsem časem zapomněl, ale pozdrav "Ku!" jsem si pamatoval 20 let a jen kvůli tomu jsem si zjistil jméno filmu, film sehnal a nadšeně znova shlédl. Je až neuvěřitelné, jaké měl scénárista nápady - klobouk dolů. Opravdu netuším, jestli to je nějaká satira na komunistický režim nebo ne, žádnou skrytou myšlenku jsem ve filmu nehledal, jen jsem se nechal unášet promyšleným dějem a obdivoval kulisy a prostředí. Pořád se mi nabízelo srovnání se světem herní série Fallout - poušť, zrezivělé plechové bunkry a stroje, skupinky nejrůznějších existencí, které jen přemýšlí, jak člověka podrazit a okrást. Tempo snímku je poměrně rozvláčné a film působí zdlouhavě, možná by mu prospěl rychlejší spád, ale na starší ruský film se není čemu divit. Začínal jsem psát komentář s tím, že udělím čtyři hvězdičky kvůli pomalému tempu, ale když si zpětně uvědomím, že mi film leží v hlavě celých 20 let a dlouho jsem marně zjišťoval název, musím dát pět. Nenapadá mě scéna, kterou bych byl ochotný vystřihnout kvůli rychlejšímu spádu děje. PS: Hudba z filmu je taky úžasná, uvažuju o změně vyzvánění do mobilu :-)....(23.1.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace