Kin-Dza-Dza! (festivalový název)

(Sovětský svaz)

Komedie / Sci-Fi / Drama

Sovětský svaz, 1986, 135 min

• Ej Hlemýžď

Tento film je než ryzí komedie spíše taková fantastická tragikomedie, mě nijak zvlášť neoslovil, byť má svou logiku ve své absurditě, a to mám absurdní humor docela rád.. Film získal m.j. zvláštní cenu poroty za výtvarné zpracování na filmovém festivalu v Rio de Janeiro v r. 1987. Kromě uvedeného J. Jakovleva jsou v hlavních postavách Jevgenij Leonov, Levan Gabriadze a Stanislav Ljubšin, o nichž však zmínka, že hrají není žádná. Takže : Ku....ku....ku... Mama, mama, čto ja budu dělať... Tu poslední větu pochopíte, až film. uvidíte.(11.2.2005)

Nádherně absurdní dílo typu "trash sci-fi". Na film jsem narazil naprostou náhodou a říkal jsem si, dám tomu 5 minut. V momentě, kdy se na scéně objevil pepelac, nemohl jsem od obrazovky odejít. Ještě dlouho po shlédnutí, jsem ostražitě sledoval projíždějící popelářské vozy :) Film si buď zamilujete, nebo se vám líbit nebude. Herecké výkony, zejména "mimozemšťanů", jsou dokonalé. Zejména s jakou samozřejmostí si jedou v "mimozemských" pravidlech a zákonech.(26.1.2013)

Skoro ako metaforický pohľad na Sovietsky zväz očami cudzinca. Nezrozumiteľné reči, byrokracia, bizarne pôsobiace lež funkčné a nezničiteľné prístroje či dopravné prostriedky, nepochopiteľné kultúrne stereotypy a totálne prežratá spoločnosť plná zlodejov a podfukárov. A ešte k tomu made in ZSSR. Humorné, bizarné a silné, len bohužiaľ občas dosť jednotvárne, a záverečné vyústenie so snahou o moralizáciu ono posolstvo filmu tiež tak trochu rozmazalo. Ináč veľmi originálny sci-fi film, ktorý stavia problémy komunikácie s mimozemšťanmi do úplne iného svetla, kde zádrhelom nie je odlišný jazyk (mimozemšťania vedia i po rusky:), ale totálne odlišná a nepochopiteľná kultúra - čo je ešte zdôraznené faktom, že mimozemšťania medzi sebou komunikujú výhradne za pomoci slova "Ku". Atmosféru tomu dodáva aj "do-it-yourself" výprava a kulisy, veľmi účinne to dokresľuje dojem z mimozemského sveta. Celkovo to hodnotím veľmi kladne - popri ruskej humoristickej literatúre, toto je ďalší dôkaz toho, že Rusi sú občas schopní úžasnej sebairónie, a to aj v časoch tuhej totality...(3.12.2011)

Kdyby to nebylo tak ruské = dejove trosku pomalejší, tak by to mohl vytahnout i na 4 hvezdicky, tento film. Byl to asi velmi levny film, vyprava je opravdu desiva, jedinym efektem ve filmu je let lodi, ktera je asi 5x mensi nez kdyz se odehrava dej uvnitr. Jinak to ale ma vcelku pouzitelny scenar a bohuzel i budovatelske sklony diváka naucit, ze je dulezite byt jeden druhemu dobrym clovekem.(2.1.2008)

Velmi osobitá ruská sci-fi komedie, která nám hned na začátku dává jasnou odpověď na to, jak má vypadat správný mimozemšťan. Pravda, děj je trochu roztahaný a humor není nějak extrémně třeskutý, ale už po pár dnech mám chuť se na tenhle film podívat znovu. A taky mám stále tendenci odpovídat na všechny otázky slovem KU a dělat si doma zásoby KC.(15.6.2013)