Dean Martin, král frajerů

• USA Dean Martin: King of Cool (více)

Portrét slavného zpěváka, herce a televizního baviče... Cesta chudého italsko-amerického chlapce za štěstím. Tak by se dal jednou větou popsat příběh jedné z nejznámějších a nejvlivnějších osobností amerického showbusinessu zlaté éry televize. Dino Crocetti se narodil v Americe italským rodičům a prakticky až do nástupu do školy neuměl anglicky. Přesto se za pár desítek let stal nejoblíbenějším televizním bavičem, k čemuž samozřejmě nevedla úplně přímá cesta. Jako typické zlobivé dítko utekl ze střední školy, živil se všelijak, měl blízko i k hazardu a šmelině. Přivydělával si jako zpěvák v barech a klubech, a v jednom z nich se také seznámil s vrstevníkem jménem Jerry Lewis. Spolu pak udělali kráter do světa zábavy. Jejich popularita díky televizi brzy přesáhla hranice New Yorku a zasáhla celý angloamerický svět. Dean však toužil po samostatné kariéře a charakterních rolích, a proto se s Jerrym deset let od prvního společného vystoupení rozešli. Samostatně se Dean Martin proslavil spíše jako zpěvák, i když nesmírně populárním zůstal v každém oboru, do kterého zasáhl. Zemřel o Vánocích roku 1995. (Česká televize)

Marze

Dokument na České televizi Artu. Dean se v televizní černobílé show dotýká malých amerických holčiček, což už dnes v USA není možné. Jak říkal vynikající přírodověděc a vysokoškolský pedagog na jedné své přednášce když někde potkáte dítě, nejrozumnější je dát se na útěk, aby jste neroiskoval žalubu. To je pro soudržnost společnosti zničující. ()

andrii

S martini v ruce. Mimo Martinik, dovolenkový ráj. Zve nás na matiné o sobě. Horká, bronzem praskající tvář, práskající exotickým podtónem. Don anekdot. Frejíř to dolarové země. ()