Přežít (TV film)

Proklít

Cast a Deadly Spell

Komedie / Mysteriózní / Horor

USA, 1991, 96 min

Hodně povedená, zábavná věc, napěchovaná Lovecraftovskými prvky. Výborná je scéna s výslechem vlkodlaka na policejní stanici (i když má jenom asi 20 sekund) a potom souboj s obživlou sochou ďábelského chrliče v hotelovém pokoji. Vůbec bych se nezlobil, kdybych se ještě někdy v budoucnu s podobně laděným filmem setkal.(13.8.2008)

No vida, konečně sympatická a docela dost ztřeštěná detektivka na motivy tvorby H. P. Lovecrafta! Co by to bylo za příběh, kdy by se hlavní postava nejmenovala jako tento literární zakladatel moderně pojatého hororu. Dále tu máme pátrání po bájném Necronomiconu a samozřejmě magii, kterou ve světě filmu Přežít používá každý druhý. Tudíž o fantasy prvky není nouze a alternativní pojetí reality. Vliv noirovek samozřejmě popřít taky nelze. Vše se nese v takovém bizarně odlehčeném duchu, takže se není třeba bát, že by se jednalo o přihlouple orientovanou "rodinnou" komedii. Záležitost spíše pro fajnšmekry milující tajemno a takovou tu "vypravěčskou" náladu v podání hlavního hrdiny. Výsledkem je velmi zábavný koktejl na který je radost pohledět. Sic se jedná o zapadlý kousek, který je údajně dostupný jen na VHS a laserdiscu (slyším prvně o tomto médiu), tak Přežít pro mě bylo milým překvapením!(30.8.2018)

Tak s Lovecraftom mal Cast a Deadly Spell spoločné asi len detektívovo meno a honbu za bájnym Necronomiconom, ale to neznamená, že by som sa dobre nebavil a že mi tá hodinka a pol stopáže neubehla naozaj rýchlo. Kombinácia béčkového hororu, noiru a komédie bola naozaj prapodivná, no čuduj sa svet, fungovala. V podstate je to taká blbostička, na ktorú sa ale skutočne pohodovo pozerá a Fred Ward svoju rolu cynického dektíva s cigaretou v ruke zahral skrátka fantasticky.(15.12.2016)

Navzdory neblahému očekávání příjemný a zábavný film, jehož sarkastický humor se šťastně nepodobá jiným křečovitým americkým pokusům o odvázané vtipkování. Třeba taková Afroameričanka (či Haiťanka) Kropotkinová, která v závěru nabídne pirožky, to už je slušný výkon. Jak už konstatovali jiní, nečekaně dobře se podařilo spojit film noir s fantaskním hororem - všechno do sebe nakonec dokonale zapadlo jako notorik do baru.(31.5.2011)

Tento film mě velmi mile překvapil. A nejenom jako fanouška H. P. Lovecrafta. Celkové pojetí LA se spoustou magie se mi líbilo, neřekl bych že jí tam bylo víc než dost. Já umět levitaci, taky se s tím vytahuju na každém rohu :) Noirová atmosféra je sice trochu odlehčena několika vtípky, ale celkově to do tak ohraného příběhu i pasovalo.(2.2.2014)

• - Do dnešního dne je film k dostání pouze na VHS a laserdiscu. (Raziel_cz)