Ten, který přišel

Die Frau und der Fremde

The Woman and the Stranger

Drama / Historický / Válečný

Východní Německo, 1985, 98 min

Čtyři a půl roku je voják Richard ve válečném očistci a nemůže se dočkat toho, až ho pustí do nebe, které je mu zaslíbeno podle božích i lidských zákonů a navíc za to, co po celou dobu kvůli nebi vytrpěl. Ale bohužel, překročil asi práh svého domu levou nohou a místo v nebi zjistil, že je v pekle. Pak už logicky, byť zcela navhodně se ptá: "Wer bin ich dann?" a odpověď "Er ist mein Mann," nemůže pochopit. Simonův film (bohužel neznám jeho další díla) je natočen tak podmanivě, že celá válka se scvrkává pouze do této události. Rainer Simon zde sáhl k již šedesát let staré povídce "Karl und Anna (1926)" Leonharda Franka. Navíc k tématu, které není příiš originální (snad jen závěrem): Martin Daguerre či Guerre se narodil v první čtvrtině šestnáctého století v Baskicku. Téma "Já je někdo jiný" (ne po rimbaudovsku) zpracovalo už mnoho jiných, jak filmově či literárně, přitom rozhlasové nastudování: Michal Lázňovský: Případ Martina Guerra je asi nejzajímavější).(9.1.2021)

Komorný jednoduchý príbeh, no s hlbokou myšlienkou - jeden z filmov, ktorý donúti diváka premýšľať. Témou tu je túžba - všetci po niečom túžime, no najhoršie je to cez vojnu. Muži túžia po ženách v zákopoch, ženy zase po mužoch v opustených kuchyniach. Túžba je mocná, mocnejšia ako smrť, mocnejšia a stálejšia ako láska. Pretože keď príde niekto, kto túto túžbu dokáže vyplniť, tak láska často prechádza na iného či na inú. A tej starej láske nezostane nič iné iba oči pre plač... Páčil sa mi aj ten sépiovo-farebný kontrast, pekne to dotváralo atmosféru. Slušný nadpriemer. 80/100(18.10.2019)

• Houdini

Zlatý Medvěd(21.12.2005)

Zcela zapomenuté komorní drama zasazené do válečného období 1. světové války, mrazivě působivé vyobrazení chaosu, zmaru a zpustošení mezilidských vztahů, rodinných pout, přátelství, které za sebou každá válka nechává. Anna obdržela zprávu o úmrtí svého manžela, přesto stále čeká a doufá, že se vrátí. Až jednoho dne zaklepe na dveře Karl, místo Richarda... P.S. Obsah opětovně mimo mísu, doporučuji vůbec nečíst.(12.10.2019)

Jak už to bývá - kniha je mnohem, mnohem lepší... Film můžete shlédnout zde: http://www.filmportal.de/video/die-frau-und-der-fremde(7.12.2014)