Tintinova dobrodružství (TV seriál)

• francouzský

Les Aventures de Tintin

The Adventures of Tintin

Animovaný / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Francie / Kanada, 1990, 39x25 min

Předloha:

Hergé (komiks)

Robert Réa

Celkem povedený a napínavý seriál, který se dá rozhodné shlédnout více než jednou. Jako většina diváků jsem ho i já sledoval už roku 1994 na Nově a je dobře, že po letech proběhla repríza na ČT. Originální nadávky kapitána Haddocka jsou nezapomenutelné, stejně tak je vtipný nedoslýchavý Fosfátus. Proč tedy dávám pouze 3 *? Důvodů je hned několik. Jednak mi trochu vadí, že Tintin vystupuje jako nezničitelný a nezranitelný superhrdina. V každém dílu na něj několikrát střílejí nebo mu jinak jde o život (např. běží po střeše jedoucího vlaku, bez jištění šplhá po římse mrakodrapu či provádí jiné akrobatické kousky) a vždy vyvázne bez zranění. Tolik štěstí najednou působí nereálně. Dvojice nablblých detektivů je spíše trapná, než k pobavení, na můj vkus dostávají až příliš prostoru. Také mi dost vadí téměř stoprocentní absence ženských postav, mimo občasných výskytů operní zpěvačky Castafiore není v seriálu jediná žena. To by bylo z negativ vše, ale z těchto důvodů nemohu dát víc než 3 * a lepší průměr 65%.(6.8.2016)

Tisíc kulí a láter, to je bezva seriál! Nejen díky skvělé animaci, ale především zpracováním. Jednotlivé takřka detektivní příběhy prostřednictvím Tintina a jeho psíka Milouše postupně odhalují divákovi zápletku a zároveň udržují výborný spád a tajemno v atmosféře atraktivních prostředí s nádechem romantiky (dnes už) starých časů. Cílová skupina je někde mezi celkem dětskými kačery z disneovek a MacGyverem, hrdinou pro začínající náctileté. Obsahově je seriál celkem nezávadný, ba dokonce se smradi přiučí i něco z exotických nadávek bodrého kapitána Heddoka, které stojí vážně za to, jakož i některé jiné hlášky a situace. Nemluvě o karikaturistickém ztvárnění některých věci, ale to je také dědictví komixu. V každém případě čtyři hvězdičky, vy ektoplazmy!(27.8.2015)

Pro každého, kdo má rád detektivy a vyšetřování záhad, je původní Tintin naprostá povinnost. Všechny případy jsou zajímavé a napínavé a hlavní i vedlejší postavy jsou skvěle napsané. I když mám k psům velmi vlažný vztah, tak Idefixe a Milouše mám opravdu rád a jsem potěšený, že jsou součástí svých univerz. 90%(9.1.2017)

Tohle mě bavilo. Jeden z nejlepších seriálů, co u nás okolo roku 94 chodil v TV. Dokonce si pamatuji, že jsem měl nějaké album, do kterého se ze žvýkaček sbírali samolemky a nalepovali se. Možná ho ještě někde mám, i když jsem si ho omylem polil čajem. Každopádně tohle bych si klidně zopáknul. Alespoň jeden dva díly kdyby to šlo.(15.1.2011)

Mně všechny ty francouzské a belgické komiksy odrazují svou délkou a dobrodružností a obsahující někdy kontroverzní politická témata (což do dětského seriálu nepatří). Tato televizní verze je odlehčenější a zkracenější, což se dá koukat. Hlavně ale toto jsem sledoval jen a pouze kvůli dabingu pana Haddocka, jako jeden z mála dabingů, které se mi líbily až jsem je emočně prožíval, a to se dabingem zabývám už celý život.(7.12.2017)

• - V epizodě Krab se zlatými klepety chce Bunji Kuraki informovat skrze dopis Tintina o možném nebezpečí. Při jeho vhazování do Tintinovi poštovní schránky lze však postřehnout hned vedle ní další, a to příslušející jakémusi Hergé. Hergé je tvůrcem kreslených příběhů o Tintinovi, tudíž se dá s jistotou říci, že se jedná o promyšlený odkaz právě na tohoto autora. (P. J. D.)