Námluvy komtesy Gladioly aneb Přistání ve skleníku (TV film)

Komedie / Muzikál

Československo, 1970, 71 min

"Pane barone, dovolte abych se naposledy představil. Jsem Cyprián Kachle, továrník na cikorku." Mám rád operety, mám rád parodie a mám rád bez výjimky všechny herečky i herce, kteří se v Námluvách komtesy Gladioly objevili. Proto s plným hodnocením neváhám ani na vteřinu a stále žasnu, jaké skvostné kousky se v zaprášeném televizním archivu povalují.(4.10.2011)

• rakovnik

Muzikál jako filmový žánr nemám příliš v lásce, pokud nemají opravdu poutaný scénář. Nezamlouvala se mi ani tato komedie, která působí jako divadelní fraška, převedená na plátno, už jen díky tomu, že natáčení proběhlo v jedné jediné lokaci. Pohled na tančícího a zpívajícího Miloše Kopeckého a ostatní herce mě nebaví. Prostě a jednoduše, pro mě jedna velká filmová nuda.(20.2.2016)

Mám rád operetu a tady to jiskří řadou rozjuchaných a dobře známých melodií, které textově souzní s nijak originálním, nicméně nadmíru zábavným příběhem, dalo by se říct, že to je taková karáskovina zasazená do starší doby. Standardní Kopecký, výborný Landovský se Zázvorkovou a Ivě Janžurové to překvapivě hezky pěvecky ladí s Pavlínou Filipovskou. Roztomilý drahokam na náhrdelníku z počátků normalizační televizní tvorby.(5.2.2012)

V českém filmu máme několik vypečených parodií, ale je zvláštní, že v televizi moc ne a o těch dobrých se skoro neví. Jako o této. Námluvy komtesy Gladioly parodují rozšafné operetky, kde jde pořád o totéž - sličná naivka (zde Iva Janžurová) si má vzít bohatého továrníka (Miloš Kopecký), aby mezi oběma rody došlo jednou ranou ke sňatku i k fúzi. Jenže hrdinka touží po lásce, a tak si prohodí role s komornou, také továrník vystupuje inkognito, aby poznal svou nastávající bez příkras atd. Vždyť to znáte. V Námluvách se dovádivě trylkují největší operetní šlágry, díky textům univerzálně aplikovatelné na jakýkoliv příběh. Takže třeba Stella Zázvorková jako bohatá mlynářka vyhrožuje svému dlužníku baronovi milostnou písní O sole mio ("Však já se vrátím, vrátím se zas, i kdyby moře dělilo nás...") :o) Prostě hezká malá hříčka, mimochodem s výborným Václavem Tréglem v roli stařičkého sluhy Haštala. 80%(22.6.2006)

Haštal taky nerozezná čápa od porybnýho... Neuvěřitelná malá televizní záležitost s hvězdným obsazením. Václav Trégl, Miloš Kopecký a Pavel Landovský jsou naprosto, naprosto úžasní, skvělí, báječní atd. a Iva Janžurová s Pavlínou Filipovskou za nimi nikterak nezaostávají. Tenhle film by možná měli zkusit vysílat někdy v primetimeu, protože 84 hodnocení od místních uživatelů, to je vážně dost málo... Skvělý film.(16.3.2009)

• - Dle slov komorníka (Václav Trégl), který zakopal na zahradě truhlu v roce 1866 před Prusy a pak na ní po devadesát let zapomněl, se tedy film odehrává v roce 1956. (rakovnik)