Epizody(6)

Aneb poslední učitel v Čechách. Komedie o manželství učitele a zdravotní sestry, kterým stále chybějí peníze.  Komediální příběh učitele Eduarda Jelena (Bohumil Klepl) a zdravotní sestry Věry (Veronika Žilková), kteří se snaží vyřešit špatnou finanční situaci své rodiny, vás určitě pobaví. A možná vám bude připadat důvěrně známý, protože se odehrává v naší současnosti... Dnešní podoba této vtipné komedie autorů Evy a Iva Pelantových vznikla ze šesti půlhodinových dílů seriálu, který režisér Karel Smyczek natočil v roce 2000 jako součást mezinárodního koprodukčního projektu. Šest evropských televizí (Katalánská, Welšská, Francouzská, Německá, Norská a Česká) dostalo od francouzské firmy CIPANGO nabídku na odvyprávění jakéhokoliv "rodinného příběhu" ze současnosti, v němž by byly zastoupeny tři generace. Jedině Česká televize přišla s komedií a při premiéře, v prosinci roku 2001, s ní stanice ARTE sklidila velký úspěch. Stanice ARTE ji po té nominovala do prestižní německé televizní soutěže.

Jednotlivé díly:  1. Malá alžbětinská tragédie
2. Velká česká párty
3. Konečně velký byznys
4. Od čerta k ďáblu
5. Poprava českých pánů
6. Neúplné zatmění slunce (oficiální text distributora)

Zagros

Ničím nevýrazný český televizní miniseriál z přelomu století. Možná za zmínku stojí jen hlavní hrdina Jelen v podání Bohumila Klepla a jeho neustálá snaha si přivydělat ke svému mizernému učitelskému platu. Vtipných momentů moc není, ale zase to taktak stačí na šest půlhodinových dílů. Ambice tvůrců asi byla naplněna a ambice diváků, se na chvilku nenáročně pobavit, snad taky. ()

javlapippi

Dejepisára Klepla a zdravotnicu Žilkovú prestane baviť život z ruky do huby a pokúšajú sa so striedavým neúspechom stať členmi bohatej novoburžoáznej vrstvy. K tomu im dopomáhajú podnikateľské plány rôzneho stupňa geniality, opakované pôžičky z rôznych zdrojov a postupne ochabujúca viera vo vlastné schopnosti. Vzhľadom na letopočet vzniku seriál zachytáva rôzne aktuálne fenomény, v čom, aspoň pre mňa, spočíva jeho hlavné čaro. Herecky okrem ústrednej manželskej dvojky excelujú hláškujúci seniori Kabátová a Nárožný. Žiadne nesmrteľné veľdielo, ale vcelku pobavilo. Môže byť. ()

WANDRWALL

Trochu to odráží dnes už poněkud omšelé řeči o školství z konce minulého století...Docela i podbízivý seriál ať už se týká učitelů, podbízivý je i pro školáky, i pro veřejnost, vlastně pro každého. Výsledkem tedy jem, že stejně se nevím, k čemu takové seriály jsou. Krátký článek je významnější než několikahodinový seriál a hlavně - výrazně levnější. ()

ostravak30

Seriál To jsem z toho jelen jsem viděl jako dvoudílný film ns Čt, ale nevadí. I tak bylo snadné jednotlivé díly od sebe rozlišit. Bohumila Klepla a jeho humor mám moc rád. Škoda, že byl pro televizi objeven až ve svém pozdějším věku. Výborná je i Veronika Žilková. Sledujeme množství humorných situací a scének. Ovšem první půlka je jednoznačně lepší. Zajímavé je vidět Zitu Kabátovou v jejím posledním seriálu. To jsem z toho jelen je seriál, který by klidně mohl mít více dílů nebo nějaké pokračování. Je to pohodový seriál. ()

freddy

Vtipné, svěží, atraktivní, pohodové, zkrátka fajn dílko pro celou rodinu, u kterého jsem se úžasně pobavil. Už při prvním zhlédnutí před několika lety jsem si to užíval a hláška "co to nevidím - uherský salám, ten jsem jedla naposledy, když ho přivezl Ludvík z Maďarska ze zasedání komise RVHP" u nás doma zlidověla. A musím říct, že ani při druhém zhlédnutí neztratil tento dvoudílný film nic ze své vtipnosti, aktuálnosti a atraktivnosti. Na tom má zasluhu především dobrý scénář (Pelantovi jsou prostě extratřída a všechno od nich se mi dosud líbilo, seriály "Ranč U Zelené sedmy" a "Hop nebo trop" řadím mezi své nejoblíbenější české seriály) a vynikající herecké výkony. Bohumil Klepl zde exceluje, stejně jako Petr Nárožný nebo hláškující Zita Kabátová. Ne, tohle není špatný film, tohle je naopak vysoce nadprůměrný český TV film, který patří k tomu lepšímu, co Česká televize po roce 2000 natočila. Je zde popsáno mnoho zajímavých českých vlastností a sonda do školství nebo zdravotnictví taky nebyla na závadu. Já nemohu jinak než udělit spravedlivých a plně zasloužených pět hvězd, protože tenhle film si to prostě zaslouží. ()

• Seriálová rodina pracuje a bydlí ve Slaném. (rakovnik)