„Je to vlastně krajně nezodpovědné servírovat k snídani vajíčka naměkko! Pod skořápku není vidět, kdyby bylo zkažené, mohlo by vyvolat leknutí, odpor a způsobit celodenní nechutenství!“ Tato slova vykřikuje na své zničené královské rodiče princ Hektor (O. Vetchý). Však také král (P. Nárožný) s královnou (J. Brejchová) mají důvod ke smutku. Těšili se, že předají vládu synáčkovi a sami odjedou na letohrádek. Copak to ale jde? Moc dobře vědí, jak nezodpovědným a lehkomyslným panovníkem by jejich syn byl… Krále napadne požádat o pomoc čarodějnici Valentýnu (N. Boudová). S jejím příchodem na královský hrad se ale začnou dít věci. Když princ vypije nápoj zodpovědnosti – stane se z něj nesnesitelný pedant a puntičkář. Účinky lektvaru byly silnější, než Valentýna předpokládala… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Zmatený, lehce degenerovaný král chce, aby to syn dotáhl dál než on sám, k tomu je ale třeba, aby synek začal být zodpovědný. Čarodějka, která si sama odčarovala paměť, vyučená u čarodějky, která se definitivně sama zaklela v kočku, je jistě nejlepším možným řešením, tedy ne ona, ale lektvar, který princi uvařila, on chudák (no opravdu pitoma, celý tatínek) myslel, že na nechutenství. A princ se i zodpovědně zamiluje a vlastně jediné, co se nepodaří je, že králi není umožněno sledovat čmeláka ve špiritusu. ()

Jara.Cimrman.jr

"To byl ale hloupý nápad. Ani nevím koho to napadlo." Královské plány jsou už zkrátka takové, takže princ Hektor si loknul nápoje zodpovědnosti a už je to tady. Penze se nekoná a místo toho nastupují královské mise v přestrojení mezi prostý lid, královské porady o půl šesté ráno a samozřejmě počítání králíků. To je vynikající rozjezd pohádky, kterou svými hláškami neustále osvěžuje král Nárožný a já se přiznám, že jsem se pobavil mnohem hlasitěji, než etiketa našeho království připouští. ()

triatlet

Víc pitvořivé než pohádkové. Herci si zřejmě užívali jazykové hříčky a občasné nápady, které ale sotva dětští diváci docení. Pro mě byl celý příběh zbytečně dlouhý a předem jasný. Herecké obsazení až na princeznu bylo výtečné, ale celkové podání takové nemastné neslané - podobně jako jídlo podávané princi. ()

Oskar

Brilantní pohádková komedie, která se úspěšně vyhýbá jakýmkoli klišé studiových pohádek a nabízí herecký koncert Petra Nárožného jako roztomilého krále. Nic nelze vytknout ani zbytku obsazení. Všichni hrají s chutí a budete-li se dívat pozorně, všimnete si, že v jednom dialogu o čmelákovi v lihu jistě chybělo málo, aby se herci odbourali. Je to fakt vidět, když se soustředíte. ()

Adam Bernau

Spoilery: Královští rodiče žádají čarodějnici o pomoc s laxním synáčkem, potom se řeší, jak do prince dostat nápoj odpovědnosti, potom jak mu tu odpovědnost trochu srazit a nakonec jak zařídit, aby si vzal princeznu a ne tu čarodějnici. Dopadne to dobře. Pod dementním názvem "Čarodějné námluvy" se překvapivě skrývá nejfundovanější pohádka na téma problematiky generační výměny. A jelikož má jít o výměnu Nárožný - Vetchý, počítejte s tím, že to bude na krev. O všech hlavních i vedlejších postavách platí, že jsou sice karikaturní, přesto ve svých funkcích zcela náležité (král, královna, princ atd.), což se často nevidí (zvlášť to vyniká u princezny: má jít o protivnou postavu, přesto její karikovanost nepřekračuje únosnou mez nevkusu a její "duchaplná konverzace" je jak opsaná z klasických románů). Dvojice Nárožný+Brejchová je možná obtížně představitelná, nicméně perfektní a skvěle se doplňující. Doporučuji. (Jo a jestli jsem dobře slyšel, tak první slovo celého filmu, totiž čarodějnicí pronesené zaklínadlo, je "Faidros". Co to má mít společného s Platónem, ovšem netuším.) ()