Ty, ty, ty, Moneti! (TV film)

Krátkometrážní / Komedie / Pohádka

Česko, 1995, 36 min

"Má univerzitní studia přece jen nebyla, tak zbytečná." Proboha, proč pohádka? Copak to medvědí strašidlo, nebo obluda, nebyl jen převlek? Nemělo by v pohádkách být něco doopravdy nadpřirozeného, kouzelného, či magického? Nešlo v této studiové komedii, plné nekomediálního pitvoření, spíš o kriminální zápletku s motivem únosu a žádosti o výkupné? A co ten trest? Nebyl to případ typicky šovinistického názoru na manželství? Připomnělo mi to jedno přirovnání o tom, že manželský život je jako pevnost, ten kdo je uvnitř, chce ven a ten, kdo je venku, chce dovnitř. Alespoň, že v této trapné inscenaci nebyla "Igonda", tak trapná.(4.10.2015)

• Peabody

Ano, je to krátké, ale to je asi všechno. Mám velmi rád Viktora Preisse, ale tohle je pro mne odpudivá šarže - přehrávající mrckující figurka (ale jak zde zjištuji, někdo má rád i tuto jeho polohu - "geniální komik ??? WTF). Vše je jasné od počátku, pokud by někdo chtěl argumentovat, že je to tak prostinké proto, že je to pro hodně malé děti, mám pocit, že tak malé děti ani nejsou. Točilo se to řekl bych tak jeden den (asi stejně trvalo napsat scénář), každá postava hraje zcela jinak, někdo civilně, někdo s nadhledem, fakt to bylo pro mne utrpení. Konec, kdy tam všechny postavy naběhnou a od jinak dobrých herců pana Satoranského, Hanu Maciuchovou, Hanu Ševčíkovou po Oldřicha Vlacha dělají Brum Brum Brum, to je fakt na zvracení, nebo to můžeme brát taky jako postmoderní happening.(19.11.2012)

• honajz

Tohle skutečně někdo při plném, houbičkami neovlivněném vědomí, pustil do výroby? Jestli mělo být vtipné, že na sebe herci vyplazují jazyk, dělají xichty (v čemž mimochodem nikdo na Viktora Preisse nemá) a bručí brum brum, tak skutečně ty houbičky nakonec někdo požil. Zápletka z prstu vycucaná, pohádkového zde není lautr nic, a i blbec by přišel na to, kam zmizela princezna - jen náš chytrý princ ne (dokud mu nepomůže óbr náhoda). Fuj, řekl by Nero Wolfe, takhle podceňovat inteligenci jakéhokoliv diváka.(8.10.2015)

Krátká pohádka, ve které se člověk doví, že logika není špatná disciplína ani pro hlavu korunovanou (v otázce, k čemu budou duchovi peníze), že sourozenci se nemusejí dobře snášet, ani když se jedná o prince a princeznu, zejm. pokud je mezi nimi téměř generační rozdíl a princ je přemoudřelý rozumbrada, kterého nikdy nepřeměřili rákoskou a kde nejhorším trestem pro vyděrače je jeho vlastní drahá ..... dvojnásobek.(29.10.2012)

Tahle pohádka je názorným příkladem toho, že secesní móda byla tvarovaná na korzet, takže secesní šaty v kombinaci s podprsenkou vypadají hrozně. Film celkově působí dost nesourodým dojmem - chvíli vážný, chvíli vtipný, chvíli jen dětinsky směšný; kulisy moc pěkné, masky ne. Má ale neokoukaný děj a hrají v něm výborní herci. Pokud máte rádi pohádkové komedie a nemáte příliš vysoké nároky, myslím, že to pro vás může být docela příjemná půlhodinka.(16.2.2016)