Proč se vážený profesor Presbury (P. Kostka) chová občas jako šílenec? Souvisí snad jeho šplhací mánie s pozdní vášní, se kterou zahořel k mladičké půvabné dívce Alici (B. Srncová)? To vše – a ještě více – se snaží objasnit, na žádost profesorova tajemníka (J. Šťastný), snoubence profesorovy dcery (K. Brožová), věhlasná dvojice – Sherlock Holmes (V. Preiss) a doktor Watson (J. Somr). A ještě prozraďme, že nezanedbatelnou úlohu má v celém tomto záhadném příběhu i Praha! (Česká televize)

Tosim

Viktor Preiss a Josef Somr jsou v televizní inscenaci v rolích Sherlocka Holmese a doktora Watsona (ne)překvapivě velmi dobří a přesvědčiví. ()

Oskar

Sherlock Holmes a doktor Watson rozplétají pikantní záhadu - proč ctihodný vysokoškolský profesor pobíhá po čtyřech a šplhá po fasádě vlastního domu? Také se vám stává, že vidíte po dlouhé době film, který vás kdysi nadchnul, a zjistíte, že jste si ho pamatovali lepší, než jaký reálně je? Mně se to čerstvě přihodilo se Šplhajícím profesorem. Vybledlá vzpomínka na vzrušující kombinaci detektivní komedie a horroru po dvaceti letech od prvního vidění vzala zasvé. Komediální to tedy je, ale na hororu bych už netrval. :-) Jedna působivá scéna ze závěru, která si tak pohrála s mou pamětí, k mému překvapení trvá pouhé dvě minuty a je spíš legrační. Jako ryze komediální věc ale není Šplhající profesor k zahození. Rudolf Čechura napsal v podobně odlehčeném duchu celou sérii rozhlasových her (Sherlocka v nich hrál Svatopluk Beneš, představitelé Watsona se měnili) a Viktor Preiss sice možná není Holmes, jakého by si představoval A.C.Doyle nebo jeho bigotní příznivci, ale ze zhruba pěti českých herců, které jsem v této roli viděl, je nejsympatičtější a snesu od něj i všechny ty operetní grimasy a "zpívané" repliky, typické atributy režie Zdeňka Zelenky. Somrův doktor Watson připomíná komisaře Ledvinu z filmu Adéla ještě nevečeřela, Jan Šťastný a Kateřina Brožová statečně zápasí s plochostí svých postav pohybovým neklidem a trvale rozrušenými výrazy. Nejlíp by se mi bylo psalo o Petru Kostkovi v titulní roli, ale protože bych nerad prozrazoval rozuzlení, napíšu jen, že je to nejvýstřednější role jeho jinak celkem konzervativní dráhy. 70% ()

Jara.Cimrman.jr

"Náš obor je snad jediný, ve kterém i nepravdivá informace vede k nalezení pravdy." Hloubavý Holmes, nenažranej Watson a žádná vražda? Jen záhada lokálního charakteru, k jejímuž vyřešení je škoda každý šedý buňky mozkový, která při Holmesových dedukcích zemřela. Mě to tedy moc nebavilo a vtipkování o banánech na konci mi už připadalo vyloženě trapný. ()

D.Moore

Ze všech českých herců, kteří kdy Sherlocka Holmese ztvárnili v rozhlasových hrách, jsem měl a vždycky budu mít nejraději Viktora Preisse. Jsem proto rád, že jsem ho v této roli mohl také vidět... A že byl skvělý jako vždy. Když si k tomu připočtu, že doktora Watsona hrál Josef Somr a pana profesora Petr Kostka, že to celé bylo příjemně vtipné a tak akorát dlouhé, měla by být spokojenost na místě, kdyby... Kdyby ovšem zpracování nedostal na starost Zdeněk Zelenka, jehož specifický režijní styl se mi zřejmě nikdy pořádně nezalíbí. Tři a půl hvězdy. ()

Tom_Lachtan

Preiss je dobrej Sherlock (nicméně v rozhlase má k dispozici kvalitnější příběhy) a Watson Josefa Somra je... Sice dobře zahraný, ale naprosto typicky přiblblý, což je věc, kterou u filmových adaptací díla páně Doyla (ne že by s ním základní příběh měl něco společného) trestal rozžhaveným voskem kapajícím do uší, co funguje na papíře jednoduše nefunguje v pohyblivech obrázcích. Naštěstí je ale přítomna výrazná komediální složka, která trochu tlumí totální zhovadilost samotného případu, který je jednoduše zenem blbosti. ()

Aky

Skvělá malá inscenace poskytující prostor pro herecký koncert zejména Viktora Preisse. Dílko má zajímavý příběh, napětí, humor, atraktivní interiéry i kostýmy, zkrátka pochoutka. Drobně vadí podcenění některých drobností v rekvizitách - čajová konvice, pytlík na tabák, skleničky, ale rozhodně mi to nekazilo dojem natolik, abych ubral hvězdičku. ()

kingik

Režisér Zelenka a scenárista Čechura je dvojka břídilů. Všechno špatné na tomhle tv filmu zavinili oni. Mít k ruce geniálního Preisse coby Sherlocka Holmese a geniálního Kostku coby záhadného profesora Presburryho režisér a scenárista z britských ostrovů, tak je z toho geniální film. Pracovat s absurdním detektivním příběhem se musí umět. Nelze k němu přistoupit formou, jaká byla zvolena. Tedy slaboduché pojetí. Tohle není ani taškařice, rozhodně to není ani plnohodnotná detektivka. A horor? To jsme se nasmáli. Divák je v pátrání na míle daleko před dvojkou Holmes a Watson (trochu hůře napsaná kreace pro Josefa Somra, který vedle důstojného Viktora Preisse působil imbecilně), takže ho "šokující" odhalení nemůžou nijak rozhodit. A tak zákonitě musí přijít nuda. Kostky je málo, ale s časem, který dostal, naložil bravurně. Jeho kreace je excelentní. Preiss vtiskl Holmesovi velmi zvláštní charakterní rozměr, kterým ukazuje, že je vynikajícím Holmesem nejen v rozhlasových hrách, ale i v televizních kulisách. Kulisy jsou opravdu hodně bídné, vidět za nimi cokoliv britského může jen píča. Celkově mně film vůbec neubíhal, režie neuměla pracovat s tajemnem, neuměla navodit vskutku nic mysteriozního. Dorazil to závěr. Naprosto debilní vyvrcholení. Pozitivní známky mají pánové Preiss a Kostka, ti převyšují zbytek, Šťastný ukázal, že má talent být výrazně snaživou vedlejší postavou, Brožová jen na okrasu, Srncová byla na place jen minimálně, aby nějak vzbudila zájem ohledně profesorova citového vzplanutí k ní, pan Augusta už jen herecky dosluhoval. Maska profesora celkem dobrá, takže i to je plus. Příběhově a hlavně režijně je to tristní, genialita pánů herců ani nepotřebovala žádné režijní vedení. Nekvalitně napsané a zrežírované. 3/10 ()

CaptainNor

Sherlocka Holmese mám hodně nakoukaného a hlavně načteného. Ze všech hereckých představitelů je v mojí imaginaci hlavního hrdiny Viktor Preiss spolu s Jeremy Brettem nejblíže. Velmi blízko je i Josef Somr hrající Dr. Watsona. Jejich špičkování, lehká nadsázka a humorná česká ironie filmu ani látce vůbec neškodí. Chápu, že byl Zdeněk Zelenka vázán skromným rozpočtem, takže v reáliích (především exteriérech) nevidím moc anglického a už vúbec ne v hudbě. Ta je sice poplatná oné době, ale spíše vídeňská. Filmík je svěží, napínavý i úsměvný. Úsměvný je hlavně Dr. Watson, protože v tomto českém zpracování ze všech Watsonů nejvíc chlastá! ()

WANDRWALL

Nebavilo mě to. Asi proto, že to bylo a je mimo mísu doby. https://www.youtube.com/watch?v=dzRxt8vjtDM&list=PLNMXC88_M2Q_4zzcd30OUcWsPA0A8aTbS&index=6 Publikováno 23. 4. 2012 film ČT Praha z roku 1992 (Pozn.: Tento televizní film je věrnou adaptací /až na dvě drobné výjimky, viz níže/ jednoho z případů slavného britského detektiva Sherlocka Holmese, literární postavy, kterou stvořil Sir Arthur Ignatius Conan Doyle a jež vpravdě přesáhla hranice literárního světa. Pro orientaci v příbězích o Sherlocku Holmesovi lze nahlédnout do tzv. kánonu Sherlocka Holmese /viz http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1n... /. Nechci se chlubit /to bych se totiž chlubil cizím peřím, neboť já na následující skutečnosti nemám a ani nemohu mít žádnou zásluhu :-)/, ale doma máme knihu s názvem Poslední poklona Sherlocka Holmese /vydalo ji nakladatelství Mladá fronta v edici Máj v roce 1975 jako V.svazek ediční řady Příběhy Sherlocka Holmese, již řídil (a ediční poznámku napsal) český básník, prozaik a významný překladatel z ruštiny a angličtiny Jan Zábrana; pro zajímavost: kniha tehdy stála 37,- Kčs/, v níž jsou spojeny poslední dvě sbírky povídek o Sherlocku Holmesovi /viz výše v kánonu/. Název je tak trochu matoucí, protože pro souborné vydání dvou sbírek je použit titul jen jedné z nich; možná by tedy bývalo bylo lepší dát souboru jiný název nebo v titulu použít názvy obou sbírek. Co je ale hlavní: jak jste už jistě zjistili kliknutím na výše uvedený odkaz, povídka, jež posloužila jako předloha tomuto snímku, se nachází v poslední z holmesovských sbírek, takže jsem čirou náhodou měl možnost porovnat ji s její televizní adaptací ;-). Nicméně aby vám to nebylo líto, pomocí následujícího odkazu si můžete dotyčnou knihu zdarma stáhnout v elektronické podobě či přečíst on-line: http://search.mlp.cz/?lang=&action=sT... . A teď už k těm na začátku tohoto textu naznačeným drobným úpravám literární předlohy. První, již postřehne každý, je samozřejmě název - pro film byl místo Šplhajícího muže zvolen titul Šplhající profesor. Pro zaznamenání druhé už musíte znát samotnou povídku: v originále příběh končí poté, co si Holmes, Watson a Bennett, zatímco profesora Presburyho v bezvědomí hlídá v jeho pokoji kočí Macphail, přečtou dopis z profesorovy tajemné krabičky a Holmes podává závěrečné vysvětlení. Tvůrci filmu k tomu ještě dodali logický a také vtipný konec /však uvidíte :-)/. To jsou ovšem skutečně jen detaily, jinak je všechno jako v knize - na tomto místě musím velice ocenit, že filmaři použili i původní překlad Evy Kondrysové z roku 1975. Dnes by asi už nic takového možné nebylo, soudě podle neustálého předabovávání /tedy i nového překládání/ již jednou a kvalitněji přeložených a nadabovaných zahraničních filmů. Jinak samozřejmě nesmím zapomenout dodat, že tento snímek se kromě kvalitního zpracování předlohy vydařil i v jiných směrech, má vtip, disponuje báječnými hereckým výkony, prostě je celkově povedený. Petr Kostka v titulní roli je výborný /jak poznamenal jeden komentátor na ČSFD, „je to nejvýstřednější role jeho jinak celkem konzervativní dráhy", nebo jak podotkl jiný pisatel, „...takovéhle role měl Kostka dostávat, kdepak inženýry v odyseách!" :-)/. Na svém původním kanálu stttepp jsem chválil Radovana Lukavského a Václava Vosku ve filmu Touha Sherlocka Holmese a zde dodávám, že Viktor Preiss a Josef Somr v rolích dvojice Holmes - Watson podali neméně kvalitní výkon. Na závěr už jen stručně: 1) Pokud se divíte, kde jsem níže v soupisu osob a obsazení vzal jména postav, jež ve filmu nezazněla, pak vězte, že samozřejmě z knihy :-); 2) Profesorovo příjmení se skutečně píše s jedním „s", tj. Presbury, tak je to v knize. Čili na Fdb.cz nedejte; 3) Hudbu složil Jiří Svoboda /někdy uváděn jako Jiří F. Svoboda/, mladší bratr Karla Svobody, nikoli Karel Svoboda, takže na údaj z ČSFD také nespoléhejte.) scénář: Rudolf Čechura (podle povídky Arthura Conana Doyla „Šplhající muž" /v originále „The Adventure of the Creeping Man"/ z roku 1923, jež vyšla ve sbírce „Z archívu Sherlocka Holmese" /v originále „The Case-Book of Sherlock Holmes"/ v roce 1927) překlad: Eva Kondrysová dramaturgie: Kateřina Krejčí hudba: Jiří Svoboda režie: Zdeněk Zelenka hráli: Viktor Preiss (Sherlock Holmes), Josef Somr (MUDr. John H. Watson), Petr Kostka (profesor Presbury), Jan Šťastný (Jack Bennett, profesorův asistent a snoubenec jeho dcery), Kateřina Brožová (Edith Presburyová, profesorova dcera), Barbora Srncová (Alice Murphyová), Karel Augusta (kočí Macphail) a další () (méně) (více)

Marthos

Původní povídka, kterou její autor, Sir Arthur Conan Doyle, vybavil příznačným hororovým napětím, sice v tomto televizním provedení utrpěla jistou schematičností (nepříliš vynalézavá režie Zelenkova), přesto je na co se dívat – především zásluhou vynikajících herců. V tomto případě se na prvním místě sluší připomenout Viktora Preisse a Josefa Somra, jehož ztvárnění věrného Holmesova pobočníka, dr. Watsona, je vskutku originální. ()

Arsenal83

Málo tajomný profesor s banánom v hube a len trochu vtipný Sherlock s Watsonom, hoci bravúrne herecky zvládnuté, ale z tajomného príbehu nebolo vlastne nič. Obdiv z videného tak ostal len pre Brožovú, niekdajšiu princeznú z Fantaghira, vtedy ešte bez šošovice pri nose. ()

Oktavianus

Jednu z nejlepších adaptací jedné z Doylových detektivních povídek mají na svědomí kupodivu Češi. Snad jen televizní vzhled mi tam vadil, ale co by člověk před dvaceti lety nechtěl. Výborný byl Viktor Preiss jako Holmes (a to tolik, až si říkám, jaká to škoda, že se Sherlockovi ČT nevěnovala trochu víc), Petr Kostka do své vyšinuté role taky perfektně sedl. Zbytek ansámblu je už ale lehce horší. Že Brožová neumí hrát a Šťastný kromě sametového hlasu nic nemá, není žádná novinka, zklamal mě ale i Somrův žoviální Watson. Že Watsona všichni filmaři dělají (nezaslouženě) blbějšího než ruský hračky, to je nešvar většiny Holmesovek, Zelenka s Čechurou mu ale naordinovali natvrdlost, jaká se jen tak nevidí. S Holmesem mu to ale šlape - a to je nejdůležitější. ()

MontyBrogan

Alternatívny názov - Chľastajúci detektív. Holmes aj Watson tu totiž slopú prvú ligu. A potom príde pointa, ktorej odhalenie nepotrebuje detektívov, ale len ukradnúť kľúčik od jednej skrinky s korešpondenciou. Oplatí sa vidieť viacmenej iba kvôli hercom a občasnému humoru. ()

hrona

Velmi pěkné zpracování jednoho z případů nejslavnějšího detektiva v Zelenkovském stylu, který, mimochodem, tomuto žánru neskonale svědčí. Pan Preiss jako S.Holmes přímo mistrný, pravda Josef Somr malinko jako jeho druh zaostává, ale v konečném výsledku to vlastně vůbec nevadí, jelikož tandem je i tak sehraný. Petr Kostka jako profesor, taktéž luxusně zahráno. Ostatní je spíše obal, pro vyprávění potřebný. Je veliká škoda, že nebylo natočeno více takových případů v tomto obsazení. ()

honajz

Skvělé. Vynikající scénář, kamera, lokace, herecké výkony. Jen hudba mi tam občas neseděla. Ty vtípky ve druhém plánu, ale i ty v dialozích! Skvěle podaný vztah Watsona a Holmese jako dvou skoro uličníků, radujících se ze života a dělajících si drobné naschvály. Ten dialog o jediném povolání, kde lež může vést k vyřešení záhady. Pokud jde o herce, Brožová mi přišla - jako vždy - studená a chladná a bez emocí, ale naštěstí se tu moc často neobjevuje. Celé to ale táhne Kostka, který je ve své proměně dokonalý a člověk mu to věří, jak se chová. Samotný Doylův příběh z dnešního pohledu nešlo vzít a uchopit vážně - kdyby se natočil jako detektivní horor bez nadhledu, tomu konci se dnes všichni vysmějí a profesorova přeměna by vyšla směšně. Proto je moc dobře, že tvůrci rovnou vzali předlohu z tohoto nadhledu a tímto stylem, protože jde o nejlepší a nejschůdnější cestu při adaptaci poněkud zastaralých pokusů o vědu. A ta Praha byl také skvělý fórek. Potěšilo mne to celkově velmi, pořádně odvedený kus filmařiny a herectví z doby, kdy jsme to ještě uměli. ()

argenson

Jako patriot a rasově korektní divák bych měl drobnou výhradu k tomu, že výrobcem toho utrejchu musel bejt ausgerechnet Žid a ausgerechnet z Prahy :-) Jako celek to nemá úplně šťávu včetně celkem ujeté pointy, ale zachraňuje to výborně sestavená dvojka Preiss-Somr. ()