Šplhající profesor (TV film)

Komedie / Horor / Krimi

Československo, 1992, 51 min

Zdeněk Zelenka

Rudolf Čechura

"Dr. Watson a Holmes sedí v letní restauraci, debatují o případu. Watson (rozšafně): Nechte to. Já to zaplatím. (účet je přinesen) Watson (mlčí a dívá se na účet) Holmes: Chcete půjčit brýle, dokotore? Watson: Ne, děkuji, Holmesi, můj údiv není způsoben velikostí písma." Tahle Zelenkova inscenace se vyloženě povedla. A ten šplhající profesor...takovéhle role měl Kostka dostávat, kdepak inženýry v odyseách!(18.12.2006)

Jednu z nejlepších adaptací jedné z Doylových detektivních povídek mají na svědomí kupodivu Češi. Snad jen televizní vzhled mi tam vadil, ale co by člověk před dvaceti lety nechtěl. Výborný byl Viktor Preiss jako Holmes (a to tolik, až si říkám, jaká to škoda, že se Sherlockovi ČT nevěnovala trochu víc), Petr Kostka do své vyšinuté role taky perfektně sedl. Zbytek ansámblu je už ale lehce horší. Že Brožová neumí hrát a Šťastný kromě sametového hlasu nic nemá, není žádná novinka, zklamal mě ale i Somrův žoviální Watson. Že Watsona všichni filmaři dělají (nezaslouženě) blbějšího než ruský hračky, to je nešvar většiny Holmesovek, Zelenka s Čechurou mu ale naordinovali natvrdlost, jaká se jen tak nevidí. S Holmesem mu to ale šlape - a to je nejdůležitější.(23.9.2012)

Sherlock Holmes je klasika. Tento televízny film nadviazal na klasické dielo o tomto detektívovi. Viktor Preiss , ktorý stvárnil Holmesa bol výbornou voľbou, už len preto, že fantasticky stvárnil túto postavu v rozhlase... Celkovo obsadenie hlavných postáv filmu je veľmi kvalitné. Filmu dávam 70%.(5.6.2018)

Skvělé. Vynikající scénář, kamera, lokace, herecké výkony. Jen hudba mi tam občas neseděla. Ty vtípky ve druhém plánu, ale i ty v dialozích! Skvěle podaný vztah Watsona a Holmese jako dvou skoro uličníků, radujících se ze života a dělajících si drobné naschvály. Ten dialog o jediném povolání, kde lež může vést k vyřešení záhady. Pokud jde o herce, Brožová mi přišla - jako vždy - studená a chladná a bez emocí, ale naštěstí se tu moc často neobjevuje. Celé to ale táhne Kostka, který je ve své proměně dokonalý a člověk mu to věří, jak se chová. Samotný Doylův příběh z dnešního pohledu nešlo vzít a uchopit vážně - kdyby se natočil jako detektivní horor bez nadhledu, tomu konci se dnes všichni vysmějí a profesorova přeměna by vyšla směšně. Proto je moc dobře, že tvůrci rovnou vzali předlohu z tohoto nadhledu a tímto stylem, protože jde o nejlepší a nejschůdnější cestu při adaptaci poněkud zastaralých pokusů o vědu. A ta Praha byl také skvělý fórek. Potěšilo mne to celkově velmi, pořádně odvedený kus filmařiny a herectví z doby, kdy jsme to ještě uměli.(6.6.2018)

Sherlock Holmes a doktor Watson rozplétají pikantní záhadu - proč ctihodný vysokoškolský profesor pobíhá po čtyřech a šplhá po fasádě vlastního domu? Také se vám stává, že vidíte po dlouhé době film, který vás kdysi nadchnul, a zjistíte, že jste si ho pamatovali lepší, než jaký reálně je? Mně se to čerstvě přihodilo se Šplhajícím profesorem. Vybledlá vzpomínka na vzrušující kombinaci detektivní komedie a horroru po dvaceti letech od prvního vidění vzala zasvé. Komediální to tedy je, ale na hororu bych už netrval. :-) Jedna působivá scéna ze závěru, která si tak pohrála s mou pamětí, k mému překvapení trvá pouhé dvě minuty a je spíš legrační. Jako ryze komediální věc ale není Šplhající profesor k zahození. Rudolf Čechura napsal v podobně odlehčeném duchu celou sérii rozhlasových her (Sherlocka v nich hrál Svatopluk Beneš, představitelé Watsona se měnili) a Viktor Preiss sice možná není Holmes, jakého by si představoval A.C.Doyle nebo jeho bigotní příznivci, ale ze zhruba pěti českých herců, které jsem v této roli viděl, je nejsympatičtější a snesu od něj i všechny ty operetní grimasy a "zpívané" repliky, typické atributy režie Zdeňka Zelenky. Somrův doktor Watson připomíná komisaře Ledvinu z filmu Adéla ještě nevečeřela, Jan Šťastný a Kateřina Brožová statečně zápasí s plochostí svých postav pohybovým neklidem a trvale rozrušenými výrazy. Nejlíp by se mi bylo psalo o Petru Kostkovi v titulní roli, ale protože bych nerad prozrazoval rozuzlení, napíšu jen, že je to nejvýstřednější role jeho jinak celkem konzervativní dráhy. 70%(24.7.2011)