Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kobova garáž je název románu Zdeňka Zapletala, který podle příběhů z této knihy napsal také scénář k dvoudílnému televiznímu filmu ostravského studia České televize. Jen asi málokdo ví, že "Koba" byla Stalinova přezdívka z ilegality. "Kobova garáž" se ve filmu říká staré garáži v areálu výchovného ústavu mládeže (pasťáku), kam se odkládají nepotřebné věci. Právě sem chodí "mladí zločinci" kouřit a fetovat, připravovat útěky a snít své sny o svobodě. Vypravěčem příběhu je novinář (Pavel Kříž), který sbírá materiál pro reportáž z výchovného ústavu. Ve filmu vystupuje nejdříve jako nezúčastněný vypravěč, později do hry sám vstupuje jako jeden z aktérů. Děj se odehrává na pozadí událostí roku 1989. Jde o zvláštní propletenec osudů skupinky mladých lidí, kteří zdánlivě nemají spolu nic víc společného, než právě své mládí. Osmnáctiletá studentka Simona žije s matkou a bratrem. Má konflikty ve škole i doma a zmatek v citech. Na pololegální rockový koncert přišla s přítelem Mirkem, i když předmětem jejího zájmu je zpěvák Michal, který je právě na pódiu. Na stejnou akci se spíše náhodou dostanou i tři chovanci pasťáku Ali, Martin a Král. To je začátek příběhu navozující atmosféru a praktiky doby, která je stále součástí našich životů. Hořkosladký příběh může být brán jako polemika sloganu o lásce a pravdě, která zvítězí nad lží a nenávistí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (31)

Tosim 

všechny recenze uživatele

Silný příběh o závažném tématu i dobré herecké výkony. Vadilo mi však, že nebylo v podstatě poznat (kromě komentářů), že je děj zasazen před listopad 1989 a tak se mohl odehrávat vlastně kdykoli a také časté flashbacky trošku diváka mátly. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Hm, není nad televizní adaptaci, která ač trvá skoro tři(!) hodiny, musí vám dění v ní dovysvětlovat nejapný a rádoby jako že s nadhledem nadhazovaný komentář k ději s politickými narážkami na ony doby předrevoluční... Navíc je to inscanace natočená se všemi možnými neduhy a klišé současné tuzemskotelevizní produkce, přesto však ve výsledku (s) formou, za kterou by se mr. J.P. >nemusel stydět< ani před těmi dvaceti lety, kdy se má celá story odehrávat. Smutné... . . . Zkrátka a dobře - další zajímavý námět, marně utopený v plytké nudě, rutinním televizáckém zpracování, typicky divadelně-telenovelovém hraní a plkání osob v obsazení, to vše korunováno rádoby trendy kamerou s občasnými hrátkami s objektivy. Asi jako že je to to umění, nebo co, že... Ve výsledku ale zase jenom velký kulový, v garáži někde zahrabaný... Tak hlavně, že se to tady mladým děckám cinefilckám tak líbilo. Smutné dvojnásob... - - - - - (Poprvé viděno 30.4.2009 na ČT1, komentář zde jako nešťastně třináctý - 30.4.2009) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nemám problém s režií ani s hereckými výkony, přesto mám pocit, že hodnocení Kobovy garáže je nadsazené. Neznám sice Zapletalovu literární předlohu, námět je ale evidentně nosný, jenže potenciál není naplněný z důvodu příliš velkých ambicí tvůrčího týmu. Příběh skupiny mladých delikventů z pasťáku, trestný čin a útěk má samozřejmě svou emocionální sílu, jenže celé to troskotá na snaze naroubovat tyto události na kritiku předlistopadové éry a snaze vyslat divákovi nějaké to poselství o prohnilosti "reálného socialismu". Tenhle příběh by se totiž mohl odehrávat jen s nepatrnými obměnami v roce 1980, stejně jako v roce 2010. Příběhy jednotlivých postav se nakonec odehrávají paralelně, aniž by se znovu střetávaly. Některé motivy jsou zbytečné, lépe řečeno, stály by za samostatný příběh. Scénárista a režisér toho zkrátka chtěli divákovi naservírovat příliš. Vysvětlující komentář Pavla Kříže je příliš popisný a v podstatě zbytečný. Milostný vztah vypravěče, nechtěné těhotenství, útěk dvou chovanců, jejich protloukání se životem a jejich zkušenosti s pasťáku - to vše je sice zajímavé, jenže v jedné televizní hře je toho opravdu moc. Scénář chtělo vybrousit a zaměřit se na to podstatné. Celkový dojem: 45 %. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

V tomhle dvojdílném filmu hrála naše červená Škoda 120L. :) Ovšem nejen kvůli tomu dávám toto hodnocení, jedná se o kvalitní televizní film. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý film, který mi bohužel připadá poněkud nevyrovnaný. Komentář místy infantilní, postava, která mi v prvním díle připadala nejzajímavější, se už ve druhé polovině neobjevila, atd. Víc zapracovat na scénáři by zkrátka neuškodilo. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Zapletalovy knižní příběhy mám rád. Dokáže zaznamenat dobovou atmosféru např. připomenutím hudby. A televizní zpracování Kobovy garáže se mi líbilo. Škoda rozdělení do dvou dílů. Přesto si dám rád repete. Prostředí pasťáku zachyceno věrohodně. Z herců stojí za zmínku i účast tragicky zahynulého Patrika Stoklasy. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Nepříliš přesvědčivý obrázek ze života socialistické mládeže. 1) Snímek ukazuje poměry a střet mladých chovanců žijících v nepříjemném režimu. V jednotlivostech zajímavé, ale celkový chmurný obrázek mi přijde trochu falešný._____ 2) V ústavu jsou samí debilové._____Učitel matematiky jako netaktní ironický/sarkastický homosexuál bez pochopení k mládeži._____Dále vidíme otravnou hloupou dceru, konformního bráchu, životem unavenou matku. Patrná snaha o nadhled se moc nepovedla._____ 3) Z herců mě zaujali: 21letý Jan Plouhar (šéf Král), 22letý Patrik Stoklasa (zrádce Jiráš), 25letý Daniel Margolius (cikán Martin) a i tlusťoši 24letý Michal Novotný a 39letý Norbert Lichý. ()

rt12 

všechny recenze uživatele

Byla to,, taková divná nijaká doba" a snad si někdo nemysli, že se šikana z jedné i druhé strany po roce 89 změnila jako mávnutím proutku? V ústavech je stále taková nijaká divná doba. Snad jen problémových dívek, vandalů a agresorů přibylo více. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Jediny hrany film rezisera Prochazky dopadl dobre. Pribeh se odehrava na podzim roku 1989, avsak s problemy chovancu ma jen malo spolecneho. Zajimave postavy, film ma dobrou atmosferu, slusny pribeh a potesi i herecky vykon Michala Novotneho, ktery uz v budoucnu moc stesti na dobre role ci filmy nemel. Prijemne prekvapeni. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Zapletala jsem přečetl to roku 1989 komplet... Jak se říká v monologu filmu, byla to taková divná nijaká doba. . a je to takovej divnej nijakej film...bohužel ()

cross 

všechny recenze uživatele

Na televizní film nezvykle dobře natočený pohled na výchovu mladých zločinců v době těsně před revolucí. Vynikající herci (hlavně ústřední trojice mladých výtržníků), kvalitní předloha, velmi slušná kamera a pohodově slušivá hudba - takovou kombinaci vám hned tak nějaký filmeček nenabídne. Režisér Procházka zvládl projekt na výbornou, včetně velmi funčního komentovaného prokládání archivními záběry a vlastně i ucelenou stylovostí vyprávění. Suma sumárum, kvalitní film, u kterého jsem se skvěle pobavil, takže nemohu jinak než vřele doporučit! ()

wosho 

všechny recenze uživatele

Kvalitní tv film, který díky mizerné konkurenci silně a s přehledem převyšuje většinu televizní produkce za posledních pár let. ()

Marťas

všechny recenze uživatele

Nemohu hodnotit ještě jsem neviděl, ač jsem ve filmu sám hrál jako komparzista. Natáčel se mj. i v Havířově (proč asi, že:-)) Ale do podobného komparzu bych už nikdy nešel. Proč? 200 Kč za 8 hodin natáčení je trochu málo i na mě. ()

dawe787 

všechny recenze uživatele

Příběh odehrávající se na konci naši neslavné komunistické éry. Pojednává zápletku mladé dospívající dívky, která se revolučně bouří ve svém mládí na okraji dospělosti a dále pak osud dvou mladíků, kteří jsou v pasťáku a pak utečou. První díl je nabitý napětím a otazníky a vůbec celkovým překvapením právě začínajících mladých herců, ale druhý díl už je nudnější a konec nestojí za nic. ()

tranquill 

všechny recenze uživatele

"Ale ani lehké holky to tenkrát neměly lehké. A těžcí frajeři už vůbec ne!" První část dramatu nasadila laťku docela vysoko. Hodně se mi líbily Křížovy dobové komentáře. Ve druhé části ubyly a s nimi i klesla i kvalita, takže suma sumárum průměr. ()

chlebos 

všechny recenze uživatele

První díl je jednoznačně super. Druhý je znatelně horší. Některé momenty má dobré, ale jako celek dost nudí a konec je takový nijaký... Vinu má špatný scénář. Jinak všechno ostatní je zvládnuté na výbornou. Takovými projekty může ČT směle konkurovat komerčním TV bez toho, že se bude lacině podbízet. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Kobova garáž se ztratila ve svém vlastním bludišti. Bohužel. První díl ještě vypadal nadějně, druhý zazdil i špetku naděje na zlepšení. Souhlasím s kolegy, že není úplně jasné, že se film odehrává za socialismu. Vlastně ano. Kdyby to totiž někdo zapomněl, tak nám to Pavel Kříž připomene strohými a naprosto nesmyslnými komentáři, jaký byl socialismus v době odehrávajícího se děje. A já si bláhově myslel, že bude vyprávět příběh odehrávající se minimálně v pasťáku. Úvod měl ještě drama a napětí. Pokračování však tohle vše ztrácí. Utečenci se potácí z jedné diskotéky do druhé hospody a z jednoho kvartýru do druhého ve snaze najít Krále a nějaké peníze. Nedaří se jim ani jedno a já už zoufale čekal, aby alespoň něčeho dosáhli. To Simona se uklidní a pro změnu začne přemýšlet o životě. Pavel Kříž balí Veroniku Freimanovou. A to vše na pozadí revoluce. Ani docela dobrá hudba nepomohla. A přestože jsem rodák z Ostravy a poznával jsem některé lokality, lépe to ohodnotit nejde. ()

javlapippi 

všechny recenze uživatele

Dve dejové línie, okrem jedného osudového stretu nesúvisiace, a to osudy frustrovaných, násilných a do kriminálu pozvoľna smerujúcich chovancov a neskôr utečencov z polepšovne a nevycválanej pubertiačky z rozvedenej rodiny, zmietajúcej sa v hormonálnom a citovom chaose. Nejedná sa teda o žiadne pozitívne vzory chovania, ale skôr o zaujímavé typy a osudy. To všetko na sklonku éry komančov a revolučných zmien na pozadí, ktoré naši mladí hrdinovia ešte úplne nechápu. Oceňujem relatívne vernú dobovú výpravu (aj keď pár kiksov by sa našlo), spôsobenú asi hlavne tým, že sa do roku natáčania od toho osemdesiateho deviateho až toľko zásadného nezmenilo. Dnes, o dvadsať rokov budovania kapitalizmu neskôr by to už bolo ťažšie. Taktiež vcelku spokojní bežní občania a spoločnosť za socíku sú opisovaní bez zbytočného pátosu, kedy podľa niektorých iných tvorcov bol každý druhý človek buď disident alebo eštébák a esenbáci permanentne niekoho buzerovali na ulici. Na televízny film dosť dobré. Spokojnosť. PS: Trochu mi nejde na rozum názov, oná garáž nemá vo filme nijaký veľký význam, možno v knižnej predlohe tomu bolo inak. Tú som nečítal, možno by som inak bol nútený hviezdu ubrať. ()

Reklama

Reklama