poster

Zdaleka ne tak ošklivá, jak se původně zdálo (TV film)

Drama / Historický

Československo, 1987, 4x30 min

Režie:

Pavel Háša

Scénář:

Oldřich Daněk

Hudba:

Jiří Šust
(další profese)
 • gudaulin
  *****

  Důležitý v tomhle případě není post režiséra, ale scénáristy, kterým je Oldřich Daněk. Jeho moralistní televizní příběhy mají sice výrazně divadelní charakter, ale podstatné jsou dialogy a ty zkrátka Daněk uměl. Čtyři fiktivní dialogy z dávné historie, které se téměř určitě neodehrály tak, jak je Daněk líčí, nicméně to se dá o jeho Hříčkách o královnách napsat taky. Rozhodující je, že vyvolávají ty správné emoce a jde v nich o ty nejdůležitější charakterové vlastnosti, o spravedlnost, pravdu, čest, zvůli vyplývající z mocenského postavení, lásku, přátelství a mnoho dalších. Celkový dojem: 90 %. Navíc jde o herecký koncert dvou českých hereckých es.(7.4.2011)

 • Aky
  ****

  Možná je to v rámci Daňkovy tvorby o poznání slabší než jeho nejsilnější kousky, ale pořád je to skvělé, až člověku chvílemi přeběhne po zádech mráz a jindy zase vyprskne smíchy. A zejména Hanzlík je zde také skvělý.(23.1.2011)

 • Marthos
  *****

  Oldřich Daněk byl vážně génius. Ty jeho brilantní dialogy, v nichž se odráží všechny lidské slabosti i radosti, všechna ta zklamání a vášně, nepřestanu asi nikdy obdivovat. K naprosté dokolanosti pak stačí už jenom dva vynikající herci a několik jednoduchých dekorací. Je to vůbec možné?(18.6.2016)

 • dr.fish
  ****

  Vyprávění ve stylu "Z hříček o královnách". Kdo nemá rád duchaplné dialogy mezi dvěma osobami divadelního ražení, ať se dívat ani nezkouší. Ostatní si mohou smlsnout na výborně napsaných příbězích, rozhovorech mezi mužem a ženou, historických postavách, které mohly, ale nemusely, pronést jim do úst vložená slova. Jaromír Hanzlík i Jana Brejchová ve čtyřech povídkách prokazují svou flexibilitu co se týče zahraných postav. Hanzlíkův Prokop Holý v závěru je excelentní. 80%(8.7.2012)

 • flanker.27
  *****

  Mistr dialogu Oldřich Daněk.(1.1.2011)