O kumburské Meluzíně (TV film)

Pohádka

Česko, 1995, 52 min

Meluzína byla pěkná mrcha.(13.8.2011)

• flanker.27

Eva Horká se mi vždycky líbila, ale její postavou (ehm) se většina kladů nějak vyčerpává. Ten největší problém je, že řada zásadních věcí se odehraje mimo kameru - např. jak Plivník vysvětlí Vařincovi, co se s Kateřinou stalo. Lepší 2*.(24.3.2015)

• Jezinka.Jezinka

Pověstí o meluzíně (Meluzíně) je vícero a za sebe tady, navzdory tomu, že jsem patriot, prohlašuji, že ta francouzská, kde se Meluzína stala meluzínou ač původně byla dračí princeznou provdanou do rodu Lusignanů, se mi líbí neskonale víc. Beru zpět, pověst dobrá, to provedení je to, co tomu dalo na frak. I když plivníka to mělo světovýho, to zas jo.(8.7.2012)

Přišlo mi, že pohádka na svou stopáž neuvěřitelně jede, stále se něco dělo, a herci se hodně snažili - a přitom nepřehrávali! - takže jejich dialogy jsou často suše anglicky vtipné. Krásná princezna v podání Evy Horké je zde sice jen do počtu, stejně jako dva krátké pokusy o proslov Petra Pelzera, ale velmi vhodně doplňují hlavní příběh, který se točí kolem hradních intrik jedné ze sester a její kluzké "poradkyně", čarodějnice. Velmi dobře zahrané, příběhově se stále něco děje, postavy jednají logicky, má to vtip a nadhled (i když chudák Vladyka zase hraje idiota), dialogy jsou smysluplné a posouvající děj, jsou zde i určité dvouznačnosti třeba v tom, jak čarodějnice slibuje, snaží se, ale ve výsledku to není znát.(22.3.2015)

"Ale to víno Chateau Kumburk k tobě rytíře Vavřince nepřivede.. Já to musím vědět !! Já jsem totiž ta slavná čarodějnice Hudrlína od Kolína !!" ;) Tradičně velmi příjemná záležitost z dílny Věry Jordánové lehce doplácí na nevyrovnanost složek, když Hulpachův scénář skýtá výborně napsané i funkční dialogy, zaujme tradičně silný hudební motiv Vadima Petrova i občasný narativní fígl, na straně druhé zamrzí příliš banální příběh i poněkud přepjaté herectví, na čele s pitvořivým Mirkem Vladykou a přehrávající Simonou Stašovou.. Nijaká Eva Horká navzdory místním pochvalám tradičně jalová.. Velmi svižná a v důsledku zábavná inscenačně papundeklová záležitost..(3.1.2016)