Aby Ludvík Láce (L. Lipský) pomstil nekalé intriky ředitele divadla (J. Bláha), přepsal text připravované operety a způsobil tak strašný zmatek při zkouškách. Ředitel, domnívaje se, že za zmatky se skrývá bývalý šéf divadla, se ho pokusí podplatit. Fantom Ludva s pomocí vdovy Bártové (S. Zázvorková) uloupí finanční částku dříve, než může být předána. Ředitel a tajemník divadla se rozhodnou podniknout rezolutní kroky. Tajemník pozve soukromého detektiva, aby fantoma odhalil. Nezávisle na něm požádá ředitel Láceho jako spisovatele detektivek o totéž. Ludvík by měl tedy odhalit sám sebe, což pochopitelně neudělá. Raději dává sám pozor, aby nebyl odhalen detektivem (J. Herz). Podaří se mu zavést detektiva na falešnou stopu. Tak se stane, že detektivův důmyslný přístroj, který měl označit pachatele – fantoma, postříká nesmytelnou barvou ředitele. Detektiv je s ostudou vykázán z divadla. S pětidílnou komedií režiséra Zdeňka Podskalského z divadelního prostředí se dnes rozloučíme. Nebudeme vás tedy napínat. Fantom alias spisovatel Ludvík Láce triumfuje a jeho žena Lolinka slaví úspěch v návratu na uměleckou scénu. (Česká televize)

otík

Závěrečný díl, který má neobvykle daleko větší minutáž než předcházející díly, už neobsahuje žádné řádění Fantoma, ale ve většině času slyšíme naprosto prdlou a trapnou operetu (upozorňuji, že operety mám rád a chodil jsem na ně v Olomouci, ale tohle je prostě trapárna - tančení s oslovskou hlavou apod.). Sem tam se podařil malinký vtípek, ale na 50ti minutový pořad je jich tragicky málo. Postavy soukromého očka a Stelly Zázvorkové jsou bohužel také už mimo normální chápání a chovají se jak padlé na hlavu. Vyvrcholení seriálu je pro mne naprostým zklamáním a tragikomedií samou o sobě. ()