Kdo chce kam... (TV film)

Komedie

Československo, 1981, 45 min

Film o dvou hercích - Sovák & Menšík. Z nulového scénáře naprosté maximum. I hudba je přijemná. "Ale to je jiný termín.-Termín je stejnej, akorát jsem přišli o pár měsíců později. U dětí je to obráceně, viďte paninko." nebo "Já to beru na všecko a furt. Taky je to na mě trochu vidět, ale mě je to jedno".(8.6.2012)

Nebýt trojice protagonistů, nešlo by ani o průměrnou komedii. Příběh je prostinký, předvídavý a nepůsobí přirozeně. Dialogy nejsou ani vtipné, ani duchaplné. Ovšem Menšíkovy role se to ani omylem netýká. Vypadá jako kdyby neustále improvizoval a hrchlí jednu perlu za druhou. Do komorního vyznění filmu se jeho postava nehodí, ale ještě že tam je. Scéna ve které popisuje zmatenému a lehce vyděšenému Hrstkovi plán na "spontánní" rande, je úplně skvělá.(10.7.2017)

"Kdo chce kam, pomozme mu tam." Tak to praví známé lidové pořekladlo. Opět velmi pravdivé. Pan profesor v letech a ještě k tomu vdovec a štramák, to je prostě ta správná a snadná kořist. Pardon, ta pravá partie. Vladimír Menšík v roli malíře pokojů působil jako vždy živelně, pomalu až jako velká voda. Nicméně, to byla ta jediná vzpruha, která Sováka nakopla k činům.(5.3.2015)

Československá krátká televizní komedie s vynikajícím obsazením a jednoduchým, ale zábavným scénářem. Nesmělý profesor dějepisu Čestmír Hrstka v podání mistra J. Sováka by se rád seznámil s nějakou ženou a odvahu k tomuto kroku včetně nezbytných rad mu dodává jeho bývalý spolužák, nyní pokojový malíř a všestranný znalec žen pan Koníček (tradičně výřečný, vynikající V. Menšík). V této pouze pětačtyřicetiminutové komedii může divák shlédnout, jak to chodilo na socialistických řízených seznamkách, pochopitelně nechybí počáteční fráze zahajující konverzaci nezadaných osob. Paní Řeřichovou, o níž plachý profesor po seznámení ve třech začne usilovat, ztvárnila J. Bohdalová. Nezkušený profesor, z nejasných důvodů, jakoby se styděl za své vzdělání a povolání, při seznamování prohlásí, že malíř pokojů je on, načež Bohdalka využije situace a požádá vyděšeného Čestmíra o vymalování bytu. Z této situace plyne mnoho zábavných momentů a dialogů skvěle sehrané trojice našich předních herců a přestože tato televizní komedie pana Václava Hudečka, autora mnoha podobných krátkých televizních děl, scenaristicky příliš neoslní, právě díky zábavnému hereckému triu, zejména díky živelnému Menšíkovi, hodnotím nadprůměrně.(17.4.2017)

Z počátku to vypadalo jako podprůměrný televizní film z normalizačních let. Ale od té doby, co se plachý Sovák setkal s mluvkou Menšíkem, se to celé zlepšilo. Především kamufláž s malováním film zachránila. I tak vlivem rychle psaného scénáře a pouhých televizních ateliérů (když nepočítám přeběhnutí přes ulici) se jedná pouze o průměrný televizní film. [386. hodnocení, 27. komentář, 65%](20.6.2019)

• - Naproti domu paní Řeřichové (Jiřina Bohdalová) se nachází restaurace "Za Větrem". Když tam zve na oběd pana Hrstku (Jiří Sovák), nazývá restauraci "U Zeleného Věnce". (rakovnik)