Poslední leč Alfonse Karáska (TV film)

Komedie / Hudební

Československo, 1987, 55 min

Poslední čtvrtý díl volné série o Alfonsi Karáskovi. Tradiční Podskalského hudební komedie s výstavním hereckým obsazením, ve které během hodiny zazní spousta tehdejších hitů či písní z operet. Příběh vypráví o zestárlém milovníkovi žen Alfonsi Karáskovi, který se snaží svého synovce Lojzíka uvést do tajemství milování. Mezitím mu neustále hrozí, že jej chtěně trefí některý z myslivců cítících se ohroženi jeho pověstí. Musí se nechat, že veškerá hudebně-taneční vystoupení jsou spíše trapná než úsměvná. Celkově poklidná, avšak hodně zkostnatělá zábava. Jedinám zpestřením je snad jen hodně odvážně polonahá Jana Paulová. Hudební úprava: Karel Sodomka(26.6.2011)

Alfons Karásek (Miloš Kopecký) už sice má nějakou tu vrásku, přesto je stále znám jako pověstný svůdce a znalec žen. Toho využije jeho švagr (Bronislav Poloczek), který přesvědčí Alfonse, aby své letité zkušenosti předal nezkušenému synovci Lojzíkovi (Jiří Langmajer)... Série hudebních komedií Zdeňka Podskalského o proslulém milovníkovi Alfonsovi Karáskovi se nakonec přece jen dočkala čtvrtého dílu. Miloš Kopecký tak dostal ještě jednu možnost zahrát si tohoto proutníka, za kterého byl paradoxně jen v prvním díle a je třeba uznat, že svůj part opět zvládl na výbornou. Přesto je trochu škoda, že pan režisér s dalším dílem otálel více než deset let, protože mi zde trochu chyběla taková ta osobitá a příjemná atmosféra, kterou byly prodchnuté předchozí díly. Samozřejmě mistr Kopecký již není nejmladší, což bylo zřejmé i tvůrcům, proto je zde Alois "pouze" mentorem svého synovce. Inu doba pokročila, což jde vidět i na rekvizitách (Jirka Langmajerů nám tady regulérně paří videohru), na postavách (hlavně tedy co se odhalené Jany Paulové týče) a především na repertoáru písní, takže nám tady herci a herečky pějí hity od Olympicu, Dalibory Jandy nebo Míši Davida. Hereckému obsazení, pokud pominu Miloše Kopeckého, naprosto kraluje nádherně střelená Jiřiná Jirásková, která si pro sebe krade každou scénu, kde se objeví a tu doplňují již zmíněný Jři Langmajer, Bronislav Poloczek, Petr Nárožný nebo Josef Langmiler. Obsazení to není vůbec špatné, ale přesto mi zde chyběli herci jako Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová, Vladimír Menšík nebo Vlastmil Brodský, protože i když to třeba nebyli nejlepší zpěváci, tak uměli aspoň zpívat vtipně. To se bohužel nedá říct o všech interpretech v tomto filmu, hlavně Miroslava Pleštilová a Libuše Geprtová mají ve zpěvu značné rezervy, takže jejich hudební čísla jsou menším utrpením. I po scénáristické stránce jakoby už to nebylo úplně ono, ne, že by se člověk nebavil, ale tam, kde by měl být smích je spíš jen pousmání (čestnou vyjímkou budiž repliky Miloše Kopeckého a Jiřiny Jiráskové). Poslední leč Alfonse Karáska tak pro mne sice není nějakou obzvlášť vydařenou hudební komedií, ale i tak se přes její chybky jedná o důstojné rozloučení s jednou legendární postavou televizní zábavy.(15.10.2018)

Poslední eskapády Alfonse Karáska sice už nepůsobí tak svěže, jako v prvních dvou filmech, ale oproti To byla svatba, strýčku! je to určitě zlepšení. Sice mi tu moc nesedí Jiřina Jirásková a gagy se několikrát opakují (seník), Petr Nárožný coby vousatý hajný nemá chybu, Jana Paulová byla opravdu pěkná a Miloš Kopecký svůj šarm neztratil. 60%.(21.10.2012)

• Ironfood

"V jehličí, v jehličí, každý si rád zacvičí" Dle mého názoru nejslabší díl Karáskovské série. Už to nemá to správné tempo a přibylo tu hluchých míst. Problém je trošku v tom, že Kopecký už je poněkud starší a nemá ten švih, který je pro takovýto typ komedie zapotřebí. Mnohem větší problém je, že (zřejmě ve snaze kompenzovat pokročilejší věk Kopeckého někým mladším) vznikla trapná postava Jiřího Langmajera, která tomu v mých očích ubírá minimálně jednu hvězdičku. Dobří jsou Jirásková a Nárožný ("Snad byste doktore nechtěl schválně střílet po lidech, to vám nestačí ti, co trefíme omylem?")(29.11.2018)

11.let od uvedení slabšího třetího TV snímku o záletníku Alfonsu Karáskovi se Zdeněk Podskalský st. rozhodl k němu vrátit a to se svou původní představou. Čtvrtý příběh tak má opět svůj dobový písničkový šarm, estrádní humor a svojí vyjímenčnost. Dokonce se tu i hláškuje daleko více, než kdykoliv předtím. Tentokrát Alfons do tajů žen zasvěcuje synovce, jenomže se mu to pořád nějak vymyká kontrole. Opět snímek k pobaví.(22.3.2016)

• - Ve scéně u rybníka v čase 45:25, kdy se Alfons (Miloš Kopecký) se Zuzanou (Jana Paulová) odrazí s loďkou, mihne se v levé části záběru hlava člena štábu. (Ganglion)

• - Jana Paulová prý přistoupila na natočení odhalené scény jen díky tomu, že jí Podskalský slíbil, že z dálky nebude nic vidět. Komentovala to, že nemá nic proti nahotě, ale že už se jí to v tomto věku nezdálo po estestické stránce. A později litovala.  (hippyman)