Hořká komedie autora Petra Zelenky a režiséra Zdeňka Zelenky z roku 1991 je víc drama než komedie. Titulní hrdinka paní Hrabětová (Jiřina Bohdalová) je přesně ten typ člověka, jemuž se říká "žena z lidu". Trochu domovnice, trochu dobračka. Trpí komplexy, že nikdy nemohla o ničem a o nikom rozhodovat. Až jednou dostane příležitost - a vyroste. Sama ve vlastních očích. Z malé ušlápnuté ženičky s myšíma, ulekanýma očkama se stane vášnivá "lavina". Na pohled zmatečná a neregulovatelná, v hereckém podání ovšem velmi přesně ztvárněná, protože i chaotické výbuchy hořké komediálnosti umí jedna z nejoblíbenějších českých hereček zahrát opravdu výtečně. (oficiální text distributora)

Oskar

"Jdi už do prdele s tou posranou Stráží!" Ze spojení dvou nejvýraznějších Zelenků české komedie vzešla velice podařená mikrokomedie o životem nenaplněné uklízečce a jejím pocitu důležitosti ve věci domnělého rozvodu manželů, u nichž uklízí. Výborná ale není jen Jiřina Bohdalová. Bez bezchybného Viktora Preisse, Josefa Somra a Veroniky Freimannové by to nebylo ono. Jenže takhle to JE ono, takže pět hvězdiček. 90 % ()

D.Moore

Dva roky po revoluci bylo třeba se vrátit k tomu, co bylo, oklepat se, no a prostřednictvím téhle malé televizní rýpavé komedie se to podařilo. Výborné páry Jiřina Bohdalová - Josef Somr a Viktor Preiss - Veronika Freimanová, odsýpající scénář, v závěru lehce zhuštěná atmosféra a na úplný konec očekávaná, ale zase bez výhrad podaná pointa. ()

Kimon

Nepřekonatelná "Bohdalka" !!!!!!! Zahrála, jako by už coby zrozena byla předurčena nevzdělané a závistivé uklizečce v totalitním politickém systému a ne budoucí vynikající herečce. Bravo Jiřinko. Zahrát takto roli zakomplexované "uvědomnělé ženy z lidu" dovedete jen a jen Vy. Jo, jo, ta doba "uličních výborů" byla hrozná. Fuj, jen pomyslet. ()

Marthos

Malá sonda do života obyvatel za socialismu. Jiřina Bohdalová v roli zvědavé sousedky, prosté ženské, která nikdy o nikom a o ničem nerozhodovala, přestože po tom doslova prahne, je jednou z těch postav, v nichž oblíbená herečka výborně balancuje na hraně tragikomiky. Neméně skvělým partnerem v roli flegmatického manžela jí je Josef Somr. ()

nascendi

Plne chápem, i keď nezdieľam, nadšenie užívateľov z tejto televíznej mikrokomédie. Na výnimočné hodnotenie mi nepostačujú výkriky "jéé, to je jako v našem baráku" alebo "hele, ta je přesně jako tá naše Horáková", ktoré si viem dosť živo predstaviť. Neobdivujem ani Bohdalovej herectvo, skôr ma zaujala dvojica Zelenkov, ktorá presne vedela, aké ingrediencie treba namiešať, aby dosiahli divácky úspech. A to sa im podarilo aj bezo mňa. ()

• Roli Hraběty psal scenárista původně pro Vlastimila Brodského. Když Jiřina Bohdalová četla scénář, představovala si v ní Josefa Somra. Autoři se jí zeptali, s kým by to chtěla hrát a ona uvedla, že právě se Somrem. Když jí ale představili svůj návrh, souhlasila s tím, že to je v pořádku, protože Brodský je velký hráč a roli zvládne. Jak se později ukázalo, Brodský neměl čas a roli tak dostal Somr. (cundak)