Generálka Jeho Veličenstva (TV film)

Komedie / Drama

Česko, 1995, 87 min

Bohdalovou nesrat! Trochu škoda, že ide o televíznu inscenáciu a nie aspoň o televízny film, ale viem si predstaviť aj slušne výpravne nakrútený kino-film s presne týmito istými dialógmi aj hercami. A práve herci a skvele napísané dialógy sú tým aspektom, prečo je naokoniec aj jedno, že sa natáčalo v štúdiu českej televízie. Samozrejme treba ignorovať to, že iniciátor vojen a tak človek zodpovedný za smrť veľkého množstva životov si empatický prejav nezaslúži. Ale to mi ako divákovi tohto vydareného počinu bolo úplne jedno.(15.9.2018)

Skvělá konverzačka s neuvěřitelně Napoleónským Postraneckým. Výborně mu sekundují i ostatní herci v čele s Bohdalkou, která to snad ani nehraje, vypadá to, že to je prostě rovnou ona... :-) Téma je na první pohled nezajímavé, ale ve své podstatě všeobsahující a krásně popisuje rozdíly mezi angličany a francouzi, nebo mezi mocnými a obyčejnými lidmi.(14.11.2014)

"Zažil jsem větší dobu, nezajímají mě názory trpaslíků." "Tím myslíte vládu anglické koruny?" "Každého, kdo si myslí, že povyroste, bude-li srážet hlavy těm, kteří ho převyšují." Znamenitá komedie, která není ani na okamžik nudná, třebaže podmínky studiové tv inscenace se tomu někdy prostě nevyhnou. Kromě Jiřiny Bohdalové a Václava Postráneckého, kteří jsou samozřejmě skvělí, bych vyzdvihl Viktora Preisse jako servilního, ale svým způsobem dojemného generála Bertranda.(7.5.2003)

Nezdieľam nadšenie okolia i keď uznávam, že ide o nadpriemerný televízny počin, ktorý za svoj úspech vďačí viac hercom, než autorovi divadelnej predlohy. Nepoznám celé dielo Jiřího Hubača, ale z dosiaľ videného mi vychádza, že vo vážnejších témach je viac doma, ako v komédiách. Celú inscenáciu ťahali Postránecký s Bohdalovou a tých zvyšných päť hercov im robilo viac-menej krovie. Z času na čas ma zaujal nejaký dialóg, ale zvyšok na mňa pôsobil skôr unavujúco. A nemám rád, keď sa šaškovanie vydáva za komédiu. Generálka sa možno hodí na oslavy Bohdalovej narodenín, ale pri repríze sa jej vyhnem bez ohľadu na inokanálové alternatívy.(23.5.2011)

Napoleonské téma má i v českém umění sice ne největší, avšak přesto zřetelnou niku. Ryze český plebejský pohled "zdola" zastupuje někdejší revolucionářka (vzdáleně lze spatřovat inspiraci v Jaquově MADAME SANS GENE ve strhujícím výkonu Lorenové) ztělesněná s mimořádným zdarem Bohdalovou. I Postráneckého Napoleon zaujme svou sociální vnímavostí a sice trudně přijímanou, avšak prokazatelnou zpětnou sebereflexí. Portrét jednoho naduřelého mužství tak dostává spoustu zlidšťujících a zušlechťujících prvků. Zdá se, že se nejedná o pouhou literární licenci; lze mít za to, že jde o postižení odvrácené lidové tváře někdejšího Korsičana z malých ostrovních poměrů. Tváře nikoliv nesympatické a nikoliv neblízké. Tváře inscenace, která tento rys přenáší do celého syžetu a tím toto televizní dílo řadí na špičku tvorby české dramatické tvorby devadesátých let.(17.9.2007)