Generálka Jeho Veličenstva (TV film)

Komedie / Drama

Česko, 1995, 87 min

Bohdalka je určite najlepšou generálkou, akú by som si do tohto filmu vedel predstaviť. Napoleona za zenitom by zvládol hocikto, ale po dobrotky spracovať generálov z oboch strán bývalého konfliktu, to chce pre uveriteľné stvárnenie niekeho s mimoriadnou charizmou. Takže herecké obsadenie fajn, ale priebeh divadelnej hry ma až na pár solídnych myšlienok nejako zvlášť nezaujal. –––– Pravdivé slovo není sice příjemné, ale příjemné slovo nebývá pravdivé.(14.9.2018)

Napoleonské téma má i v českém umění sice ne největší, avšak přesto zřetelnou niku. Ryze český plebejský pohled "zdola" zastupuje někdejší revolucionářka (vzdáleně lze spatřovat inspiraci v Jaquově MADAME SANS GENE ve strhujícím výkonu Lorenové) ztělesněná s mimořádným zdarem Bohdalovou. I Postráneckého Napoleon zaujme svou sociální vnímavostí a sice trudně přijímanou, avšak prokazatelnou zpětnou sebereflexí. Portrét jednoho naduřelého mužství tak dostává spoustu zlidšťujících a zušlechťujících prvků. Zdá se, že se nejedná o pouhou literární licenci; lze mít za to, že jde o postižení odvrácené lidové tváře někdejšího Korsičana z malých ostrovních poměrů. Tváře nikoliv nesympatické a nikoliv neblízké. Tváře inscenace, která tento rys přenáší do celého syžetu a tím toto televizní dílo řadí na špičku tvorby české dramatické tvorby devadesátých let.(17.9.2007)

Nezdieľam nadšenie okolia i keď uznávam, že ide o nadpriemerný televízny počin, ktorý za svoj úspech vďačí viac hercom, než autorovi divadelnej predlohy. Nepoznám celé dielo Jiřího Hubača, ale z dosiaľ videného mi vychádza, že vo vážnejších témach je viac doma, ako v komédiách. Celú inscenáciu ťahali Postránecký s Bohdalovou a tých zvyšných päť hercov im robilo viac-menej krovie. Z času na čas ma zaujal nejaký dialóg, ale zvyšok na mňa pôsobil skôr unavujúco. A nemám rád, keď sa šaškovanie vydáva za komédiu. Generálka sa možno hodí na oslavy Bohdalovej narodenín, ale pri repríze sa jej vyhnem bez ohľadu na inokanálové alternatívy.(23.5.2011)

"Zažil jsem větší dobu, nezajímají mě názory trpaslíků." "Tím myslíte vládu anglické koruny?" "Každého, kdo si myslí, že povyroste, bude-li srážet hlavy těm, kteří ho převyšují." Znamenitá komedie, která není ani na okamžik nudná, třebaže podmínky studiové tv inscenace se tomu někdy prostě nevyhnou. Kromě Jiřiny Bohdalové a Václava Postráneckého, kteří jsou samozřejmě skvělí, bych vyzdvihl Viktora Preisse jako servilního, ale svým způsobem dojemného generála Bertranda.(7.5.2003)

Skvělá konverzačka s neuvěřitelně Napoleónským Postraneckým. Výborně mu sekundují i ostatní herci v čele s Bohdalkou, která to snad ani nehraje, vypadá to, že to je prostě rovnou ona... :-) Téma je na první pohled nezajímavé, ale ve své podstatě všeobsahující a krásně popisuje rozdíly mezi angličany a francouzi, nebo mezi mocnými a obyčejnými lidmi.(14.11.2014)